Természetesen nincsen általánosan javasolható pultmagasság, hiszen az egyéni testméretek határozzák meg az ergonómikus eredményt. Még a testmagasság sem elég, mert igazából a karok elhelyezkedéséhez kell igazodni, ami ugye más egy hosszúcombú, és más egy zömökebb háziasszonynál. :)
Szóval a konyhába legtöbbet tevékenykedő személyt (akire paraméterezünk) megkérjük, hogy álljon egyenesen, összezárt bokával és könyökeit a test mellett tartva nyújtsa ki vízszintesen a karjait. Ezt követően lemérjük a vízszintes tartott alkarja alsó élének a földtől mérhető távolságát. Ebből levonunk 15 cm-t, és ez az ergonómiai mérések szerint az optimális bruttó (burkolattal stb. együtt) általános munkapult magasság. (Valóban a mosogató és a főzőlap optimális magassága ettől kicsit eltér).
A felső szekrények pontos magasságát pedig úgy tudjuk a felhasználó számára a legpontosabban beállítani, hogy olyan magasra emeljük, hogy a felső elem első polcára még épp rálásson. (Polcára, és nem a felső elem aljára persze.)
Nálam a konyhapult és felső dobozok között 45cm a távolság. Én kértem így, mert nem vagyok egy "jegenye" a 164 cm-mel. Így frankón belátok az alsó polcra nem kell lábujjhegyen pipiskednem, sőt a második polcról is kényelmesen leszedem a tányérokat, jénaikat stb. A harmadik polcon fent csak olyan dolgokat tartok, amikre ritkábban van szükség. A felső doboz magassága 95 cm.
Az egyik ilyen doboz alsó polcán van a mikro beépítve. Nagyon praktikus, mert mikor rakod be vagy veszed ki a tányért pont kézre esik és nincs az a "magamra öntök mindent" efektus. A pult alatta jól kihasználható.
A sütőt az elrendezés miatt sajna nem tudtam magasabbra rakni, maradt a főzőlap alatt. Ha tudod mindenképpen rakasd magasabbra, sok hajlongástól megkíméli az embert.
Matthias: csavarozás is elterjedt módszer, facsavarral általában azok dolgoznak akik olcsóbban készítik, mivel sokkal gyorsabb, tartósnak pedig majdnem olyan jó mint a ragasztott. Másik elterjedt a kötőelemes (pl. Ikeás rendszerek), amik nagyon könnyen bonthatóak, de időigényes a pontos előkészítésük. A harmadik a lamellózás, ami szintén elterjedt, de drágább mitn a facsavaros megoldás. Aránylag goyrsan lehet vele haladni, de a ragasztó miatt időigényesebb mivel nagyon elő kel készülni rá. Ha normál ragasztót használsz akkor sokat kell várni, ha goyskötőt, akkor 2 perc múlva már nem tudod oldani, nagyon elő kell készíteni mindent, mert elég egy rossz illesztés és biztos hogy nem szeded szét többet. Mindenhol eltörik csak a ragasztásnál nem.
A pult és felső szekrény között 60cm az átlagos különbség, mivel ergonomológiailag is ennyi a helyes és ezt lehet hidegburkolattal könnyen burkolni kevés vágás nélkül (ide használt 10-15-20cm-es csempék mindegyike megfelel). A 90 cm-es kezdő magasságot mindenképpen érdemes az adott "felhasználóhoz" méretezni, mivel nagyon nem vagyunk szabványméretű emberek, így a használat során esetlegesen később kényelmetlen lesz ez a magasság. Mosogató esetében érdemes magasabbra rakni, hogy a medencébe hajolva ne legyen derékfájás a vége a mosogatásnak, itt 5-7cm emelés elég. Főzőlapnál pedig érdemes csökkenteni 82-85cm-re a pultmagasságot, hogy a magasabb edényekben is kényelmesen lehessen főzni, így kényelmesebb azokat kezelni. Jól tervezett konyhában már nem találsz egyfajta pultmagasságot, mivel ezeket figyelembe veszik. Így ami így készített az mindenképpen drágább mint a szabvány, de problémamentesen is használható később! Munkapulthoz javasolom hogy olyat tegyél csak, amin van vízcseppentő, így elkerülheted, hogy az alsó frontokra follyon a víz...
Elszívónál a dobozon rajta van általában hogy mennyi a szükséges magasság a hőleadó felülettől, tény hogy indukciós lapnál elég lenne a kisebb, de gond lehet hogyha ezért lejjebb rakod és nem férsz hozzá rendesen majd a hátsó lapokhoz főzés közben. Ezt is érdemes hozzáigazítani ahhoz aki majd ezt használja leginkább. 70cm körül egyébként kell, mivel az aláépíthető elszívónál a legtöbb szekrény vékonyabb és magasabban kezdődik mint a többi felső szekrény.
A tűzhely az Ikeából való (gondolom tudod milyet forgalmaz csak) és a főzőlap is. A főzőlap gázas, a sütő elektromos. Mi a gyerekzár miatt választottuk főleg ezt és a színe miatt.
Olvastam, hogy Ytongból is lehet konyhát beépíteni. Nem tudtok véletlen olyan oldalt, ahogy ötleteket meríthetnék ehhez. Most tervezem a házunkba a konyhát és jól jönne pár ötlet, mert az Ytongos megoldás nagyon teccik. Előre is köszi a segítségeteket.
engem nem érint, és vsz. sosem fog, de most már léteznek a standard hatvan centinél mélyebbek és szélesebbek is? egyébként szerintem a 300 l is kicsi, de ez már részletkérdés, a lényeg az volt, hogy ugyanúgy hűt.
Hűtési kapacitásban nincs különbség, sőt a méretválaszték is igen nagy. Létezik kombinált (vagyis normál és fagyasztó egyben) vagy csak normál is, kicsi mélyhűtő résszel (pl. 300 literes Wirlpool, 30 literes fagysztóval.)
A beépíthető hűtőknél csak a burkolat más (bár talán van némi eltérés a műszaki kivitelben is, de ezzel nem hiszem, hogy foglalkoznia kell a vevőnek).
Ez vmi városi legenda lehet, hisz mindegyiken van fokozatszabályzó, amivel olyan hidegre állítod be, amilyenre akarod - a szomszédom még soha nem panaszkodott a sajátjára. Szerintem csak kicsi az űrtartalmuk...
Rózsaliget lakóparkban vásároltam volna egy kisebb lakást, de időközben máshogy alakultak a dolgok. Van egy Zanussi beépíthető, inox, új sütőm amit szeretnék eladni. Ebben kérném a segítségeteket!!!
Ha valakit érdekel az árban biztossan megtudunk egyezzni!!!
Én úgy gondoltam, hogy a konyhaszekrényem alapját megtartanám, csak a munkalapot cseréltetném, illetve bővíttetném. Egy-két parktikus, ötletes szekrénnyel kiegészíteném. A hagyományos tűzhely mellett döntöttem, mivel helyhiány miatt, nincs lehetőségem arra, hogy külön építsék be a főző és sütő részt. Így fölösleges pénzkidobás lenne erre költeni. Nameghát, főzni sajnos
nincs sok időm.
Mindenféleképpen olyan "hagyományos" gáztűzhelyben gondolkodom, amit előre lehet időben programozni, megadhatom a sütés időtartamát is. Külön lehet kiválasztani az alul, illetve felül sütés funkciót.
Hát ilyet még nem találtam, pedig nézek, de lehet, hogy nem látok?:-)
Gáztűzhelyt szeretnék cserélni. Olyat keresek ami beépíthető, de nincs külön a főző és sütő része. Egy hagyományos kivitelezésű gáztűzhelyt szeretnék, ami ugyan olyan "intelligens" mint a modern, külön beépíthetős társaik. Sajnos eddig nem sikerült ilyet találni. Ha tudtok segíteni, hol érdemes körülnézni, azt megköszönném.
Alapvetően az ajtó kiképzésében más a beépíthető, a hőcserélő nagyjából azonos.
Szellőzési igénye azonos a két fajtának, a beépítendő szekrényt kell szellőzőrácsokkal (alul-felül, esetleg ventillátor beépítése)ellátni...
A nem beépíthetőnél ha íves az ajtó akkor nem is lehet úgy beépíteni, hogy bútorajtó legyen előtte, és azzal együtt mozogjon. Az összes beépíthetőnek sík ajtaja van...
Én is segítséget szeretnék kérni tőletek. A topicban visszaolvasgatva nem találtam infót arról, hogy egy nem beépíthető hűtőt hogyan lehet beépíteni a bútorba? Mi a hátránya a nem beépíthető hűtő beépítésének a beépíthetővel szemben?
Fiókgögővel tudsz olyat csinálni ami becsúszik a munkapult alá és alig foglal el helyet. Nem kell foglalkozni a lehajtogatással, használat után csak betolod a pult alá ezt a lapot. Olyan mintegy számítógépasztal munkalapja gyakorlatilag. Szerintem ez lenne az ideális egy kisebb térbe. Le- és felhajthatót tudsz venni az IKEA-ban pl. azt falra is lehet szerelni, kapsz hozzá olyan széket is amit szintén a falra lehet akasztani összecsukva a használat után.