Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2006.10.18 0 0 137

Nagyon koszonom a kiegeszito informaciokat, amikkel segitsegemre vagy a csata lefolyasat megismerendo. Nehany kerdes megis felmerult benne, igy ha nem haragszol, feltennem azokat a hozzaszolasoddal kapcsolatosan.

 

a felázott szántóföldekről érkező Ruméliaiak leereszkedve a fennsíkról látták[...]

 

Mitol voltak felazva a szantofoldek, es mikor ereszkedtek le onnan a Rumeliaiak?

 

igyekeztek felsorakozni,közben elfogalták a rendelkezésre álló terület felét, alig hagyva helyet a másik két seregrésznek.

 

Melyik teruletnek foglaltak el a felet, ki elol es hol?

 

jobbszárnyukra mintegy 100 "ágyút" és 3000 janicsárt vezényeltek

 

A Rumeliaiak Mohacsnal, nem a balszarnyon voltak, a kirendelt agyukkal es janicsarokkal?

 

közben elkezdtek leérkezni a szultáni hadak

 

Honnan erkeztek le a szultani hadak, hova es a csata melyik szakaszaban?

 

[...]közép gyalogsága kezdett ott harcolni a janicsárokkal

 

Ez a "kozep gyalogsaga", hol volt? A csatarend leirasaban (Brodarics, mint egyetlen magyar szemtanu, aki leirta a csatat!) hol esik szo "kozep gyalogsagarol", vagy egyaltalan "kozeprol"?

 

ezt csak a "pihentebb" anatóliaiak támadhatták meg[...]

 

Az anatoliaiak kinel voltak "pihentebbek", es hogyan pihentek ki magukat?

 

[...]beköszöntő este és seregének fáradtsága miatt a szultán ezt már nem üldözhette

 

Ha a csata kora delutan elkezdodott es alig masfel oraig tartott, akkor egy augusztus vegi sotetedes, ami az esti oraknal korabban nem kezdodik, mikeppen akadalyozta a szultant a koztes idoben uldozesben ugy, hogy a csapatai epp gyozelmes lenduletben voltak?

Előzmény: miszega (135)
miszega Creative Commons License 2006.10.18 0 0 136

a fugger-féle zsoldosok még csak a határon voltak, mikor már megvolt Mohácsnál a vereség

 

 

150 agyuval es a janicsarok egy reszevel, hogy ha megerkezeskor ugy latja jonak, vivjon meg a magyarokkal. Ezt a hadtestet tamadta meg Tomori, szinte latatlanban, bizva abban, hogy a magyar sereg legyozheti azt, majd reszenkent a kesobb erkezo hadtesteket is. De az elso roham elsopro erejebol felocsudo es ujrarendezodo rumeliaiak es az agyusanc a janicsarok vedelmeben, megallitotta Tomori rohamat, es a tartalek bevetese sem valtoztatott azon a tenyen, hogy elszamitotta magat. Ugyanis, a magaslat mogott, amit megrohantak, a teljes torok hadsereg allt mar, harcra keszen a magyarokkal.

 

a török csapatok, éppúgy mint a magyarok tudták hogy szemben a teljes ellenséges sereg áll

 

Tomori azért támadhatott, mert a terep lehetetlenné tette a török sereg rendes harcrendjének felállítását

 

a ruméliaiak egyáltalán nem ocsúdtak fel, hanem megfutamodtak

Tomoriék tudták, hiszen hetek óta harcoltak már hogy szembe ott a teljes török sereg, csak a király környezete amikor a rúmiak táborozását meglátták szintén pihenéshez készülődtek

 

ez elegendő késedelmet okozott ahhoz hogy a szultáni csapatok is beérkezzenek

és megfordítsák az eseményeket

 

a magyarok semmiféle magaslatot nem támadtak, ezt honnan vetted??

 

az én egyik fő forrásom:Mohács emlékezete-1976

korabeli visszaemlékezések és a török forrásokból egypár

 

 

hmm, megtalálták-e azóta a tömegsírokat??

nem vagyok régészetiben valami tályékozott...

 

Előzmény: Törölt nick (133)
miszega Creative Commons License 2006.10.18 0 0 135

Mohácsi csata röviden

 

a felázott szántóföldekről érkező Ruméliaiak leereszkedve a fennsíkról látták hogy a magyarok legfeljebb 2 km-re csatarendben állnak

 

igyekeztek felsorakozni,közben elfogalták a rendelkezésre álló terület felét, alig hagyva helyet a másik két seregrésznek.

 

jobbszárnyukra mintegy 100 "ágyút" és 3000 janicsárt vezényeltek

a magyok küzelsége miatt a lövegeket nem tudták rendesen elhelyezni, hanem egy emelkedő aljára, így a lövegek az ég felé meredtek

persze leáshattak volna, de úgy vélték a tüzérség puszta nagy száma elég az elrettentésre

 

maga a had egy ideig csekkelte a magyarokat, aztán lefujták a csatarendet, némi csapataokat kiküldtek szembe a magyar portyázókkal

 

egy dandárt meg balfelől kémszemlére, ez utóbbiak a csata ideén kifosztották a magyar tábort, majd amikor a magyarok menekülni kezdtek elvonultak onnét

 

a pihenésre készülő ruméliaiakat érte Tomori támadása a jobbszárnnyal

akik nem tudtak felfejlődni és így rendesen megszorították őket

 

ekkor kellett vona a középne a királlyal támadnia

közben elkezdtek leérkezni a szultáni hadak

a király által vezett támadás fennakadt az ágyúsoron, ahol akadályokat is gyorsan felállítottak

 

a lovasság jobbra-balra kitért, és a közép gyalogsága kezdett ott harcolni a janicsárokkal

 

Tomori kb. ekkor egy oldaltámadást próbált a szultáni sereg ellen de a főerő janicsár hadosztálya "3-4* támadta meg őket puskatűzzel" feltehetőleg ekkorr esett el Tomori is

 

ezen támadás visszaverése után a zsoldos lovasság egy része rátámadt a Ruméliai táborban fosztogató magyar jobbszárnyra, és megfutamította

 

közben a király támadása szintén a janicsárokon akadt el, miután elzavarták az ellenük küldött szpáhikat

 

ezen csapatok megfutamodása után a török lovasság üldözőbe vette őket

 

majd a közép gyalogságát támadták meg, itt volt a legnagyobb arányú a veszteség

 

még mindíg ott volt a balszárny

 

ezt csak a "pihentebb" anatóliaiak támadhatták meg, amit azonban a maygarok nem vártak be, hanem rájuk támadtak

 

itt nem volt olyan siker, mint a jobbszárnyunkon, mivel itt harcrendben álló csapatokkal harcoltak

 

de legalább 3* csaptak össze, amikorra a csatatér kétharmadát birtokba vevő oszmán hadak egésze ellenük indult

akkor visszavonultak, ami futássá változott, de a beköszöntő este és seregének fáradtsága miatt a szultán ezt már nem üldözhette

 

 

 

 

 

 

Előzmény: Törölt nick (133)
Maotai Creative Commons License 2006.10.17 0 0 134

Igen, tény, h Gazdag Jakob  teljesen ésszerű reakciója a mo-i bányák kisajátítására negatívan hatott a török támadás eleni védekezés során.

DE...

ha európai kontextusba helyezzük a dolgot, akkor egészen más következtetésekre juthatunk a Fuggereket illetően.

Előzmény: Törölt nick (133)
Törölt nick Creative Commons License 2006.10.17 0 0 133

Nagon erdekes temarol olvastam ebben a topicban, s osszessegeben veve, egy-ket elhangzott tetelhez szolnek hozza, bar magam nem vagyok igazan jaratos a tortenelemben.

A Fugger csalad szerepe a Mohacsi csatavesztesben vitathatatlan.  A Magyar Kiralysaggal 1526-ban eppen rossz viszonyt apolo Fugger bankhaz kepviseloje, Anton Fugger, Becsben targyalt a magyar kiralyi kovettel, mely szerint hajlando hitelt nyujtani a Lajosnak, amennyiben megkapjak a felvideki banyak berleti jogait es karpotoljak oket a korabban elszenvedett attrocitasok okozta vesztesegekert. A magyar fel szamara megalazo uzletet vegul megkotottek (a karpotlast Lajos halala miatt kesobb, Szapolyainak kellett kifizetnie), de Anton Fugger elegedetten nyugtazta, hogy a kolcsonadott osszeg legalabb haromszorosara lett volna szuksege Lajosnak, hogy a torok ellen hatekony sereget allithasson fel. A kolcsont zsoldosok formajaban kapta a Magyar Kiralysag, s valoban (egyeb korulmenyekkel osszhatasban), ez elegtelen volt az oszman elorenyomulas megallitasara. Anton elegedettsege amiatt, hogy, "lam, igy jar, aki a Fuggerek joindulatat eljatsza" azonban aggodalommal parosult az eredmeny lattan, mert hiaba a latvanyos megleckeztetes, ha a felvideki banyak a szultan kezere kerulnek. Mindenesetre, a Fugger hitel osszegenek ilyeten modon, meghatarozo szerepe volt a mohacsi csatavesztesben, bar hangsulyozttan tobb mas korulmennyel osszejatszva.

 

A masik, amirol szolnek nehany szot, Tomori szemelyenek es "szakmai" tudasanak ertekelese. Ez a szerencsetlen sorsu ember, a deli vegek fokapitanyakent, 1523-ban Szavaszentdemeternel, egyetlen jelentos csatajaban legyozi Ferhat pasa haromszoros tuleroben levo portyazo sereget. A magyar gyozelem az elhibazott torok taktika miatt volt lehetseges, bar ketsegtelen, hogy a helyzetet felismero Tomori hadvezeri tehetsege is meltathato. Ferhat ugyanis harom reszre osztotta sereget, es igy, kulon-kulon eppen a magyar vegvariak seregevel megegyezo letszamu kisebb seregek jottek letre, amelyeket Tomori egyenkent megtamadva vert szet. Mivel a mohacsi taborban, epp emiatt a csataja miatt, o volt az egyetlen vezeri meltosagu szemely, aki, az oszmanok elleni harci tapasztalattal birt, ot kivantak fovezernek megtenni. Ketsegtelen, hogy a ket csata seregei nem hasonlithatok ossze, es ezt Tomori is tudta. Tobbek kozt ezert is kivanta elharitani a fovezeri tisztet. De taktikaja, alapvetoen a korabbi sikerenek tapasztalataira epult. A magyar felderites tudott arrol, hogy a szultan serege harom reszbol all, es hogy elol, annak csak egyik hadteste halad, es a csata napjan a rumeiai hadtest volt megbizva, a szultani hadtestbol kiutalt 150 agyuval es a janicsarok egy reszevel, hogy ha megerkezeskor ugy latja jonak, vivjon meg a magyarokkal. Ezt a hadtestet tamadta meg Tomori, szinte latatlanban, bizva abban, hogy a magyar sereg legyozheti azt, majd reszenkent a kesobb erkezo hadtesteket is. De az elso roham elsopro erejebol felocsudo es ujrarendezodo rumeliaiak es az agyusanc a janicsarok vedelmeben, megallitotta Tomori rohamat, es a tartalek bevetese sem valtoztatott azon a tenyen, hogy elszamitotta magat. Ugyanis, a magaslat mogott, amit megrohantak, a teljes torok hadsereg allt mar, harcra keszen a magyarokkal.

pancer1 Creative Commons License 2006.05.11 0 0 131
Nagyítót ne feledd a Herman könyvhöz..:-) Méretétől eltekintve jó.
Előzmény: Törölt nick (130)
Carolus58 Creative Commons License 2006.05.11 0 0 129
Hermann Zsuzsa?
Előzmény: Törölt nick (128)
Carolus58 Creative Commons License 2006.05.10 0 0 127

Bár nem a legtudományosabb munka, de gyorsan elérhető:

 

Gunter Ogger: A Fuggerek.

 

Előzmény: Törölt nick (125)
Maotai Creative Commons License 2006.05.10 0 0 126
Miksa burgundiai "menyasszonymentő" (XI Lajostól) útját is részben a Fuggerek finanszírozták - ha jól emlékszem.
Előzmény: Törölt nick (125)
szmel Creative Commons License 2005.12.12 0 0 124
Akkor nagyon jól ismerheted:-)
Előzmény: Törölt nick (122)
Carolus58 Creative Commons License 2005.10.30 0 0 123

Húú, örület, itt vannak a császári hadvezetés prominens személyei, mint Frundsberg és Charles de Bourbon???

Kegyelmes úr, hogy engedhette meg Ön a római borzalmakat???? Mi az, hogy csak úgy egy lázadó sereg élére áll és lelöveti magát az első rohamnál???? Orange hercege merre jár? Hozzá is lenne egy két szavam!!! :o)))

Előzmény: Charles de Bourbon (111)
tomcat73 Creative Commons License 2005.02.22 0 0 121
Sajna nem naon ismerem ezt a korszakot.
Előzmény: szmel (117)
szmel Creative Commons License 2005.02.04 0 0 120
Helyes, hogy olvasod, de írhatsz is:-)
Előzmény: Qedrák (119)
Qedrák Creative Commons License 2005.02.04 0 0 119

 

Mert van már azóta másik Moháccsal foglalkozó topik, ami némileg népszerűbb.

Egyébként én olvasom az Erzsébet-topikot, de jó szokásomhoz híven nem szólok hozzá, míg nincs új mondanivalóm.

Előzmény: szmel (118)
szmel Creative Commons License 2005.02.03 0 0 118
Ti sem vagytok valami aktívak:(((
Előzmény: szmel (117)
szmel Creative Commons License 2005.01.21 0 0 117
Sziasztok!
Talán nem is tudjátok, de topicot indítottam Erzsébetről, Ferenc József feleségéről, és családjáról...
Elkelne egy kis történészi szemlélet is...A topicnak 3 törzstagja van...
Üdvözöllek benneteket:szmel
Előzmény: tomcat73 (116)
tomcat73 Creative Commons License 2005.01.16 0 0 116
Dümmerth Dezső: A két Hunyadi. Hogy ki adta ki nem tudom de cirka 20 évvel ezelőtt vettem. Jó könyv.
Van még egy Mathias Rex c. könyv de, hogy ki a szerző azt meg nem mondom. Meg kellene néznem a polcomon de az meg messze van.
Előzmény: Georg von Frundsberg (100)
theow Creative Commons License 2005.01.15 0 0 115

Múltkorjában forgattam a Turul genealógiai-heraldikai folyóirat valamelyik 90-es évekbeli számát, ott találtam egy érdekességet: Pálffy Pál (1589-1653) nádor ősfáját bogozták ki. Volt benne egy érdekes ág, ki is írtam magamnak, aztán kiegészítettem kicsit:

 

1. Habsburg Rudolf német király, fia:

2. Habsburg Albert német király, fia:

3. III. Albert osztrák herceg, fia:

4. III. Lipót stájer herceg, fia:

5. Ernő stájer herceg (megh. 1424) és Piast Cimburga mazóviai hercegnő leánya:

(ettől kezdve már a Turul tanulmánya alapján)

6. Habsburg Katalin, ki Károly badeni őrgróf neje, gyermekük:

7. Badeni Kristóf, kinek leánya:

8. Badeni Sybilla (1485-1518), ki Hanau Fülöp gróf neje, leányuk:

9. Hanau Johanna, ki Eberstein Vilmos felesége, leányuk:

10. Eberstein Sybilla, ki FUGGER MÁRK neje, leányuk:

11. Fugger Mária, ki Pálffy Miklós neje, fiuk:

12. Pálffy Pál (1589-1653) nádor.

 

Vagyis Pálffy nádor ereiben Fugger, Habsburg, Zahringen, Piast vér folyik. Biztos meg lehetne találni az utat az Árpádokhoz. És ha kiszámolja az ember, akkor III. Ferdinánd magyar király (1637-1657) a 6. fokú unokatestvére volt Pálffy nádornak, no és persze Habsburg-Fugger rokonságot is lehet felfedezni. Szóval érdekes dolgokat rejthet egy ilyen családfa (főleg ha hozzá veszem, hogy Hanau Fülöp gróf pedig a Nassau-ház leszármazottja, akkor bejön a holland királyi család is, stb., stb.).

 

 

 

 

cyprus_people Creative Commons License 2004.06.29 0 0 114
És most hol tartasz?
Előzmény: Törölt nick (113)
Törölt nick Creative Commons License 2003.07.10 0 0 113
Pontosan. Középiskolai törikönyv. Másodikos gimnazistaként is már 5 szarvashibát találtam benne. Egyébként volt, aki dicsérte a szerzőnőt. Bár egy tanítványa kifejezetten kedvezőtlenül nyilatkozott személye felől. Én 96-ban végeztem, nem tudom, ezt használják - e még?
Előzmény: Charles de Bourbon (111)
Charles de Bourbon Creative Commons License 2003.07.09 0 0 112
Szvsz már a X. században is :-)
Persze XVII. század. Vauban.
Előzmény: IDOHIDEPITO (110)
Charles de Bourbon Creative Commons License 2003.07.09 0 0 111
Középiskolai törikönyv?
Én egy picit öregebb vagyok, nem abból tanultam.
Előzmény: Törölt nick (109)
IDOHIDEPITO Creative Commons License 2003.07.09 0 0 110
A Capetingeknek már jó kis váraik voltak!
Előzmény: Charles de Bourbon (108)
Törölt nick Creative Commons License 2003.07.08 0 0 109
Az eset konkrét forrása - sose gondoltam, hogy valaha az életben erre a szerzőre hivatkozom, Walter Máriáról van szó.
Előzmény: Charles de Bourbon (108)
Charles de Bourbon Creative Commons License 2003.07.07 0 0 108
Hát... Nem ismerem a magyarországi helyzetet, de a Capetingekkel elég sokat foglalkoztam. Ott a XVII. századig nemigen emlékszem ilyenre (csak ha az idősebb testvér már halott volt a fiatalabb születésekor).
Előzmény: Törölt nick (107)
Törölt nick Creative Commons License 2003.07.07 0 0 107
A középkorban nem volt ritka, hogy ugyanaz a vértestvérek keresztneve. Max. ketten figyeltek oda, ha mondták, hogy János:))).
Előzmény: Charles de Bourbon (106)
Charles de Bourbon Creative Commons License 2003.07.07 0 0 106
Hírlett, hogy Hunyadi János apja ténylegesen Zsigmond volt. A pletykát erősítette, hogy Zsigmond ktüntetett figyelemmel kísérte Hunyadi János fejlődését és gyarapodását. Azt gondolom, hogy volt valami alapja. Sőt Mátyás vörös haja ugyancsak Zsigmondra emlékeztetett.

Még egy adalék Hunyadi János származásához: volt egy öccse, akit szintén Hunyadi Jánosnak hívtak... Valószínűsíthető, hogy nem ugyanaz az ember volt az apjuk, ritka az ilyen kettős névadás. És ne feledjük, hogy Zsigmond nagyapja, a crécyi ütközetben meghalt cseh király neve szintén János volt.

Egyébként Runciman A keresztes hadjáratok történetében tényként állítja, hogy Hunyadi Zsigmond törvénytelen fia volt. Persze neki nem ez a szakterülete.

Előzmény: Drift (99)
Charles de Bourbon Creative Commons License 2003.07.05 0 0 105
Dümmerth írt a Hunyadiakról is. Szeretem az olvasmányos stlusát.

Ajánlanám még Zolnay László teljes életművét, különösen: Fény és árnyék a középkori Magyarországon, Kozmosz Könyvek 1983. Ez egyfajta régészeti-történelmi ismeretterjesztő kuriózumtár. Szintén nagyon olvasmányos.

Előzmény: Törölt nick (102)
cyprus_people Creative Commons License 2003.07.04 0 0 104
A fával lehet, hogy nem voltak gondok, annál nagyobbak a rézokmánnyal északi irányba "exportált" arannyal... (Itt olvastam, még korábban.)
Előzmény: Törölt nick (98)
cyprus_people Creative Commons License 2003.07.04 0 0 103
Ne keresd!
Előzmény: ZR (93)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!