Skaliczki László: Néha a Gyulát elvitte a hév
2003. február 7., péntek, 19:13
A nemrég befejeződött férfikézilabda-vébén hatodik helyet és tizenkét év után olimpiai kvótát szerző magyar válogatott szövetségi kapitánya, Skaliczki László a Társalgó vendégeként elmondta, hogy egy edző sohasem lehet elégedett, de azért úgy érzi, jó teljesítményt nyújtott a csapata. A mester beszélt Katzirz Dávid és a vízhajtó esetéről, Éles József kihagyásáról, és megvallotta, hogy szívesen kipróbálná magát egyszer egy női csapat kispadján.
A világbajnokságról 1/2. oldal >>
[origo]: Meg vagy-e elégedve a vb-n nyújtott teljesítményeddel? (Gimli a törp)
Skaliczki László: Azt hiszem, nem az én tevékenységem a fontos, hanem az, hogy mit tud elérni a csapat. Nyilván lehetett volna sok mindent másként csinálni, de ezen a világversenyen ez így alakult. Elégedett egy edző sohasem lehet, sem a játékosai, sem önmaga teljesítményével, főleg hogy ha ilyen nagyok az elvárások, és eredménykényszer alatt kell teljesíteni.
[origo]: Szia, Skala. Először is gratulálok az olimpiai kvalifikációhoz. Sokszor a szívroham kerülgetett a meccsek alatt. Nem érezted néha, hogy túl rövid a kispad? Hogy tudtál végig ilyen nyugodt maradni? Elismerésem! És ha erre jársz, akkor...:)) (Ungvari Sandor)
Skaliczki László: Szia, köszönjük szépen a gratulációt, valóban hitchcocki magasságokba emelkedett az izgalom. Sajnos tényleg picit rövid volt a kispad, mind védekezésben, mind az egy-egy elleni párharcok megnyerésére alkalmas támadóban. Én úgy érzem, hogy az edző nyugalma a kritikus helyzetekben nagyon fontos, és úgyis az számít, amit a játékosok ebben a szituációban meg tudnak tenni. Ha arra járok, akkor...
[origo]: Kapitány Úr! Gratulálok a nagyszerű vb-szerepléshez, lesz érem az olimpián? (szorny)
Skaliczki László: Köszönjük szépen a gratulációt, azon dolgozunk, hogy minél nagyobb örömöt szerezzünk a szurkolóinknak és saját magunknak. Egy olimpiai érem minden sportolónak nagy álma, ezért úgy érzem, hogy érdemes a hétköznapokban dolgozni, nekifeszülni.
[origo]: Reálisan hányadik helyre lett volna jó a válogatott, vagy a hatodik helyet tartja a maximumnak? (sterbinszkyamal)
Skaliczki László: Az számít, hogy ez a csapat honnan indult, és hova jutott el. Úgy érzem, ebből a szempontból ez egy jó teljesítmény volt. Nem tudjuk, hogy milyen eredményt érhettünk volna el, hiszen annyira kiegyensúlyozott a világelit, hogy nüanszok, pillanatnyi formák döntenek el sorsokat, lásd jugoszláv férfiválogatottat.
[origo]: Hogyan értékeled a mérkőzéseiteken működő játékvezetők munkáját? A dán bírópárosnak voltak furcsa ítéletei... (Ungvari Sandor)
Skaliczki László: Voltak érdekes ítéletek, de nekünk abban a helyzetben nem értékelni kellett az ítéleteket, hanem alkalmazkodni kellett hozzájuk. Majd videón visszanézve tudom megítélni a játékvezetést.
[origo]: És a játékosokkal meg van elégedve? (Gimli a törp)
Skaliczki László: Mint már mondtam, elégedett soha nem lehet egy edző, mindig van, amin javítani kell, de összességében az átlövők eredményessége (Perez, Nagy László), ahhoz képest, hogy a pályán csak három hete ismerték egymást, jónak mondható. Fazekas Nándi össztejlesítménye, mivel a kapusok rangsorában az 5. helyen végzett, mindenképpen dicséretes, főleg úgy, hogy fontos meccseken nagyon keveset tud a klubjában a kapuban állni.
[origo]: Gondolta, hogy a horvátok nyernek? Mivel jobbak nálunk? (kacirc)
Skaliczki László: Nem gondoltam, hogy nyernek, de úgy érzem, hogy a mentalitásuk, az agresszív védekezésük ezen a világbajnokságon nagyon eredményes volt. A kritikus mérkőzéseken nagyon jól jöttek ki a döntő szituációkból, és megérdemelten nyerték - innen is gratulálok nekik. Gondolom, az egész képzési rendszerük olyan, hogy sorra kerülnek elő a tehetségek.
Ajánlat
Esélyes a Skaliczki-csapat az Eb-selejtezőn
[origo]: Úgy gondolom, hogy a vébén egy magyar válogatottól szokatlanul magas hőfokkal sikerült játszani. A kritikus helyzetekben ez a CSAPAT ugyan nem játszott mindig jól, de nem omlott össze, volt tartása, és ezt még az ellenhuhogóknak is el kell ismerni. Ki az az új arc, akivel esetleg számolsz? Akit még szívesen beépítenél a csapatba? (Ungvari Sandor)
Skaliczki László: Egy csapatnak mindig meg kell újulni, viszont nagyon kevés az a játékos, aki most egyből bevethető lenne, aki azt a mennyiségű munkát, ami ehhez szükséges, el tudja végezni. Azokat, akik kerettagok voltak, de különböző okokból nem tudtak részt venni a vébén, szívesen látnám, valamint ha "magyar" lesz, akkor Nikolaj Eklemovic is hasznos tagja lehet ennek a fiatal csapatnak.
[origo]: Miért volt az, hogy a Gál vitte a labdát a ziccerben, és aztán egyszerűen kivették a kezéből, nem is egyszer. Máskor meg ontotta ő is a gólokat. (kacirc)
Skaliczki László: Néha a Gyulát elvitte a hév. Az alapmentalitása jó ehhez a játékhoz, de néha önmérsékletet kéne gyakorolnia. Szokott ő a klubjában is gólhelyzetbe kerülni. Az, hogy kivitték a kezéből a labdát, mással is előfordult a vébén. Alapvetően a lerohanásnál taktikai feladata nem volt, cserélni kellett volna neki.
[origo]: Nagyon tetszett a magyar csapat a világbajnokságon. Végre a férfi vonalon is megindultunk az elit irányába. Az olimpiára be is érhet a csapat. Pár nézői észrevétel: Szerintem a Doros helyett védekezésben sokkal eredményesebb lett volna Csoknyai István, főleg hogy a Gál Gyulával össze is szoktak. Nekem nagyon hiányzott a sok beálló közül Zsigmond György. A irányító poszton pedig a Budai Dani mellé a rutinos Éles Józsi. (Molnar Csaba)
Skaliczki László: Csoknyai István lemondta a válogatottságot, és mindkét kiváló játékosnál a védekezés azért elég kérdőjeles, márpedig ezen a világbajnokságon itt maradtunk el messze a dobogón végzett csapatoktól.
[origo]: Sok, tán jogos kritikát kapott Lendvay miatt. Miért szereti ennyire? (kacirc)
Skaliczki László: Az edzőség nem szeretet kérdése, az biztos, hogy Péter az ukránok elleni sorsdöntő mérkőzésen remekül játszott, és a világ egyik legjobb bajnokságában folyamatosan szerepel. A felkészülési időszakban is jól teljesített, semmi sem mutatta a világbajnokság jugó meccsét kivéve azt, hogy nem tud igazán a csapat hasznára lenni. Amikor a selejtezőkkel és a playoff-mérkőzésekkel készültünk, senki sem illetett kritikával azért, mert ő játszott.
[origo]: Mi a véleménye a vébé lebonyolítási rendszeréről? Tudom, hogy nem könnyű, de mi lehetne ön szerint a jobb módszer? (A svédek például közel 80%-os teljesítménnyel csak 13.-ok lettek.) (szef)
Skaliczki László: Az a véleményem, hogy nincs igazságos verseny. Amikor a 100%-os magyar női kéziválogatott a későbbi győztessel találkozott és esett ki, az sem volt igazságos.
Katzirz, Éles, Fradi, nők << 2/2. oldal
[origo]: Nem gondolja, hogy Éles József rutinja sokat segített volna a kritikus pillanatokban? (szorny)
Skaliczki László: Nem tudom. Biztos, hogy Éles József nagyon rutinos játékos, de amikor nekiláttunk a felkészülésnek, úgy tűnt, hogy az inkább univerzálisabb Diaz játéka hasznos a csapatnak, főleg azért, mert ő védekezésben is sokoldalú.
[origo]: Mit szól Éles József nyilatkozatához, hogy vele elődöntőbe juthatott volna a csapat? (Gedeon)
Skaliczki László: A kézilabdában is, mint minden más csapatjátékban, a "ha" nem játszik, éppen ezért nem tudjuk megmondani, hogy mi történt volna akkor. Én nem akarok ezzel kapcsolatban nyilatkozatokba bocsátkozni...
[origo]: Az athéni olimpia keretbe bekerülhetnek-e még az idősebb játékosok, vagy megtörténtnek érzi a generációváltást a válogatottban? Milyennek látja a magyar utánpótlás helyzetét, különös tekintettel a légiósokból lett válogatottakra? (Leki)
Skaliczki László: Nem tudom, kire gondol, a keretbe kortól függetlenül jelöltem játékosokat. A generációváltás egy folyamat, ami mindig a teljesítmény és a csapat javulásának függvénye, az idegenlégiósokból lett válogatottak pedig a hazai élcsapatainkat erősítik, és a magyar klubkézilabdának hoznak sikereket. A nemzetközi trendtől a honosítás nem idegen, lásd spanyol vagy az izlandi együttest. Aki magáénak érzi a magyar válogatottat, azt nagyon szívesen látjuk.
[origo]: Hogyan fordulhat elő ezen a profi szinten ilyen kapitális hiba, mint a Katzirz Dávid esete? Vagy miből eredhetnek a hasonló problémás dolgok? (szef)
Skaliczki László: Valóban nagy hiba volt, ami Dáviddal megesett, nem tudok az ő fejével gondolkodni, felnőtt ember, megkapta az eligazítást, tudta miről szól a dolog, mégis így tett. Nem tudom, milyen hasonló problémás dologra gondol, egyébként ez nem dopping, hanem a doppinglistán szereplő gyógyszer. A vízhajtó nem teljesítményfokozó szer, ettől nem lesz jobb teljesítménye senkinek, legfeljebb egy birkózó gyorsabban lefogy tőle.
Ajánlat
Katzirz Dávid doppingolt a kézivébén
Sótonyi befejezheti kézis pályafutását
[origo]: A többiek is doppingoltak (magyarok, ellenfelek)? (kacirc)
Skaliczki László: Mi nem doppingoltunk, az ellenfelekről nem tudok nyilatkozni.
[origo]: Következö feladataid a válogatottal? (Ungvari Sandor)
Skaliczki László: Ebben az évben júniusig az Európa-bajnoki selejtezőre való felkészülés a macedón válogatott ellen. Ennyi.
[origo]: Ott leszünk az Európa-bajnokságon is? Macedónia nem tűnik verhetetlen ellenfélnek. (kacirc)
Skaliczki László: Azon leszünk, hogy ott legyünk az Európa-bajnokságon. Mindenféleképpen esélyesebbnek tartom magunkat, mint a macedónokat, ugyanakkor a kinti nehéz körülményeket már több magyar csapat is megtapasztalta, ezektől függetleníteni kell magunkat, csak az a cél lebeghet előttünk, hogy kijussunk az Eb-re.
[origo]: Mi az a maximum, ami ebből a csapattól reálisan elvárható? Egy világverseny-arany, esetleg? (szorny)
Skaliczki László: Egy csapattól sok minden elvárható, főleg ha egy világversenyen "be van vezetve", mert érzésem szerint egy siker 40% munkából, 30% menedzselésből és 30% szerencséből tevődik össze. A realitás pedig a sportban a legnehezebb kategória, mert a sport az a csodálatos valami, amiben a meglepetésnek, a fordulatoknak óriási szerepe lehet, ettől kiszámíthatatlan, és egy világverseny azért speciális, mert mással nem modellezhető. Az aranyérem pedig minden sportoló vágya, csodálatos érzés valamiben a legjobbnak lenni. Reméljük, a magyar férfi kézilabdázásnak is egyszer lesz módja ezzel a címmel büszkélkedni.
[origo]: Ön szerint kik most a legjobb játékosok? Posztonként, és nemcsak magyarok. (kacirc)
Skaliczki László: Idealizált cím a legjobb játékosé, hiszen mindenki a maga játékstílusában tud igazán maradandót alkotni. Én jónak tartom a világbajnokságnak a csapatát, ahol Fritz volt a legjobb kapus, Kokcsarov a legjobb balszélső, Carlos Perez a legjobb bal átlövő, Masip a legjobb irányító, Patrick Cazal a legjobb jobb átlövő, Mirza Dzomba a legjobb jobbszélső és Christian Schwarzer a legjobb beálló, egyben ő lett a vb legjobb játékosa. Nekem még Steffanson játéka is nagyon tetszett, azonkívül én nagyon nagy örömmel dolgoztam a saját csapatommal :)
[origo]: Meddig tervezi szövetségi kapitányságát? Nem hiányzik a klubedzőség? (szorny)
Skaliczki László: Nagyon hiányzik a klubedzőség, a mindennapi munka, s addig leszek kapitány, amíg érzem a bizalmat a vezetőktől, a kluboktól és a játékosoktól. A szerződésem 2004. szeptember elsejéig szól, majd meglátjuk, hogy ki tudom-e tölteni, mert az edzősors már csak ilyen.
[origo]: Mit szól a Fradi botladozásához? Németh Andrásnak meleg. (kacirc)
Skaliczki László: Németh András egy kiváló edző, bár nyilván nincs szüksége az én dicséretemre. Amit eddig a Fradival elért, az minden edző számára büszkeség lenne. Mindig van olyan periódus, amikor melegebb a talaj a talpunk alatt, de érzésem szerint Németh van olyan rutinos szakember, hogy megoldja ezt a problémát.
[origo]: Na de mi ez a probléma a Fradinál? (kacirc)
Skaliczki László: Kulcsemberek pótlása, a folyamatos tétmérkőzésektől való túlterheltség és a csapat felfrissítése új játékosokkal. Az újak beépítése mindig eredménycsökkenéshez vezet, és aki olyan magasra tette fel a mércét, mint a Fradi, ott ez a veszély mindig fönnáll.
[origo]: A kézilabda túl agresszív sport egy magamfajta csibének. Inkább azt mondja meg, hogy valóvilág vagy bigbrother? (csibegeza)
Skaliczki László: Egyiket sem nézem.. :)
[origo]: Nem szeretne egyszer női csapat edzője lenni? (szorny)
Skaliczki László: De, mindenképpen jó lenne kipróbálni. Előtte azért egy kis önvizsgálatot kell tartanom, mert eddig csak férficsapatoknál dolgoztam, és kérdés, hogy a módszereim adaptálhatók-e egy női együtteshez.
Skaliczki László: Köszönöm a kérdéseket, és azt a figyelmet, amivel a tevékenységemet, illetve a csapat teljesítményét követték. Kívánok önöknek, kézilabdát szerető embereknek sportélményeket és boldogságot a mindennapokban.