Keresés

Részletes keresés

Walker73 Creative Commons License 8 órája 0 0 71944

Sziasztok!

Ma hoztam 200 db bontott nagyméretű téglát,és találtam benne többfajta pecsétest is.

A képen látható az egyik.

A kérdésem,hogy mit lehet tudni róla?

Én nem érték hozzá viszont érdekelne.

Köszönöm ha segítetek!

MS tégla Creative Commons License 13 órája 0 0 71943

Sziasztok kedves fórumozók!

 

Olyan kérdéssel fordulok hozzátok, hogy vajon mennyit érhet egy nógrádmarcali MS monogrammos tégla.

 

Köszönöm,  ha válaszolsz!

WattieNo1 Creative Commons License 2024.04.07 -1 0 71942

Valami hiányzik!

Vagy a fotó, vagy a telepátia. :)

Előzmény: cseteny (71941)
cseteny Creative Commons License 2024.04.06 -1 0 71941

Köszönöm a tájékoztatást és szeretnék információt kérni a szintén a csetényi kastély pincéjének falazatában talált, 18. századi két tégláról. Előre is köszönöm segítségét.

Előzmény: WattieNo1 (71934)
Felek Ferenc Creative Commons License 2024.04.06 0 0 71940

Szervusz!

 

Az a baj a telefonálással, hogy nekem az fóbiám.

Én még abban a korszakban nőttem fel, hogy a telefonáláshoz beraktam két - három "Bélást" a zsebembe, elbicikliztem a Postához, kivártam a soromat valamelyik fülkénél és telefonáltam.

Őszinte leszek, rühellem a telefont...

Írni szeretek, igaz, én még abban a korszakban nőttem fel, hogy tollal, papírra, majd... stb.

Ha úgy érzed, hogy megsértettelek, ezennel bocsánatot kérek tőled!

Ha úgy érzed, hogy én megsértődtem, helyre kell igazítsalak, nem sértődtem meg: a saját érzelmeimet azért csak felismerem! :-)

Tegnap egyébként megerősített a Teremtő is abban, hogy a "suszter maradjon a kaptafánál", felkérést kaptam, hogy vegyek részt a hazai téglagyári kisvasutak történetének megírásában.

Úgyhogy még egyszer köszönöm a türelmedet, nekem jó lecke volt ez a kis "téglás" kitérő.

További gyűjtő és megfejtő munkát kívánva: ferenc

Lőrinci téglagyár, 1955.

Előzmény: WattieNo1 (71938)
WattieNo1 Creative Commons License 2024.04.06 -1 0 71939

Te csak azt hiszed, hogy egyértelmű vagy, mert nem tudod, hogy a jelzők, amiket használsz, téged minősítenek!

.

Ennek szellemében: "próbálj meg ezentúl emberként viselkedni" és máskor, máshol ne így mutatkozz be!

.

És, ha már idézel, az idézetet ne szedd ki a szövegkörnyezetéből, mert az a mondanivaló meghamisítása, ami megintcsak téged minősít!

Előzmény: Dal a Kékmadárról (71933)
WattieNo1 Creative Commons License 2024.04.06 -1 0 71938

"Nem sértődtem meg"

"Nem háborodtam fel"

 

Haha!

 

Kedves Ferenc!

 

Had emlékeztesselek, hogy aki itt a másikat sértegette, az te voltál!

Emiatt mókás, hogy ezek után még te vagy az aki nem sértődik meg. :) :)

 

Én nem sértődtem meg!

Azon sem, hogy miután feltettél egy csomó kérdést - és elvártad volna, hogy regényt írjak messengeren - én meg átküldtem a számomat, hogy hívj fel, hogy szóban mondhassam el a válaszokat, te meg ugybár azóta is hívsz...

 

Nem is értem! Ha valaki privátban átküldi a számát azzal, hogy hívjam fel... Én azonnal hívnám, mert valamit biztosan akar mondani az illető.

De - hogy téged idézzelek - az is egyfajta mentalitás - viselkedés, ha valaki nem kíváncsi a kérdéseire adandó válaszra.

 

Ha ezek után úgy látod, hogy ismét valamit félreértettél, én továbbra is várom a hívásod!

 

 

Előzmény: Felek Ferenc (71937)
Felek Ferenc Creative Commons License 2024.04.05 0 1 71937

Üdv!

 

Örülök neki, hogy a sok félreértésnek, avagy meg nem értésnek lett legalább egy ilyen pozitív hozadéka is, hogy megtaláltad az 1878-as listát.

Nekem már nincs rá szükségem, befejeztem a "téglás" pályafutásomat, fantasztikus 77 darabból álló gyűjteményem ipartörténeti műkincsből építőipari alapanyaggá minősült vissza.

Nem sértődtem meg, én elkeseredni szoktam, a megsértődés az erősek, vagy magukat erősnek gondolók asztala.

Nem háborodtam fel, hogy nincs 1878-as lista számomra: elengedtem veled együtt, meg a "téglás" léttel együtt.

Annyi siker ért már más területen - és persze más humán hozzáállású közegben - hogy inkább én is oda fektetek időt, pénzt, energiát, ahol értelmét látom.

Keresőszavak: szerinted ilyen ismeret nélkül tudnék folyamatosan szaklapokban cikkezni, meg könyveket írni, vagy türelem nélkül családfát kutatni?

Búcsúzóul:

 

A Körösladányi téglagyártásról

 

1892-ben Körös-Ladány településen egy téglaégető, Molnár István és egy tégla és cserépgyáros dolgozik, Zsiga (Zsigmond) András (1852. Békéscsaba – 1903.III.27. Körösladány).

1904-ből újsághirdetés:

Eladó tégla- és cserépgyár.

Haláleset miatt eladó egy jól berendezett és igen jóforgalmú tégla és cserépgyár Békésvármegye Körösladány községében (vasútállomás).

A tíz katasztrális hold terjedelmű telepen, mely közvetlen a község és transverzális út mellett fekszik, jó kényelmes lakás és szőlőültetvény is van szükséges melléképületekkel és munkáslakásokkal.

Értekezhetni a tulajdonos özvegy Zsiga Andrásnéval (született Nemes Julianna 1852. – 1943.VI.16. Körösladány).

1911.V.21.-i BÉKÉS újságból:

A körösladányi gőztéglagyár. Körösladány községben egy nagyobbszabású gőztégla- és cserépgyár létesítése van tervbe véve Az elöljárói tanács tekintettel arra, hogy a gyártelep a tégla- és cserépgyártás céljaira kitűnő anyaggal rendelkezik és igy feltétlenül versenyképesnek ígérkezik, továbbá hogy szociális szempontból is kívánatos annak létesítése, mert a körösladányi munkások tekintélyes számban nyerhetnek ott alkalmazást, azt a javaslatot tetté a képviselőtestületnek, hogy a kibocsájtandó részvényekből 20 darabot — á 500 korona — jegyezzen. A képviselőtestület azonban csak 5 darab részvény jegyzését mondotta ki és az erre vonatkozó határozatát jóváhagyás végett beterjesztette a vármegyéhez.

1913-ban a Körösladányi Tégla-, Cserépgyár és Villamos Részvénytársaság május 25-én, délután 3 órakor a községháza tanácstermében közgyűlést tartott.

1920-ban árverésre van bocsájtva a gyár.

1930-ban Körösladányban a Tégla- és Agyag-árugyár: Iványi Aladár és Társai téglagyára működik. Ez a cég 1935-ben tönkrement, 1936-ban elárverezték.

1935-ben az alábbi cégek és magánzók dolgoznak Körösladányban:

-          Első Körösladányi Gőztégla és Agyagárúgyár

-          Megyaszai és Társai, Tégla és Cserépgyára

1951-ben már csak egy téglagyár termelt, ekkor a Békés Megyei Tanács az üzemeltető.

1953-ban készült el az új présház.

1961-ben le lett állítva, gépi berendezéseit elvitték. A helyi TSz csibenevelőt alakított ki benne.

1965.IV.1.-én újra lett indítva, ekkor már a DTCsV az üzemeltető.

1968-ban a MÁV nagyvasúti vonala alatt kisvasúti aluljáró épült.

1972-ben megkapta az ÉLÜZEM címet.

1985-ban állította le a DTCsV, hogy korszerűsítse az anyagmozgatást, de ez elmaradt, a gyár nem indult újra.

Előzmény: WattieNo1 (71928)
atis68 Creative Commons License 2024.04.04 0 1 71936

Szia! 

 

Heinrich Drasche (1811-1880) téglája Bécsből. Budapesten, pontosabban Kőbányán is gyártott téglát magyar címerrel 1857-67 között.

Előzmény: adamkoroknai (71935)
adamkoroknai Creative Commons License 2024.04.04 0 1 71935

Üdvözlök Mindenkit!

Ezt a téglát egy Budapest VI. kerületi bontáson találtam. Segítséget szeretnék kérni a beazonosításhoz. Hasonlót, fektetett elrendezésűt találtam csak a neten, ilyet nem. Én úgy gondolom, hogy Bécs környéki lehet és 1880 körüli talán. A hozzászólást és segítséget megköszönöm! Szép napot mindenkinek!

WattieNo1 Creative Commons License 2024.04.04 -1 0 71934

Üdv!

ZK = Zirc Község.

Talán a századfordulón, a 20. sz elején készült.

 

Előzmény: cseteny (71931)
Dal a Kékmadárról Creative Commons License 2024.04.03 -3 2 71933

   Olvasgatom a hozzászólásokat - elég pár oldalt visszamenni - nos, én viszont elég egyértelmű leszek.

 

   Ha bárki megbántódik, vagy megsértődik a hozzászólásaidon, az nem azért van, mert van 50 000 téglád, meg 49 999 téglamegfejtésed, hanem mert egész egyszerűen egy büdös bunkó vagy. A probléma te vagy, meg az a múltbéli sérelem, vagy kialakult kisebbségi érzés, ami ilyen seggfejjé változtatott.

   Szerinted így kell momunikálni, hogy "ez meg az ő téglája, kinek van vér a pucájában cáfolni?" "Megérdemlitek -e, hogy segítsek?" Hát ember, ha gané emberként viselkedsz, ne csodálkozz, ha senki nem foglalkozik egy idő után veled, netalán az életben hátat fordítanak, esetleg leköpnek, vagy kihajítanak valahonnan. Mert könnyű ám egy monitor mögül nagyképűsködni, másokat megsérteni, elküldeni a picsába - lám, nekem is mily egyszerű - de aztán jaj, ha élőszóban számon kérik.

   Szóval javaslom, mielőtt végleg közutálat trágyává avanzsálod magadat a bunkó beszólásaiddal, minősíthetetlen kötözködéseiddel, szállj magadba, értékeld át a világról, meg az embertársaidról alkotott, tagadhatatlanul téves nézeteidet és próbálj meg ezentúl emberként viselkedni. Sokaknak megy, neked is menni fog.

Előzmény: WattieNo1 (71928)
cseteny Creative Commons License 2024.04.03 -1 0 71932

 Elnézést, lemaradt a tégla képe.

Előzmény: cseteny (71931)
cseteny Creative Commons License 2024.04.03 -1 0 71931

Tisztelt Tagok! Érdeklődöm, hogy tudna-e valaki felvilágosítást nyújtani a csetényi kastélyban talált, kb. a 19. század közepén készült, Zircen is fellelhető tégláról? Előre is köszönöm.

WattieNo1 Creative Commons License 2024.04.02 -1 1 71930

A változatosság kedvéért...

egy újabb megfejtés, ami eddig még - legalábbis tudtommal - máshol nem szerepelt így, együtt!

.

Malaczkai Táglagyár és Építkezési Vállalkozás

Tulajdonosai: Stern Rezső malaczkai építőmester és Glaser Leó komotaui (csehországi) lakos.

 

Alapítva: 1907

 

Aki úgy gondolja, lehet jegyzetelni! 

WattieNo1 Creative Commons License 2024.03.25 -1 1 71929

És akkor térjünk vissza arra, hogy mindenkire megsértődöm, amiért senki sem árulta el nekem, mit jelent az alábbi "BST"!

 

Sőt! Át akartak verni, merthogy azt írták (nekem) a szlovák katalógusban, hogy "Bősi Téglaégető? slov. Gabčíkovská Tehelňa?"

 

 

 

Megérdemlitek ezek után, hogy segítsek? :)

 

 

Báró Schmertzing Tádé (élt: 1820-1881), Várkony (ma Nyékvárkony)

 

 

WattieNo1 Creative Commons License 2024.03.25 -1 0 71928

Lehet, nem voltam eléggé egyértelmű!

.

A kérdésedre (Hol lehet az 1878-as adatbázist elérni?) elkezdtem keresni, vagyis közvetve a te "segítségeddel" találtam infót Takács Gyuláról. Meg is köszöntem!

.

A "segítség elutasítása" részről: Lehet, neked nem segítség, ha segítek azzal, hogy mely korban keress latin, melyben magyar megfejtést 1-1 monogramhoz.

Az sem segítség, ha a "BCG" téglajellel kapcsoltaban olyan infót adok, hogy más is talált ilyen jelet ott, vagyis megerősítem, hogy valószínűleg arrafelé lesz a megfejtés is.

.

Ha jól értem, szerinted a segítség elutasítása az is, ha elmondom, én hogyan szoktam keresni.

 

.

A "mentalitásról - viselkedésről": Nem az első vagy, aki vérig sértődik, amiért segítek.

Amiket leírtam, azok - ha nem vetted volna észre - keresőszavak! Ezek segítségével hamar meg tudnád találni pl. azt az 1878-as "adatbázist"! Ahogyan azt én is megtaláltam, pedig nekem senki sem segített!

.

De ha te konkrét linket követelsz, és felháborodsz ha nem kapod meg... Na, az is egyfajta mentalitás - viselkedés.

 

 

Előzmény: Felek Ferenc (71927)
Felek Ferenc Creative Commons License 2024.03.25 -1 0 71927

   Nem értem, de köszönöm.

 

   A segítség elutasítása is segítség, ösztönzően hat, hogy kerülje az embert ezt a fajta mentalitást - viselkedést, illetve, aki ezt képviseli.

 

   Valóban kár erre a fórumra időt - karaktert pazarolni.

Előzmény: WattieNo1 (71926)
WattieNo1 Creative Commons License 2024.03.25 -1 0 71926

1892-es adatbázisban kizárt, hogy Johannes vagy Josephus legyen!

 

Bár nem vagyok latin-szakértő, de tudtommal a latinban még a "J" is necces! Ioannes és Iosephus jöhetne szóba, de csak az 1840-es évekig.

 

"BCG"(??)-ből valaki nemrég küldött nekem egy fotót billogozóról, úgyhogy valami "BáróComesGróf"-ot kell keresni ott helyben. :)

 

Nem mellesleg engem sokkal jobban motivál a kutatásban, ho van olyan tégláém, amit éppen kutatok. ...ha érted mire gondolok! :)

 

Az adatbázisos kérdésedet köszönöm! Ösztönzően hatott, így ezzel is előrébb jutottam! :)

 

Tulajdonképpen a két évszám elvesztette jelentősségét, mert ezt találtam:

 

Kisjókai Takács Gyula 

Takács Alajos közbirtokos, megyei aljegyző és Balassa Mária Anna fia. Szárazpatak, Pozsony m., 1826. febr. 3., ker. Pozsony. febr. 4., r. kat. Jogot végez. 1847- ügyvéd, Pozsony megye tiszteletbeli aljegyzője. Nőtlen. (Felesége 1862- Doll Anna.)1848. szeptemberétől közvitéz a pozsonyi önkéntes nemzetőrcsapatban. Harcol Jellacic ellen. Októbertől tizedes a 15. honvédzászlóaljnál. 1848. dec. 3 (nov.15.)- hadnagy, parancsőrtiszt gr. Lázár György tábornok, a fel-dunai sereg hadosztályparancsnoka mellett. 1849. jan. 30 (16.)- főhadnagy a 10. huszárezred állományában és parancsőrtiszt Görgei Artúr tábornok törzsében. Júl. 4. kitüntetik a katonai érdemjel 3. osztályával.1849. okt.30. besorozzák a 47. gyalogezredhez. 1850. szept. 10. pénzért kiváltja magát. Később birtokán gazdálkodik. A kiegyezés után ügyvéd, ill. szolgabíró. 1867. és 1890. a Pozsony megyei Honvédegylet tagja. † Pozsonyszentgyörgy, 1898. nov. 27.

 

Egy másik közösségi oldalon már beszéltünk róla: Információkat, adatbázisokat úgy lehet találni, hogy beír az ember keresőszavakat a keresőbe, aztán végignyálazza a kiadott - néha több ezer - találatot.

 

Csak példa: Esterházynál a keresőszavak: Esterházy, Eszterházy, Eszterházi, Esterházi, Eszterházai, Sezsnyi...

De lehetszűkíteni a kört! Takácsnál azt írtam be, hogy "Takács Gyula földbirtokos Jóka" Erre adta ki - sok egyéb mellett - az életrajzát, nemesi előnévvel, évszámokkal.

 

Előzmény: Felek Ferenc (71925)
Felek Ferenc Creative Commons License 2024.03.25 0 0 71925

Ritka az ennyire pocsék fotó, de tőlem ennyire futja:

Így viszont az IM lehet Johannes, vagy Josephus Mészáros, utóbbit 1892-ben említik is Gyulán.

 

Ezt a B C G jelet sem tudtam kinyomozni:

 

 

Őt meg szegénykémet, ki sem tudom olvasni...

 

Az az 1878-as lista változatlanul érdekel. :-)

 

Előzmény: WattieNo1 (71924)
WattieNo1 Creative Commons License 2024.03.25 0 0 71924

Üdv!

 

Nem ártana fotó, de ha mélyített a jel, biztos, hogy nem az építés idején került oda.

Előzmény: Felek Ferenc (71923)
Felek Ferenc Creative Commons License 2024.03.25 0 0 71923

Szervusz!

 

Írod, hogy: Az ő neve 1878-as és 1893-as adatbázisban is szerepel

Hol lehet az 1878-as adatbázist elérni? Tegnap találtam egy téglát a gyulai Kálvária kápolnából (annak tövében, talán a padlásáról dobták le a melósok átcserepeléskor), amit Harruckern György építtetett 1760-ban. A téglán IM monogram látható, bemélyített karakterek.

 

Előzmény: WattieNo1 (71922)
WattieNo1 Creative Commons License 2024.03.25 0 0 71922

Az elmúlt éjszaka termése. :)

.

"FJ 1876" és "FJ 88" - Farkas János földbirtokos, Jóka.

A nagyjókai Farkas család többszáz éve birtokos Jókán.

 

"MA 1866" és "MA 1877" - Molnáry Ádám földbirtokos, Jóka.

Molnári Kelemen győri püspök még valamikor az 1400-as évek közepén jutott birtokhoz Jókán. Talán az ő leszármazottja.

 

"GYT" (v. TGY) - Takács Gyula földbirtokos. Az ő neve 1878-as és 1893-as adatbázisban is szerepel.

.

 

"JK 1861" - nem kizárt, hogy Jókai Közbirtokosság.

.

 

...aztán, ha valakinek van annyi a pucájában, lehet cáfolni! :)

WattieNo1 Creative Commons License 2024.03.19 0 1 71921

Kutatásközi jelentés.

.

SB 1822 - Stephanus Bésán

Bésán István (élt: 1756-1826)

 

És, hogy mihez képest?...

.

Fotó forrása a 69698-as hsz, ahol az olvasható, hogy: "talán Jankovich-Bésán"

Azon nem kell sokat kutatni, hogy e két nemes neve így, együtt, csak 1888 óta létezik, amikor is Jankovich József, királyi engedéllyel, felvette a kihalt Bésán család nevét.

A téglán meg ugye - jól olvashatóan - 1822 van!

.

 

Nemrég említettem a Cnobloch téglával kapcsolatban (is), hogy a betűk ismerete nélkül nem lehet téglajelet kutatni!

Tehát, ha az évszám nem is megy, az "S" kizárja a "Jankovich" jelentést!

.

Ha valakinek lenne egy látható jelű példánya cserére...

Felek Ferenc Creative Commons License 2024.03.11 0 0 71920

Ilyen téglákat Gyulán is lehet találni, kiderült már vajon, ki, vagy kik gyártották?

Előzmény: epitesz13 (26337)
WattieNo1 Creative Commons License 2024.03.10 0 2 71919

Az utóbbi pár óra termése.

:)

 

FC - Báró Friedrich Cnobloch

Freiherr Friedrich Karl Wilhelm von Cnobloch, élt: 1827-1893

 

Felvidék, Bán környéke.

 

Akit érint, lehet jegyzetelni!

 

 

Halkan jegyzem meg: a téglajel-kutatás alapfeltétele a betűk felismerése! 

A tót katalógusban "CZ" monogram alatt szerepel a koronás változat. Nem csoda, hogy 15 év alatt sem találtak hozzá gyártót.

WattieNo1 Creative Commons License 2024.02.24 0 4 71918

Az utóbbi pár nap termése:

 

Balla István, Hódmezővásárhely.

1898-tól gyártott

 

Pálinkás Imre, Szolnok.

1910-től gyártott

 

Heinrich Fittler, Udvari

1860-1870-es évek(?) Ő kisbirtokos volt, valószínűleg megrendelésre készültek a téglái a lakóházához.

WattieNo1 Creative Commons License 2024.02.15 0 2 71917

Üdv Mindenkinek!

 

Ez a név sem szerepelt még a fórumon:

 

"Biczó József téglaégető, Homokbödöge. 1909-ben született Mosonban. Mesterségét apjától sajátította el. Több téglagyárban teljesített szolgálatot. Itt önálló téglaégető 1935 óta. Évenként 200.000 téglát gyárt. Apja végig küzdötte a világháborút, egyszer megsebesült. 1931-ben nősült, felesége Takács Mária, lánya Anna-Mária."

Forrás: Szeghalmy Gyula: Magyar városok és vármegyék monográfiája 23.

 

Szerintem Lúd 13252-es hozzászólásában szereplő "BJ" is Biczó téglája.

 

horváth Lali Creative Commons License 2024.02.14 0 0 71916

láttam már ezt a videót komoly ?:)

Előzmény: Felek Ferenc (71915)
Felek Ferenc Creative Commons License 2024.02.14 0 0 71915

A téglaégetéshez nem kell téglagyár. Boksás, vagy tábori kemencés téglaégetésnek mondják, mikor maga a kemence is a kiégetésre összerakott téglákból áll, íme egy példa:

 

https://filmhiradokonline.hu/watch.php?id=10876

 

Én idén 75 téglás kemencét fogok begyújtani, amiben 40 téglát lehet kiégetni.

 

De még próbálom megtalálni a mesterszállási téglaégető kilétét.

Előzmény: horváth Lali (71914)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!