Keresés

Részletes keresés

D-xxx Creative Commons License 2003.02.04 0 0 24
Tamás, ha jól értem, akkor se programot, se program által tárolt adatokat nem lehet módosítani a Btk. szerint?
Ha egy program adatként tárolja pl. a kedvenc szinbeállításaimat és még lehetőséget is ad arra, hogy egy menüpontban beállítsam és elmentsem, hogy pl. lila hátteret akarok egy szövegszerkesztőben, akkor ha ezt megteszem, a Btk. szerint bűncselekményt követek el, mert adatokat módosítok?
Egy mobiltelefonnal ugyanis pontosan ez a helyzet, a SIM-lock-byte éppen olyan tárolt adat egy NVRAM-ban, mint az, hogy mi az üdvözlő szöveg a kijelzőn vagy legyen-e bekapcsolva a billentyűzet világitása. Csupán annyi a különbség, hogy az utóbbiak módosítására a menüben van lehetőség, míg a SIM-lock módosítására egy, az adatkábellen keresztül küldött utasítással van lehetőség. A SIM-lock-byte tényleges módosítását maga a telefon firmware-je végzi el, úgy, hogy erre külön utasítást biztosít az adatcsatlakozás protokoljában, tehát a telefon saját programja ad rá lehetőséget. Az én logikám szerint ez ugyanolyan jellegű adatmódosítás, mint amikor egy csengőhangot töltök bele a telefonomba. Szerinted mi alapján lehet jogilag megkülönböztetni ezeket a bűnös / nem bűnös adatmódosításokat?
MrJones Creative Commons License 2003.02.04 0 0 23
Nekem úgy tűnik tudod mit beszélsz, tehát elfogadom, amit állítasz.

De mi van a liberalizációs résszel?

Csak zárójelben jegyzem meg, hogy én mindig azt hittem, hogy az SL az a slim, azaz a könnyített, butított verziót jelöli. Jó tudni. :)

Előzmény: Tamás (20)
nagypapi Creative Commons License 2003.02.04 0 0 22
Előfizetéses telefonnál az akció lejárta után (általában 1 v. 2 év) a SIM lock-ot hivatalosan le lehet szedetni a készülékről, hiszen a készüléket kifizetted teljes egészében. Ez nem törvénytelen, 8000-10000 pénzért megcsinálják a szervizekben, utána bármilyen kártyával használhatod a telódat. DE! Amire az üzletben felhívhatták a figyelmet, az a telefon IMEI kódjának átírása, amely valóban lehet bűncselekmény. Ez kb. olyan, mint ha a kocsid alváz/motorszámát változtatod meg. A 10 év azért durva lenne, esetleg akkor jogos, ha valaki ezzel iparszerűen foglalkozik. Pl. megvesz vki pár tucat telefont, átirja az IMEI-t, és külföldön jó pénzért túlad rajta. Előfordult már ilyen eset.
Hogy pre-paid kártyás telefonnál (pl. Domino) ki lehet-e szedetni a SIM lockot, azt nem tudom, de feltehetőleg nem, hiszen ez esetben a szolgáltató jóval olcsóbban adja a telefont, haszna csak akkor lesz rajta, ha sokat használják a kártyát.
Előzmény: kis pimasz (-)
Gróf Úr Creative Commons License 2003.02.04 0 0 21
Velágos. A büntetési tétellel egyetértesz?
Előzmény: Tamás (20)
Tamás Creative Commons License 2003.02.04 0 0 20
Igen, csakhogy ennek az adatnak a módosítása számítógépes csalásnak minősül a Büntető Törvénykönyv szerint...
Előzmény: MrJones (18)
Tamás Creative Commons License 2003.02.04 0 0 19
Egyszerűen arról van szó, hogy ha veszel egy telefont, az nem egyszerű adásvétel...

Egyszer egy adásvétel, mert megveszed a "vasat".

Másodszor egy felhasználói szerződés a készülék szoftverének előállítójával.

Az első jogviszony keretében azt csinálsz vele, amit akarsz, mert a tiéd. A második keretében viszont nincs jogod az adott szoftvert módosítani, az úgy marad, ahogy megveszed. Akár simlockos, aká nem. Eredeti beállításokkal, hiszen ismétlem, nem módosíthatod, nincs rá jogod. A kereskedő (vagy a szolgáltató) "SL" jelzéssel tudatja Veled ha a készülék simlockos, nézz csak rá pl. egy Westel árlistára.

Aki ezen módosíthat, az az, akinek erre joga van, mert ezért külön fizetett a jogtulajdonosnak (azaz a készülék szoftvere előállítójának), ez általában pedig a kereskedő vagy a szolgáltató, akitől vetted.

Előzmény: MrJones (17)
MrJones Creative Commons License 2003.02.04 0 0 18
De mondok mást is!

A teló szoftverét legfeljebb akkor módosítod, ha saját kezűleg állsz neki fejleszteni, részeket törölni belőle, hozzáírni, egyszóval:ÁTPROGRAMOZNI!

Az IMEI-szám/biztonsági kód szerintem NEM futtatandó program (szoftver), hanem bizony ADAT!

Előzmény: Tamás (16)
MrJones Creative Commons License 2003.02.04 0 0 17
Valahol neked is igazad van.
Én nem is annyira ezt az oldalát feszegetném a dolognak, hisz mindenki tudja, hogy a telefont buzerálni bizony bűn.

Én inkább a jogi oldalát szeretném támadni a dolognak.
Ugye a távközlés liberalizációjának kezdetét éljük. Lassan mindenkinek joga lesz olyan szolgáltatót választani, amilyet akar?
Na ez mennyiben valósul meg a hálózathoz rögzített telefonnál?
Mennyire van joga a szolgáltatónak korlátozni a váltást?

Szerintem ha teljes mértékben nem is akadályozhatja, te igenis csorbítja ezt a jogod, az által, hogy megnehezíti ezt a váltást mindenféle hűségnyilatkozatokkal, és hálózathoz rögzített telefonokkal.

Persze ha valamit nem tartunk jogosnak, akkor az nem jelenti azt, hogy meg is sérthetjük az illetékes (vagy egy másik) törvényt.

Előzmény: Tamás (16)
Tamás Creative Commons License 2003.02.04 0 0 16
Ez nem így van. A szoftveren végzett bármilyen módosítás - így a kikódolás, kikódoltatás is jogellenes, függetlenül attól, hogy lejárt-e a hűségnyilatkozatod, vagy nem.
Előzmény: MrJones (15)
MrJones Creative Commons License 2003.02.04 0 0 15
No azért álljunk meg egy szóra.
1. kikódoltatás:
Általában lopott (és/vagy) letiltatott készülék, vagy elfelejtett biztonsági kód esetén használatos eljárás, a célja, hogy a telefont újra használatba helyezze az illető. Ide tartozik a biztonsági kódok törlése, valamint a készülék IMEI azonosítójának megváltoztatása.

2. kártyafüggetlenítés:
Nyilván, mint azt a neve is mutatja, azért művelik, hogy az egyébként méregdrága telóból ne kelljen már szolgáltatónkénti mennyiséget megvenni/magával cipelnie az embernek, ha szolgáltatót/kártyát akar végleg/időlegesen váltani.

MINDKÉT MŰVELET A KÉSZÜLÉK, ÉS NEM A SIM-KÁRTYÁN TÁROLT PROGRAMHOZ/ADATOKHOZ KAPCSOLÓDIK. AMIT TE MEGVETTÉL, KIFIZETTÉL, A SAJÁT TULAJDONOD.

Látható, hogy amíg az első eset nagy valószínűséggel bűncselekményhez kapcsolódik, a második eset viszont nem ilyen!

Az elmaradt haszon meg egy elég érdekes dolog. Az elmaradt haszon akkor is fellép, ha szolgáltatót váltok, vagy elhajítom a készüléket, vagy egyáltalán csak lemondom az előfizetést?
Ha beszerelek egy gázkonvektort a lakásomba és kiszállok a távfűtésből, akkor a távfűtőmű beperel?

yesser Creative Commons License 2003.02.04 0 0 14
kis pimasz.

Felmerülő kérdések, melyeket nem tudok ,mert már jó ideje céges mobilon gyüjtöm a tumorravalót:

- A szolgáltatás igénybevételehez szükséges szerződés megkötése után (mondjuk a 2 éves hűségnyilatkozattal) a telefon azért olcsóbb, mert egyféle "lízingszerűen" fizeted folyamatában vissza, tehát szinte nem is a tiéd még. A sim kártya kinek e tulajdonát képezi a két év előtt és után? Vagy Te valóban csak egy szolgáltatást veszel meg (telefonlhatsz) és ehez a kellékek gyakorlatilag (sim) a szolgáltató tulajdonában maradnak? Mert akkor jogos. Ha nem, (szerintem nem) akkor fordulok mindenkihez, mert milyen jogon???????
Tehát a megvásárolt műszaki cikk: telefon + sim, egy összeg, valamint a szolgáltatás is egy díj,akkor minden ki van fizetve, Te döntöd el, mit csinálsz vele, feldugod magadnak, vagy átkódoltatod hogy csak a szlovén hiradót fogja..stb..

Gondolom Én...

Ti?

Üdv

Előzmény: kis pimasz (-)
D-xxx Creative Commons License 2003.02.04 0 0 13
Ha előfizetéssel veszek egy kódolt telefont a Westel-től, akkor pl. 2 évre aláírok egy szerződést, amiben a telefon állapotától függetlenül vállalom, hogy a havi előfizetési díjat kifizetem legalább 2 éven keresztül. Ha jól értem, a Westel, ezzel a szerződéssel a pénzénél van. Ha én a SAJÁT telefonomat eközben vagy a 2 év letelte után kikódolom, akkor hol van az okozott kár? (elmaradt haszon talán van, de azt be kell bizonyitani, hogy nem azért nem telefonáltam havi x ezer forintért, mert nem volt mondanivalóm, hanem mert a telefonom ki volt kódolva)
A Btk. akkor is bünteti ezt a dolgot, ha nincs okozott kár, jogosulatlan szoftvermódositásra hivatkozva. Ha van kár, akkor ez súlyosbitó körülmény és a Westel még külön polgári peres úton azt is követelheti tőlem.
Szóval az a kérdésem, hogy egy teljesített hűségszerződés esetén én a SAJÁT telefonommal miért nem csinálhatok azt, amit akarok? A vonatsinre rátetehetem? A tehén nyakába akaszthatom? Szétszedhetem? Kikódolhatom?
Tamás Creative Commons License 2003.02.04 0 0 12
Ez így, ebben a formában hülyeség.

A büntetés attól függ, hogy mekkora az "okozott kár". Amit ooda felírtak, az a legminősítettebb eset legsúlyosabb szankciója... ugyanakkor formállogikailag az állítás igaz.

Előzmény: kis pimasz (-)
kis pimasz Creative Commons License 2003.02.04 0 0 11
Ezek után melyik az a politikus, aki az "élhetőbb" Magyarország megteremtésének jelszavával fel meri vállalni a Btk egyes büntetési tételeinek demokratikus voltát?
Politikusok, legyetek szívesek most itten névvel tobzódni!
Előzmény: Ormossy (9)
kis pimasz Creative Commons License 2003.02.04 0 0 10
Az XY mosópor biztosan nem, na de az Ariel ...
Előzmény: Ariel (8)
Ormossy Creative Commons License 2003.02.03 0 0 9
Van a Btk.-ban más ehhez hasonló "aranyos" paragrafus is. Pl. a 178/A szakasz.
Magántitok jogosulatlan megismerése.
Alapesetben 5 év, minősített esetben 2-8 évig terjedő szabadságvesztés. És akkor még nem hozta nyilvánosságra a magántitkot!
Ugyanis ha nyilvánosságra hozta, - Btk. 177 szakasz, magántitok megsértése - tehát, ha nyilvánosságra hozta(!) vétséget követ el, és pénzbüntetéssel büntetendő. Ha jelentős érdeksérelmet okoz - no ezt bizonyítsd be! - akkor egy évig terjedő szabadságvesztés.
Ariel Creative Commons License 2003.02.03 0 0 8
kis pimasz!

azert irtam az idezetet :)

miert szerinted az x.y mosopor kiviszi 40fokon a zsirfoltokat? naugye!

Előzmény: kis pimasz (4)
Mr.Q. Creative Commons License 2003.02.03 0 0 7
azáltal garantál 10 évet, hogy a börtönben nem lehet mobilod, miáltal az egytumor valószínűsége csökken. :) Micsoda önfeláldozás: inkább elveszít a Westel egy jó mobiljúzert!
Előzmény: bugylibicska (6)
bugylibicska Creative Commons License 2003.02.03 0 0 6
Nem kell izgulni, aktív mobilhasználat mellett a kialakuló agytumorral úgysem lesz tíz éved hátra. Ha Ő mégis garantál Neked még tíz évet, meg is köszönheted neki.
Előzmény: kis pimasz (-)
cSz Creative Commons License 2003.02.03 0 0 5
Ha jobban megnézed, bizonyos topicokban nagy szokott lenni a hallgatás.

Vajon miért?

Én sejtem...

Előzmény: kis pimasz (4)
kis pimasz Creative Commons License 2003.02.03 0 0 4
A Westel nem azt írja, hogy "kaphat" az ember akár 10 évet is, hanem, hogy "10 év szabadságvesztéssel büntetendő".

Ez azért röhej! Vagy a Westel HAZUDIK, hogy az embernek még csak esze ágába se jusson ilyesmi, vagy tényleg ennyire kutyaütők honatyáink!

Ezutóbbi esetben viszont nem tudom, hogy itt ki miért a másikat gyalázza folytonosan, amikor ott vannak közös "ellenségeink", szeretett politikusaink, akik ekkora égbekiáltó baromsághoz adják a nevüket!

... vagy tán éppen ők gyaláznak itt bennünket, "civileket" ?!

Egyszer nyílt egy topik arról, hogy bizony agyilag ki kéne vizsgáltatni a képviselőket, mielőtt megkapják mandátumukat. Hát abban a topikban akkora csend volt, hogy ihaj!

Előzmény: Ariel (3)
Ariel Creative Commons License 2003.02.03 0 0 3
"minden reklam hazudik!" :DD

gondolom akkor lehet _akar_ tiz evet is kapni, ha valaki 5 eve naponta tiz telkot masoknak atkodol...

ahogy egy gyilkossagert sem fogsz kapni egy tizest (ahogy az a gyakorlatban laccik), de minositett esetekben akar eletfogytot is lehet.

Kártékony Creative Commons License 2003.02.03 0 0 2
OFF
És az milyen, hogy egy szál füves cigiért is megkaphatod ezt a büntetést?
ON

Egyébként tényleg nevetségesek ezek a szabályozások. A bírók pedig nyilván jártasak mind a software, mind a GSM témában, ezért meg tudják itélni az okozott "kárt"... :( Persze, tudom, ott vannak a szakértők...majd ők megmondják a frankót!

Előzmény: kis pimasz (-)
Villanyt Leó Creative Commons License 2003.02.03 0 0 1
Én megmondom ennek az egésznek az okát, de csak akkor, ha megmondod, hogy kell kikódolni a telcsit. :-)
Előzmény: kis pimasz (-)
kiski Creative Commons License 2003.02.03 0 0 0
A dem0kráciákban nem igazság- hanem j0gsz0lgáltatás van.
Előzmény: kis pimasz (-)
kis pimasz Creative Commons License 2003.02.03 0 0 topiknyitó
A minap egy Matáv Pontban jártam, ahol persze a Westel is képviseltette magát.
Várakozás közben felfigyeltem egy a falon lévő "elrettentő" célzatú figyelmeztetésre. Nagyjából arról volt szó benne, hogy ha valaki szolgáltatófüggetleníti, azaz kikódoltatja mobiltelefonja SIM kártyáját, hogy az azontúl ne csak pl. a Westel hálózatában legyen használható, akkor ő is, és aki csinálja, az is "szoftverbűncselekményt" követ el, ami 10 év börtönnel büntetendő.

Azt hittem, nem látok jól, elolvastam még egyszer.
Aki tehát oly módon "akaszt le " vagy 10-20 ezer Ft-ot a Westelről, hogy kikódoltatja az addig Westeles kártyáját, az ezért 10 évet ülhet, ha kiderül.

Ha mászkál itt az országban egy elvetemült jogalkotó, aki ilyen ökörséget valaha is megszavazott, akkor álljon már ki a nyilvánosság elé, és magyarázza már el, hogy vajon mit is kell csinálni manapság országunkban azért, hogy valaki 10 évet kapjon!
Kártyadekósolást, amivel 20 ezer Ft kárt okoz valaki, vagy netán tömeggyilkosságot?

HOL ITT AZ IGAZSÁG, KÉREM?!

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!