Keresés

Részletes keresés

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2020.06.16 0 0 95111

Tehát elképzelhető, hogy ha TÉNYLEGESEN 30 centi hőszigetelést szeretnél a födémeden, akkor az ország legolcsóbb gyapotjából 35 (sőt, talán 40) centit kellene felrakni. De valószanűleg jóval olcsóbban kijössz, ha 40 centi olcsó gyapotot veszel, mint ha ebből 20 centi nagyobb teherbírású (ezért sokkal drágább) gyapot lenne.

Lehet számolgattni :)

Előzmény: Mekk Elek ezermester (95110)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2020.06.16 0 0 95110

"Ellenben egész eddig mindenki azt szajkózta hogy olcsó gyapotot és nagyon vastagot. "

 

Most is azt szajkózza mindenki.

Kérdezz meg bárkit, aki az elmúlt 15-20 évben tett fel olcsó gyapotot (vízszintese felületre), hogy az évek alatt mennyit roskadt a gyapotja.

Akinek az évek soránroskad az üvveggyapotja, az mind elcseszte valahol a dolgot:

- mechanikus sérülések (pl járkált rajta, rezgés, rázkódás, lehulló vízcseppek verik rendszeresen)

- vagy UV sugárzás érte (napsütés)

Persz az ilyesmivel nem dicsekszenek, egyszerűbb a gyártókat fikázni :)

Az üvegszál nem "fárad el" és az üvegszálakat az érintkezési pontoknál összeragasztó műgyanta cseppek sem álmosodnak el maguktól az évek során.

 

A nagyon olcsó gyapotban nagyon kevés "anyag" van, ezért kicsi a teherbírása. Tehát az első réteg 10 centis gyapot önmagában 10 centi vastag, de ha megterheled még egy réteggel,  akkor összenyomódik mondjuk 9 centisre, tehát 10+10=19 centi. Ha rájuk teszel egy harmadik réteget, akkor az első összenyomódik 8 centisre, a második 9 centisre, tehát 10+10+10=27 centi. Van olyan gyapot, amelyik csak fél centit nyomódik és van annyira gyenge, amelyik másfél centit, sajnos ilyen irányú adatokat nem közölnek a gyártók, fogyasztóvédelem pedig gyakorlatilag nincs Magyarországon.

 

Ilyenkor szoktak előjönni a nagyokosok, hogy de akkor miért nem teszünk alsó rétegnek magas teherbírású gyapotot, ami nem nyomódik össze? Azért, mert olcsó gyapotokról nem tudja senki, hogy melyik mennyire teherbíró, a garantáltan teherbíróbb gyapot viszont sokszorosára emelné a hőszigetelő anyag árát, miközben a hővezetési érték csak 5-10 százalékkal lenne jobb a filléres gyapothoz képest.

Tehát ebben a fórumban az olcsó üveggyapot mondogatása nem hobbi, hanem tudatos költséghatékonyság.

Előzmény: occseb (95106)
peterch Creative Commons License 2020.06.16 0 0 95109

Az sem gond .

Teszel két réteget 20cm-eset . Így 10cm van tartalékban az összeeséssel számolva . Viszont az elsö réteget meg kell várni , mire felduzzad , utánna rá a második réteg . Így egy kicsit lassúbb lesz a haladás . Táblás szigetelésnél ez nem lenne gond , ott egyszerre rakhatod a rétegeket .

Előzmény: occseb (95108)
occseb Creative Commons License 2020.06.16 0 0 95108

Én a tetőre 30cm-t terveztem

Előzmény: peterch (95107)
peterch Creative Commons License 2020.06.16 0 0 95107

Szia !

 

Ha elhiszed az állításokat , akkor  például a tervezett 250mm helyett tegyél 2 x 180mm-est . Biztosan nem esik össze annyit , hogy 10 év múlva csak 250mm legyen . Ha össze is esne , akkor addíg a 10 évig is többet megspórolt neked , utánna viszont az általad igényelt lesz a vastagság és a spórolás . Lerakásnál kell vigyázni! Átfedéssel a két réteget . Ha rátaposol a második réteg lerakásánál , az alsó réteg soha nem fog 180mm-re felduzzadni .

Előzmény: occseb (95106)
occseb Creative Commons License 2020.06.16 0 0 95106

Én hiszek neked.

Ellenben egész eddig mindenki azt szajkózta hogy olcsó gyapotot és nagyon vastagot. 

Most előjön az hogy mégsem jó az olcsó gyapot? És most egy Knauf Naturoll-ra gondolok nem valami teljesen noname szarra. 

Előzmény: kiggyo (95105)
kiggyo Creative Commons License 2020.06.15 0 0 95105

Abból a 40cm-es olcsó gyapotból pont 25 cm-es lesz pár év múlva sajnos.

 

Mondhatnánk hogy mert a mai anyagok szarok, de régen, amikor csak egyféle sárga üveggyapot volt akkor ugye azt vettük. Faszán összeesett az is 20 év alatt. Nem, nem ázott be a tető felette.

És mindegy volt hogy lakott tér felett volt (azaz kaphatott párát) vagy sem.

 

A multirockról viszont el tudom képzelni hogy nem esik össze. Bár drágább és szarabb vele dolgozni.

 

Előzmény: occseb (95098)
peterch Creative Commons License 2020.06.15 0 0 95104

Szerintem ez jó , amennyiben nem akarsz járkálni rajta :  https://epitoanyagturkalo.hu/akcio/10/rockwool-multirock-hoszigetelo-kozetgyapot-lemez

Lerakod alulra a 150mm-est és illesztési vonalakat takarva a 100mm-es réteget .  Durván 3100HUF nm-ként a 25cm vastagság . Ha még ingyen házhoz viszik , még jobb . 316200 HUF , szerintem elfogadható ár .  Durván számolva 1350kWh megtakarítás évente . Lehet a megtérülést számolni . :-)

Előzmény: tammmy4 (95101)
peterch Creative Commons License 2020.06.15 0 0 95103

Elek , igazat kell , hogy adjak neked !

 

Elismerem , én számoltam pontatlanul . A helyes eredmény nálam  274,665kWh . Benti 22°C , kinti 5°C átlaghömérséklettel számolva és 4800 órával .

Elsö esetben csak 2000 órát számoltam a fütésszezonra , itt bakiztam .

Viszont az alap állításomon ez nem váltóztat . :-)

Rosszul számolt !

Előzmény: Mekk Elek ezermester (95102)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2020.06.15 0 0 95102

"Valahol hiba van a számításodban ."

 

0,178 W/m2K (25 centi gyapot) mínusz 0,145 W/m2K (20 centi gyapot) különbsége 0,033 W/n2K

Ezt megszorozzuk

- 15 fokkal, a fűtési szezon átlagos külső-belső hőmérséklet különbségével

- 4800 órával, a fűtési szezon átlagos hosszával

0,033 x 15 x 4800 = 2,38 kilowattóra plusz megtakarítás évente

Ha olyan a fűtésrendszere, hogy  9,24 forintból állít elő 1 kWh hőt (reális érték pl olcsó fűtő klíma esetén, de parasztvakító gázkazán-ügynök is hazudhat ekkorát), akkor a fenti 0,033 W/m2K hőszigetelés különbség évente VALÓBAN 22 forint megtakarítást jelent négyzetméterenként.

Előzmény: peterch (95099)
tammmy4 Creative Commons License 2020.06.15 0 0 95101

Teljesen jogos az észrevétel! 22 m3 gázfogyasztás a különbség éves szinten (2200 Ft), ez a lentiek szerint 210 kWh különbség. 

Mondjuk így már belátható időn belül megtérülő lehet a többlet beruházás (~36 év).

 

20 cm Multirock 2400 Ft/m2, való igaz hogy az üvegygapot jóval olcsóbb, de eléggé tartok az összeroskadásától. Előző házunknál 30 cm volt fent, de sok helyen 20 cm-re összeroskadt pár év alatt. Lehet egyedi eset, nemtudom.

Másik közetgyapotot esetleg ajánlotok?

 

20 cm-es hőszigeteléssel:

 

25 cm-es hőszigeteléssel:

 

 

Előzmény: peterch (95099)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2020.06.15 0 0 95100

"Miért az egyik legdrágább gyapotot választod?"

 

Most nézem, hogy Multirock-ot írt.

Ebben az esetben a 10-15 éves megtérülési idő egy icipicit módosul: úgy kb ezer évre.

Előzmény: occseb (95098)
peterch Creative Commons License 2020.06.15 0 0 95099

Szia !

 

Valahol hiba van a számításodban . A két réteg között 114,444kWh a különbség  egy fütésszezonra számolva . Ez 22 Forintból hogyan jön ki ?

Előzmény: tammmy4 (95097)
occseb Creative Commons License 2020.06.15 0 0 95098

Miért az egyik legdrágább gyapotot választod? Ha nem ilyen drágát választanál akkor mondjuk 40cm is rámenne és akkor sokkal jobb volna a szigetelés.

Azt a számolást azért átnézném mert 22% különbség 100m2-en nem hiszem hogy ilyen kevés hőmennyiségkülönbséget és ezzel párhuzamos fűtésköltséget jelentene.

Előzmény: tammmy4 (95095)
tammmy4 Creative Commons License 2020.06.15 0 0 95097

Nem Ft/m2!!! Ez az egész padlásfödém felületre vonatkozik!

Előzmény: Mekk Elek ezermester (95096)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2020.06.15 0 0 95096

"az éves fűtési költség a 20cm-hez képest 22Ft-al alacsonyabb"

 

Legközelebb azt is ír oda, hogy ezzel az öt centi plussz hőszigeteléssel megtakarított 22 forint/év ez egy négyzetméterre vonatkozik :)

tehát az egész házra vonatkoztatva már 2250 Ft/év, tehát ez a plusz 5 centi kb 10-15 év alatt behozza az árát, onnantól kezdve tiszta hasznot termel nekünk (ha akkor még életben vagyunk :)

És akkor még csak a fűtési költséget vettük figyelembe, sok háznál hűtési költség is van, az is csökken, ha jobban hőszigetelünk, tehát a 22 ft/év haszon növekszik, a befektetésünk megtérülési ideje rövidül.

 

"20 cm hőszigetelésnél 25,6 fok, 25 cm szigeteléssel 25,5 fok a mennyezet belső oldali hőmérséklete."

 

Köszi a számítást, én csak saccoltam.

A winwatt egyébként nem számolja bele a naptól felforrósodott tető hősugárzását lefelé, ezért a valóság kissé eltérő lehet.

Előzmény: tammmy4 (95095)
tammmy4 Creative Commons License 2020.06.15 0 0 95095

Csak érdekesség képpen: jelenleg 102 m2 kefnis padlásfödémünk van 5 cm felbatonnal, ezt szeretnénk hőszigetelni. 20 cm Multirockkal a padlásfüdém u=0,178 W/m2K, 25 cm Multirockkal u=0,145 W/m2K. A 25 cm-es szigeteléssel az éves fűtési költség a 20cm-hez képest 22Ft-al alacsonyabb.

Másik érdekesség a belső felület (vagyis mennyezet) hőmérséklete nyáron. 60fokos padlás hőmérsékletet és 25 fokos belső hőmérsékletet feltételezve 20 cm hőszigetelésnél 25,6 fok, 25 cm szigeteléssel 25,5 fok a mennyezet belső oldali hőmérséklete.

Az értékekekt Winwattal számoltam.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (95068)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2020.06.15 0 0 95094

"A Hl blokk hőhídmegszakítóról hallott itt valaki köztetek ?"

 

Gyártótól független mérési jegyzőkönyvet (hővezetés függőleges irányban) még nem találtam az interneten. És ugye messziről jött ember (gyártó) azt mond amit akar ;)

 

"Állítólag sokkal jobban megéri, mint az üveghab."

 

Az üveghab hőhídmegszkítók ára annyira pofátlan, annál valószínűleg BÁRMI jobban megéri.

 

De pl a mezei ytong is alkamas alap hőhíd megszakításra, annak ismert a hővezetése, az ára és a terhelhetősége, azzal összehasonlítgatod. Vagy ott van pl az "ytong start" nevű termék, azt nemcsak hogy alkalmas, de kimondottan erre a célra gyártják.

Előzmény: tiprtx (95093)
tiprtx Creative Commons License 2020.06.15 0 0 95093

Sziasztok,

 

A Hl blokk hőhídmegszakítóról hallott itt valaki köztetek ?

http://www.hlblokk.hu/

 

A tv2 szépítők műsorában is szerepeltek

https://www.youtube.com/watch?v=i24r6FPnVGk&feature=youtu.be

 

Állítólag sokkal jobban megéri, mint az üveghab.

Van valakinek tapasztalata velük kapcsolatban ?

Előre is köszönöm

Anddroid8205 Creative Commons License 2020.06.14 0 0 95092

Hát igen, a telekhatáron álló ház nem egy jó dolog ilyenkor.

Nem vagyok járatos a szigetelés lépéseiben:

1. rossz minőségű vakolat javítása

2. kőzetgyapot felragasztása

3. dübelezés

4. egy réteg ragasztóval behűzás

5. hálózás

6. megint egy réteg ragasztóval a háló behúzása

7. nemesvakolat felhordása

Jól gondolom?

Előzmény: Mekk Elek ezermester (95091)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2020.06.13 0 0 95091

Hőszigetelés szempontjából inkább a telekhatáron álló háztól óvakodnék,

egy rossz szomszéd nagyon meg tudja keseríteni/drágítani a dolgot.

 

Persze ha jófej a szomszéd, akkor a közös (dupla) tűzfalból meg nyereség is lehet: mindkét ház megspórolhatja a közös fal hőszigetelését, hiszen ahol a fal mindkét oldalán fűtött helyiségek vannak, ott felesleges hőt szigetelni :)

Előzmény: Anddroid8205 (95090)
Anddroid8205 Creative Commons License 2020.06.12 0 0 95090

Ennyire nem néztem utána. Egyébként nekem jó is lenne a tűzfal lebontása és nem is. Ugyanis a szigetelés miatt jó lenne ha nem lenne tűzfal, viszont a tűzfal fut tovább a telekhatáron, ahol nekem már melléképületem van, aminek a tetejét ehhez a tűzfalhoz rögzítette 40 éve a régi tulaj. Szerencsére csak részben rögzítette ehhez, valószínűleg nem szakadna össze, ha elbontanák ezt a szomszéd tűzfalat, de kicsit paráznék. Óvakodjon mindenki a régi ház vásárlásától! :)

Előzmény: Mekk Elek ezermester (95089)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2020.06.12 0 0 95089

Az is lehet, hogy nem is építész, hanem a tűzoltóság szakértője adhat "felmentést" a tűzfal alól.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (95087)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2020.06.12 0 0 95088

Érdekesség: épületen belüli tűzfalak

a korszerű nagy épületeket függőleges és vízszintes tűzszakaszokra tervezik, tehát az épület BELSEJE  számos rejtett, beépített "tűzfalat" tartalmaz. Az emeletek között átmenő függőleges aknák (ahol az elektromos kábelek, vízcsövek stb futnak) tűzzáró habbal vannak minden szintnél lezárva, hogy ott a tűz ne tudjon átmenni másik emeletre. Sőt nagyobb területek vízszintesen is több tűzsszakaszra vannak szétválasztva, pl tűz esetén egy szállodában/irodaházban addig "láthatatlan" ajtók csukódnak be automatikusan, hogy ne maradjanak nyitott "lyukak" az épület falazásában kialakított tűzszakasz-határokon (tűzfalakon).

https://www.google.hu/search?source=hp&q=tűzszakasz+határ

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2020.06.12 0 0 95087

A tűzfal egy tűzvédelmi eszköz, akadályozza, hogy ha ég a házad, attól meggyulladjon a szomszédok háza is, esetleg továbbhaladva (ha senkinek sincs tűzfala) leégjen az egész háztömb. Ennélfogva a tűzfalad lebontása potenciálisan veszélyezteti a szomszéd vagyonát/életét. Ezért a tűzfal lebontása nem esztétikai/építészeti, hanem tűzvédelmi kérdés, engedélyt is csak olyan adhat rá, aki kompetens ezen a szakterületen.

Elméletben elképzelhetőnek tartom, hogy ha a szomszéd ház anyaga/fala rohadtul tűzálló, akkor egy  szakember ÍRÁSBAN (jól olvashatóan aláírva) nyilatkozhat arról, hogy a te házad tűzfalát meg lehet szüntetni.

Előzmény: gr74 (95085)
gr74 Creative Commons License 2020.06.12 0 0 95086

Gondolom nem adták írásba, és nem adtak mellé jogszabályi hivatkozást.

 

A tűzfal egy sima fal, még ha van is külön megnevezése, mint pl. az oromfalnak is.

Nehezen tudom elképzelni azt a jogszabályi hivatkozást, ami megengedő az egész tetőszerkezet lebontásával kapcsolatban, de a tűzfalat nem engedik lebontani.


Pont fordítva szokott lenni. Inkább azt írják elő, hogy nem szabad állva hagyni ilyen vékony falszerkezeteket, ha elbontják mellőlük az őket támasztó szerkezetet (ebben az esetben a tetőszerkezetet), mert nem elég állékonyak.

Éppen az lenne a jobb, ha le lenne bontva, még akkor is, ha visszaépítik ugyan úgy. Kitámasztás nélkül bármikor ledőlhet, beszakítva a födémet, maga alá temetve embereket.

 

 

Előzmény: Anddroid8205 (95084)
gr74 Creative Commons License 2020.06.12 0 0 95085

Én nem találtam semmi olyan jogszabályt, ami tiltaná egy tűzfal lebontását.

 

A bontás egyébként nem is engedély köteles tevékenység (illetve csak bizonyos feltételek fennállása esetén engedély köteles).
Lásd pl.: http://bontas-foldmunka.hu/epuletbontas/bontasi-engedely-kell-vagy-nem-kell/


Gondolom a tetőt is bontási engedély nélkül szedte/szedi le a szomszéd. Hogy a tetőszerkezet mellett lebontja a tűzfalat is, az már nem oszt, nem szoroz. Az egész egyszerűen része lehet annak a tetőfelújításnak, ami szintén nem engedélyköteles.

 

Itt inkább csak a kettőtök egyeztetésén múlik a dolog. Meg akarja-e tartani egyikőtök azt a falat (pl. hangszigetelés okán), vagy sem?

Ha egyet tudtok érteni abban, hogy lebontjátok, akkor még meg kell beszélni, kinek a költségén.

Mivel Neked nagyon megkönnyíti a szigetelést, ezért nyilván Neked kéne vállalni a költségeket. Ez nagyban megnövelné annak esélyét, hogy a szomszéd belemegy a dologba. (Egyébként nem egy nagy költség annak a pár négyzetméter falnak a lebontása és a sitt elszállítása, így a hőszigetelés projektedet nem borítja meg nagyon. A hőszigetelést pedig most kell megcsinálni, ennél jobb alkalmad nem lesz rá.)

Előzmény: Mekk Elek ezermester (95083)
Anddroid8205 Creative Commons License 2020.06.12 0 0 95084

Az építési hatóságnál mondták.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (95083)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2020.06.11 0 0 95083

"A tűzfal nem bontható el hivatalosan, én legalábbis úgy tudom."

 

Vén róka építész mondta neked, vagy egy okoskodó kocsmai cimbora,

hogy egy tűzfal megszüntetésére lehetetlen hivatalos engedélyt szerezni?

Előzmény: Anddroid8205 (95082)
Anddroid8205 Creative Commons License 2020.06.11 0 0 95082

A tűzfal nem bontható el hivatalosan, én legalábbis úgy tudom.

Köszönöm a válaszaitokat!

Előzmény: gr74 (95078)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!