Keresés

Részletes keresés

Téglamúzeum Szany Creative Commons License 2005.12.08 0 0 137

Üdvözlöm önöket. Rugli Dezsőnek hívnak, és 30 éve foglalkozok téglagyűjtéssel és készítéssel. A téglagyűjtés szorgalmas feladat, de a készítés türelmet és művészi képességet igényel. Kérem tekintsenek megy egy képet, mely a múzeum egyik részét mutatja be.

 

Üdvözlettel:          Rugli Dezső

                       Téglamúzeum Szany

LUDLUM Creative Commons License 2005.12.08 0 0 136

 

Cyperus!

Azt hiszem az előbb nem így írtam.

Ha jól emlékszem ilyenből is van dupla,így tudok belőle vinni.

hb-tata Creative Commons License 2005.12.08 0 0 135

Szia!

 

Az egykor Lövöld -nek nevezett, a török kor végén elpusztult, az akkori Magyarország legnagyobb erődítmény kolostorának vannak e még láthatő romjai Városlődön, ill. a határában?

Előzmény: cyperus (105)
LUDLUM Creative Commons License 2005.12.08 0 0 134

Szeva!

 

Tatus!

 

Téged nem keresett meg Fodor úr?

hb-tata Creative Commons License 2005.12.08 0 0 133

Kedves HA-JÓ(l látom, cápák)!

 

A két győri eredetű tégla sokkal korábbi még az első háborúnál is. Ilyen jelű téglákat az 1500-1600 as évek fordulója körül készítettek, úgy nagyjából Miksa korában. A sárgán a csat mellett egy többé-kevésbé tulipán forma látható.

Előzmény: Ha-Jó (128)
LUDLUM Creative Commons License 2005.12.08 0 0 132

 

Fi József csípkereki/Vas megye/ téglavető terméke ez a párkánytégla. Ő volt utolsó, kézi munkával is "nagyüzemi" termelést folytató mesterember. Büszke vagyok erre a darabra. Ilyenkor talán én is érzem a derékfájást,érzem az izzadtság szagát. Tiszteletre méltó az amit véghez vitt. Igazán megérdemli, hogy itt is szerepeljen. 

LUDLUM Creative Commons License 2005.12.08 0 0 131

Szeva!

 

Tanár Úr!

 

Az 1898-as listádat is kitakarította a személyzet? Sokat tudna segíteni eddig ismeretlen jelek feloldásában.

Előzmény: Ha-Jó (125)
LUDLUM Creative Commons License 2005.12.08 0 0 130

Szeva!

 

Küldöm a keresett címet.

 

Fodor József

Veszprém

Egry József u 1/b

8200

 

A Lövei katalógust a hétvégén viszem CYPEROS -nak. Amikor végzett a másolással és visszaküldte , nagyon szívesen küldöm tovább bárkinek.

Előzmény: nyakashegyi (129)
nyakashegyi Creative Commons License 2005.12.08 0 0 129

Hali

 

A Fodor-féle elérhetőséget meg tudnád adni? Hátha...

 

Üdv.

Előzmény: LUDLUM (122)
Ha-Jó Creative Commons License 2005.12.08 0 0 128

Szia tata!

(Ezt már nem fogják lemosni Rólad, pedig a másik Tatáról szól a dolog!)

A csatos tégláidat sajnos alig lehet kinagyítani. A barna téglán, mintha ciril vagy glagolita betű lenne. P vagy L.

A szürke jelzése pedig inkább glagolita jel, de akár egy emberalakot is jelképezhet.

Ha ismernénk a származási helyét, meg lehetne fontolni, nem e szerb, vagy orosz hadifogjok munkája. Mármint az első háború idejéből.

Ha van némi kisérő információd a készítés, felhasználás helyéről, idejéről, lehet tovább okoskodni. De lehet, hogy már soha nem fogjuk megtudni.

Előzmény: hb-tata (115)
Ha-Jó Creative Commons License 2005.12.08 0 0 127

Szia LUDLUM!

 

Sajnos egyik munkát sem ismerem. Ha a Fodor féle anyagban korábban találtál használható adatokat, úgy számomra az új kiadás is új lenne. Kérlek, add meg a megrendelési címet, hogy megrendelhessem.

A Lövei féle katalógus is érdekelne, nem tudom hogyan érhető el?

Évekkel ezelőtt egy jószándékú takarítónő kidobálta a főiskola nauticai laborjából a Káptalan-dombon gyüjtögetett erekjéimet. Még török feliratos is volt közötte.

Megismétlem emilcímem, hogy ne kelljen visszalapozgatnod: horvath.jozsef@europahajo.hu

Előzmény: LUDLUM (122)
Ha-Jó Creative Commons License 2005.12.08 0 0 126

Szia kks!

Légy üdvözölve a topicon. Nekem semmi közöm az építészethez, hajóskapitány vagyok, s hajózástörténettel foglalkozom. Ennek kapcsán jutottam el a téglagyáros stb. hajózási vállalkozókhoz, s a téglabélyegekhez. Kb négyszáz különfélém van a Monarchia területéről, leginkább a Duna és Tisza menti gyárakból. De van néhány érdekes darabom, bélyeg nélkül a tengermellékről is. Ott csak egyetlen M A jelü töredéket találtam Lussinban. Van nagyon sok jegyzetem gyárakról, s évekkel ez előtt megrajzolgattam a teraszomba beépített tégláimat. Az elmult években egészen más dolgokkal voltam elfoglalva (neszmélyi hajóskanzen, Múzeumhajó, három hajózástörténeti könyv, vagy száz újságcikk), így a téglák számítógépes feldolgozása elmaradt. De a topicot meglelve nagyon fellelkesültem.

Előzmény: kks (119)
Ha-Jó Creative Commons License 2005.12.08 0 0 125

Szerintem ott is érdemes próbálkozni, mert a leglehetetlenebb helyekről kerülnek elő könyvek, adatok.

Én pl. évekkel ezelőtt a közel háromszáz 1898-ban volt téglagyár nevét egy akkori statisztikai évkönyvből írtam össze.

Előzmény: nyakashegyi (118)
nyakashegyi Creative Commons License 2005.12.08 0 0 124

Köszi!

Előzmény: mtib (121)
LUDLUM Creative Commons License 2005.12.07 0 0 123

Szeva!

 

 

Halihó Tatus!

 

Arab számos téglák sorozata Békéscsabáról is ismert. A bp.-i téglalap alakú formában, a b.csabai pedig oválisban készült. Sajna nem tudok csatolni hozzá mert nem engedi./Túl nagy a mérete./

Előzmény: hb-tata (111)
LUDLUM Creative Commons License 2005.12.07 0 0 122

Szeva!

 

 

Tisztelt tanár Úr!

 

Ismered a győri -közel 400 db-os- katalógust? A szerző Lövei Pál , aki ha jól tudom jelenleg a Műemlékek Állami Gondnokságánál dolgozik.

További irodalom: egy a NOSZF évfordulójára készített kiadvány, valamint Fodor József úr könyvei. / A héten kaptam levelet Tőle, hogy megrendelhetem a következőt./ Tartok tőle , hogy új információkat nem tartalmaz.

Előzmény: Ha-Jó (117)
mtib Creative Commons License 2005.12.07 0 0 121
Szervusztok!


A Fővárosi Szabó Ervin könyvtár: www.fszek.hu :

CÍM A pannoniai bélyeges téglák = Inscriptiones tegularum
Pannonicarum / Szilágyi János
MEGJELENÉS Budapest : K. m. P. P. tud. egyet. érem- és régiségtud. int.,
1933

NO LELŐHELY TÉMA JELZET ÉVSZ. KÖT STÁTUSZ
---- ------------------------- --------- ----------- ----- --- -----------------
1. KK Raktár8 X7297 Helyben olvasható


Azt nem tudom, hogy másolni lehet-e.

Mtib
Előzmény: nyakashegyi (116)
LUDLUM Creative Commons License 2005.12.07 0 0 120

Szeva!

 

Üdv. kks.- Fertődről.  Rég hallottam Rólad!

Előzmény: kks (119)
kks Creative Commons License 2005.12.07 0 0 119
Üdv !

Szegedi építész vagyok, aki 1993 óta gyűjtöm a bélyeges téglákat. Jelenleg 1.894 félének 2.284 változata van meg.
A gyűjtemény - DVD -re írva - digitális, névsorba rendező fotóalbumba is fel lett dolgozva.
Szívesen csereberélnék !, és minden leírás, könyv, katalógus, ... érdekel.
e-mail címem : kks@t-online.hu

üdv
nyakashegyi Creative Commons License 2005.12.07 0 0 118
Gondolom antikváriumokban ne nagyon keressem őket...
Előzmény: Ha-Jó (117)
Ha-Jó Creative Commons License 2005.12.07 0 0 117
Remélhetően a Széchenyi könyvtárban előtalálhatók. Az utóbbi, vélhetően római kori téglákról szól.
Előzmény: nyakashegyi (116)
nyakashegyi Creative Commons License 2005.12.07 0 0 116

Ismeritek ezeket a könyveket? Vajon hozzá lehet jutni valahol?

 

Mendele F.: Magyarországi bélyeges téglák

Szilágyi János: Pannoniai bélyeges téglák (1933)

 

Üdv.

hb-tata Creative Commons License 2005.12.06 0 0 115

sziasztok!

Van-e valakinek tippje, hogy a "csatos" győri téglákon lévő egyéb jelek mik lehetnek? Lelőhely: Pázmányfalu (győri bontásból)

üdv.

nyakashegyi Creative Commons License 2005.12.05 0 0 114
Akkor már csak Dömös, CZ, Páty:-)
Előzmény: hb-tata (112)
nyakashegyi Creative Commons License 2005.12.05 0 0 113

Köszi!!

 

Dömös, Vácz (ovális jegy), CZ (ezt pár éve az esztergomi Mária Valéria-híd alól szedtem ki a Dunából:-)), Páty (Zsámbékon találtam a szőlőhegyen)?

 

Üdv.

Előzmény: hb-tata (111)
hb-tata Creative Commons License 2005.12.05 0 0 112

Ismét szia!

 

Az imént lemaradt:

 

OR Vácz= Oberlander és Reiser, Vác

Előzmény: nyakashegyi (110)
hb-tata Creative Commons License 2005.12.05 -1 0 111

szia!

 

RS= Jól tudod, Mohácson volt a gyár

IHF= Hirmann (Hirschmann?) István, Vác?

Viktória= Schwarcz (később Surányi) József, Bp. Bécsi u. (1890-es évek)

OB= Óbudai TGY

ECT= Első Ceglédi Tgy (?)

KA= Klemm Antal (?)

ETG= Egyesült Tégla és Cementipari RT, Bp.

UTG= Újlaki Tégla és Mészégető RT, Bp. 

LP (összevont) = Luczenbacher Pál (Szobon és Pesten is volt gyára)

LT (címerpjzsban)= Lónyay Téglagyár, Pestszentlőrinc

HK= Humayer Károly, Bp.

Hg= Hungária Gőztéglagyár, Bp. Gyömrői u.

JL= Johann Lechner (Lechner János), Bp. Kőbánya

Istv.= István (Szent István) Tgy. Pilismarót,Basaharc ill.Pestszentlőrinc

Tata (ha jól látom)= Gansz Tgy. Tata

arab számosak: Császári és Királyi Téglavető, Bp, Vizafogó

 

Üdv.

 

Előzmény: nyakashegyi (108)
nyakashegyi Creative Commons License 2005.12.05 0 0 110

Köszi a választ! Kiváncsian várom a többi tégla beazonosítását a listád alapján. Én meg átgondolom ill. előhalászom magamból, melyiket hol találtam (van amelyik meg van vagy 10 éve:-))

 

Üdv.

Előzmény: Ha-Jó (109)
Ha-Jó Creative Commons License 2005.12.05 0 0 109

Az RS minden bizonnyal a mohácsi Rosenthal. Róluk írtam cikket a Yacht Magazinban jó pár éve. Az OB különböző változatai az Óbudai Téglagyárat jelentik. A többit talán Tata tudná megmondani, Neki nagyobb gyüjteménye van. De majd behozom a listáimat, amiket kijegyzeteltem a Széchenyiben, s megvizsgáljuk.

Nagyon fontos, hogy megjegyezd, hol találtad az adott téglát. Bár a Rosenthal is azért tartott hajót és uszályokat, hogy a Duna mentén elvihesse a termékét a nagy építkezésekre. Luczenbacher, Eggenhoffer, Rosmayer úgyszintén. Mindnek volt hajózási vállalata is.

Volt egy gróf, Wass Samu, neki is volt téglagyára, és hajózási üzeme.

Van egy érdekes kép a XIX-XX. század fordulójáról a Vizafogóról. Ott rakták ki a hajókból az építőanyagot. Hatalmas mennyiségű tégla, cserép és egyéb építőanyag van ott felhalmozva. A budapesti nagy építkezések a Duna-mente valamennyi téglagyárát foglalkoztatták.

 

Ha valaha megcsináljuk a tégla katalógust, óhatatlanul szükség lesz egy kis bevezető téglagyártörténetre is. Azt a részét mely a téglagyáros hajózási vállalkozókat illeti, majd szívesen megírom.

 

Nagyon örülök, hogy így beindult a topic, sajnálom viszont, hogy az alapítónk elmaradt. Nekem is neki kell állnom fotózni a gyüjteményem, mert úgy látom, van néhány darab, ami érdeklődésre tarthat számot. Vannak még otthon fotóim a mohácsi gyárak maradékáről is, meg néhány felvétel szép kerítésről a sokac városból.

Előzmény: nyakashegyi (108)
nyakashegyi Creative Commons License 2005.12.05 0 0 108

Valaki ismeri ezeket a monogramokat? RS=Rosenthal Samu? JHF, CZ, Victoria, OB, ECT, CI, KA stb...?

 

Üdv.

 

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!