Keresés

Részletes keresés

corvi01 Creative Commons License 17 órája 0 1 51084

Sajnos azzal hogy VAGYUNK, már súlyosan beavatkoztunk, de akárhogy is nézzük az ember is a természet része. :-/

Előzmény: yüz karasi (51082)
nyebojsza Creative Commons License 1 napja 0 1 51083

A cinke biztos nem visz szotyit a fiókáinak. Nem fogja az apró szotyidarabkákat amit kikopácsolt a héj alól, a csőrében a fészekbe vinni. A rovarevők nem úgy etetnek mint a magevők, hogy a begyükből felöklendezik, a csőrükben viszik a fészekig, amit lenyelnek azt már nem kapja meg a fióka. A veréb az más, az inkább magevő. A galambok pl. meg vannak kattanva a szotyiért tollváltás idején.

Előzmény: Nobody1 (51081)
yüz karasi Creative Commons License 2 napja 0 1 51082

Lehet, sokak számára nem szimpatikus, de én a természetbe történő mindenfajta beavatkozást károsnak tartok.

Előzmény: Nobody1 (51081)
Nobody1 Creative Commons License 2 napja 0 3 51081

Ez mind szépen hangzik, ennek ellenére én nem vagyok ebben ennyire biztos, mint ahogy sokan mások sem...

A cinkéknél március utolsó napjaiban sokszor már fiókák vannak, mikor még viszonylag kevés a rovar. Nem mondom, hogy száz százalékban, de valamilyen arányban biztosan  tömnek a mindig éhes és állandóan tátogó, csipogó fiókák csőrébe szotyit is, ha azt találnak a közelben. Hogy aztán ez mennyire emészthető a kicsik számára, az már más kérdés...

A táplálék azonosítása háttérbe szorul az erős etetési ösztönnel szemben. Erre egy szomorú példa a tengeri szulák esete, mikor vízen úszó műanyag darabokkal, öngyújtókkal tömik a fiókáikat, akik aztán ebbe hosszasan kínlódva belepusztulnak. Pedig a szulának is észre kellene venni, hogy egy öngyújtó keményebb mint egy kis hering, mégis azzal etet mert az neki egyszerűbb... :(((

A szétbarmolt élőhelyek és a fogyatkozó madárlétszám problémáját sem oldja meg ha egy- másfél hónappal tovább etetjük a madarakat, mert még utána is lesz egy fél év, amit etetés nélkül kell nekik átvészelni az elcseszett élőhely táplálékmennyiségén a következő őszi etetésig.

Szóval az a legjobb, ha a téli túlélésüket segítjük, de nem avatkozunk bele jobban az életükbe...

Előzmény: corvi01 (51080)
corvi01 Creative Commons License 3 napja 0 3 51080

Ha a szokott helyen találod a tejet, lisztet, akkor odarohansz, lekapod a polcról és csak azt veszed meg.

Mert Te ilyenkor tejet, lisztet..stb. kerestél eleve a szokott helyen, de a madarak ~95 % még a megevők is fiókáit rovarokkal etetik, azokat is keresik és nem fognak helyette feketeszotyit adni nekik! Ezt megfigyelés tapasztalatából tudom! Anno néhány évig próbából május elejéig kitettem én is etetőket, olykor zúzott dióval. Rozsdafarkuk, cinegék, mezei verebek, zöldikék, tengelicek, rigók, poszáták, gébicsek, seregélyek...költöttek több évtizede tanyánk közelében, de még soha egyszer sem láttam tavasszal ezeket, hogy a napraforgóra kattannának, talán a cinegék ritkán a dióra, meg olykor a mezei verebek a szotyira, ami talán jogos! E fiókák porontyai is a pár % természetes elhullást kivéve épségben mindig felnevelkedtek! :) A rozsdafarkukat egyszer megszántam lisztkukaccal, amit kitettem egész közel a teraszunk párkányára, no és attól kezdve ne tudd meg 1 m-re közel engedtek és szinte a kezemből várta az etető pár (van videó is föl fogom rakni)! Mondjuk kicsesztem magammal is, mert ezzel folyamatosságra köteleztem e meggondolatlan projektet. :-S

Szóval a génjeikben a természet törvényei és az ösztöneik túl erősek ahhoz, hogy a mi szarságainkkal el tudnánk őket téríteni. Az, hogy viszont élőhelyeiket, folyamatosan elfoglaljuk, tönkre tesszük, attól még Ők nem lesznek mások, csak szép lassan elfogynak.. :-(

Előzmény: Nobody1 (51079)
Nobody1 Creative Commons License 3 napja 0 1 51079

"az élelmesebb madárfajok egy jó nagy, legalább 80%-a, "jól" elvan hulladékokkal télen-nyáron a mi irányított etetésünk nélkül is"

Nem is vitatta ezt senki. Herman Ottó (az etetés népszerűsítője) előtt is léteztek madarak és ha mi nem szemetelnénk vagy etetnénk, akkor is lennének...

Csak az nem mindegy, hogy az etetőtől 10-20 m-re lévő odúba mit hord egy madár a fiókáinak. Mert a madár is kényelmes jószág és ha ott az orra előtt a terített asztal, nem fog egy km-es körben hulladékok és természetes kaja után kutatni, így a késő tavaszi etetés esetén eléggé egyoldalú lesz a fiókák étrendje.

Ha viszont hulladékot kutat, az már eleve változatosabb és közben talál természetes kaját is, mert a hulladék például a rovaroknak, férgeknek is vonzó...

Olyan ez is, mint a szupermarketben az áruk heti átrendezése. Ha a szokott helyen találod a tejet, lisztet, akkor odarohansz, lekapod a polcról és csak azt veszed meg. Ha viszont átpakolják a termékeket, akkor keresgélned kell és közben meglátsz ezt-is, azt is és jó eséllyel azt is veszel, amit eredetileg nem is akartál...

Így megy ez az állatvilágban, hisz mi is egy állatfaj vagyunk. (A kereskedők meg egyenesen etethető madárnak néznek bennünket.) :)

Előzmény: corvi01 (51078)
corvi01 Creative Commons License 4 napja 0 1 51078

Persze a dolog ennél azért árnyaltabb, mert az etetést elkezdeni és főleg befejezni fokozatosan kell, illetve váratlan időjárás változások is befolyásolják. De nagy általánosságban addig illetve azután szerintem felesleges, sőt káros etetni.

Ez csak egy szép szakmai illúzió részünkről, mert az élelmesebb madárfajok egy jó nagy, legalább 80%-a, "jól" elvan hulladékokkal télen-nyáron a mi irányított etetésünk nélkül is! Csak szét kell néznünk mennyi minden általuk megehető kommunális szemét van körülöttünk és akkor még az agrárium által termelt zöldek/magok/termések és ezek téli maradékairól nem beszéltem! :(

Mi madárkedvelők helyi etetése a fenti lehetőségeikhez képest csupán csepp a tengerben.

Ennek fényében viszont teljesen értelmét veszti ez az ekkor, meg amakkor ne etessünk szlogen. Mindemellett ez az egész történet, nagyon terület és adottságfüggő is.

Előzmény: Nobody1 (51071)
syssy48 Creative Commons License 4 napja 0 0 51077

Nekem már nincs, aki mozizzon:( Pedig milyen jókat "beszélgetett" velük:(

Előzmény: Magdi60 (51074)
syssy48 Creative Commons License 4 napja 0 0 51076

Ezt írtam én is, az én cikkem szerint április közepéig, tehát az április végét én tévesztettem el. És azt is szakember írta. De ezen nem veszünk össze.  

Előzmény: Nobody1 (51073)
Nobody1 Creative Commons License 4 napja 0 0 51075

Szélesvásznú, szemüveg nélkül is 3D-ben nézhető... :)))

Előzmény: Magdi60 (51074)
Magdi60 Creative Commons License 5 napja 0 0 51074

Elkezdődött a madáretető-mozi:

Nobody1 Creative Commons License 5 napja 0 0 51073

Nincs mit köszönnöd! Csak a véleményünk egyezik... :)

Egyébként épp az imént találtam és itt is nagyjából hasonlót írnak. (Aki ráér és tudja, nézze 10 órakor az élő közvetítést - hátha valami /számára/ újat is mondanak.):

https://www.agroinform.hu/kornyezetvedelem/teli-madaretetes-ezt-kell-tudnod-hogy-valoban-segits-es-ne-arts-46377-001

Előzmény: apoka61 (51072)
apoka61 Creative Commons License 5 napja 0 0 51072

Köszönöm!!!

Előzmény: Nobody1 (51071)
Nobody1 Creative Commons License 6 napja 0 1 51071

Ez a "mikor kezdjük és meddig" etessünk, egy örök téma. :)

Hajlamosak vagyunk ezt is "emberi szemszögből" eldönteni, pedig a természet nem egészen így működik...

Attól, hogy városi, mesterséges környezetben élnek a madarak, még van eszük, pontosabban ösztönük és szárnyuk is. Ha ott nem találnak elegendő élelmet, odébb állnak olyan helyre, ahol van elegendő kaja. Pont a városok azok, ahol az 1-2 fokkal magasabb hőmérséklet miatt ősszel tovább aktívak maradnak a rovarok, illetve nem bújnak olyan mélyen a résekbe, mint a "szélfútta Alföldön"...

A városi magevők helyzete már érdekesebb, hisz nem minden faj táplálkozik "szemétből", szóval az elhullott morzsa, kiflicsücske nem mindnek felel meg - de nekik is ott a szárnyuk, mehetnek és mennek is a kaja-dúsabb vidékekre...

Szerintem ha egy terület (akár városi, akár nem) képes volt nyáron eltartani és felnevelni egy  adott madármennyiséget, akkor az ősszel-tavasszal is jó eséllyel ellátja őket a tartós fagyokig - ha nem történik valami drasztikus, nagyobb területet érintő beavatkozás, változás.

Véleményem szerint a tél és ezzel az etetés a nappali fagyok és/vagy a hótakaró megjelenésével kezdődik és ezek megszűnésekor ér véget. Persze a dolog ennél azért árnyaltabb, mert az etetést elkezdeni és főleg befejezni fokozatosan kell, illetve váratlan időjárás változások is befolyásolják. De nagy általánosságban addig illetve azután szerintem felesleges, sőt káros etetni.

Miért?

Ősszel a korán kezdett etetéssel elvonjuk a behúzódó rovarok felkutatásának hasznos tevékenységétől a madarakat. Tavasszal viszont ha túl sokáig etetünk azt a hamis illúziót keltjük a kedvenceinkben, hogy "van bőven kaja". Ez azt eredményezheti, hogy több tojást raknak, több fióka kel ki, mint amit az etetés megszűnése után a terület természetes táplálék készlete majd el tud tartani - magyarul igaz, hogy több fióka kel ki, több madár lesz, de ezek éhezni fognak, a gyengébbek és kevésbé agresszívek elpusztulnak őszig (még ha erről nincs is tudomásunk) - szóval egy csomó felesleges szenvedést okozunk, mert nem télen, hanem nyáron "éheztetjük" a madarainkat...

Az meg már az "emberi gyarlóság" kategória, ha azért etetünk ősszel korán, tavasszal későn, hogy akkor is lássuk a madarakat. Ősszel örülni kellene ha 1-2 hétig alig látunk, mert az azt jelenti nincs sok rovar a házunk, kertünk táján és máshol szorgoskodnak, tavasszal meg egy rendesen eltartható, felnevelhető madárcsalád létesítésével foglalkoznak. Mert az áprilisban etetőből megkezdett fiókaneveléssel mi lesz, ha másnap már egy üres etető és még gyér természetes kaja fogadja a madárszülőket?

Tehát ne essünk át a ló másik oldalára, mert a túlzott jó szándék ártalmas is lehet...

off

Sombrero-ról tud valaki valamit? Reméljük jól van.

Előzmény: syssy48 (51060)
Nobody1 Creative Commons License 6 napja 0 0 51070

Ne aggódj, nincs annak semmi baja. Kaja van, még fagyos hideg sincs - majd elmegy, ha akar. Nincs nagyon megkésve. Ha macsek áldozata lesz, az nem emiatt történik.

Egyébként lehet az szőlőrigó is, ami épp okt- novemberben vonul és nagyon hasonló. Figyeld alul a szárnytövét mikor felröppen. Ha okkersárga, akkor énekes, ha vöröses akkor szőlőrigó. (A vöröses szín sokszor csukott szárnynál is látható a szőlőrigó oldalán is.)

Előzmény: flybird (51069)
flybird Creative Commons License 6 napja 0 0 51069

Ma is láttam. Látszólag nincs semmi baja, a fenyők alatt szedeget.

Előzmény: Magdi60 (51066)
flybird Creative Commons License 2020.11.17 0 0 51068

De elmegy. Attól tartok a macsekok áldozata lesz. :(

Előzmény: Magdi60 (51066)
corvi01 Creative Commons License 2020.11.17 0 0 51067

Eszméletlen éles kép! :)

Persze, sok rovar mozog még. Tegnap a tanyán jártunk vízteleníteni,,, +9 fok, szúnyog, légy, sőt darázs is volt rendesen. Nejem látott egy vmilyen nappali barna lepkét is, de nem ismerte fel.. :)

Előzmény: Inhibace68 (51061)
Magdi60 Creative Commons License 2020.11.17 -1 0 51066

Hogyhogy még? A rigó nem megy el.

Előzmény: flybird (51065)
flybird Creative Commons License 2020.11.17 0 0 51065

Üdv mindenkinek!

Lassan megérkezik a hűvösebb időjárás. Tegnap még láttam egy énekes rigòt. :(

msek Creative Commons License 2020.11.16 0 0 51064

Szia,

nagyon jó ez a fotó, pontosan ezt látom én is, amikor a cinkék apróra átnézik, csipegetik az ágakat, a repedéseket. Gondolom a pókok petezsákjait is kipiszkálják. Egyszer a téli utcán láttam, hogy a konvektor kültéri szellőzőrácsán kutakodtak. Először azt hittem, hogy a meleg miatt vannak ott (később jutott eszembe, hogy ez "halálos" meleg nekik is), aztán közelebb érve láttam, hogy a petezsákokat szedik ki.

Barret02 Creative Commons License 2020.11.15 0 1 51063

Amíg találnak normális kaját,nem kell nekik a gmo-s cucc :)

Előzmény: syssy48 (51062)
syssy48 Creative Commons License 2020.11.15 0 0 51062

igen, hozzánk is reggel jönnek és néha délután, de alig van forgalom még.

Inhibace68 Creative Commons License 2020.11.15 0 2 51061

Az elmúlt két napban nagyon aktívak voltak a madarak a lombkorona szintjén, de csak otthon a képkidolgozáskor jöttem rá miért. A levéltetvek még elérhetők a cinegéknek, királykáknak stb. Képkivágás, de azért látszik. Ugyanezt figyeltem meg a földön a rigók, erdei pintyek és a zöld küllők esetében, van még mit kikaparni földből. A jövőhétre ígért kisebb fagyokkal azonban ez már változni fog. Az erkélyemre kitett etetőbe egyelőre még csak pótlásként járnak a cinkék, csuszkák és egy nagy fakopáncs pár, reggel és délután 30-30 perc, aztán egésznap semmi.

syssy48 Creative Commons License 2020.11.15 0 1 51060

Igazad is van, meg nemisvan:) Én nem a természetről beszélek, hanem a városi környezetről. A mi kertünkben ugyan még van mag, mert nem vagyok rendes gazda, de a szomszédokéban egy szál fű sincs, vagy csak az van. Azok a madarak, amelyek ideszoktak, hiába keresnek már eleséget, bogarakat,stb, már nincs, a levelek is lepotyogtak, nincs mit enniük. Itt volt a fészkük, ide szoktak a kertekbe, tehát lassan etetni kell őket. Ez nem az alföld, hanem egy nagyváros kertes része, itt a természet is mesterségesen ültetett. Abból meg túl sok eleség nem származik. Erre hivatkozott a cikk szerzője is és szerintem igaza van.

A fiókák kikelésekor természetesen már nem szabad etetni, bár ott meg még nincs mag nem természetes környezetben. Ezért írta, hogy novembertől áprilisig.

Előzmény: apoka61 (51059)
apoka61 Creative Commons License 2020.11.14 -1 2 51059

Azt a "szakembert" jól meg kéne rugdalni!

Én úgy tudom, hogy a madarakat kisegítésképpen etetjük - még a nagyvárosokban is!

Ha nem találnak elegendő kaját, addig vándorolnak, amíg megfelelő forrást találnak, de tényleges etetésről addig szó se lehet, amíg saját erőből meg tudják szerezni!

Ugyanúgy nem szabad etetni a fiókanevelés idején, mert a kicsik alap-tápláléka a fehérjedús rovarkaja. Ha nem azt kapják - mert azért a szülők se hülyék naphosszat rohangászni kukacot vadászni, ha van egyszerűbben hozzáférhető mag-eleség - alultápláltak lesznek és könnyebben áldozatul esnek a ragadozóknak, betegségeknek...

Ha nekem nem hisztek, olvassatok alkalmasint Fekete Istvánt!

Előzmény: syssy48 (51057)
Barret02 Creative Commons License 2020.11.14 0 0 51058

Szóval ahol nem etetik őket,ott elpusztulnak? Szerintem régen nem volt divat az etetés,a madarak mégis itt vannak,és élnek!

A héten megmentettem egy harkályt,rendesen visítozott! Elzavartam a ragadozót,és sikerült neki elrepülni:) Nem tudom milyen madár volt a támadó.

Előzmény: syssy48 (51057)
syssy48 Creative Commons License 2020.11.14 0 0 51057

Tévedsz, szakemberek szerint novemberben el kell kezdeni az etetést, mert már nem találnak magvakat elegendőt a városokban, nagyobb településeken. Ha pedig pár napig nem jutnak eleséghez, elpusztulnak. Megkeresem majd a cikket, melyikben olvastam. Egészen április végéig etetni kell.

Előzmény: apoka61 (51054)
msek Creative Commons License 2020.11.14 0 0 51056

Sziasztok,

itt a nyirkos sötétségben lassan megérkezünk a télbe... A diófák alól összeszedett termés elég gyatra, emberi fogyasztásra csak alapos átválogatás után alkalmas. Válogatás nélkül, összeroppantva egy-egy adagot kirakunk a madáretetők helyére (madáretetőt még nem tettünk ki, szotyi, cinkegolyó még nincs itthon), gondosan kiválogatják az érdeklődők az ehetőt. Így most rendszeresen jönnek a gerlék, a rigók, természetesen elsőként a széncinkék voltak itt. Ideszokott egy szajkópár, a környező bokrokban föl-föltűnnek a vörösbegyek, ma láttam zöldikét, sőt minap az ökörszem (amit már egy éve nem láttunk) is itt ugrándozott. Lassan kezdődik az igazi etetési szezon...

corvi01 Creative Commons License 2020.11.05 0 0 51055

Mostmá' a szarosbüdös Pesten vagyunk jobbára, ahol gyengébb a helyzet, a tanyán szóba se jön nálunk se ilyentájt még az etetés...

Előzmény: apoka61 (51054)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!