Keresés

Részletes keresés

hghagor Creative Commons License 2004.02.05 0 0 36
Sziasztok!!

A problémánk egy kicsit rokon a topic címhez:
Múlt évben hitelre vettünk Pesten egy osztatlan közös tulajdonon lévő ház részt (3 épületből az egyik 4 lakásos családi ház egyik lakása). Nincsen használati szerződés és nem is társasház. Mindenkinek gond a lakás vétele - eladása, a jelzálogról nem is beszélve. A használati szerződést nem igazán akarják aláírni a tulzott félelmeik miatt + a gyanakvás és egyébb ‘jóérzések’ -vidékről jöttünk, ott ez egy kicsit másképp van-. A felvett hitel jelzálog fedezetét át kellene terhelnem a saját ingatlanrészünkre, ezt a bank csak a használati vagy társasházi szerződés megléte esetén tenné meg. Az érdekes az hogy egy másik nagy banknak 1980-as évek végétől egészen 1990-es évek végéig már volt jelzáloga az egyik tulajdoni hányadon.
Kérdéseim a következők lennének :
- hogy lehet elérni hogy a saját tulajdoni hányadunkat elfogadja a bank mint jelzálogot ?
- hogy lehet megtudni azt hogy az adott bank hogyan tudta ráterhelni a jelzálogot annak idején
- akkoriban mások voltak e a jelzálog fedezeti feltételek ?
Légyszives írjatok ha van tapasztalatotok a fentiekkel kapcsolatban, vagy konkrét jogi tanácsotok.

Előre is köszönöm !

FRODO Creative Commons License 2003.04.17 0 0 35
Szerintem azért kérdezd meg erről az ügyvédet is! Biztos, ami biztos.

:)

Előzmény: Pufin (34)
Pufin Creative Commons License 2003.04.17 0 0 34
A feleséged is csak a saját 50%-át adhatja el neked, akkor meg ugyanott vagytok, nem?

Sajnos igy van :(

De egy hasznos infoval gazdagabb lettem.
Most mar csak meg kell varnom, amig keres (nehany ev) es talal egy vevot, aztan lecsaphatok :)

Előzmény: FRODO (32)
Lord Iffy Creative Commons License 2003.04.17 0 0 33
aha. ez jól hangzik...
na most már ezt is tudjuk.:O)
Előzmény: FRODO (31)
FRODO Creative Commons License 2003.04.17 0 0 32
A feleséged is csak a saját 50%-át adhatja el neked, akkor meg ugyanott vagytok, nem?
Előzmény: Pufin (25)
FRODO Creative Commons License 2003.04.17 0 0 31
Idézek a másik topikból:

"Az elővásárlási jog a következőket jelenti, úgyhogy csókoltatom az öreglányt:-))
Ő hozza a vevőjét, akivel megállapodik, hogy x összeget fizet a lakásért, ilyen és ilyen ütemezésben, y dátumú birtokbaadással. EZt minimum egy elővételi szerződésben rögzítik. Majd ezek után KÖTELESEK!!! elküldeni a ház (a közös tulajdon) valamennyi lakójának. Innentől 15 napont belül kell nyilatkozni, hogy élsz az elővásárlási jogoddal vagy sem.
DE!!!! csakis pontosan ugyanazokkal a feltételekkel veheted meg a lakást, mint a Vevő. Minden egyes pontjában. Ilyenkor az eladó már nem emelhet árat stb.
Úgyhogy az öreglány kérjen amit és amennyit akar, de ameddig nincsen konkrét vevője, addig hiába próbálkozik. Úgyhogy csak nyugodtan vigyorogd szembe.
Ja és mégegy ha caskelővételit kötöttek, akkor tudjad, hogy a véglegesnek PONTOSAN meg kell egyeznie ezzel iylen esetekben. Ellenkező helyzetben megtámadható az adásvételi és nagy valószínűséggel el is fogja veszíteni a pert az eladó.
Amúgy a tulajdoni lapról kiderülnek az ilyen jogok nyugi. HA pontosítani akarod ahelyzetet, kérjél ki egyet és nézesd meg ügyvéddel. Ő pontos tájékoztatást fog adni."

Én ezt úgy értelmeztem, hogy ha a tesó el akarja adni a részét, akkor a vevővel köt egy elővételit, azt meg kell mutatnia Pufinéknak, akiknek 15 napon belül jelezniük kell, hogy meg akarják venni. De nekik is csak annyiért és olyan feltételekkel adhatja el, mint a vevőnek adta volna, tehát nem drágábban. Az sem lehetséges, hogy Pufinéknak kétszer annyit hazudik, mint amennyiben a vevővel megállapodott, mert elővételi szerződést kell kötnie a vevőjével (amit ugye mutogat Pufinéknak), és a végleges szerződésnek ugyanannyiról kell szólnia, mint az elővételinek.
Vagy nem jól értem?

Ebben a topikban van: http://forum.index.hu/forum.cgi?a=t&t=9092510&uq=7

Előzmény: Lord Iffy (27)
Lord Iffy Creative Commons License 2003.04.17 0 0 30
igen. ezért megirt egy egyoldalas izét és képvisel minket a pereket mégha nyolcvankettő is lesz.:O)

ha nyerünk (óóóóóó bárcsak már ott tartanánk.:O))) akkor a biróság fogja behajtani köcsögéktől és ugy jut el hozzánk...

Előzmény: Pufin (29)
Pufin Creative Commons License 2003.04.17 0 0 29
Az ugyved ezzel le van tudva?
50 - es mindent megcsinal (akarmeddig is tart)?

A vegen, ha Ti nyertek, akkor kitol fogjatok visszakapni a befizetett penzt?
Gondolom, nem az ugyved fogja visszaadni :)

Előzmény: Lord Iffy (28)
Lord Iffy Creative Commons License 2003.04.17 0 0 28
a perhez eddig nyolcezer illetékben.
ötven az ügyvédnek (ami állitólag baromi olcsó volt mások szerint. hát nemtudom...:O((( idén már huszonöt % áfa pluszban rá...)
tulajdoni lap másolat (3e)

+ az eltelt négy hónap (eddig), telefonok ennek-annak, idegroham kezelési költség..:O)

az ügyvéd egyébként érdekes dolog, mert a biróság mondja: adj be keresetet. ok, hogy nézzen ki? mindegy, mert ugyis visszaküldjük hogy nem jó mert nem tartalmazza ezt meg azt meg amazt...
(ez-az-amaz= csak az ügyvéd tudja)
:O))

Előzmény: Pufin (26)
Lord Iffy Creative Commons License 2003.04.17 0 0 27
várjál, a te helyzeted nekem most bonyolult.. vissza kell olvasnom.:O)))
jól értem hogy a 100%-ból 50 a tietek ketten a feleségeddel?

Miert kell alairnom?
Mert O el akarja adni?
Akkor en is megsurgethetem az eladast? - adja el nekem!

majd eladja, ha akarja. sürgetni szerintem nem lehet (törvényesen.:O))) ha nem akarja, nem adja el...neked meg főleg nem ha utál. elképzelhető hogy mond neked (nekünk.:O)) kétszerannyit, aláirod hogy nem kell, aztán eladja feleannyiért.
nem tudom hogy van e erre valami ellenőrzési lehetőség...ezen már én is gondolkodtam...

ha ő el akarná adni _most_, akkor kell nyilatkoznod hogy kell e vagy nem.
mi ugy vettük meg a részünk, hogy ők nyilatkoztak az eladónak (szegrőlvégről valami rokon) hogy kell nekik. de mi ekkor már képben voltunk...
eltelt pár nap, eladó mondja hogy akkor hát szerződés, pénz, miegymás... hát akkor mégsem kell nekik mert nincs annyi pénz.

Előzmény: Pufin (25)
Pufin Creative Commons License 2003.04.17 0 0 26
az emberek nem mentek el pereskedni

Manapsag mit 'kostall' egy ilyen pereskedes?
Persze csak nagysagrendileg :)
Nehany 10-es, vagy kozelebb a 100-hoz? Meg tobb???

Előzmény: Lord Iffy (24)
Pufin Creative Commons License 2003.04.17 0 0 25
egy lemondó nyilatkozatot kell aláirnod

Miert kell alairnom?
Mert O el akarja adni?
Akkor en is megsurgethetem az eladast? - adja el nekem!
A felesegem el akarja adni(pl. nekem), akkor kicsikarhatunk belole egy lemondo nyilatkozatot?
Nem nagyon ertem :(

Előzmény: Lord Iffy (23)
Lord Iffy Creative Commons License 2003.04.17 0 0 24
Haaat, eleg rosszul hangzik amit mondtal.
Hosszu pereskedes, ugyved, (ugyvedi koltseg) ....
Akkor valami nagyon tuti garazs lesz, ha ennyire elszantak vagytok. :)

:o)) elmondjam. 4,5*4,5 egyszerü tégla fal, faszerkezetes tetővel és zsindelyel.

ugy vagyunk vele, hogy garázs kell (vagyis inkább nem kell, de akarunk) és nehogymár ő szabja meg hogy lehet vagy nem...
régen ez tényleg igy müködött, sőt rosszabbul..mert a szomszéd is lefújhatta a dolgot. azt mondta márpedig itt nem és az emberek nem mentek el pereskedni mert kilátástalan volt.
hálistennek e téren már javult kissé az "igazságszolgáltatás"

a felszólitásból, amit épp múlt héten kaptunk kézhez... (meg ugye akkor ők is...):
Az alperesnek (köcsög bunkó f..sz.:O))) a biróság elé kell tárnia az indokait, ami miatt nem járult hozzá az épitkezéshez!

kiváncsi vagyok mit fog előadni.:O)))))))

Előzmény: Pufin (22)
Lord Iffy Creative Commons License 2003.04.17 0 0 23
Viszont, akkor nem hiszem, hogy barki masnak el fogja adni, mert ugye, ahhoz a felesegem (azaz a MI) beleegyezese(unk) is szukseges :)

nem a beleegyezésed szükséges, hanem egy lemondó nyilatkozatot kell aláirnod. ha megveszed, nyilván nem irod alá, de ha nem akarod megvenni alá KELL irni!

Előzmény: Pufin (21)
Pufin Creative Commons License 2003.04.17 0 0 22
Lord Iffy
Haaat, eleg rosszul hangzik amit mondtal.
Hosszu pereskedes, ugyved, (ugyvedi koltseg) ....
Akkor valami nagyon tuti garazs lesz, ha ennyire elszantak vagytok. :)
Előzmény: Lord Iffy (17)
Pufin Creative Commons License 2003.04.17 0 0 21
En is attol tartok, hogy felverheti az arat ugy, hogy nekunk mar nem erne meg a vasart :(
Viszont, akkor nem hiszem, hogy barki masnak el fogja adni, mert ugye, ahhoz a felesegem (azaz a MI) beleegyezese(unk) is szukseges :)
Ahogy mondtad: patthelyzet :(
Előzmény: FRODO (18)
Pufin Creative Commons License 2003.04.17 0 0 20
Sajnos hiaba osztanank meg a 20%-ot (amibe ugysem menne bele), mert a telekre csak 1 DB FOEPULET epitheto.
Tehat hiaba jonne ki pl mindkettonknek egy 100nm-es haz, mert csak 1 db 200nm-es epitheto :(
Lehet, hogy erre is van vmilyen kiskapu, de ez a mi esetunkben lenyegtelen, mert ugysem tudnank megegyezni.
Előzmény: mamuth1 (16)
Lord Iffy Creative Commons License 2003.04.17 0 0 19
nem jó ez sehogy sem. de sajnos ha lové nincs, olyan van amilyenre jut.:O(

Akkor akkora árat mondhat nekem, amekkorát nem szégyell, tudván, hogy szeretném megszüntetni a közös tulajdont, ezért érdekemben áll megvenni tőle? Hm.

ez igy van. nekünk mondott is. olyat hogy égnekállt tőle a hajam.:O))))
ugyhogy úgy döntöttünk elég nekünk ez a rész (persze ha meglesz már az épitkezés is) és ha esetleg meg akar válni tőle...hát lesz egy pár szavam a leendő vevőkhöz.:O)) ugyhogy biztos nem fognak kapkodni érte... én igy fogok alátenni a szemétnek!
:O)

Előzmény: FRODO (18)
FRODO Creative Commons License 2003.04.17 0 0 18
Ahogy olvastam a másik topikban, az elővásárlási jognak akkor van igazán haszna, ha a tulajtárs el akarja adni a saját részét, viszont tudja, hogy neked is fáj rá a fogad, és fel akarja srófolni neked az árat. Ha csak ücsörög rajta, akkor valóban nincs.

Mondjuk azon elgondolkodtam, hogy mi van akkor, ha nincsen más érdeklődő a közös tulajdon rá eső részére. Akkor akkora árat mondhat nekem, amekkorát nem szégyell, tudván, hogy szeretném megszüntetni a közös tulajdont, ezért érdekemben áll megvenni tőle? Hm.

Az osztatlan közös tulajdon néha sajna nem kerülhető el, lásd családtagok esetét. Ráadásul egy vadidegennel az ember (legalábbis én) könnyebben megy bele egy pereskedésbe, mert attól a családi béke nem sérül.
Á, nem jó se így, se úgy.

Előzmény: Lord Iffy (17)
Lord Iffy Creative Commons License 2003.04.17 0 0 17
lehet kérni közös tulajdon megszüntetését.a bíróságtól. ez egy peres eljárás és mint ilyen elég hosszadalmas
ha nem felel meg a müszaki előirásoknak felesleges peres eljárást inditani, ugysem adják meg. márpedig nem felel meg, mert ugye kicsi...

mi is ebben a csónakban evezünk, a különbség csak az hogy nem rokon hanem tök idegen és mi csak egy garázst akarunk... :O)
most éppen az első tárgyalásra edzünk, ami májusban lesz (fél év alatt sikerült kitüzni az időpontot a biróságnak...:O))
majd ha történik valami elmondom. információnk szerint egy tárgyalásból nem usszuk meg az tutti, viszont mivel érvei nincsenek hogy miért nem irja alá (az osztatlan közös tulajdonnál minden tulajdonostársnak alá kell irnia!... még azt is hogy f..ghass egy jót a részeden.:O)))
... ugyhogy nagyon pozitivan biztattak mind a biróságon, mind a müszaki osztályon és az ügyvédünk (igen, mert hogy egy ilyet is fogadni KELL!) is.. ráadásul ha nyerünk, ráverik a perköltséget a nyakukra.:oDDD

Őszintén kivánom, aki tudja kerülje el az osztatlan közös tulajdont!!!

Egyetlen előnye az elővásárlási jog, aminek semmi haszna...

Előzmény: kifli (5)
mamuth1 Creative Commons License 2003.04.16 0 0 16
Hello
Én is egy ilyen 50%-nyi telken építkezem, az építési engedélyhez, illetve egyes közmővekhez kell a tulajdonostárs nyilatkozata, amúgy a többi teljesen független. Eladáskor elővásárlási jogod van, illetve neki is a tiedre. Beépíthetőségnél viszont sz egész telek számít(egy hejrajzi szám miatt) mint említetted nálatok(20%), ezt el kell osszátok egymás közt, különben előfordulhat, hogy ő a saját felén teleépíti a 20 %-ot, te akkor már nem építkezhetsz.
Előzmény: Pufin (12)
FRODO Creative Commons License 2003.04.16 0 0 15
Ha nem akartok a fejük fölött egyezkedni, akkor mondjátok el nekik, mi a helyzet. Egyébként meg szerintem teljesen mindegy, hogy közös tulajdonban laknak, vagy csak a tesóé a ház, mivel, gondolom, örökös haszonélvezetük van rá, tehát semmiképpen sem tehetők ki onnan.
Egy próbát azért csak megérne a dolog, nem?

A tanulsághoz csak annyit: testvérektől függő dolog. Mi otthon a tesómmal szintén szemtanúi, átélői voltunk testvérek közötti vitáknak, meg még leszünk is, valószínűleg, sajnos, úgyhogy minket ez eléggé visszatart attól, hogy mi is hasonlóan bánjunk egymással.

Előzmény: Pufin (14)
Pufin Creative Commons License 2003.04.16 0 0 14
Gondoltunk mar arra, hogy a kozos haz tulajdonjogaval egyezkedni lehetne, de mivel a haz csak papiron van a nevukon, es a nagyszulok benne laknak, egy kicsit illetlen lenne a fejuk folott egyezkedni.
Most ugy latom, hogy jobb lesz elfelejteni a terveket egy idore. A pereskedes nem nekunk valo, annyit nem er az egesz.
Azert meg titkon bizom benne, hogy sikerul megallapodnunk, de 1% eselyt sem mernek adni a dolognak.

Tanulsag:
Ha tobb gyerekem lesz, nem fogok semmit kozosen a nevukre iratni :)

Előzmény: FRODO (13)
FRODO Creative Commons License 2003.04.16 0 0 13
Szomorú dolog. Főleg testvérek között. És nem egyedi eset, sajnos sok ilyet hallani.
Ha így áll a helyzet, akkor szerintem jobb, ha keresztet vettek rá. Már ha fontosabb a viszonylagos békesség, mint az építkezés. Aztán ha úgy dönt a testvér, hogy el akarja adni, akkor vagy megvenni, ha jól jönnétek ki belőle, vagy belemenni az eladásba, és fele-fele arányban osztozkodni.
Vagy lehetne egy olyan kompromisszum, hogy a feleséged lemondana a másik ingatlanokban meglévő tulajdonjogáról, cserébe a tesója meg erről a telekről. Lehet, hogy ehhez az említett házat és garázst fel kéne értékeltetni. Ha értékesebbre jönne ki a ház, mint a telek, akkor lehet, hogy belemenne, nem? Mondjuk azt nem tudná eladni, amíg a nagyszülők élnek, de neki úgysem sürgős a dolog. Bocs, ha ridegnek tűnt ez!
Más megoldást nem látok, max a pereskedést, de szerintem az nagyon gusztustalan testvérek között. Mindenképpen jobb lenne valamiféle megállapodásra jutni.
Előzmény: Pufin (12)
Pufin Creative Commons License 2003.04.16 0 0 12
Nekunk nem letfontossagu az epitkezes, de nagyon-nagyon jo lenne, ha osszejonne.
A 1,5 szobas lakast inkabb cserelenem le egy altalunk elkepzelt, sajat igenyeinknek megfelelo hazra, mint egy kertvarosi, 3 szobas lakasra.
Telket venni nincs penzunk a mai telekarak mellett. Ez mar megvan, szep helyen van, .... de nem csak a mienk :(
A lanyok kozotti kapcsolatban sajnos sokkal nagyobb resz jutott az irigysegnek, mint a megertesnek. A sogornom az idosebb, es sajnos neki az a fontosabb, hogy a huganak nehogy valamivel tobb, vagy jobb legyen, mint neki. :(
Ez a kis dolgokra is igaz, nem hogy ebben az esetben.
Előzmény: FRODO (10)
FRODO Creative Commons License 2003.04.16 0 0 11
Ja, félreolvastam.
Szóval a tesó nem hajlandó kompromisszumra. Hm.
Előzmény: Pufin (9)
FRODO Creative Commons License 2003.04.16 0 0 10
Igen, ismerős helyzet.
És a lányok mit gondolnak? Mindenki megy a férje után? (Ööö...úgy értelmeztem, hogy te az egyikük ura vagy :)
Nektek nagyon fontos lenne építkezni? Úgy értem, méltányosság nem játszhat szerepet? Vagyis hogy ha ti sokkal jobb körülmények közé tudnátok kerülni az építéssel, mint amiben most vagytok, akkor az méltányolható lenne. Főleg mivel ugye testvérekről van szó, tehát ezt a tesó megérthetné, nem? Pláne, hogy ő látszólag egyáltalán nincsen rászorulva sem a telekre, sem a sürgős pénzre.
Előzmény: Pufin (9)
Pufin Creative Commons License 2003.04.16 0 0 9
A sogornomrol van szo :(
Meg regebben, a 2 lany nevere irt a csalad ingatlanokat, hogy ne kelljen kesobb orokosodessel bajlodni.
Sajnos nem csak ez a telek ami kozos, hanem van meg 1 haz (nagyszulok laknak benne, de mar elore at van irva), garazs.
Azt hiszem, hogy meg nagyon sok veszekedes var rank a jovoben.
(pl. en el akarom adni - te nem, akkor vedd meg tolem - nincs ra penzem)
Előzmény: FRODO (8)
FRODO Creative Commons License 2003.04.16 0 0 8
Hát igen. Mindenki hasonlóan gondolkodik, akinek van valamilyen "fölösleges" ingatlanja.
Elég hülye egy helyzet. Tulajdonképpen miért lett ez a közös tulajdon? Ha rokon az illető, akkor még el tudom képzelni, hogy könnyen kialakulhat ilyen közös tulajdon, de ha vadidegen, akkor már elég nehezen.
Semmilyen kompromisszumra nem hajlandó? Azt, gondolom, tudja, hogy hiába vár az Eu-ra: ha ti nem akarjátok eladni, nem hogy több pénzért nem fogja tudni eladni, de semennyiért sem. Patthelyzet. Az nyer, aki tovább képes kitartani az álláspontja mellett.
Előzmény: Pufin (4)
Gabus Creative Commons License 2003.04.16 0 0 7
ÁÁÁÁÁ! Nehéz az ilyen tulajtárssal!
(modjuk abban van némi igazság, hogy a telek értéktartó, arra mindig lesz kereslet)

Szerintem szánjál rá 1 órát, és párezer Ft-ot, üljél le egy ügyvéddel, aztán találjátok ki mit lehet tenni. Szerintem az elővásárlási joggal kéne kezdeni valamit.

Előzmény: Pufin (4)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!