Elkészült a kültéri dongás kemencém. Felhúztam a kéményt is a képen látható elrendezésben (külső : 51x51 belső 27x27 cm).
Kellene rá egy kémény tető, sapka, huzatfokozó... mittudomén... Kicsit meg is emelném még de már csak csővel. Félek több téglát rárakni a súly miatt (elég amatőr vagyok ebben), de jó lenne magasabbra vinni picit.
Szóval azt kérdezném, hogy hol lehet ilyen sapkát venni? Ami belemegy a 27x27 -be és eltakarja az 51x51 -et. Órák óta keresek a neten, de mindent találok csak kémény sapkát nem, ami ekkora méretű lenne. Hol lehet ilyet venni?
A szárítás után egy vaslapot teszek a gáztüzhelyre és azon égetem ki és ez a lényeg hogy ekkor ne repedjen meg de még elég kemény legyen. Ha nagyon sok a homok akkor égetés után is morzsolható lesz, ha kevés akkor meg nagyon megrepedezik két szélsőség között kell megtalálni a legjobbat. A saját kemencémbe a sütőtérben a boltívet Rath BR 1100-as tűzálló habarccsal készítettem már több mint 10 éve de semmi baja sincs, persze ez nem olcsó de a kritikus helyre szerintem megéri. Ennek a habarcsnak az az érdekessége hogy normál hőfokon nem köt meg égetéskor szilárdul csak meg.
Vizel keverd össze és készíts egy kis kockát kb egy gyufás doboz méretűt és pár napig száritsd egy radiátor közelébe majd tedd rá egy vaslemezre és gáztüzhelyen égesd ki. Ha megrepedezik sok bene az agyag ha simán szétmorzsolható kevés az agyag.
Kemence építése előtt állok. A kemence dongájának a nagyméretű tégláit ugyebár agyag+homok keverékével kellene tapasztani. Na viszont nekem van bontott vályogtéglám. Én ezt felázatom lesz egy masszám ehhez kell homok, ha igen milyen arányba keverjem, esetleg más kell-e bele?
Nem találtam az interneten semmi okosságot feláztatott vályogról hogy az mennyivel másabb mint a tiszta agyag. Mivel ebben már van valamennyi homok így nem a 1:2 illetve 1:3 arányt kell használni gondolom. Ismerős mondta, hogy ha magában kiszáradva nem is repedezik, de égetéskor megtud ezért fontos a jó arány.
Sziasztok, szeretnék építeni egy kemencét magamnak. Nem túl nagyot kb 60 x 80 as belméretűt. A kérdésem az lenne, hogy az ívben csak simán habarcs állagúra kevert agyagba kell rakni a téglát, vagy kell hozzá még más adalék is? Kb hány kg agyag kell egy átlag kemencéhez? Meg, hogy tud e valaki esetleg egy részletesebb leírást küldeni? Nem magáról az építésről, pillért, boltívet alapot ilyesmit megtudom csinálni, hanem méretekről hibalehetőségekről ilyesmikről. Akár itt vagy akár az emai címemre: eelemento@freemail.hu ra. Segítséget előre is köszönöm.
a biztonsag kedveert megkerdeztem Marco Leone-t (master pizzaiolo pizza napoletana) , az egester belso hasznos terulete 110cm. ha pizzakemencerol beszelunk, akkor az ajto szelessege duplaja a magassaganak, a dóm belso magassaga pedig fele a dóm belso szelessegenek. Holnapra osszeszedem a betonra kerulo pontos retegrendet. A legalsora nem emlekszem. 4 reteg van fentrol kezdve: keramia lap 4db negyed korcikk, só, homok, agyag es meg valami, azt megtudom holnapra:-) osszesen egyebkent kb 20cm a retegek egyutt.
Bocsi, meg valami: a hasznos teruletbol a melysegnel radikalisan levesz a kemeny, ami legalabb 20cm kellene hogy legyen, tehat egy 51-es kemeny indokolt lenne. Ha etelt is szeretnel sutni benne, akkor az egester es a kemenyjarat koze is kell egy kisebb boltiv mint az ajtoe, idejon majd a tevő, ami benntartja a meleget…
bocsi a helyesirasert, kulfoldrol telefonnal nem olyan kenyelmes. A vilagert sem szeretnek okoskodni, de egy kemencenek az egyik lenyege a tomeg. Kellene legalabb egy 25cm vastag tegla dom. En lapjara raktam ket sort agyagba. A tied most kb 110-120 centi szeles lehet. Ha ebbol korbe leveszunk 25-25 tehat 50 centit a hasznos szelessegbol, raadasul a kor alapterulettel a sarkokat is elveszitjuk, igy marad kb egy 60-70cm atmeroju hasznos egester. Ebbe megba tuznek is el kellene fernie meg nem artana sutni is valamit benne:-)
Erdemes lenne kimodellezni korzovel (zsinor-ceruza), hogy kb mekkora hely marad. Emlitettem h itt vannak aranyok. A dom belso magassagahoz kepest az ajto magassaga jo ha nem eri el az ketharmadot. Kis alapteruletnel a felkor (a dom ive) adott lesz, ebben az esetben a a dom felkoriv, akkor egy kb35cm belso sugarat kapunk.
persze lehet h nincs igazam es rosszul ertelmeztem a kep mereteit, de mielott elkezdened tovabb epiteni (es a lenyegi munka most jo), erdemes kicsit jatszadozni a szamokkal, modellezni a varhato eredmenyt.
amugy nem tudom mennyit lehet meg emelni az egeszen, en aszt hiszem, hogy agyagot tennek 10-15 centit es arra a keramia lapokat, kiegetesnelnezeknegy egyseket alkotnak majd…
Koszonom a valaszod! A beton asztalt (vasbeton) ugy ertettem, hogy erre a sik feluletre epulne fel a kis pizzakemence (iglu formaju), es a kemence szelei az oldal falakra is raernenek, terheles szempontjabol kicsit biztonsagosabb. Csatoltam kepet. A kerdesem, hogy melyik szigetelo anyagot celszeru rakni erre a beton feluletre (tehat a kemence alja es a beton koze)? Habsamott/tuzallo beton reteg/tuzallo beton + perlit vagy vermikulit/kalcium-szilikat lap/lepesallo kozetgyapot stb?? Segitsegeteket elore is koszonom!
a kérdésre nem is válaszoltam. Nehezen tudom elképzelni a "beton asztal" részét a dolognak, de amit én tapasztaltam:
- a dóm és a kémény felépítmény súlya (nem tudom pontosan, csak saccolni tudok) több tonna
- a samott egy idő után egyszerűen elfárad, tönkremegy, cserélni kell, tehát érdemes csak olyan helyeken használni, ahol könnyű hozzáférni (lásd: cserépkályhát olyakor újra rakatni kell)
- a kálciumszilikát egy nagyon jó anyag ott, ahol nincs víz vagy pára, a súlyának a többszörösét tudja felvenni vízből. Ősszel tavasszal, amikor nagy a napi hőingadozás, belül tiszta páralecsapódás minden, a kémény belsejéből is csöpög majd a víz. Szóval a nedvességtől nem lehet megóvni.
- külső szigetelésnek én kerámiagyapotot használtam két rétegben, ez lett rabichálórva és vakolva. Vékony (nem túl olcsó, de csak egyszer kell megvenni), de nagyon jól szigetel. Egy délutáni 350C°os kemencében reggel nálunk még mindig 90-100C°van. Ez annyit jelent, hogy este még bemehet egy sólet, ami reggelre brutálisan összeér:-)
mint új seprű szívesen segítek amiben tudok. Első sorban pizzakészítésben, alapanyagokban van tapasztalatom, másod sorban (fiatal koromban kőművesnek tanultam:-) építettünk 2017-ben egy kemencét. A kemence építéséről valahol meg vannak a képek is lépésről lépésre, alapanyagok, buktatók, ilyesmik.
Én most sajna elutazom, van szerencsém két hetet Pármában tanulni, de utána igyekszem válaszolni, amirek tudom a választ:-)
Ami biztos: a beton nem szereti a hőt. Bírja, de tartós hő hatására roncsolódik. Persze betonnal dolgozni jó, tartós, egyszerű én mégis inkább a szerkezeti részekhez használtam olyan helyeken, ahol nincs hő. A kemence égéstere nálunk pl. egy téglalap alakú kb. körbefalazott doboz, ami kvarchomokkal lett megtöltve, erre került 15cm agyag és a kerámia lapok, ami az égéstér padozata lesz majd(ezen sül majd minden).
Sokan javasolják, hogy az égéstér padozatát praktikus és olcsó téglából kirakni. Én máshogyan látom. Erre vannak külön kerámia lapok, amit erre a célra lettek gyártva. Ok, drágább, mint a tégla. Viszont olcsóbb, mint az a fog, ami akkor tört le, amikor egy kis kimozdult tégladarab belesült a pizzatésztába:-)
A donga boltozat sablonra agyagba rakott dupla sor tégla. (jó minőségű kemence agyagot én Nógrád megyében találtam)
A kemence agyag részeinek kiégetése is egy izgi dolog, szóval hatalmas kihívás egy ilyen szépség...
A dóm boltozatának sablonján kívül ugye kell még két kisebb boltív sablon is, amelyek eltérő méretűek (a belső kisebb, arra megy a "tevő" sütésnél), a külső ívbe megy az ajtó
Ajtókat-keretet, tevőt én Őrbottyánban vettem, de hatalmas választék van mára mindenből mindenhol. A kémény nekem belül rozsdamentes, folyamatosan páralecsapódás van benne, nem hiszem hogy érdemes 5-10 évente kicserélni egy elrozsdásodott kéménybélést (egyébként elhagyható, nálunk azért lett, mert nem szerettem volna továbbfalazni a kéményt (mostrummá, tolakodóvá válik) viszont a huzat miatt kellett még magasság)
Samotot egy helyen használtunk csak, ez pedig a 'tevő ajtó' feletti boltív, ez a rész kapja a legnagyobb hőterhelést a kemence részei közül, a kemencéből kiáramló meleg a dóm belsejéből-tetejéből ezen a részen kúszik át kifelé....
Ugye vannak arányok is a helyes működéshez. A dóm magasságához igazodik a két ajtó, meg még biztosan 1000 apró részlet:-)
De bárhogyan is legyen: hatalmas munka, nagyon sok agyalás, rengeteg részlet és nagyon sok alapanyag:-)
Teljesen amatorkent, elso kemencem epitem hamarosan. Egy 10cm-s beton asztalra menne, es az also hoszigetelesen gondolkozom. Termeszetesen olvastam/lattam rengeteg opciot erre, de viszonylag keveset lattam habsamottal szigeteltet. Az lenne a kerdesem, hogy barmi hatranya van-e ha habsamottal rakom le a kemence "alapjat" szigeteles gyanant es arra menne ra a sima samott tegla? Vagy maradjak kalcium szilikat lapnal? Viszont akkor azt meg gondolom nedvessegtol ovnom kene alul-felul? Elore is koszi a valaszokat!
Már régóta tervezgetem, hogy jó volna egy kemencével, új szintre emelni az egyébként jó hangulatú nagycsaládi és társasági kerti "összeröffenéseinket".
Sajnos az általunk épített nyárikonyha alá már nem fér be, de mellette még van hely.
És bár ytong falazással és vakolással már volt dolgom, de kemence építéséhez kevésnek érzem még magam... bár oda-vissza átolvastam a fórum bejegyzéseit, illetve egy könyvet is olvasgatok a témában.
Viszont, pont ez a problémám...
Úgy néz ki, hogy bár pár hónap múlva meg is tudnánk ejteni a dolgot..
de aki szívesen segített volna megépíteni.. például Igaz Tamás (utólag is nagyon köszönöm).. nekik mind inkább már kiesik Tatabánya.
Alapvetően egy elsőkéményes, csengő téglás, donga kemencét szeretnék összeépíteni egy fedett grillezővel.
Méretileg sokszor 15-20 főt kellene kiszolgálnia, én ezt két 60x40-es tepsit befogadni képes kemencével gondoltam megoldni.
Ami negatívum, az anyagok szállításában, beszerzésében sajnos nem igen tudok segíteni. (De erről még tudunk beszélni később..)
Ami pozitívum, hogy az építés alatt tudnék segíteni bármi másban ami szükséges. Szívesen és örömmel tanulok újat..
Illetve a szükséges alapot én készíteném el már előre.
Szóval az lenne a tiszteletteljes kérdésem, hogy lenne-e olyan vállalkozó kedvű kemence építő mester, aki tudna segíteni a fentiekben?
Az idő nem sürget, csak jó volna időben megállapodni valakivel... ha sikerül.