Keresés

Részletes keresés

wrí Creative Commons License 2003.02.07 0 0 18
szevasztok.
ez tegnapi probléma, megoldottam, de azért most közzé teszem, hátha még valaki ráfut. netbsd 1.6 a verziószám.
téma: új vinyó hozzáadása a rendszerhez.
rend szerint disklabel -i -I /dev/rxxxx után newfs jönne... ám itt kiír valami effélét: Read-only file system és nem nyomja rá a newfs-t.
hosszas keresgélés után végül olvastam egy olyan tippet a ports-vax levlistán, hogy dd-vel 2k /dev/zero-t rá kell nyomni a diskre (rxxxd) és újra disklabel, majd újra newfs... és lőn.
bugként nyilván is van tartva (bár ott szerintük a sysinst-nél nem megy a newfs), de megoldást nem írtak rá, ez viszont működni látszik.
üdv.
HZX Creative Commons License 2003.01.04 0 0 17
Aha, erre nem is gondoltam. Eddig bárkinek gondja volt ezzel, az az új SSE meg 3dnow! utasítások miatt tért át az újabb verzióra. Belegondolva, azért is lehet problémás az újabb gcc telepítése, mert az integráns része a rendszernek, és egy adott verzió egy adott gcc-hez van beállítva. Régebben az magasabb verziószámú gcc kijött csomagban (pkg), és csak a Makefile-okat kellett átírni a használatához, mert úgy volt fordítva, hogy nem keveredett az alap gcc-vel. (gcc helyett lett gcc295 a bináris, külön könyvtárban a header és egyéb szükséges file-ok). Ezzel a módszerrel gondolom bárhányas gcc beilleszthető, ha nem használod azt a rendszer fordítására.
Előzmény: kulikcska (16)
kulikcska Creative Commons License 2003.01.03 0 0 16
OFF

>Miért gond a 2.95 gcc? Mivel jobb a 3.2?
Röviden: c++ template

A legtöbb (sokszor sajnos csak viszonylag) gyorsabb mátrix könyvtár, mint pl. blitz++ (www.blitz.org) vagy FEM könyvtár (pl. www.dealii.org) erősen épít a template mechanizmusokra. A 2.95-ben eléggé körül kell írni bizonyos algoritmusokat, amik pedig a szabvány szerint érvényesek. Ez egészen addig csak kényelmetlen, amíg nem sebességérzékeny a dolog. Onnantól sok függ a fordító optimalizálási képességein. Amiben a 3.2 jobb. Itt a sebesség eléggé kritikus: egyszerű algoritmikus hiba a futási időt hetes nagyságrendig növelheti - bizonyos alkalmazások elértek a használhatósági határig. Mindent nem lehet újraírni Fortran-ban (bár 'mag' részeknél még mindig ajánlott), mivel az a fejlesztési időt nyomja meg. Ugyanez a helyzet a tiszta C kóddal is.

Az is igaz, hogy a 3.2 generálta kód nem optimális, messze nem a leggyorsabb. Arról nem is beszélve, hogy sok esetben lassabban fordít, mint a 2.xx változatok. Ameddig létezett, a KAI++ volt a legajánlottabb. Mostanra ezt átvette az Intel, sorsa bizonytalan (amennyire belelátok), így a legtöbb numerikus projekt "kénytelen" pl. a gcc-t használni. Mostanában vált szinte mindeki 3.xx-re. Már lehet olyan kódot találni, ami 2.95-el nem fordul, csak foltozással. Azt meg ugye...

ON

Kuli(kcska)

Előzmény: HZX (15)
HZX Creative Commons License 2003.01.03 0 0 15
Miért gond a 2.95 gcc? Mivel jobb a 3.2? Még soha sem volt gondom azzal hogy a gcc nem megfelelően magas verziószámú, pedig nem tegnap kezdtem a gcc-s életemet...
Törölt nick Creative Commons License 2003.01.02 0 0 14
Szervusz HZX!
> Nocsak, divatos lesz a NetBSD is?
Leesz?! Már az volt, de ez a jó,szvsz, kell a *BSD térnyerése.
> És máris az X belövése a gond? Nemsokára jöhet az nVidia driver probláma meg hogy miért nincs Audigy támogatás...
Ez legyen a legnagyobb gond...
Előzmény: HZX (12)
wrí Creative Commons License 2003.01.02 0 0 13
időközben rájöttem mekkora baromságot kérdeztem.
aterm -fn ....-2, mivel a latin-2 helyes megjelenítése fontfüggő. fáradtság, nyár, anyós.. :)
HZX: kinek volt gondja az X-szel?
Előzmény: wrí (6)
HZX Creative Commons License 2003.01.01 0 0 12
Nocsak, divatos lesz a NetBSD is? És máris az X belövése a gond? Nemsokára jöhet az nVidia driver probláma meg hogy miért nincs Audigy támogatás...
kulikcska Creative Commons License 2003.01.01 0 0 11
>Ezt úgy értitek, hogy Gnome magában nem müködik,
>kell alá pl. egy Xfce?
Úgy-úgy. Amennyire ismerem, gombokat, témát, egyéb programkönyvtárakat ad "csak". Alapból egyébként a Sawfish nevű csodával jön, ahol egy képernyőn belül is tudod pl. a keret mibenlétét befolyásolni. De majdnem minden nagyobb ablakkezelő kompatibilis vele.

Ugyanez igaz a kde-re is. Sőt, a M$Win-re is: már három éve is, amikor még használtam, volt rá ablakkezelő, amivel pl. virtuális terminálokat lehetett definiálni.

Kuli(kcska)

Előzmény: kisbetu (9)
kulikcska Creative Commons License 2003.01.01 0 0 10
Üdv,

Köszi a válaszokat! Csak röviden válaszolok, mert nagyon úgy érzem hogy rámesteledet :-(

>Elvileg a linuxos particiot is látnod kell az
>fdisk-el, más kérdés, hogy esetleg az ext3 -t
> nem fogod tudni felmountolni.
Nem is látom. Illetve látom, hogy van ott valami, amit nem látok (ráadásul ez az egész múlt idő, mert a winch. amin a linux mellett volt, már történelem...) Szóval egyenlőre az ext3-at nem igazán ismeri.

Viszont a csomagkezelőjével semmi gondom nem volt. A current-ből a legfrissebb mplayert is gond nélkül tette fel. Mondjuk egy éjszaka alatt, mert még a mozzillát is újrafordította :-)

Viszont de. feltettem Win-mellé egy laptopra és meglepetésemre gyönyörűen felment (mondjuk a telepítő első próbálkozásra seg. fault.olt (!) ). Egyenlőre küzdök vele, mivel nemhogy az altatás, de a halt-ra a gép kikapcsolása sem megy. De a helyzet nem reménytelen. (Köszönet mindenkinek a biztatásért).

>És hogy én se maradjak ki a kérdezésböl: van már >NetBSD-n is magyar billentyüzet?
Az X alatt alapból választható, konzolon küzdeni kell vele. De megy :-)

Kuli(kcska)

Előzmény: kezdia (7)
kisbetu Creative Commons License 2003.01.01 0 0 9
">gnome az nem wm, hanem destkop-manager
Pontos."

Ezt úgy értitek, hogy Gnome magában nem müködik, kell alá pl. egy Xfce?

Előzmény: kulikcska (5)
kezdia Creative Commons License 2003.01.01 0 0 8
Bocsi a stilisztikai hibákért (a helyesirásrol nem is beszélve), kicsit még álmos vagyok. A legfontosabb: "A win simán elfut NetBSD alatt is" mondat természetesen ugy hangzik, hogy "a win simán elfut NetBSD mellett is".
Sorry.
Előzmény: kezdia (7)
kezdia Creative Commons License 2003.01.01 0 0 7
Sziasztok!

Én ugyan már már nem használok NetBSD-t (probálokoztam vele, végül maradtam Free hivö), de azért elmeséléném az emlékeimet.
Azzal teljes mértékben egyetértek, hogy az installja a legkorrektebb, amit valaha láttam. Praktikus, jol használhato, semmi felesleges csicsa. Nincs sysinstall, amiben elso alkalommal majdnem eltévedtem (hatszáz egymásbol nyilo menü), de nem is olyan spártai, mint az OpenBSD telepitöje (az idözona beállitásánál kézzel kell beirni, hogy Europa/Budapest, kérésre ugyan megjelenik egy menü, de lépkedni nem lehet benne). Magát a rendszert szvsz semmivel sem nehezebb karbantartani, mint más *BSD-t, legfeljebb más. Az X beizzitása is ugyanolyan (bár ha jol emlékszem a PS2 egeremmel szenvedtem egy kicsit, a "most mouse0 vagy wsmouse0" dilemmával). Igazábol nekem a pkgsrc nem tetszett annyira. Kevesebb dolog is volt benne, mint Free-n, másrészt meg ugy éreztem,mintha nem lenne annyira jol karban tartva (mondjuk ez majdnem két éve volt, azota biztos váltotzott, de az is lehet, hogy csak nálam volt el.....a valami). Minden ötödik-hatodik progi nem fordult le, hanem ilyen-olyan hibaüzenetekkel traktált. Idönként a Makefile szorult javitásra, idönként a hozzáadott patch, idönként meg fogalmam sem volt, hogy mi a baja. Persze az elöre forditott csomagok felmentek és müködtek is szépen. De én Free alatt már hozzászoktam, hogy a portsot használom. Ezen kivül még volt egy két aproság, ami miatt végülis ugy döntöttem, hogy maradok a FreeBSD -nél. Ettöl függetlenül nagyon jo kis rendszer, ha valaha sikerül összeszednem egy iMac -re valot, garantáltan NetBSD lesz rajta :-))

Megprobálok arra a pár kérdésre válaszolni, ami még emlékeimböl dereng.
Elvileg a linuxos particiot is látnod kell az fdisk-el, más kérdés, hogy esetleg az ext3 -t nem fogod tudni felmountolni. Azért egy probát megér, hátha megeszi ext2 -nek is. Persze csak -o rdonly :-))Egyébként, ha jol emlékszem a külsö particiok elérése egész NetBSD alatt egész érdekesen zajlott, elöször az fdiskel kellett kinézni a particio adatait, utána pedig a disklabelel csinálni egy uj bejegyzést és csak azt tudtad felmountolni.
A win simán elfut NetBSD alatt is. probálkozhatsz az NT bootloader birizgálásával is, de szerintem egyszerübb az fdisk -B. Ja az i386 FAQ-ban van egy elég hosszu rész mindkét témárol, szerintem érdemes elolvasni. És hogy én se maradjak ki a kérdezésböl: van már NetBSD-n is magyar billentyüzet?

Végezetül szeretném megragadni az alkalmat, hogy minden kedves *BSD használonak sikerekben gazdag boldog uj évet kivánjak.

Üdv

wrí Creative Commons License 2003.01.01 0 0 6
xf86cfg-vel elvileg könnyű most már bekonfigolni egy X-et, a speckó beállításokat meg a google kidobja.
wine-nal miért ne menne a világrádió? ennek holnap reggel (GMT+11) egyébként utánanézek...
a hang gondolom attól megy, hogy a GENERIC kernelben benne van az SB, talán a Live! is. a kérdésem inkább csak az esound-ra vonatkozott. xmms-nek mi az outputja, oss vagy esound?
még egy ide abszolúte nem vonatkozó kérdés: aterm-et szeretném használni, de nem hogy az utf-8-at, de még az iso-8859-2-t sem tudom kicibálni belőle. ötlet? xterm-mel kitűnően megy az iso-8859-2.
Előzmény: kulikcska (5)
kulikcska Creative Commons License 2002.12.31 0 0 5
> xfce nagyon bejön
Van valahol egy könnyű win-menedzserekről (manager ;-) ) szóló topik. Igen elment icewm és blackbox felé. Lehet, hogy téríteni kellene? :-)

>X install ... ha egyszer megtetted
Ez a lényeg. Ha.

> lehet, hogy nem ext2fs
Nem a'. 3 a szentem. Kár volt ezt választani ;-(

>lehet, hogy wine-nal menne
Hümm, nem hiszem ;-(
A fejlesztők igértek valami Linux-os verziót, de azóta is igérik... Installkor meg a legújabb ms-playert keresi, amiről ugyi tudjuk, hogy milyen licensszel jön.

>két külön vinyón van
Ha csak nem úgy... Úgy ment nekem is. Csak elmúlt a 2. winch.

>gnome az nem wm, hanem destkop-manager
Pontos. Mert? Nem használom, szerintem oltári lassú. Anno egy pentium 100-ason tértem át az xfce-re, gyorsabb volt a gnome + 300MHz-nél...

Hang: nekem megy. Install óta van xmms, mplayer, minden. (Nem nyúltam hozzá, hogy mitől megy? SB Live! kártya).

Most már elküldöm, csak hogy 2002-ben tehessem:

BUÉK

Kuli(kcska)

Előzmény: wrí (4)
wrí Creative Commons License 2002.12.31 0 0 4
xfce nagyon bejön, teljesen azt teszi amit elvárok egy wm-től, gyors és a kis scriptek amik jönnek vele igen "flexibilisek" (sh) :)
X install végülis tényleg könnyű, ha belegondolsz, mivel minden gépen ugyanaz. felteszed, majd bekonfigurálod, ha egyszer megtetted többször is meg fogod tudni tenni :)
a linuxos partíciódat nem tudom miért nem látod, lehet, hogy nem ext2fs?
világrádiót még nem próbáltam netbsd alatt, lehet, hogy wine-nal menne, passzolok, wine egyelőre nincs fenn, a c64 emu és egy snes emu fontosabbnak ítéltetett :)
dual-install: nekem xp fut mellette, de nem dual-installos (ie. két külön vinyón van), grub-bal elvileg be tudnád bootolni mindkettőt, nekem még openbsd-n a kidumpolt 512 boot bytetal nem jött össze az nt bootloader birizga, az xp elkezdett tölteni mindenféle dll-eket (???), majd leállt és ezért most úgy bootolom a netbsdt, hogy vagy floppyról töltöm be (boot hda0:netbsd), vagy mivel másik vinyón van, a biosban átállítom, hogy melyik vinyóról bootoljon.
ja igen... gnome az nem wm, hanem destkop-manager, vagy rosszul tudom?
kérdés: esound neked megy? nekem egy "esd" parancs után úgy ahogy van, teljesen megáll az élet a gépen. se alt-ctrl-backspace, se alt-ctrl-del, se egy a crontabban öt perccel későbbre beidőzített 'shutdown -r now' nem tesz semmit.
Előzmény: kulikcska (3)
kulikcska Creative Commons License 2002.12.31 0 0 3
> mi volt oly elbizonytalanító?
Az első "élő" ember, aki xfce-t használ ;-)) Én kb. két éve próbálgatok egyéb ablakkezelőket, egyik sem jött be. Erre a indexes NetBsd-s topik gazdája szintén zenész... (twm: egy ideig két X-em is volt egyidőben: az egyik alatt az futott, a másik alatt xfce. Azután, ha kellett a proc. idő, az xfce repült. Illetőleg egy prg. (gid) ette a swap-et. Csak twm alól tudtam kilőni.)

A vi tudás NetBSD-hez tényleg jól jön. Túlélő készlet. Ilyen szempontból is érdekes a levelezőlista, mostanában volt rajta egy diskurzus, hogy érdemes-e megkönnyíteni az X installálását, illetve elindítását. Az eredmény: nem. Így is elég egyszerű :-)

Akkor kérdezek is:

A saját gépmen, amire feltettem, nincs is windows. Nem látom viszont a linuxos partíciómat. RTFM?

Dual install: a családnak kell a win a világrádió miatt, ha a realplayer akadna :-(( Megy alapból, vagy l. fentebb? Ill., csak halkan: megy a világrádió esetleg BSD alatt is?

Üdv,

Kuli(kcska)

Előzmény: wrí (2)
wrí Creative Commons License 2002.12.31 0 0 2
mi volt oly elbizonytalanító?
eddig icewm-et, sawfisht és xfce-t használtam csak rajta, ja, meg persze a twm-et amelyik az X set-tel jön.
adminisztrálni nem egyszerű, ez tény és való, meg normal userként a 'set -o emacs' kell a ksh .profile-ba, plusz bind-delni agyba főbe, hogy a "kényelmes" tab-tab dolgok menjenek (ugye-ugye, milyen könnyű a linuxon, mikor minden szépen elő van készítve és nem kell állítgatni), meg az nvi jön vele, semmi vi.exrc-vel, ami megint csak kényelmetlen, meg átláthatatlan... de mindezeket be lehet állítani és én kifejezetten örültem neki, hogy ezeket az "alap" dolgokat is megtanulhattam.
mivel per pillanat max egy modemes elérésem van, az install floppyról ment, kettőről, majd az "unmounted media"-ról, egy fat32-es (elfogadja fat-nek) partícióról tettem fel a set-eket (egyébként ismeri az ntfs5-öt is), majd a többit a netről, pkgsrc-ből főleg.
Előzmény: kulikcska (0)
kisbetu Creative Commons License 2002.12.31 0 0 1
"minden ablakkezelő megy?"

Gnome-ot láttam.

Előzmény: kulikcska (0)
kulikcska Creative Commons License 2002.12.31 0 0 0
0. hozzászólásom 0-ás?
:-))

Kipróbálva, szerintem nagyszerű. (A többieket nem volt szerencsém megnézni: ezt tünt a legspártaibbnak :-)) )

Bővítve:
Ha van stabil (korlátlan?) hálózati kapcsolat, nem érdemes a teljes CD készletet leszedni, elég az első. A többi úgyis hálóról jön (nem beszélve arról, hogy az első mplayer install során újrarakja fél-magát).
Logikus, szép rendszer, bár a topik-gazda után elbizonytalanodtam: minden ablakkezelő megy? xfce rulez, nálam is ;-))
Alapból biztonságos, semmi nem fut, csak amit elindít a T. felhasználó. Pl. valamilyen módon lehatárolja a max. processzorfelhasználást, aminek köszönhetően kedvenc Véges Elemes programom (része a disztrib.nek!!) csak félteljesítményen fut (ötlet esetleg, hogy hol lehetne ezen változtatni?).
Most próbálom feltenni egy laptopra, onnantól a családi levelezés, Web-ezés rajta megy.
Ami nem igazán pozitív: gcc-2.95 alapú, kínlódás a 3.2 beüzemelése.
Egyébként adminisztrálni, Linux után sem egyszerű. Nem kezdőrendszer.

Ennyi, elsőre.
Ja, és:
Mindenkinek Boldog Új Évet!!!

Kuli(kcska)

Előzmény: wrí (-)
wrí Creative Commons License 2002.12.31 0 0 topiknyitó
hej.
szerintem mindenképp próbáljátok ki. végül a freebsd és az openbsd után ezt is kipróbáltam és azt kell mondjam ennek örvendek a legjobban.
az install korrekt, gyönyörű, reboot előtt egy kis 'ed' beficcen, de csak egy sort kell kiszedni, szerintem bármelyik vi júzer helyt áll edileg is. install után a konfig könnyű, van pkgsrc, ami ugyebár a szokásos source package-ek listája, onnan pikk-pakk feltehetsz progikat és minden szépen műkszik (ha nem tetszik akkor átszerkeszted, pl a yudit régi verziója volt ott, az ahhoz tartozó Makefilet, PLIST-et át kellett szerkesztenem), a legismertebb progik futnak rajta, vice megy (x64 -soundrv netbsd után, ugyanis valami oknál fogva az esoundos driver lefagyasztja konkrétan az egész gépet, ennek még nem mentem utána), mplayert most fogom feltenni, a hang nem ment (auvia driver régi a -stable-ben), de miután felforgattam egy új kernelt a -current-ből már az is szól... nem tudom mit mondhatnék még róla, eddig (négy hét) minden jól megy rajta és desktop gépként használom, xfce-vel (a cde fíling, ugye), xdm-mel, xtermekkel és mozillával.
ja, a mozilla-linux-hoz kell egy kis sysctl, mert anélkül nem megy, de erről majd legközelebb, jól lenne ha először valaki más is örvendene/szitkozódna egy sort.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!