Keresés

Részletes keresés

beezer Creative Commons License 2003.08.05 0 0 189
Ez igaz, de úgy rémlik a maiák, ha új testbe költöznek, csak részlegesen emlékeznek vissza korábbi énjükre. Azt persze tudják, hogy maiák.
goldfinger Creative Commons License 2003.08.05 0 0 188
Idézek:

"A balroggal vívott csatája előtt teste egyértelműen halandó volt, amit mind fegyverekkel, mind "varázserővel" meg lehetett sebezni. Fehér Gandalfként azonban egyetlen fegyver sem sebezhette meg, és számottevően nagyon hatalommal rendelkezett a láthatatlan erők fölött."

Tehát, a teste mintha kicserélődött volna a mandosi látogatás után.
Ami az emlékezetet illeti, persze, hogy tudta, ki is volt ő egykor- agymosást csak nem végeztek rajta.

Előzmény: beezer (187)
beezer Creative Commons License 2003.08.05 0 0 187
Hé emberek, mi ez a punnyadás? Tessék rögtön írni valamit burárum! Mi a véleményetek, amikor Fehér Gandalf magához tért, a teste azonos volt Szürke Gandalféval vagy sem, és emélkezett-e rá, hogy valaha Olórinként járta a világot?
goldfinger Creative Commons License 2003.07.28 0 0 186
Pontosan, és mi épp töprengtünk.:-)

Ui.: hajrá "igazi" Glorfindel!:-)

Előzmény: amanibhavam (185)
amanibhavam Creative Commons License 2003.07.28 0 0 185
szerintem örülnünk kell az enigmáknak - így van mint töprengeni...
beezer Creative Commons License 2003.07.28 0 0 184
pedig jobb, ha belenyugszol a logikátlan, rejtélyes értelmű szövegekbe. végülis Tolkien is csak ember, ekkora építményt képtelen volt fejben tartani,(számítógépe pedig nem volt), de egyébként is a valódi mitológiákat követi, amelyek szintén tele vannak logikátlanságokkal, értelmetlen, illetve mára elhomályosult értelmű részekkel, mivel a legtöbbet sokezer éve csiszolgatták, mielőtt leírták volna, így egyes mondáknak csak a részei maradtak fenn.
amanibhavam Creative Commons License 2003.07.28 0 0 183
Gondolint Maeglin árulta el Morgothnak. Lehet, hogy ismert egy olyan részt a körülvevő hegyeken, ahol még a sasok is csak túl későn vehették éészre az átkelő segert. Vagy egyszerűen akkora hadat engedett rájuk, sárkányokkal, hogy igazából mindegy volt.
Előzmény: goldfinger (181)
lindisfarne Creative Commons License 2003.07.28 0 0 182
Tele van a Szilmarilok ilyen rejtélyes esetekkel, pedig Tolkienre szvsz nem jellemzőek annyira az elvarratlan szálak vagy a logikátlanság - mindig csak abban reménykedem, hátha előkerül a feldolgozatlan jegyzetei közül valami, amiből sok mindenre választ kaphatnánk...
Előzmény: goldfinger (181)
goldfinger Creative Commons License 2003.07.25 0 0 181
Jó a kérdés!

Beezer, szerintem Morgothnak akkor már nem volt akkora hatalma, hogy egy ilyen sereget mágiával elleplezzen. (Ha pedig volt, akkor is tudjuk, hogy Tolkien világában nem ugyanúgy működött a mágia, a varázslat, mint a mostani megszokott fantasykban.) Ezt egyébként csinálhatta volna korábban is párszor, mégsem emlékszem ilyen bűvigékre nagy hadakkal kapcsolatban.

Mellesleg egyedül dolgozó Angbandi kémeket nem tudott eltüntetni, sereget meg igen?:-)
Pedig akkor Morgoth- Húrin kiáltozásai miatt- már tudta, hogy merre is keresgéljen, mégis minden spionjának ugyanaz lett a végzete: Thorondorék.

Lindisfarne: bizonyára közrejátszott, hogy éjszaka volt, ünnepi hangulat, a támadás a sasokat is váratlanul érte váratlan irányból stb..
Persze, bevallom, ezek elég nyögvenyelős magyarázatok.

Előzmény: lindisfarne (179)
beezer Creative Commons License 2003.07.25 0 0 180
A válasz az első mondatban. Morgoth serege. Neki nyilván volt annyi varázsereje, hogy álcázza a sereget. A bűz meg nem számít, mert a sasoknak nincs szaglásuk.
lindisfarne Creative Commons License 2003.07.25 0 0 179
Tulajdonképpen még mindig nem értem, hogy nem vették észre Thorondor sasai a hegyeken átkelő ellenséget, ahogy Gondolin felé törtek: egy óriási csapat volt /ráadásul egy óriási, messziről bűzlő sárkány meg balrogok is tarkították az összképet/! Addig a napig a sasok elvileg még a rejtőzködő kémeket is azonnal észrevették, akik azért mégiscsak egyedül és megbújva ólálkodtak...ha időben szólnak Turgonnak, a rejtett úton, a felszín alatt elfuthattak volna vagy legalább felkészültek volna a támadásra.

"Morgoth serege az északi hegyeken kelt át, ahol legnagyobb volt a magasság és legcsekélyebb az éberség, s éjszaka értek oda egy ünnep előestéjén, amikor Gondolin egész népe a falakon volt, hogy a fölkelő Napot várja, s dallal köszöntse jöttét; mert nagy ünnep volt az a reggel, s a Nap Kapujának nevezték."

beezer Creative Commons License 2003.07.25 0 0 178
Csak mondd hol. Már megyek is. Lerovom hódolatom a nagyszerű nép lánya előtt.
amanibhavam Creative Commons License 2003.07.25 0 0 177
így van; kell hozzá vagy tízezer év, de végül elhalványulnak

viszont mivel JRRT szerint a Harmadkor mintegy hatezer éve volt, kis szerencsével még rábukkanhattok egy-egy áttetsző tündelányra:-)

Előzmény: lindisfarne (175)
beezer Creative Commons License 2003.07.25 0 0 176
Na és? Talán nem így van? Láttál mostanában akár egyetlen tündét is? Az utolsók nyugaton halványodtak el, ezért olyan eleven az emlékük Írországban.
lindisfarne Creative Commons License 2003.07.25 0 0 175
Csak azért vetettem fel az elhajózási-témát, mert valahol azt a szót olvastam, hogy aki tünde létére nem hagyta el Középföldét, amíg lehetett, "egyszerűen" elhalványul..
Előzmény: beezer (168)
beezer Creative Commons License 2003.07.24 0 0 174
Jaja. Asszem én is azt hallottam, amit Mohikán.
Howg.
Mohikán Creative Commons License 2003.07.24 0 0 173
Egy Nagy Feró paródia volt ez "Vasárnap este buli lesz, ha eső nem lesz, ha lesz, nem lesz. De már nem emlékszem kitől hallottam.

Uff!

Előzmény: beezer (170)
beezer Creative Commons License 2003.07.24 0 0 172
Én nem szoktam hallgatni a nemzet csótányát, így hát biztosan nem tőle hallottam.
goldfinger Creative Commons License 2003.07.24 0 0 171
Ezt Nagy Feró énekelte.:-)))
Előzmény: beezer (170)
beezer Creative Commons License 2003.07.23 0 0 170
Persze, hogy értettem, nem volt mit nem érteni, csak olyan groteszkül hangzik. Van a Holló színháznak egy jelenete abban mondják, hogy eső esetén elmarad az előadás és valahogy így fejezik be: ha lesz, nem lesz, ha nem lesz, lesz. Na hát ilyesmire gondoltam. Amúgy nyelvtanilag nem helytelen.
goldfinger Creative Commons License 2003.07.23 0 0 169
Ha csak "azok"-at írok vagy csak "ők"-et, az semmiképp nem lett volna értelmes.
Szerintem még csak nem is furcsa, mert az azoknál "azok az emberek"-re gondoltam, dehát értetted te ezt tökéletesen.

Én azt furcsállom, hogy te miért furcsállod.:-)

Előzmény: beezer (161)
beezer Creative Commons License 2003.07.23 0 0 168
És ezen most az sem változtat, hogy lejárt az idejük? Hogy a következő idő az emberé? Sztem most mindenki elmegy, aki nem akar örökre eltűnni az ember korában. Mert eltűnnek.
Vagy láttatok mostanában tündét, hobbitot? Mondjuk törpöt és nazgúlt talán.
amanibhavam Creative Commons License 2003.07.23 0 0 167
ez igaz, de azok közül, akik eljöttek Oroméval, csak a vanyák és a noldák keltek át a Tengeren Valinorba, illetve valamivel később a telerek; a sindák és a nandák Beleriandban maradtak
Előzmény: lindisfarne (165)
beezer Creative Commons License 2003.07.23 0 0 166
Bizonyára igazatok van, de nem kell ennyire szőrözni. Szerintem eleve minden tündének joga van nyugatra hajózni, nevezzék akárhogy. Sőt még néhány más szerzet is velük mehetett. (hobbit, sőt ember is)
lindisfarne Creative Commons License 2003.07.23 0 0 165
Elnézést, azt hiszem én ennél a két idézetnél keveredtem meg - eldák alatt a Fák Fényét megtapasztaló tündéket értettem.

"És Orome megszerette a quendeket, s a saját nyelvükön eldáknak, a csillagok népének nevezte őket; bár később ezt a nevet csak azok viselték, akik követték őt a nyugatra vezető úton."

"Ekkor történt a tündék első szakadása. Mert Ingwe nemzetsége meg Finwe és Elwe nemzetségének java is hallgatott uraik szavára, és szívesen útnak indult és követte Oromét; ezeket nevezték később eldáknak azon a néven, amelyet Orome adott nekik a saját nyelvükön. De sokan megtagadták a parancsot, mert többre becsülték a csillagfényt és Középfölde tágas tereit a Fák hírénél; ezek az avárok, a vonakodók, akik elszakadtak az eldáktól, és sok-sok koron át nem is találkoztak többé velük."

Előzmény: amanibhavam (164)
amanibhavam Creative Commons License 2003.07.23 0 0 164
ne keverjétek a fogalmakat... elda = minden olyan tünde, aki eljött Cuiviénentől
nolda = "bölcs", a tündék 2. nemzetsége, a Vanyákkal együtt Amanba mentek, majd száműzettek, ám később (Earendil stb.) megbocsáttatván visszatérhettek Amanba
a moriquendek (= sötét-tündék = sindák, nandák és avárok) sosem voltak kitiltva Amanból
Előzmény: beezer (163)
beezer Creative Commons License 2003.07.23 0 0 163
Sztem minden tündének joga volt elhajózni nyugatra, szabadságában állt eldönteni, megy-e vagy sem. Legföljebb nem említi külön a noldákat, eldákat és a többieket.
lindisfarne Creative Commons License 2003.07.23 0 0 162
Lehet, valamit nagyon félreértettem, de úgy értelmeztem a Szilmarilok utolsó bekezdését, hogy csak az eldák hagyták el végleg Középföldét a Gyűrűháború után.

"Akkor szállt tengerre az utolsó nolda is a Révben, hogy mindörökre elhagyja Középföldét..., s a kerek ég szelei nem zavarták többé a hajót, amely a világ párája fölötti tiszta légben elszállt az Ősi Nyugatra, s a regék és dalok eldái eltűntek mindörökre."
Ezek szerint a Moliquendek maradtak? Ők egyébként elvileg akár el is hajózhattak volna a nemestündékkel vagy ez csak az eldák kiváltsága volt?

beezer Creative Commons License 2003.07.23 0 0 161
Pontosan értettem, hogy mire gondolsz, csak a megfogalmazás furcsa magyarul. ez az "azok ők" ez igy furán hangzik. csak erre hívtam föl a figyelmedet. Azért ne harapd le a fejem.>:-))
goldfinger Creative Commons License 2003.07.23 0 0 160
A könyv összeállítóira gondoltam. Mit nem értettél ezen?
Előzmény: beezer (158)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!