Keresés

Részletes keresés

V.Olga Creative Commons License 2004.01.02 0 0 39
(felhozási kísérlet)
...igen, ennek az önmagából kiindulásnak tényleg van alapja. Hadd legyek kicsit én is szubjektív: :-))

FILM
Bergman (na jó, mondjuk min. 1 az alábbiak közül)
Kígyótojás
Jelenetek egy házasságból
Fanny és Alexander
Jelenetek a bábuk életéből
Suttogások, sikolyok

még sorolhatnám, hogy az alapvető stílusok, irányzatok (zene, irodalom, művtöri) ismerete, de abban is nagyon igazad van, hogy az elméleti tudás csak egy kicsi szeletke, tehát pl. a retorika, a tágabb értelemben vett előadóművészet, a (személyeskedések nélküli) vitakultúra is van/lenne olyan fontos (l. itt is egy-két topik) ;-)

a gyakorlatisággal kapcsolatban pl. a mozgáskultúrát sem hanyagolnám el

na most hirtelen ennyi, de a téma kimeríthetetlennek tűnik

KoporShow Creative Commons License 2003.01.09 0 0 38
Szerintem 2000 ota az altalanos muveltseg egyetlen keszsegre korlatozodok, a Google hasznalatara.
Ogger Creative Commons License 2003.01.09 0 0 37
Szerintem elég TV-t nézni. Abbol sok minden kijön. Kizárt dolognak tartom a többit. De kérem, tanulni kell, mert ez a lényeg. Szerintem a sok olvassá jót tesz. Bármirűl szóljon az. Én a hivatalban is szoktam valamikor.

OGG

kagy Creative Commons License 2003.01.09 0 0 36
Összevissza írtam mindent, ami az eszembe jutott.
Azt reméltem, hogy többen is beszállnak.
A Bibilia teljes szövegének ismerete, szerintem nem az általános műveltség része, úgy gondoltam, fogalmazzuk meg együtt, mit kell (érdemes) feltétlenül tudni belőle.
Előzmény: Dévér (35)
Dévér Creative Commons License 2003.01.08 0 0 35
még egy szóra! az elején beleírtad, hogy buddhizmus három tanítása... de a Bibliát nem...
miért?
Előzmény: kagy (34)
kagy Creative Commons License 2003.01.08 0 0 34
Hát akkor, erről ennyit. Kár :(.
Előzmény: kagy (33)
kagy Creative Commons License 2003.01.02 0 0 33
"de mi van akkor, ha valakit, aki műveltnek mondható, egyik-másik dolog irritál, egyiket-másikat halálra unja, nincs hozzá érzéke, nem érdekli, fingja nincs róla? "

Semmi.
De attól mi még játszhatunk itt. Nem?

Előzmény: Artension (29)
Dévér Creative Commons License 2002.12.31 0 0 32
szerintem azért a tudás az elég relatív dolog... de inkább mondjuk úgy, hogy mindenbe jártas...
Előzmény: Artension (31)
Artension Creative Commons License 2002.12.31 0 0 31
Tudni valamit... az mindjárt más.
Ilyen szinten már sokkal könnyebb megfelelni a listák "kívánalmainak".
Előzmény: Dévér (30)
Dévér Creative Commons License 2002.12.31 0 0 30
hát figyelj... szerintem azért illik a tűlünk legtávolább álló dologról is tudni valami.... (keveset, de valamit)
Előzmény: Artension (29)
Artension Creative Commons License 2002.12.31 0 0 29
Szépek ezek a listák, de mi van akkor, ha valakit, aki műveltnek mondható, egyik-másik dolog irritál, egyiket-másikat halálra unja, nincs hozzá érzéke, nem érdekli, fingja nincs róla? Erőltesse magára ezeket, csak azért, mert "alapműveltség"?

Mindannyian értünk egy csomó dologhoz, egy csomóhoz meg nem. Ez utóbbitól nem leszünk műveletlenek vagy igen?

Előzmény: kagy (22)
kagy Creative Commons License 2002.12.31 0 0 28
"... akkor nincs olyan ember aki általános művelt lenne?"

Ja, ja.

Na, csákó! Jövőre folytatjuk! Sziasztok!

Előzmény: Dévér (27)
Dévér Creative Commons License 2002.12.31 0 0 27
de ha már általános műveltésgről van szó, akkkor nem vehetünk bele mindent... nem lehet ennyire bő a kör... akkor nincs olyan ember aki általános művelt lenne? mer monnyuk ismer az 1000-ből 950-et... akkor már nem általánosan művelt? szerintem szűkíteni kéne a kört... meg amúgyis ez nézőpont kérdése.. kinek mi...
Előzmény: kagy (26)
kagy Creative Commons License 2002.12.31 0 0 26
"de így ezret fel lehetne sorolni... "

Csak?

Előzmény: Dévér (23)
kagy Creative Commons License 2002.12.31 0 0 25
"Na várj csak, létezik szerinted az általános műveltségen belül valamiféle magyar műveltség? "

Az egész arról szólna, hogy akik ideírnak, összeállítanának egy listát. Hogy kik írnak, azt nem tudjuk.
Nem létezik szerintem külön magyar műveltség. Én úgy gondolom, hogy minden ember veszít azzal, ha nem olvas pl. József Attilát, nem csak a magyarok.

Móra általam olvasott irodalmi műveit - szerintem - ki lehet hagyni, ez persze nem azt jelenti, hogy bárkit le akarnék beszélni.

A publicisztikáját viszont nagyon melegen ajánlom mindenki - elsősorban magyarok (ugyanis elsősorban rólunk szól) - figyelmébe.

Előzmény: elbéjé (21)
elbéjé Creative Commons License 2002.12.31 0 0 24
A Rejtőben biztos vagy?.....hm....inkább mint Móra? Hm......
Előzmény: kagy (22)
Dévér Creative Commons License 2002.12.31 0 0 23
de így ezret fel lehetne sorolni...
Örkény: Egypercesek
Stendhal: Vörös és Fekete
Előzmény: kagy (22)
kagy Creative Commons License 2002.12.31 0 0 22
Ady: Elbocsátó, szép üzenet
Ady: Hunn, új legenda
Chaplin: Modern idők
Chaplin: A diktátor
Szolzsenyicin: Iván Gyenyiszovics egy napja
Bizet: Carmen
A Francia forradalom fontosabb szereplői, eseményei
DNS
Közös nevezőre hozás
Zárójelek felbontása
Aránypár
Kamatos kamat számítás
Szerződés (a Ptk szerint)
A Naprendszer bolygói
Választási rendszer
Rejtő: Három testőr Afrikában
Rejtő: Az elveszett cirkáló
Bulgakov: Mester és Margarita
folyt. köv.
elbéjé Creative Commons License 2002.12.31 0 0 21
Na várj csak, létezik szerinted az általános műveltségen belül valamiféle magyar műveltség? (mindenféle jobbos felhang nélkül ) Mert ha igen - és szerintem igen - akkor Móra nálam abszolút beletartozik, és valóban nem pusztán irodalmi értékei okán (noha azokat sem vitatnám el) hanem mert annyira rólunk szól. A világirodalom segít megérteni az egyetemes emberi kultúrát, micsoda öröm például a nigériai Wole Soyinka műveiben "magadra ismerni" de nálam a magyar identitástudat nem mások kirekesztésében érhető tetten, hanem a múltam/unk megismerésének vágyában. Értve ezalatt a művészetek ábrázolta múltat, talán még inkább, mint a történelemkönyveket.
Előzmény: kagy (16)
csibekicsi Creative Commons License 2002.12.31 0 0 20
okés, gondol-gondol, majd jövök jövőre, mert mostan elhúzok. Boldog ujévet :)
kagy Creative Commons License 2002.12.31 0 0 19
"Vonnegut? Ötös számú vágóhíd? Meg úgy egyáltalán? Meg Boris Vian? A világ legszebb szerelmes regényével?"
A Tajtékos napok?
Egyetértek mindkettővel.

" Nagyon sokan vannak, egy élet nem elég."

Igen, reménytelen a vállalkozásunk. Ez benne a szép. Ezért kaland. Hajrá!

Előzmény: elbéjé (14)
kagy Creative Commons License 2002.12.31 0 0 18
"Hizelgek magamnak azzal, hogy általánosműveltnek tekintem magam, ..."
Hajrá!
segíts nekünk, hogy mi is azok legyünk. Írd le, miken rágtad magad keresztül, hogy elérd.
Előzmény: csibekicsi (12)
Dévér Creative Commons License 2002.12.31 0 0 17
bocs, csak szeretnék én is egy kisebb felsorolást...
-alapvető udvariasság
-választékos beszéd (izék meg bazzeg elhanyagolása)
-nem mutogatni
-étteremben (otthon is) "normálisan" enni
meg még számtalan dolog...
Előzmény: kagy (15)
kagy Creative Commons License 2002.12.31 0 0 16
"Én úgy vettem észre, hogy az emberek többsége ott húzza meg az általános műveltség szintjét, ..."

OK. Húzzunk akkor most egy közös vonalat. A topic-ot nem azért indítotam, hogy az általános műveltség fogalmát járjuk körül, hanem azért, hogy felsoroljuk, mi tartozik bele szerintünk.

"... és őszíntén remélem, hogy például a Móra Ferenc képviselte humánum sohasem lesz "korszerűtlen"."

Nagyon örülök, hogy Móra Ferenc neve említésre kerül itt, mert - bár a regényei, elbeszélései nem tartoznak (szerintem) az általános műveltséghez - ő volt a XX. század kevés általánosan művelt magyarjai közül az egyik. Olvassatok bele a publicisztikai írásaiba, meglátjátok, hogy igazam van.

Előzmény: elbéjé (11)
kagy Creative Commons License 2002.12.31 0 0 15
"Viselkedni? Tudni mikor es hogyan es hol. Ez alap szerintem. "

Próbálj meg felsorolni néhány példát.
köszi
kagy

Előzmény: Classic Girl (10)
elbéjé Creative Commons License 2002.12.31 0 0 14
Az valószínűleg nem annyira műveltség, mint inkább talán egyfajta intelligencia kérdése, hogy az ember törekedjen arra, hogy a művészetekben - a nagyságok elismerése mellett - megkeresse a "neki szóló" műveket, nyitott legyen a neki szóló üzenetek vételére, és ne feltétlenül a méjnsztrímmel haladjon együtt. Mindezt a Mona Lisa kapcsán írom, én például veszem magamnak azt az öntelt bátorságot, hogy Dalit inkább tehetséges kóklernek tartsam, mintsem valódi, a belső világához hű művészembernek. Mindez azonban nem jelenti azt, hogy nincs igényem megismerni a műveit, és a "jó" vagy "nem jó" határait korántsem az én ízlés- és befogadó világomnál húzom meg, hiszen vannak sajnos ajtók bőven, amikhez tudásom és képzettségem hiányában nincs kulcsom.
Vonnegut? Ötös számú vágóhíd? Meg úgy egyáltalán? Meg Boris Vian? A világ legszebb szerelmes regényével? Nagyon sokan vannak, egy élet nem elég.
Előzmény: Dévér (13)
Dévér Creative Commons License 2002.12.31 0 0 13
szerintem ami mindenképpen hozzátartozik, az
Fjodor Mihajlovics Dosztojevszkij: Bűn és Bűnhődés
Előzmény: csibekicsi (12)
csibekicsi Creative Commons License 2002.12.31 0 0 12
Nagyon igazad van, az ember tényleg hajlamos arra, hogy az általa ismert és szeretett "anyagot" tartsa minimumnak. Viszont remélem, ha valaki birtokában van egy jó általános tudásnak, fel tudja mérni, meg tudja ítélni mi az, amiben nincs otthon.

Hizelgek magamnak azzal, hogy általánosműveltnek tekintem magam, de végig gondolva: a képzőművészet nekem kimaradt. Bevallom őszintén - kövezzetek meg érte - Mona Lisa mosolya hidegen hagy. És ezt még felismerem :))

Előzmény: elbéjé (11)
elbéjé Creative Commons License 2002.12.31 0 0 11
Én úgy vettem észre, hogy az emberek többsége ott húzza meg az általános műveltség szintjét, amennyinek ő a birtokában van. Egyébiránt szerintem mostanság változóban van a műveltség megítélése, szomorúan tapasztalom, hogy az olvasottság háttérbe szorul. Azért én továbbra is fontosnak tartanám, hogy a gyerekek - nem csak a műveltség, hanem a szocializációjuk miatt is - alapozzák meg agyukat, lelküket a gyerekirodalom gyöngyszemeivel, és őszíntén remélem, hogy például a Móra Ferenc képviselte humánum sohasem lesz "korszerűtlen".
Előzmény: kagy (-)
Classic Girl Creative Commons License 2002.12.30 0 0 10
Orkeny

Foldrajz. Olvastam egy felmerest hogy mennyire nem tudjak az emberek melyik orszag (nemhogy varos) hol van. Beleertve magamat is. Csinaltam egy tesztet (terkeptesztet) atyaisten mennyire bena voltam en is. Mondjuk elegge kicsi volt a terkep szoval felreertheto volt hogy az arabvilag ott hogyis oszlik meg pontosan.

A jelen tortenelem mindenkeppen.

Ne felejtsuk el hogy altalanos muveltsegrol beszelunk!!!!

Kicsi matek. Legalabb az ember tudjon fejben osszeadni, ne kelljen mindenhez a szamologep.

Olvasas. Ne mindig TV TV TV!!!

Viselkedni? Tudni mikor es hogyan es hol. Ez alap szerintem.

Meg azert sok fugg attol ki hany eves. Vagy az a bolcsesseg? :))))

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!