Keresés

Részletes keresés

Túlélőblog Creative Commons License 2010.10.02 0 0 57
Ha jól tudom már a golyóálló cuccok is tiltottak Magyarországon. Ennyit az önvédelem jogáról.

Nekem csak egy sisakom van itthon, az Level IIIA. .357-est talán megállítja.
suti88 Creative Commons License 2005.10.01 0 0 56
Hali!

Bár katona nem voltam (jelenleg azon vagyok, hogy az legyek), ismerek egy embert, aki egy bemutatón (ok, ez nem harci körülmény) 600 m-ről fejalakra, 800 m-ről mellalakra lőtt SVD-vel (persze a találat benne is volt, hisz bárki tud messzire lőri, de pontosan már nem). Hm? Hozzáteszem, 1200 m-ről az egészalakosat már nem találta el. Nézzük el neki :)
Előzmény: Kenyu (45)
fighter23 Creative Commons License 2005.09.17 0 0 55

7,62 x 54 nehéz magvas ( 11,7 gr ) 900 m/s kezdősebesség.

Ez simán kijön az SZVD-ből, ezzel már lehet érdekes dolgokat csinálni.

Előzmény: radom1 (53)
Janika65 Creative Commons License 2004.12.01 0 0 54

Egy esetröl tudok mikor a Franciák felderitettek egy orvlövészt , egy épületböl tüzelt , szinte soha nem egyedül voltak akcióban. Ennél az esetnél tudomásom szerint nehéz fegyverel rá rombolták a házat . Én is orvlövészt irtam vőletlen se egy kategoria a mesterlövészel az utobi dologhoz tehetség kell. Emlékeimben él egy Kozák nevezetü zászlós akinek a szerepe az volt a HM lövész versenyeken , ha technikai probléma gyanujával nem borult el egy bukó cél akor szoltak neki és ő álva válhoz kapva egy sima karabélyt meglőte , mindig borult neki , fantasztikus lövész volt .

A terület biztositás orvlövész ellen nagyon nehéz feledat volt még az amcsiknak is komoly fejfájást okozott , föleg az átvizsgált területre való beszivárgás felderitése .

Könnyen át telepithető lövész állásokat épitettek és párban voltak benne biztositani jó estben vezényeltek meléjük egy Bradleyt , lakot területen a házak ablakát be foliázták egész precizen , nyilt területen meg körbe fotozták a látható környéket és a fotok alapján a legkisebb változást is egy rajjal kivizsgáltaták. 

Egyébként ha a környékünkön valami összecsapásra került sor az amcsik azonal légitámogatást kértek és percek alatt ott volt 2 harci helikopter , ezt alkalmazták mikor a szerb rendörség és a bosnyák civil lakoság között tört ki egy helyi csetepaté.

Egyébként a környéken megjelenő hazaiakat mindig fotozták ha egyenruhában voltak , a felderitésük pontosan tudta hogy milyen potenciális ellen erök lehetnek a környéken (csapat szám,erők, stb)

Előzmény: Kenyu (50)
radom1 Creative Commons License 2004.11.30 0 0 53

Azért én nem tulajdonítanék a technika eleni mesterlövészkedés szempontjából ilyen jelentőséget az SZVD-hez használható különleges lövedékeknek. Mert mondjuk egy páncéltörő-gyújtó lövedékkel tényleg fel lehet gyújtani egy személygépkocsit, de csak akkor, ha a benzintankot sikerül vele megtalálni. És ekkor ugyanott vagyunk, hogy messziről kéne kicsi célt eltalálni...

radom1

Előzmény: Boarhunter (51)
Kenyu Creative Commons License 2004.11.30 0 0 52
Igaz!
Előzmény: Boarhunter (51)
Boarhunter Creative Commons License 2004.11.30 0 0 51
Ha megnézzük az alkalmazott lövedéktípusokat, kiderül a Dragunov valódi célja. Nem csak az élőerő hatástalanítása, hanem a páncéltörő, gyújtólövedékekkel a technika, járművek, üzemanyagdepók felrobbantása is. Azt meg el lehet találni 1200m-ről még a 4x22-es távcsővel is. Egy emberre, ugyanezzel az optikával, 500-on már csak lövöldözni lehet, biztosra menni nem.
Kenyu Creative Commons License 2004.11.30 0 0 50
Jól beszélsz barátom én is erre gondoltam! Mert válasszuk ketté a két dolgot teljesen más egy orvlövész mint egy mesterlövő. Mert az orvlövész megengedheti magának az, hogy lövöldözzön össze vissza és ezzel sebesítsen vagy akár öljön, de egy mesterlövő nem. Janika65 gondold el, hogy ha nálatok a ti egységeteknél lett volna egy igen jól képzett mesterlövő az neki állt volna abból a távolságból lövöldözgetni az orvlövészre az szvd-vel? Szerintem nem, mert már neki az  konkrét cél lett volna és nem engedheti meg magának, hogy elárulja a rejtekhelyét. Szerintem, de ha rosszul gondolom, akkor elolvasnám az érveidet. Amúgy tudtam én is az szvd adatait, meg még dolgoztam én is ezzel a fegyverrel és ezért nem hittem el ezt a 800 métert pontos lövést.
Előzmény: radom1 (49)
radom1 Creative Commons License 2004.11.30 0 0 49

A jugók leginkább az M76-os puskát használják, nem a Dragunovot! Bár hasonlít külsőleg az SZVD-re, nem az! Az M76 7,92 mm Mauser kaliberű, a szerkezete pedig inkább a Kalasnyikov felhízlalt változata, eltér a Dragunov gázdugattyú szerkezetétől.

 

Egyébként semmi gondot nem okoz a 800 m-es lőtávolság. A pofa csücsül a jól álcázott állásában, és ha mozgást lát, odalő. Vagy talál, vagy nem... Néha igen, de inkább nem.

 

Amennyire a hírekből követtem az eseményeket, a Szarajevói "mesterövészkedés" pedig inkább az orvlövészkedés kategóriájába esett. És ebben a szituban nem hinném, hogy gond a lőszer. Emlékszem egy szarajevói dokumentumfilmre - a magyar TV vetítette -, amikor is egy? szerb orvlövész egy kisteherautót osztott a messziségből. Kb. 15 lövés becsapódását lehetett egyesével megfigyelni. A kocsiban utazó 2 személy közül az egyik kapott olyan láblövést, hogy láthatóan eltört a lába.

 

Az pedig, hogy mi egy fegyver irányzott lőtávolsága, gyakorlatilag semmit nem jelent. Pl.: a 91/30. Moszin-Nagant puska irányzéka 2000! m-ig állítható. Vicces. Odáig még kukkerrel sem lehet ellátni. A valóság: a Moszin-Nagant 300-400 m-ig mozdulatlan mellalakra, jó látási viszonyok mellett még éppen elmegy.

 

radom1

 

Előzmény: Janika65 (48)
Janika65 Creative Commons License 2004.11.30 0 0 48

Igen voltam , többet mint az átlag magyar ember.

A Dragunov müszaki adatai..

Az SzVD fôbb adatai:

- ürmérete: 7,62 mm- löszere : 39M peremes puskalôszer, más néven: 7,62x54 R
- a fegyver tömege üres tárral, PSZO-1-gyel, arctámasszal, szuronykés nélkül: 4,3 kg
- a fegyver hossza szuronykés nélkül:1225 mm
- a csö hossza: 620 mm
- a huzagok száma: 4 db, jobbra forgó, a huzagok menet emelkedése: 320 mm
- a lövedék kezdösebessége: 830 m/s
- csötorkolati energia: 3307 J
- max. irányzott lötávolság PSZO-1-gyel: 1300 m !!!!!!!!!!!
- max. irányzott lötávolság nyílt irányzékkal:1200 m !!!!!!!!!
- a lövedék maximális repülési távolsága: 3800 m
- alkalmazott lövedéktípusok: acélmagvas, páncéltörö-gyújtó, fényjeizö
- tárkapacitás: 10 db löszer
- az optikaí irányzék nagyítása: 4-szeres
- látószöge: 6 fok
- a kilépö pupilla távolsága: 68mm
- hossza: 375 mm
- tömege: 0,58 kg

 

Szarajevoban az IGMAN hegyröl a szerb orlövészek kb 8OO méteröl operáltak DRAGUNOVAL a lelőtt francia katonáknak volt egy sir emlékjük ,huszon néhány elesett volt.

Civilek számát nem is tudom.

A magyar golyóálló nagyban nehezitette a mozgást még szökelni is müvészet volt benne , kuszni vagy vagy ugrani szintén.

Ja és aki sokat viselte (biztositó,őr) annak tönkre is ment egy év alatt.

Szinte mindenki ki vette belöle a kerámia betétet de vigyázni kelett rá nehogy el törjön vagy el hagyja az ember.

Előzmény: Kenyu (45)
Kenyu Creative Commons License 2004.11.29 0 0 47

Egy jó mesterlövész nem engedheti meg magának, hogy kettő tárat kilőjön egy emberre. Nem vihet magával egy láda lőszert egy feladatra. Remélem ezt te is belátod. Az ideális távolság szerintem max. 200-250 méter, de ennél közelebbi cél az-az igazi. A nagy távolsághoz jónak kell lenni a lövésznek szakmailag. Ja és a fegyver is legyen komolyabb.

Előzmény: hunserv (46)
hunserv Creative Commons License 2004.11.29 0 0 46
Harci korulmenyek.. hm, csatamezon nem mindegy? 2 tarat elkuld arrafele, aztan ha jol korbelotte 1 majd csak eltalalja :) Na jo, vicceltem... 800m-re el se lat...
Előzmény: Kenyu (45)
Kenyu Creative Commons License 2004.11.28 0 0 45

Voltál már katona? Vagy tudod, hogy nyolcszáz méterre lévő ember mekkor és milyen az szvd fegyver és lőszer? Mert ha nem akkor ne írj butaságot! 400-800 méter az nagyon nagy távolság az egy szakember szvd-vel nem vállalja be pláne nem harci körülmények közt.

Előzmény: Janika65 (44)
Janika65 Creative Commons License 2004.11.10 0 0 44
Egy mesterlövész aki Dragunovot használ általában 4OO-8OO méter távolságrol operál igy a becsapodási energia kevesebb mint a 3O méteres távolságrol. Ennek a távolság szimulálása miat kel csökenteni a löpor mennyiséget.
Előzmény: Boarhunter (43)
Boarhunter Creative Commons License 2004.11.08 0 0 43

"a csökkentett lőporú Dragunovnak mi értelme..?"

Subsonic?

Boar

Előzmény: petike23 (42)
petike23 Creative Commons License 2004.11.08 0 0 42

"TT pisztoly 1O méter és Dragunov csökentet lőporu lőszerell 3O méter."

 

Helló,

 

a csökkentett lőporú Dragunovnak mi értelme..?

 

Üdv: Péter

Előzmény: Janika65 (38)
radom1 Creative Commons License 2004.11.05 0 0 41

Legjobb tudomásom szerint semmilyen jogszabály nem tiltja. Úgy 99,95%-ban vagyok biztos ebben.

 

radom1

Előzmény: Törölt nick (40)
Törölt nick Creative Commons License 2004.11.05 0 0 40

Na, amiért tulképpen idejöttem volna, az most következik:

Bejelentés, vagy engedélyek nélkül használható-e (viselhető-e?) Magyarországon kevlár mellény, vagy sem? Rendőr cimborám szerint nem.

Ha vannak feltételei, akkor mik lennének azok?

Törölt nick Creative Commons License 2004.11.05 0 0 39

Ja, ez így van. Csak ne felejtsd el, hogy a filmekben alapból golyóálló mindenki, a mellény csak díszletnek kell. :)

 

Egy rendőr cimborám mondta, hogy akár olyan eset is előfordulhat, s nem is ritkán, mikor jobb ha ez emberen nincs mellény, amikor meglövik. Ez nem tudom, hogy mennyire igaz, s hogy milyen mellények vannak a BM-nél rendszeresítve, de számomra nem tűnik hihetetlennek, amit mondott.

Előzmény: vargaur (37)
Janika65 Creative Commons License 2004.07.28 0 0 38

KB 7-8 éve voltam egy mellény tesztten , a HM-nél rendszeresitett let meglőve.

TT pisztoly 1O méter és Dragunov csökentet lőporu lőszerell 3O méter.

A mellényt egy fa keretre tették ami ugy 15 cm vastagon ablak gittel volt kitöltve.

A TT-vel a mellény lágy részét lőték még a Dragunoval a kerámia betétes részt.

A pisztolyal pont a csatos részt találták el igy szinte nyomasevolt a gitten becsapodási erőnek.

Ellenben a Dragunov lövés ugy egy tenyérnyi helyen kb 2-3 cm es behorpadás vagy inkább homoruságot okozott a gittben. a kerámia szét tört de nem lemezesre vagy darabosra mert lehet benne valami ami össze tartotta kb olyan volt mikor a gipszet szednéd le a lábadrol kalapácsal.

Ugyan ekkor sisak probák is voltak , amcsi és magyar sisakkal , azokat látva nem viselnék amcsi sisakot ha fontos lenne.

Az amcsi rendszeresitet mellényekel kapcsolatba , a viselőik elégé szidták mert nehéznek találták , ugy fogalmaztak hogy jó a mellény még az ember autoban ül , de ha menni kell benne az keserves.

A magyar mellényt egy évig viseltem sofőrként , de ha rendesen akartam használni a nyak védő részét (gallér) akor nem tudtam oldalra nézni pl egy kereszteződésben , mindig le volt szoritva (le ragasztottam).

vargaur Creative Commons License 2004.06.09 0 0 37
Tiszteletem az Uraknak
Nem tudom van e valakinak gyakorlati tapasztalata, hogy mit érezhet az ember a golyóálló mellényben amikor lövést kap.
A csodás filmekben fel sem veszik, de azért gondolom felér egy kisebb lórugással.
Azért azt az energiát amit a lövegék hordoz végül is csak az ember teste veszi fel.
csak ugye nem 1 ponton hanem egy nagyobb felületen elosztva.

BITACHON Creative Commons License 2003.09.21 0 0 36
Sipaki Úrnak:
Nem a sápszedésről írtam, sajnálom, hogy Önnek, láthatóan bennfentesnek rögtön ez jut az eszebe.
Az a mellény, ami most "raklapszám" van kb 160 USD árszinvonalú termék, kb ennyi a használati értéke is. ( Funkciószám, tervezés ergonómia stb... )

Ha bárkit érdekel konkrétabb technológia, vagy belövés, illetve akármilyen info kérem írjon info@kgpltd.com címre, ígérem fogok válaszolni.

Habradakabra Creative Commons License 2003.09.20 0 0 35
BITACHON: Engem érdekelne mélyebbebben ez a téma, megköszönném, ha köldenél emilben bővebb anyagot róla.
Egyébként ha ha valaki tudna mellényekről tecnikai leírást küldeni, vagy olyan linket, ahol ezt meg tudon nézni azt megköszönném. Tecnikai leírás alatt leginkább a szerkezeti felépítést értem, mind a könnyű, mind a nehéz mellények esetében, de bármilyen hasonló info érdekel.
Előre is köszi.
Sipaki Lóránd Creative Commons License 2003.07.31 0 0 34
ha jól tudom,
:)
a hazai gyártású golyóálló mellény a gyártó árának három-négyszereséért talál gazdára.
ez azért is érdekes, mert raklapra veszik, rendelésre, tehát üzleti kockázat nincs. de, gondolom, mivel a rendőrség vezetői nem tudnak sápolni az utcán, valamiből szeretnének jobban élni.
:)))
BITACHON Creative Commons License 2003.07.14 0 0 33
Pedig ez ennyi, ráadásul a huzat cseréjével öltözet alatti és feletti mellény egyaránt varázsolható belőle.
Ja, a huzatra pisztolytok meg mindeféle zseb is rendelhető.
Opcióként lehet tenni a kevlar mellé ütésálló betétet.
A hazai árképzést pedig hagyjuk.
Ezek izraeli gyártmányok.
Ha érdekel küldök róla bővebb anyagot
Boarhunter Creative Commons License 2003.07.14 0 0 32
Hali!
A mellények 2002-es gyártásuak és nem voltak még használva. Egyébként a hasonló mellények 600 és 1000USD között vannak(Uscav.com), úgyhogy, ismerve a hazai árképzést, a 80-90k HUF elég érdekes árnak tűnik.
Boar
Előzmény: BITACHON (31)
BITACHON Creative Commons License 2003.07.13 0 0 31
Akkor megpróbálok egy kicsit magyarázni:
Az NIJ 0101.03 és NIJ 0101.04 standard amerikai szabványt jelent, az amerikai igazságügyi intézet adta ki. Elvileg világszabvány. Itt találhatók az I. IA, IIA, IIIA védelmi fokozat jelölések, ami a kevlar panel védelmi fokozatát jelöli mozgási energia illetve becsapódási energia szerinti lőszer osztásban. a III és a IV fokozat a katonai fegyverek ( 5,52 NATO 7,62 AK stb )
Magyarországon egy elavult szabvány foglalkozik ezzel, MSZK 1114-1
A német a DIN az orosz a GOSZT szabványt használja, ebben fellelhetők az NIJ 0101.03 elemei.
A 03-as a rendőrségi mellényekre készült anno, a 04 es ennek a tovább alakított változata, a polgári életben használható mellények leírása vizsgálata.
A fegyverek szerint a teljesség igénye nélkül:
az I es fokozatban 0 .22-es kategória a IIIA ban találhatók a 9X19 LUGER vagy .357 MAG típusok.
A lövés esetén fellépő trauma hatás nem lehet nagyobb mint 50 mm.
Ha érdekel valakit belövési próba videón, vagy a standard szövege szóljon, akkor felrakom valahova, hogy letölthető legyen.
AMi a 130,000 Ft-os mellény illeti, azt azért jó lenne tudni, hogy mikori gyártású, mert az 1995 előttiek nagyrészt 5 éves, az az utániak jellemzően 10 éves lejárattal rendelkeznek, tekintettel arra, ahogy az alapanyag kevlar szerves alapú, tehát magétól is bomlik.
A másik dolog, hogy nem tudni a használt mellényeknél, hogy min mentek keresztül. A közhiedelemmel ellentétben a víz nem nagyon tud neki ártani, de kerülni kell a szerves oldószereket, savgőzöket és a borítás eltávolítása esrtén a napfényt, ez ugyanis fél óra alatt tönkretesz egy IIIA fokozatú mellényt.
( kipróbáltuk... )
Mi gyártással foglalkozunk ( nem MAgyarországon ) egy többfunkciós mellény ára kb 80-90,000 Ft körül reális. )
Boarhunter Creative Commons License 2003.07.06 0 0 30
:-)
Előzmény: Törölt nick (29)
Boarhunter Creative Commons License 2003.07.05 0 0 28
Hali!
Például szerepel itt:http://www.vests.ojp.gov/master/MASTER.htm.
Kb.az ötvenedik a II-es mellények között.
Itt 1999-től 2001-ig vannak mellények, a DF II 81-et végig megtalálod. Valszeg már nem gyártják, de pl. a jenkik még mindig ilyenben rohangálnak le koszovóba meg boszniába(meg gondolom máshova is).
Boar
Boarhunter Creative Commons License 2003.07.05 0 0 27
Ja, önmagában csak annyit mond, hogy nem NIJ 0101.02 szerinti a besorolás.
Előzmény: belic (24)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!