K-vonalas politikusok
Nincs téves kapcsolás
DNP - Budapest
"A K távbeszélo hálózatra szóló igényjogosultságot az MSZMP KB Titkársága
1981. szeptember 7-i és a Minisztertanács 3115/1982. sz. határozata szabályozza" - tudni meg a K. távbeszélo névsor címu kötetbol. A muanyag-borítású muvet a Budapesti Távbeszélo Igazgatóság adta ki 1986-ban. Immár 17 év múlott el tehát a megjelenés óta, a könyv mégis
idoszeru. Mai kormánytagok K-vonalas telefonszámát is föllelhetik benne az
érdeklodok. Csehák Juditot, az egészségügyi tárca mai vezetojét például
131-42-es számon érhették el 1986-ban. Akkor még miniszterelnök-helyettes
volt, s neve közvetlenül Czinege Lajosé alatt szerepel. Czinegéé fölött
Lázár György akkori kormányfo neve olvasható, Csehák doktorno tehát a
harmadik helyet foglalta el a Minisztertanács listáján. Mindössze öt név
került föl eme lajstromra: az említetteken kívül Marjai József és a ma a
hírek szerint üzletemberként tevékenykedo Maróthy László érte el ezt a
rangot.
A jelenlegi miniszterelnök, Medgyessy Péter csak az ötödik helyen áll - a Pénzügyminisztérium listáján. Ez volt az az idoszak, amikor a szovjet és az amerikai hírszerzés ellen védte a magyar érdekeket, a 114-99-es számon telepített állomás tehát szerepel a magyar kémelhárítás történetében is. Akkor a miniszter Hetényi István volt: ot a 110-50-es K-számon kereshették. A már akkor széchenyista hírben szereplo, s azt büszkén vállaló szakembert néha meglepetések érhették: felsobb pártszervek mitol olyan jól tájékozottak a minisztérium ügyeiben. Azóta már sejtheti a választ.
Medgyessyénél egyébként elokelobb helyen, a harmadikon állt a mára az SZDSZ szakértojeként is tudását csillogtató Békesi László dr. A listán Kupa Mihály neve is felbukkan: a 114 47-es számon hívhatták ot felettesi. A Dunaferr-ügyben 2001 oszén az ÁPV Rt. tisztségviselojeként hírnévre kapott Simóka Kálmánné a 132-42-es számon volt elérheto.
A Munkáspárt mai elnöke akkor egy másik párt, a Magyar Szocialista Munkáspárt Központi Bizottságának tagjaként harcolt a munkásokért. E tevékenységét Thürmer Gyula a 130-17-es K-telefonon is végezte. A megyei jogú városok pártbizottságának K-számai után egy nagy napilap fejezete jön: az akkori foszerkesztonek és helyettesének a hivatali mellett a lakásszáma is föllelheto a könyvben. Ilyen kiváltság - tehát otthoni K-telefon - csak keveseknek jutott. Az újság néhány mostani jellegadó szerzojének neve is olvasható a kötetben, csak hivatali számmal.
Az Állami Tervbizottság cím alatt egyetlen név szerepel: Kunos Péteré. A késobb ismertté vált bankárt akkoriban a 117-16-os számon hívhatták föl. A Nemzetközi Gazdasági Kapcsolatok Titkársága - majdnem ugyanezzel a névvel minisztérium muködött az Antall-kormányon belül - a késobbi ÁVÜ-vezeto, Csepi Lajos neve tunik föl: a 132-98-as számon kereshették ot ügyekben. Apró Piroska dr., az egyik késobbi baloldali miniszterelnök kabinetjének
tagja akkoriban a Külkereskedelmi Minisztérium szürke eminenciása volt, a 132 77-es telefonszámon találhatták meg ot. Patkó Andrásnak, az amerikai HFT-cég késobb, az Olaj-gate ügyben elhíresedett vezetojének az elolkelo 16000-es szám jutott e tárcánál. Az ügybe pont tíz évvel késobb miniszterként belebukó Dunai Imre 1986-ban még ugyancsak a külkereskedelmi tárcánál a 130-49-es számon volt keresheto.
Horn Gyula szocialista politikus akkoriban a Külügyminisztériumban kamatoztatta tudását. A hivatali száma - 112-63 - mellett neki is jutott otthoni: 114-48. Fekete Jánosnak, a Magyar Nemzeti Bank elnökhelyettesének ugyancsak két telefonszáma volt: a 131-53-es hivatali, és a 119-22-es otthoni. Ez azért érdekes, mert a jegybank elnökének, Tímár Mátyásnak csak hivatali jutott - 115-30 -, s nehéz megmagyarázni, hogy helyettesének miért utaltak ki eggyel többet. Ami a Magyar Rádió K-telefonszámai illeti: Agárdi Péter dr. 130-23-as telefonszáma nem okoz meglepetést, szerepel viszont a listán olyan név, amelynek viselojérol nehéz kitalálni, mivel érdemelte ki akkor a K - azaz "közigazgatási" - telefonvonalat. Hasonló kérdojelek a Magyar Televízió névsorát áttekintve is ágaskodnak.
A Szakszervezetek Országos Tanácsában dr. Nagy Sándor, a kancellária mai államtitkára a 115-08-as K-számot kapta. Kósáné Kovács Magda szocialista politikus akkor a 112-50-es telefon fölhasználásával védte a dolgozók érdekeit. A Magyar Kommunista Ifjúsági Szövetség Központi Bizottságában Nagy Imre késobbi üzletembert akkor a 112-58-as számon tárcsázhatták föl
ismerosei. A Hazafias Népfrontnál Ribánszki Róbert, aki késobb Horn Gyula 1956-os szereplésérol meglepo nyilatkozatot tett, a 112-70-es telefonszámot érdemelte ki. A Magyar Szovjet Baráti Társaság különlegesen fontos "civil szervezet" lehetett, elnöke, Apró Antal ugyanis a lakására is kapott telefont. Régi barátja, Kádár János ot a 111-61-es számon kereshette a saját hivatali: 114-44-es számáról. Kádár otthoni K-számáról egyébként nem tud a K. távbeszélo névsor. A Magyar Újságírók Szövetségének székházát négy forró drót kötötte a hálózathoz. Ugyanennyi jutott az Országos Béke Tanácsnak, eggyel kevesebb a Tudományos Ismeretterjeszto Társulatnak. A Ludas Matyi címo vicclap is három telefonvonallal volt bekötve.
A 155 oldalas kötet szórakoztató olvasmány. Ezért is különös, hogy a kiadó már a Tudnivalók címo eloszóban arra figyelmezteti az olvasót: "Új névsorkönyv kiadása után a régit saját hatáskörben meg kell semmisíteni, az
ügykezelési szabályzat szerint." A vállalat nem tudhatta, hogy négy évvel késobb rendszerváltozás lesz soron, s néhány telefonkönyv bentfelejtodik az asztalfiókban.