Keresés

Részletes keresés

PalaG Creative Commons License 2006.04.13 0 0 32

+1x

Előzmény: PalaG (31)
PalaG Creative Commons License 2006.04.13 0 0 31

csak azt nemtom miert nem ment be a kep....

Előzmény: PalaG (30)
PalaG Creative Commons License 2006.04.13 0 0 30

Haho!

 

Kedves almodozok ! Szulettek-e alkotasok ?

 

Valaki kedvcsinalot szeretett volna... ime :O]

 

 

 

ui.: csak hogy iden is legyen bejegyzes ha ma igy porog a topic :O)

 

ui.ui.: amugy az alkatresz beszerzes is nehez, sok ido es megtobb pizz...

 

Legyetek rosszak es epitsetek sok szintit,... szazat, ezret...

 

Topy Creative Commons License 2005.05.29 0 0 29
A.Haxa Creative Commons License 2005.05.24 0 0 28

Hali!

 

PIC és Atmel mikrokontrolleres tervezésben és programozásban otthon vagyok.

Már ha kellene egy kis segítség valakinek... :)))

Előzmény: MidiTom (26)
MidiTom Creative Commons License 2005.01.30 0 0 27
ja, és jó sok szabadidő meg nyualom kell hozzá...
nem árt pár alapműszer sem (multiméter, szkóp, frekimérő)
MidiTom Creative Commons License 2005.01.30 0 0 26
keyborg,
ha átnézted ezt a topicot, akkor gondolom már látod, hogy mi kell egy ilyen szinti építéshez.
manapság az anyagokat már nem nehéz beszerezni. Igazából ha jártas vagy az analóg elektronikában, meg szeretsz barkácsolni, kellemes szórakozás egy ilyen cucc összerakása. Ha midis megoldást szeretnél, akkor vagy készen kell megvenned valami PIC-es vagy hasonló modult, vagy elkészítheted azt is magad, de akkor kéne egy PIC (vagy más mikrokontroller) fejlesztő környezet is.
Előzmény: keyborg (21)
leslie4 Creative Commons License 2005.01.30 0 0 25
oase Creative Commons License 2005.01.30 0 0 24

 

Erre gondoltál? Végy néhány oscillatort és vezesd bele az áramot! :) Egyébként nem tudom. Pedig engem is érdekel a téma. Talán meg kéne kérdezni Robert Moog-ot!

keyborg Creative Commons License 2005.01.30 0 0 23
áhh köszike! már nullázva vagyok.
Előzmény: Törölt nick (22)
keyborg Creative Commons License 2005.01.30 0 0 21

Remélem, nem vagyok egyedül ezzel a gondolattal, hogy akár házilag is meg lehetne próbálni szintit készíteni. Az ötlet abból fakad, hogy saját igényeimnek megfelelő szintit nem lehet kapni, vagy nem megfizethető. Mi kell hozzá, hogy megtanuljam a készítés? Hol tanulhatnám meg? Egyáltalán tanítják ezt valahol?

 

A.Haxa Creative Commons License 2004.06.01 0 0 20
Na nem bírtam ki, keresgettem még egy kicsit. Ez az oldal rengeteg DIY-linket (is) tartalmaz.
A.Haxa Creative Commons License 2004.06.01 0 0 19
Hali!

Véletlenül találtam régi orosz szintik fényképes bemutatását, némelyiknél kapcsi rajz is van. Gondoltam, érdekességképpen - meg 5letadónak is :)) - ide teszem a linket:
Klikk ide!

trend Creative Commons License 2004.05.18 0 0 18
Én még mindig csak álmodozok róla, hogy elkezdem... :-(

azért pár fénykép elejéig kíváncsi lennék, hogy hogy néz ki jelenleg. nem osztanád meg velünk a jelenlegi helyzetet. csak hogy átigya a fórumot a forrasztóón illata....
:-)

meg a saját lustaság miatt elnyomott vágyaim kielégítésére...
:-)

Előzmény: PalaG (17)
PalaG Creative Commons License 2004.05.17 0 0 17
Hali!

En egy joooo nagy modularis szintit epitek
kb 2nm lesz ha keszlesz (2005)

parszaz poti, nagy-jack, kapcsolo meg miegymas ...
(LED ;o)

az aktualis modul temam: az analog delay ...
electro harmonics: Memory Man Deluxe es egy Maxon AD-230 kevereket akarok csinalni

Előzmény: MidiTom (13)
MidiTom Creative Commons License 2004.05.14 0 0 16
András korrekt választ adott erre az időszerű kérdésre!
Előzmény: Haasz Andras (15)
Haasz Andras Creative Commons License 2004.05.14 0 0 15
Szerintem erre nagyon egyszerü a válasz: CSAK! ;-)
Előzmény: Gerzson_nasa (14)
Gerzson_nasa Creative Commons License 2004.05.13 0 0 14
a midi bill. olcsó, akkor minek is kéne szintetizátort épiteni?
MidiTom Creative Commons License 2004.05.13 0 0 13
PalaG,
Te milyen ketyerén munkálkodsz?
Előzmény: PalaG (12)
PalaG Creative Commons License 2004.05.13 0 0 12
Hali!

Van fejlemeny az ugyben ? ... ugy is kerdezhetnem, hogy: alakul?

Mai arakon egy nagy modularis legalabb felmilla DIY szinten is ... (Oszc.szkop-ot is kell venni ha meg nincs (szukseges, de nem elegseges feltetel)stb stb ... meg sok fa meg alulemezt ...)

(tudom mert megcsinaltam / csinalom ;o))

Legyetek jok, epitsetek sok szinti !

Udv

PalaG

Topy Creative Commons License 2003.10.11 0 0 11
Egyebkent amire altalaban senki nem gondol, aztan jon a hidegzuhany: a mechanikai kialakitas. Kegyetlen. Pedig meg csak nem is akarok gyari kinezetet, csak valamit, ami elfogadhatoan nez ki. Horror.
Persze meg lehet csinaltatni profin is: http://www.schaeffer-apparatebau.de , de ez gyakorlatilag megfizethetetlen.

Topy

Előzmény: Haxa (10)
Haxa Creative Commons License 2003.10.10 0 0 10
Topy, kösz!

A megadott WEB-helyek és a linkek baromi sok infot adnak, most pillantottam meg őket.

Tulképpen asszem nem kell itt semmit feltalálni, több helyen komplett NYÁK-rajzok és alkatrészlisták vmint oszcillogramok is vannak, nem is beszélve a uC-SW-kről, szóval szuper!

Mollpe, ha teheted, nézd át te is, egy helyen még házi készítésű bill. leírás is van sok képpel.

Üdv nektek:
Haxa

Előzmény: Topy (8)
MidiTom Creative Commons License 2003.10.10 0 0 9
Topy, amit a VCA linearitással kapcsolatban írtál, azt messzemenően alá tudom támasztanai. Sajna, az a specifikált 0,5% az kevés. A termikus stabilitás ugyanígy nagyon lényeges.
Ha billentyűzetre vágyik valaki, szóljon :)
Előzmény: Topy (8)
Topy Creative Commons License 2003.10.10 0 0 8
Biilentyuzetre - illetve annak helyettesitesere - a legegyszerubb valoban egy midi billentyuzet, megfejelve egy midi-cv konverterrel (ennek tovabbi elonye, hogy akar pc-rol is tudod hajtani):
http://m.bareille.free.fr/index.htm (keszseges, segitokesz arc)
http://www.physicsenterprises.andrews.edu/diy_archive/schematics/misc/midi_cv/ (ehhez most nem latom a rajzot a neten, de elo tudom keresni, ha kell)

Egy kevesbe okos, de proci nelkuli:
http://atlas.csd.net/~rjwsoft/midi2cv.htm
Ennek a sracnak egyebkent erdemes korbenezni a site-jan analog szinti temaban!

Itt lelsz avr ala forrasokat, midi-cv konverterhez:
http://www.modulus.synth.net/avr/

Itt talasz szamtalan linket: http://www.physicsenterprises.andrews.edu/diy_archive/links.html

Topy

Előzmény: Haxa (7)
Haxa Creative Commons License 2003.10.10 0 0 7
Topy!

Nagyon hasznos a "belekotyogás", kövesd el gyakrabban! :)

Szinti építéssel én leragadtam ifjúkorom hajnalán, a '80-as években - akkor is főleg csak az Örley-féle könyvre támaszkodtam (na meg egy NDK-s másikra, de nem sokat értettem belőle).

Ha tudsz a témához kapcsolódó URL-eket, tedd föl légyszi ide a Fórumra!

Ami a bill.-t illeti, én nem vergődnék annak elkészítésével (soha nem volt erős oldalam a mechanika :), inkább a hangmodulba tervezett uC-t készíteném fel MIDI üzenetek fogadására, a bill.-t meg megvenném mondjuk részletre.

Egyéb feladatra már terveztem 32 kapcsolót (és LED-eket) tartalmazó elektronikát; sokat küzdöttem vele (prell, a mátrix időzítései, mindezt a lehető legnagyobb sebességgel, stb.). Nem tudom, miként lehetne olcsón gyors (<2msec) válaszidejű bill. lekérdezést korrekten megoldani. Ha van tipp, jöhet! :))

Előzmény: Topy (6)
Topy Creative Commons License 2003.10.10 0 0 6
Belekotyogok par megjegyzessel:
- A gyari, nem VCO celjara keszult fuggvenygeneratorok(8038,2206) felejtosek, nem megfelelo a linearitasuk, egy-ket oktavon lehet csak elfogadhatoan beloni. Az a latszolag kis difi kulonosen a magasabb frekiken fajoan hallatszik. LFO-nak jok, de ahhoz meg tul dragak. Raadasul a homerseklet kompenzaciojuk sem megoldhato.
- A gyari VCA-kkal szemben szerintem olcsobban ki lehet hozni ugyanazt vagy jobbat diszkret cuccokbol, es jobban kezben tarthato lesz. Igy szintillesztesi problemaid sem lesznek. A hagyomanyosan 1 V/oktav rendszerben a 10V-os vezerlojelet illik elviselni. Ezt a tokos VCA-k ritkan toleraljak. Igy osztas/erosites is kell. Vagy elmehetsz kisebb fesz.tartomanyra, de ott meg nehezebb tartani a pontossagot, raadasul a zavarokra is erzekenyebb lesz. Egy 5-10 voltos jelre felszedett zavar a jel line szintre redukalasa utan gyakorlatilag elhanyagolhato, kisebb feszultsegeken viszont kezd osszemerhetove valni magaval a jellel.
- VCF - gyari csip _gyartasban_ tudtommal nincs, ami meg itt-ott fellelheto a regi CEM csipek kozul, az meregdraga es nehezen potolhato, ha meghal. Tele a net jobbnal jobb szurokkel, gyakorlatilag az osszes jellegzetes hangu konstrukcio (Moog, Korg, stb.) fellelheto.

Billentyuzethez, szekvenszerhez jo valasztas egy mikrokontroller. Billentyuzet mechanikat meg erdemes megprobalni szerviztol szerezni, olcsobb lesz, mint egy Fatar.

Topy

Előzmény: Haxa (5)
Haxa Creative Commons License 2003.10.09 0 0 5
Hali Mollpe!

Költségbecslést nem végeztem, hisz az nagyban függ a konkrét kapcsolástól.

Néhány dolgon azonban nem érdemes spórolni, ezek:

1./ hanggenerátor(-ok): a linearitásuktól és a stabilitásuktól (drift) függ, mennyire lesz pontos, "tiszta" hangú a hangszer; én megpróbálkoznék pl. az INTERSIL ICL8038 VCO-jával, mert ez szinusz, háromszög és négyszög hullámformájú jeleket ad, tipikusan 0.5% linearitás és tűrhető drift mellett, frekvenciaátfogása még megfelelő (ha jól emlékszem, tízszeres -- pl. 220Hz-től 2200Hz-ig);

2./ A klasszikus feszültségvezérelt rendszerben nagyon fontos a lenyomott billentyűhöz tartozó, hanggenerátort (-okat) is vezérlő feszültség pontossága és stabilitása, ellenkezőleg mint 1./ pontban; én egy 12 bites átlagos minőségű digit/analóg konvertert használnék, ezek ponossága és stabilitása bőven megfelelő, a felbontása pedig szerintem nem igazán észlelhető hibát eredményezne;

3./ Bizonyos áramköri fokozatokban lényeges, hogy kis zajú alkatrészek kerüljenek (egyébként kellemetlen, be nem tervezett zajgenerátort
kaphatunk :-)); szerintem célszerű gyári VCA eszközt vásárolni - ilyesmi biztosan kapható, hisz az ipari vezérlésekben is használják;
most kapásból konkrét IC-t nem tudok mondani, de a nagyobb gyártók honlapján némi internetes kutakodással fellelhetők olyanok is, ami nálunk
is elfogadható árért beszerezhető;

4./ Az LFO-t kihagyni nem érdemes, minőségi követelményei nem túl szigorúak, ugyanakkor nem drága egység (szerintem egy doboz cigi ára :-)) és
jócskán színesíti a mjúzikot;

5./ Na és végül a keyboard: szerintem egy olcsó (pl. vmilyen FATAR) MIDI keyboardot kellene megvenni, amit aztán viszonylag könnyen lehetne
illeszteni a tervezett szinti hangmodulhoz;

Ami a feszültségvezérelt szűrőt illeti, a kézbentartható jó hangzás - és az egyszerűbb megépíthetőség miatt - szintén valamilyen erre a célra tervezett áramkört kellene beszerezni; info-forrás megint csak a net lehetne;

Summa-summarum: csak vmilyen mikrokontrollerrel építenék szintit, mert:

1./ A D/A konvertert könnyen tudná vezérelni (minden hanghoz tartozó feszültség érték előre kiszámolható (két féhang hányadosa 12. gyök 2, kb. 1.05946), a prociba az ennek megfelelő digitális érték pedig egy táblázatba helyezhető, amit csak ki kell tenni a D/AC-ra és ezzel máris megvan egy generátor vezérlése); ráadásul el lehet felejteni a sample and hold analóg áramkört, sőt egy kis ügyességgel a generátor
négyszög frekijét meg is lehet mérni és a program a D/AC névleges vezérlő értékét megfelelően korrigálni is tudná... Egy-két oktávval pedig egy plusz kapcsolóval el tudná tolni a szinti egész
hangolását;

2./ A fokozatok összehangolt vezérlő feszültségét (négyszögjelek időben mért szélességét, esetleg késleltetéseit, stb.) is elő tudja állítani;

3./ A soros MIDI kommunikációt teljes egészében intelligensen elláthatja (l. MIDI üzenetek);

4./ Rendkívül leegyszerűsítheti és relatíve rugalmassá teheti a rendszert, mindezt kb. 500..1000Ft körüli áron (gyors PIC vagy Atmel AVR uC);

Remélem, nem riasztott el ez a sok megoldásra váró technikai feladat!

Ha összefognánk néhányan, a dolog BIZTOSAN megvalósítható - rám elsősorban a szoftverben lehetne számítani...

Előzmény: mollpe (4)
mollpe Creative Commons License 2003.10.09 0 0 4
Hi, Haxa! Mail ment.
Előzmény: Haxa (2)
MidiTom Creative Commons License 2003.10.09 0 0 3
Az említett könyv Örley Gábor: Elektronikus szintetizátorok.
Amúgy, mint Topy is írta, nagyon sok DIY oldal van a neten ezzel a témával kapcsolatban. A midi vezérléshez viszont kell találni valami alkalmas kontrollert, és egy kicsit rákészülni a fejlesztésre. Azt hiszem, ma tényleg a PIC a legolcsóbb, de még úgy is macerás lesz egy kicsit ez a része.
Haxa Creative Commons License 2003.10.08 0 0 2
Hi, Mollpe!

LEHET analóg szintit építeni házilag! Valamikor a '80-as évek elején (?) meg
is jelent egy magyar nyelvű könyv asszem az Elektronika sorozatban erről a
témáról. Magam is építettem egyet(fesz. vezérelt szinusz, háromszög, fűrész
és négyszög /impulzus is/ generátorral monofonikusat; fesz. vezérelt
ADSR-rel, szűrővel /alul-, felül- és sáváteresztő vmint sávvágó szűrővel,
stb.). Sajna billentyűzet helyett egy (saját építésű) ZX81 16k RAM-mal, 10
bites D/A konverterrel ment a vezérlés (persze az egész "zenét" BASIC
DATA-ban kellett megírni, szörnyen unalmas volt!).

Ha érdekel, nézd meg:

1./ Műszaki Könyvesbolt/Bp., Liszt F. tér/
2./ OMIKK a Műegyetemnél.
3./ Rádiótechnika Évkönyvek

A magyar könyvben sok kapcsolás egyáltalán nem működik, légy óvatos (a
mintavevő és tartó /sample and hold/ biztosan rossz, a bill. fesz. hamar
lecsökken - esik a hangmagasság)!

Ja, talán még a kapcsi rajzaim is megvannak, kézzel rajzolt NYÁK-okkal.
Pénzben nem hiszem, hogy túl drága lenne (10E Ft körül bill. nélkül, de
persze most nem számoltam utána).

Üdv:
A. Haxa
lardy@vnet.hu

P.S.
Szerintem egy olcsó pl. Atmel AT89C51 uC-vel meg egy 12 bites D/A-val prima
motyót lehetne összerántani! A MIDI kommunikáció egy nem szabványos - és nem
túl gyors - RS232 formátum, de elő lehet állítani a procival. Az egyszerűbb
MIDI üzenetek sem egy ördöngős feladatot jelentenének, ha van kitartásod
:-)).

Előzmény: mollpe (0)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!