Keresés

Részletes keresés

Creativus Creative Commons License 6 napja 0 0 64955

Medence alá (én is mástól tanultam):

Vakondokrács (ha vannak vakondok-okokok, nálunk nincs)
Vízszintesre kissé ledöngölt föld
Építkezési fólia
XPS lapok (3-5 cm-es)
Homokréteg (5-10 cm)
Tetőfólia

Ha térkő van, akkor talán az XPS-sel kell kezdeni.

Ez az összeállítás is csak javaslat. Mások mást ajánlhatnak.


Előzmény: UgyanPityu (64951)
Smíró Creative Commons License 6 napja 0 0 64954

Köszi, azonosak a paraméterek. Most rendeltem bubis szolár takarót, előző 2 év alatt tönkrement a sós víztől. Hétvégén neki is ugrok. Van még a szűrő-sóbontó után egy hőszivattyúm is, azt nem kötöm még az áramlásba, amíg tiszta nem lesz a víz. Akkor követem a bevált módszeredet:)

Előzmény: Creativus (64952)
Smíró Creative Commons License 6 napja 0 0 64953

 

 

Ha Intex (vagy hasonszőrű társai), akkor nekem a térkövön vagy egy fekete, elég vastag fólia, arra pedig egy zöld posztó/műanyag dolog valamelyik kert áruházból. 

Előzmény: UgyanPityu (64951)
Creativus Creative Commons License 2024.04.11 0 0 64952

Már egy hete - a tavaszi idénybeni nyár miatt - kényszerűségből újra üzemel. (régebben május II. felétől kellett).

A "nagykönyv" szerint a víz hőmérséklete a döntő, és a Télapool-szerű algagátlók kb. 14 fok fölött hamar elbomlanak, s beindulhat az algásodás. A klórtartalom is a tél folyamán eltávozhatott, de ha letakartad, akkor nincs gond a tisztogatással (por, rovarok, stb.)


Én már kb. 10 éve téliesítem a kezdetben 17 m3-es Bestway, majd 20 m3-es Intex, szögletes, puha falú medencémet. Csak a saját tapasztalataimat, módszeremet közölhetem, a nyáriasításról vannak még az interneten leírások.

Nem szoktam letakarni télre. Megy bele por és főleg rovarok (ősszel rengeteg falevél). A leveleket ősszel 1-2 naponta, a rovarokat télen - amikor nincs befagyva - 2-3 havonta kiszedem porszívózással (kb. 10 m-es 1"-os slaggal).

Az ősszel leszedett, és víztelenített csöveket, keringetőt és szűrőt visszaszerelem, majd - egy rovartalanítás után - elkezdem a feltöltést csapvízzel, mert a fúrt kút eléggé vasas. Ez így drága, de nem kell külön 1-2 hetes tisztítás a vastól. A feltöltés (20m-es 3/4"-os slag) lassú (több óra), s a vége felé 1/2 óránként figyelem, hogy ne töltse túl. Jöhet a klórsokk, az algagátló és a keringetés (itt még folyamatosan nappal). A pH-hoz nálam általában 1/2-1 L sósav kell még bele, a rovarok miatti lúgosodás okán.
Másnap estefelé egy hosszú nyelű, ferde súrolókefével az egész medence oldalát, alját felkefélem a portól, majd jön a pelyhesítő (kb. 1/2 flakon), 1/4 óra keringetés. Éjjel áll, majd reggel újra felkefélés, és keringetés. Délután (amikor egy szűrőöblítés sem nem árt), jöhet a lerakódott pelyhek fölporszívózása. Innen már a klórtabletta is belógatva, és kb. 2-naponta még újabb porszívózni való látszik az alján egy ideig. A többi ezután mint ahogy nyáron szokás.

Évekig a legelső lépésem volt, hogy rohanás az uszodavegyszerekért, de most már előző évről tartalékolok (Klórgranulátum, algagátló, pH mérő, sósav, pelyhesítő, klórtabletta).

Előzmény: Smíró (64950)
UgyanPityu Creative Commons License 2024.04.11 0 0 64951

Sziasztok,

 

Mit érdemes mostanában ilyen medence alá tenni (térkő van)?

Smíró Creative Commons License 2024.04.11 0 0 64950

Kezdi már valaki nyitni/telepíteni? A telet az Intex átvészelte félig vízzel, letakarva. Most kéne már leszednem az algásodott takarófóliát levenni és elkezdeni a nyáriasítást. Télapool van benne, most volt az első lábon kihordott telem. Mit szokás csinálni, hogy a víz feltöltés után is tiszta maradjon? Megy bele só, gondolom klórsokk, keringtetés megállás nélkül napokig?

mik620 Creative Commons License 2023.12.23 0 0 64949

Bestway homokszűrős vízforgató 8 m3/h

Előzmény: mik620 (64948)
mik620 Creative Commons License 2023.12.23 0 0 64948

Szia!

 

Ezt a fajtát néztem ki. Megfelelő lenne, merevfalú medencéhez?

 

Flowclear™ homokszűrős vízforgató 8.327 l/h

Előzmény: Creativus (64947)
Creativus Creative Commons License 2023.12.21 0 0 64947

Homokszűrős forgatóból - szerintem - a legkisebb is jó lenne. Ám a tapasztalatok azt mutatják, hogy pár év után ki lehet nőni ezt a méretet, és érdemesebb egy kicsit nagyobbra tervezni. A puhafalú, fölfújható peremű medence felfújt része egyébként is néhány év után tönkremegy (a nap lebontja a PVC-t, és ereszt), és addigra kiderül, hogy egy nagyobb jó lenne (a gyerekek is nőnek közben).

 

Ha nagyobb teljesítményű a keringető, akkor egyébként is naponta kevesebbet kell működtetni.

Előzmény: mik620 (64946)
mik620 Creative Commons License 2023.12.21 0 0 64946

Sziasztok!

 

366x76 cm medencéhez milyen teljesítményű homokszűrő lenne jó?

gezaFater Creative Commons License 2023.12.14 0 0 64945

Megoldottam. 

A víz egy részét kikaptam szivattyúval, aztán kapott egy adag forró vizet. Most már szépen dolgozik. 

Sajnos a berendezést átb...ni nem lehet.

Előzmény: gezaFater (64944)
gezaFater Creative Commons License 2023.12.10 0 0 64944

Sziasztok !

 

Segítséget kérek szépen:

 

Bestway felfújható jakuzzi E03 hibát, ír, ha jól sejtem, akkor hideg van  neki. 

Elég behozni és megmelegíteni a vízforgató szúrőt, vagy a vizet is meg kell valahogy melegíteni?

Vasgy nem lehet kicselezni valahogy?

Pár napi nem voltunk itthon, és addig lekapcsoltam, ha jóls gondolom, nem volt jó ötlet....

 

Köszönöm !

Smíró Creative Commons License 2023.10.14 0 0 64943

Szasztok, megint a tudatlan kérdez:

 

Medence vize kristály tiszta, PH rendben. bogarak kiszedve aljáról, muslica úszkál néhány, de azok lehalászása pár sec. A kérdés: a téliesítő folyadékot még az utolsó homokszűrős keringtetéssel kell-e eloszlatni, vagy amikor már a szkimmer lyuk alatt vagyok és minden kikötve, akkor kell bele és fuckanal-lal, vagy hólapáttal jól elkeverni? Kösz előre is az okosítást!

tomésjerry Creative Commons License 2023.10.02 0 0 64942

5 cm víz a végén az nagyon sok. A vége felé az úszót kössed magasra, és legyél a környéken, ha hallod, hogy levegőt szív, le tudjad állítani. És mindig van a medencének egy alacsonyabb pontja, oda állítsad a szivattyút. Nekem szinte nullára kiszívja. Egy kis vödrözés a végén, majd száraz-nedves porszívóval a legutolját.

 

Előzmény: Smíró (64941)
Smíró Creative Commons License 2023.09.24 0 0 64941

Kösz a választ!

 

Igen, gépészet - homokszűrő, sóoldó, hőszivattyú - átmosva, kiszárítva kerül elrakásra, ahogy eddig is. Az algás víztől parázok én is. Tavaly teljes elrakás volt, kb 5 cm víz maradt az alján, amivel már a búvárszivattyú sem bírt. Nem semmi volt kilapátolni, szerencsére ki tudott száradni és ment fedett helyre a medence. Algás vizet viszont utána kezelni, na az nem leányálom, már csak az általad leírt okból sem. Így marad a sok víz, ahogy írtátok.

 

Csak tapasztalat átadásként: 3 éve ilyenkor vettem a medencét olcsósítva, komplett. Vettem hozzá egy bubis fóliát is. Ez a 2. szezon. A bubissal csak akkor takartam az első évben, amikor már hűvösek voltak az éjszakák, most szinte minden este felraktuk. Hát kezdi is megadni magát. Amikor a skimmert lecserélem a rácsos kifolyóra látom, tele van a szűrő pont a bubik méretének megfelelő kis kerek lapokkal. Tehát a sós víz + UV gondolom megtette hatását. 

 

Mindazonáltal a rendszer - mármint a sósvizes - nagyon jó szerintem, a hőszivattyú is hála a napelemeknek ment folyamatosan, amikor az automatikája bekapcsolta. Tegnap még 37 fokos volt a víz, a hőszivattyú max 35 fokot tud nyomni, de ahhoz nyilván külső magasabb hőmérséklet is kell.

 

A "sima" víz vegyszerezésével korábbi medencéknél meggyűlt a bajom, bár az ipari hypo kiváltotta a drága szereket, de sokszor szenvedés volt a tisztán tartás algásodás miatt. Most egyszer volt ilyen kisebb probléma, nem is gondoltam, hogy a kerti slag okozza, de hála itten okosításnak az volt a ludas. Ezután kis klórsokk tabletta darabot tettem a tömlő elejébe, majd később lassan átfolyattam addig, amíg klór szag nem jött a vízzel. Utána még hagytam, majd kilocsolás gazra és utána utántöltés. Szóval kristálytiszta víz volt egész szezonban.

Előzmény: Creativus (64940)
Creativus Creative Commons License 2023.09.23 0 1 64940

Kell benne vizet tartani!

Ha a hidegben jön a szél, akkor az tönkretenné a keményre merevedett falát.

Van akinek még az is megéri, hogy a kevés víz bealgásodik, aztán tavasszal - nagy munkával - kipucolja. (nekem egyszer volt ilyen, de nem a munka volt a legnagyobb, hanem az esés, amit az algán elcsúszva előadtam).

A keringető/homokszűrő-t meg vízteleníteni, vagy melegebb helyen tárolni kell.

 

Előzmény: Smíró (64939)
Smíró Creative Commons License 2023.09.23 0 0 64939

Köszönöm szépen! Mint állóvíz nem algásodik fedés nélkül? Úg gondolom, nem fogom leereszteni a vizet. Még azon is agyalok, hogy engedjem-e ki belőle teljesen, és vagy hagyjam állva a medencét, vagy a sarok csöveket kivéve borítsam le és takarjam be fóliával. Bár ha meg is fagy meg a műanyag oldalfal, lehet, nagyon bajt okozok.

Előzmény: Creativus (64938)
Creativus Creative Commons License 2023.09.22 0 0 64938

Csak saját tapasztalataimat írom le:

A Bestway 17 m2-es (2 évesen használtan vett) 9 éves működése alatt, majd már 3 éve felállított új, 20 m2-es Intex (mindkettő szögletes) esetében is minden esetben téliesítettem. Nálam só nincs benne, de télapool kerül bele, miután (kb. nov. elején) az átlaghőmérséklet és a víz 14 fok alá megy. A kb. 2-3 hétig tartó levélhullást (közelben egy nagy eperfa) átvészelem napi kézi takarítással, zöldségeszsákból buherált hálóval (ez a legmacerásabb). A vizet slagon keresztül engedem le (közlekedő edény módszerrel) a kerti csap lefolyójába, annyira, hogy a (magánúton beszerelt) szkimmer, és a gyári ki/befolyók alá kb. 20-30 cm-rel legyen. Télen tavaszig (kb. május eleje, de idén már április közepe volt) soha sem esett annyit, hogy gond lett volna vele. A keringető/szűrő-t és a csöveket leszerelem, ürítem. A csővégi tömítőgumikra (melyek elkallódhatnak), úgy vigyázok, hogy többszörös uzsonnás zacskót gumizok a végeikre. NEM szoktam letakarni, és fagytestek sincsenek (bár mindig gondolkodom arról, hogy a temérdek klórtablettás, algagátlós, flokkolós lezárt flakonokból beledobok jónéhányat). Komoly szennyeződés sohasem volt, de régebben néhányszor komoly befagyás egy pár hétre (10-15 cm-es jégréteg). Ám a jég - ha lassan is - képlékeny, és igazodik a medencefalhoz, s legfeljebb belül dudorosodik. A legnagyobb veszély ilyenkor az, hogy a gyerekek a legkiválóbb ötletnek tartják a világon, hogy rámásszanak, és korcsolyázzanak rajta. Ez sohase történjen meg!!! A nagy tömegű (akár 1 tonnányi) jégréteg a mozgásától megsértené a medence falát, de elvékonyodva is veszélyes a jég éles széle.
Tavasszal a 14 fokot figyelem, ha fölé megyeget akkor már készülődni kell, de ha észrevehető az alga, akkor sürgősen cselekvésre van szükség. Visszaszerelés, feltöltés, és mindenképp klórsokkozni szoktam, majd a rovarhullákat (ezernyi van benne) kiporszívózom, aztán jöhet a pH beállítás. Így - mivel sokáig kell vegyszer - drágább, mint elpakolva (ha volna hova). De egy nagy medencénél az újratelepítés agyrémét elkerülhetjük.

Előzmény: Smíró (64935)
Smíró Creative Commons License 2023.09.22 0 0 64937

Aha!... Kezdődik erre vártam:) Kívülről nem lesz jeges a medence oldala? A belső fagyás ellen mit csinálsz? A fóliát a vízre ereszted? Abban ha a hó megáll, majd elolvad, oszt jól van? Vagy fólia kifeszítve a fám vázra? Amúgy meg kösz a választ!

Előzmény: Pzsolt64 (64936)
Pzsolt64 Creative Commons License 2023.09.21 0 0 64936

szia,

3 éve gond nélkül.  Víz leengedve be-ki folyó alá, letakarva mez-gaz fóliával azt kezit csókolom.

Előzmény: Smíró (64935)
Smíró Creative Commons License 2023.09.21 -1 0 64935

Szasztok!

 

Kérdés: Intex csővázas medencét téliesített (nem az idén:) ) már valaki? 17 ma medence, sós víz benne. Egyrészt sajnálom idén is vizet leengedni. Másrészt néhány hete sajnos nem részegen, hanem józanon történt elesésből kifolyólag összeszedett szilánkos könyöktörés a főleg (orrpiszkálás, mutogatás, stb.) használt karon a lustaságnak mondható módi felé trelene. Igaz, a csücsök bedrótozva, de álmos könyv szerint akkor sem gyógyhatású egy szétszerelés a könyökre nézve, amivel még a hátamat sem tudom megvakarni, szóval az idén kihagynám. Na ja, ha nagyon szeretném, tudnék segítséget verbuválni, de elsődleges kérdés a talpon állásra vonatkozna. Szóval akinek van gyakorlata, jó tanácsot szívesen fogadnék, meg lehet más is, akinek müxik a keze/lába. Már tavaly majdnem belerokkantam a szétszedésbe, szóval emiatt is para. 

 

Persze, google... aaaaz megvolt... De inkább arra hallgatnék, aki próbálta. Oké, leengedem be- és kifolyók alá a vizet. Oké, előtte tisztítom is a nedüt. (unokák kortyolgatták megállás nélkül, gondolom ízlett nekik,  de úszni is megtanultak:)) Gépészet ki, szárít, létra szintén elrak, oké. Tehát marad a víz. Abba télapunak is kiejthető cucc bent lévő vízmennyiséghez saccolva. Esetleg néhány kiló sóval még szűréses időszakban megnyomva, meg klórsokkal. 

 

És akkor a hogyan tovább? Dobok bele néhány PET palackot kicsit vízzel? Letakarom mindezt bubis fóliával, és arra a gyári medence takarót rakom fel? Kifeszítve, vagy lógjon a vízbe? Bubis minek, azt hagyd ki hülyegyerek? Há' az is melegít valamennyire majd, ha derengeni kezd...

 

Amit előre látok: ha esik eső, hó, az (takaróponyva) tele lesz rendesen. Tavasszal meg sem fogom tudni moccantani, a benne lévő lucsok mind a medencében landol. És tavasszal engedhetem ki az összes vizet... 

 

Néztem volna a tetejére rakható műanyag lapot, de olyan az nincs. Csak fólia. Meg üvegház arany áron. Nem is férne köré. Főleg ezért nem akarom megvenni hehehe. Egy szétnyitogatható műanyag asztallap szerű készség..., na azt könnyű lenne felrakni, arról a havat letolni, eső meg lefolyhatna. De nem fog, mert ilyet nem lehet? még? kapni. Ja, most találtam fel?

 

Tehát javasolt-e a talpon hagyás, vagy hívjam az ivó  templomba járó cimbiket, kapjuk szét, rúgjunk be, énekeljünk egy zsoltárt, ha elesek majd, megóv a piások védőangyal(a), szárítsam ki és rakjam el, mint előző télen és tavasszal újra építkezés? Addig tán lesz könyököm is. Avagy no para, mert átvészeli télen simán? Na de tutira hogyan? Köszi előre is a válasz(oka)t. 

 

 

laca5 Creative Commons License 2023.09.01 0 0 64934

Sajnos ez a rattanos biztosan nem Intex. Vagy Bestway vagy valami harmadik gyártó. Kivettem az átvezetőt és elég vékony, a külső csatlakozással nem lesz gond, dd a szkimmer és az eddigi porszívócső csatlakozásomat újra kell gondolni. Essen bele a franc. 

Előzmény: laca5 (64926)
Mortoff Creative Commons License 2023.08.31 0 0 64933

Szia Kroni,

 

A baloldaliból kallódik egy nálam. Ha kell viheted ingyen.

Előzmény: kroni1 (64929)
tomésjerry Creative Commons License 2023.08.29 0 1 64932

Ezeken az életben nem folyik ki a víz. :)

Vegyél használtan egy búvárszívattyút, azzal szinte nullára ki tudod üríteni a medencét és nem tart 2 napig.

Előzmény: kroni1 (64929)
laca5 Creative Commons License 2023.08.27 0 0 64931

Tudd meg a cikkszámát és azzal google. Hozzá adott kézikönyv szokta tartalmazni a cikkszámokat.

Előzmény: kroni1 (64929)
mik620 Creative Commons License 2023.08.27 0 0 64930

Köszi.

 

 Speed Clean Comfort 75 forgató jó lenne hozzá vagy ez Bestway 5,678l/h 58497 ?

Előzmény: Egér Fogó (64928)
kroni1 Creative Commons License 2023.08.27 0 0 64929

Sziasztok! 

 

Elveszett az ilyen (a képen a jobboldali volt nekem) medencére csatlakoztatható leeresztőm, de nem tudom hol lehetne venni.. Tud esetleg bárki linket vagy segiteni h hol vehetnék ilyesmit? 

 

Egér Fogó Creative Commons License 2023.08.26 0 0 64928

Homok.

Előzmény: mik620 (64923)
laca5 Creative Commons License 2023.08.26 0 0 64927

Kettővel is mértem, az egyik Aquarex-es több komponensű. 6,8-tól van skálázva. További szódabikarbónával már belül vagyok. Tisztul is lassan.

Előzmény: dodoka21 (64925)
laca5 Creative Commons License 2023.08.26 0 0 64926

Amit 8-9 éve vettem csővázas 366-os kék Marimex címkével abban Intex volt. A tartozékok között is van egy csomó Marimex/Intex megnevezéssel. Végülis lecsaptam egy rattan 366x99-est 43000-ért, postáról el kellene hozni. A Bestway 366x100 ezért bizakodom hogy a 366x99 az Intex lesz..  

Előzmény: dodoka21 (64924)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!