Keresés

Részletes keresés

jujo01 Creative Commons License 2003.05.06 0 0 13
www.drog.lap.hu
jujo01 Creative Commons License 2003.05.06 0 0 12
A drogproblémák büntetőjogi szabályozásáról

Az alábbiakban az 1999. március 1-től hatályba lépett büntető törvénykönyv néhány, drogokkal kapcsolatos paragrafusát ismertetjük .

282. § (1) Aki a hatósági előírások megszegésével kábítószert termeszt, előállít, megszerez, tart, az országba behoz, onnan kivisz, az ország területén átvisz, bűntettet követ el, és öt évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.

(2) Aki a hatósági előírások megszegésével kábítószert kínál, átad, forgalomba hoz, vagy azzal kereskedik, bűntettet követ el, és két évtől nyolc évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.

(3) A büntetés az (1) bekezdés esetén két évtől nyolc évig, a (2) bekezdés esetén öt évtől tíz évig terjedő szabadságvesztés, ha a bűncselekményt

a, üzletszerűen,
b, fegyveresen,
c, hivatalos vagy közfeladatot ellátó személyként követik el,
d, tizennyolcadik életévét betöltött személy tizennyolcadik életévét be nem töltött személy felhasználásával követi el, illetve az elkövetés folytán ilyen személy jut kábítószerhez,
e, nem kábítószerfüggő személy kábítószerfüggő személy felhasználásával követi el.

(4) A büntetés a (2) bekezdés esetén öt évtől tíz évig terjedő szabadságvesztés, ha a bűncselekményt oktatási, köznevelési, gyermekjóléti és gyermekvédelmi, közművelődési feladatok ellátására rendelt épületek területén, annak környezetében, a fegyveres erők vagy a büntetés-végrehajtási szervezet objektumaiban követik el.

(5) A büntetés a (2) bekezdés esetén öt évtől tizenöt évig terjedő szabadságvesztés, a (2) bekezdés esetén tíz évtől tizenöt évig terjedő vagy életfogytig tartó szabadságvesztés, ha a bűncselekményt

a, jelentős mennyiségű kábítószerre,
b, bűnszervezet tagjaként vagy megbízásából követik el.

(6) Az (1) - (5) bekezdés szerint büntetendő az is, aki a kábítószerrel visszaélés bűncselekményének elkövetéséhez anyagi eszközöket szolgáltat.

(7) Aki kábítószerrel visszaélés elkövetésére felhív, ajánlkozik, vállalkozik, vagy a közös elkövetésben megállapodik, bűntett miatt három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.

(8) Ha a kábítószerrel visszaélést csekély mennyiségű kábítószerre követik el, a büntetés vétség miatt az (1) bekezdés esetén két évig terjedő szabadságvesztés, közérdekű munka vagy pénzbüntetés, a (2) bekezdés szerinti kínálás és átadás elkövetési magatartások esetén két évig terjedő szabadságvesztés.

(9) Aki

a hatósági előírások megszegésével kábítószert fogyaszt,

b, nagy nyilvánosság előtt kábítószer-fogyasztásra hív fel, ha súlyosabb bűncselekmény nem valósul meg, vétséget követ el, és két évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.




Muity Mijo Creative Commons License 2003.05.05 0 0 11

Bajai Régió fórum alapkritériumai.
Mindenekelőtt kéretik figyelembe venni.
Köszönet!

Előzmény: encia (10)
encia Creative Commons License 2003.05.04 0 0 10

Üdvözletem mindenkinek!

Először is hadd mondjam el hogy óriásit dobbant
a szívem mikor az index fórumai közt keresgélve
a Bajai régió címszó ötlött szemembe.

Miközben írásaitok között szemezgettem , megfo-
galmazódott bennem a gondolat hogy néhány dolog-
ról én is számot adjak nektek , mint olyasvalaki
aki a fiatal generáció tagja..illetve rálátása
van erre a korosztályra.

Beszéljünk a drogokról...... Beszéljünk!
Az itt leírt saját tapasztalataim a könnyű drogokról , tehát a marihuánáról és annak származékairól szólnak most.............

Azt hiszem óriási csalódást kell hogy okozzak
azoknak a más korosztályban lévő felnőtt netlá-
togatóknak illetve apukáknak, anyukáknak akik
a következőkben magukra ismernek cikkem olvasása
közben.

Klasszikus megoldás a gyermek hazaérkeztekor
tett nagyvizit , amikoris a szülő az iskolákban
szerzett (jó esetben) felvilágosító órai tapasz-
talatait próbálja csemetéje esetében kamatoztatni

,erre azonban a gyermeki psziché ösztönös védelmi
rendszere révén úgy reagál hogy inkább késik egy
órát otthonról..(hiszen a szülő várja)
mintsem a biológia jeleket..konkrétan marihu
ána esetében, piros szem , szájszárazság ..produkálja a megbeszélt időpontra
hazatérve.

Akárhogyan is de nem szabad megkerülni, azt a tényt hogy a drogok fogyasztása sok esetben a
a család szociális kohéziójának problémájára is
utal. A mai rohanó világunkban egyre kevesebb idő
marad gyeremekeinkre figyelni, vagy akár egy hosz-
szabbat beszélgetni velük ( tisztelet a kívételnek)... ezáltal a szülő - gyermek kapcsolat
átértékelődik. Arról nem is beszélve hogy a médiá
ból félreinformált szülők , túlzó aggódása sincsen
közel ahhoz amit a marihuána kapcsán reális veszélynek tekinthetünk. Ezen ponton kell hogy megemlítsem én nem a marihuána legalizálása mellett vagyok , azonban azt ki merem jelenteni
hogy csak és kimondottan ennek a növényi drogszármazéknak a használata révén jogi oldalról
túlzó büntetésnek számít a két év börtön melyet
kiszabhatnak fogyasztójára.. ami az elterelés ténye mellett még mai napig az új törvény értelmében is jelen van.

A mi kultúránk , és az európai kultúra is jobbára
az alkohol fogyasztó kultúrák közé sorolható.
Hegyeink , dombságaink lankáin szép számmal találhatunk szőlőtermesztéssel foglalkozó gazdaságokat , melyeknek tradíciói vannak.
Sokan azonban elfelejteni vélik hogy valójában
mit és miért készítenek egy lédús gyümölcsből,
a szőlőből. A bor melynek alkoholtartalma 12% körül mozog kedélyállapot javító, étvágygerjesztő,
stresszoldó hatással rendelkező ital.

Minthogy számunkra ez a természetes , hiszen itt élünk így , nem ítéljük el ezek fogyasztását sem,
hacsak nem kóros szintű fogyasztásról beszélünk.
lásd . alkoholizmus.

De mi is valójában az alkohol ? etil alkohol.
Kis mennyiségben a fent írt hatásokkal találkozha-
tunk. De mit érzünk ha többet iszunk a kelleténél?
Szédülés , nem ritkán agresszió, dekoncentráltság,
hányinger , eszméletvesztés....
Ugye nagyon sokunk érezte már a másnaposan hasogató fejet , azt a megnem ismételhető szájszárazságot, és gyomorémelygést. Ő az alkohol,
... idegméreg.

Érdemes lenne elgondolkodni azon ha , eddig nem
ilyen kultúrában éltünk volna, vajon most legalizálnák e az alkoholt?

És ez csak az első kérdés...

Történetemet folytatni kívánom, ez csak egy töredéke melyet ezen topikban említeni szeretnék,
azonban egyet előre szertnék bocsájtani. Én tapasztaltam mindkét drog hatását , a kenderét ,
és az alkoholét is.

Minden jót. Tisztelettel : encia


jujo01 Creative Commons License 2003.04.15 0 0 9
Hello DOODOO!

A bajai droghelyzetröl nem sokat tudok,mert nem foglalkozom vele.Hirekre azért persze felütöm a fejem, de azt gondolom éppen úgy jelen van,mint bárhol máshol!

üdv:JUJO

Előzmény: doodoo (7)
Mijo Creative Commons License 2003.04.15 0 0 8

Kedves "doodoo"!

Minél fontosabb egy téma, annál inkább tartjuk fontosnak nem átlépni ezt a mondatot:

"A legfontosabbat viszont nem vette figyelembe a "hozzászóló" (mégha szmájlival tette volna), ami a "Bajai régió fórumra vonatkozik": az pedig a beazonosítható saját nevesség :)!"

"Bajai régió
Egy város, amely felfedezte magát a Törzsasztalban. Hozzászólást a topiktársak csak polgári néven fogadnak el!"

Légy oly kedves, te is akceptáld alapkritériumunkat :)!

Köszönet: Muity Mijo
Baja

Előzmény: doodoo (7)
doodoo Creative Commons License 2003.04.15 0 0 7
Sziasztok!

Abszolút nem "jópofaságnak" szántam a kérdésemet. Nem tudom, miből gondolod, hogy ez a téma "vicces".
És mivel nem idézőjeles "hozzászóló" vagyok, ezért érdeklődtem, mert ezidáig még nem olvastam pontos, kielégítő statisztikát a magyar heroinfüggő anyákról és/vagy megszületett gyermekükről.
Mondjuk azt kifeltételeztem eddig megszerzett tudásommal, hogy a lenti hozzászólás az újszülöttek heroinnal és nem úgy általában a drogokkal kapcsolatos elvonási tüneteiről szól.

Egyébként a "leszoktatás" pár hét/hónap alatt maradéktalanul elvégezhető, az eredmény véglegesnek mondható (nem úgy, mint a felnőtt embereknél) - bár közben elég siralmas látványt nyújt a csecsemő, az tény. Ha viszont az elérendő célra gondolunk, megéri.
Ami komolyabb probléma, az a terhesség alatti magzati károsodás lehet. Erről nem tudok most konkrétabbat, de utánanézek.

Amúgy milyen a "droghelyzet" a bajai régióban? :)

Előzmény: Muity Mijo (6)
Muity Mijo Creative Commons License 2003.04.15 0 0 6

Látod Julika, az ilyen "jópofaságok" miatt említettem, hogy mennyire fontos a forrás jelölése.
A legfontosabbat viszont nem vette figyelembe a "hozzászóló" (mégha szmájlival tette volna), ami a "Bajai régió fórumra vonatkozik": az pedig a beazonosítható saját nevesség :)!

Előzmény: doodoo (5)
doodoo Creative Commons License 2003.04.15 0 0 5
Szia jujo01!

Ez a bajai régióra vontakozik, vagy világméretű adat?

Előzmény: jujo01 (3)
jujo01 Creative Commons License 2003.04.09 0 0 4
ÉN HALLOTTAM EGYSZER EGY SRÁCRÓL AKI CSATTANÓ MASZLAGGAL PRÓBÁLKOZOTT:(((((

A MASZLAGFELÉK

Bár a maszlagfélék lényegesen kisebb szerepet játszottak, mint mondjuk az ópium vagy a hasis, ugyancsak ismertek voltak ősidőktől kezdve. Használták is őket, mint bódító szereket mind az öt földrészen. Közöttük sok, ma is ismert, sőt gyógyszerként is használatos alapanyagot adó növény van, mint pl. az atropint adó farkascseresznye vagy a mandragóra. A középkorban azonban egészen más szerepet játszottak, fő össze tevői voltak a boszorkánykenőcsöknek és a szerelmi bájitaloknak. Persze ilyen "fontos" szerepre csak a nagy körültekintéssel összegyűjtött növények voltak alkalmasak. Így pl. csak az a mandragóra lehetett hatásos, amelyet éjjel az akasztott ember lába alól szedtek… (Az már csak külön érdekessége a dolognak, hogy ugyanebbe a növénytani csoportba tartozik a burgonya és a paradicsom is…)

A bódító anyagokat tartalmazó maszlagfélék több fajta növényi hatóanyagot tartalmaznak. Ettől függően mások lesznek az adott növényre jellemző bódulat tünetei vagy a rendszeres használatát követő késői következmények…

Így a szkopolamint tartalmazók nagyobb adagja zavartságot, hallucinációkat, kábultságot, részegségheg hasonló állapotot, izomgyengeséget, csaknem teljes mozdulatlanságot okoz. Az ilyen ember nehezen beszél és nyel, torka száraz, pupillája tág, pulzusa szapora. Majd mély álomba zuhan, amelyből másnap kábultan fejfájással ébred, és semmire nem emlékszik…

A farkascseresznye vagy maszlagos nadragulya (Atropa belladonna) levelei és gyökerei gyógyszeralapanyagok, de bogyója mérges. Az olasz nők kozmetika célra használták, innen a bella donna (szépasszony) elnevezés.

Az atropin hatására torok és szájszárazság, nyelés képtelenség, nagy szomjúság, rekedtség támad. A pulzus igen szapora. Csakhamar egyre fokozódó izgatottság jelentkezik, élénk beszéd, nevető és sírórohamok, táncolás, hallucinációk, az öntudat elhomályosodik majd őrjöngés, és görcsrohamok alakulnak ki. Ezt mély álom követi, melyből lassú az ébredés. A maszlagfélék tudatra gyakorolt káros hatását már korábban említettük…

jujo01 Creative Commons License 2003.04.09 0 0 3
Hihetetlen

Évente több száz csecsemő születik úgy, hogy világra jövetele pillanatában máris életveszélyes helyzetben van. Súlyos görcsökben vergődik, légzése, keringése egyre romlik. A kis emberke kétségbeesett sírása, ahogyan kicsinyke ereje fogy, egyre jobban elhalkul, majd az élesztési kísérletekre javul valamit. Ezek a csecsemők mind narkomániás anyák újszülöttjei voltak, s már az anyaméhben hozzászoktak a kábítószerekhez. Az anyaméhben a táplálékkal együtt kapták meg… A köldökzsinórról leválasztott újszülöttek, elszakítva az anyai vérkeringéstől, megkezdik egyéni életüket. Mivel a testi függőség kialakult náluk abban a pillanatban, hogy nem kapták meg az anyától a megszokott narkotikumot, kialakult az elvonási sokk ! Az orvosoknak nem volt más választásuk, mint valamiféle kábítószert adni a csecsemőknek (erre a célra többnyire egy szintetikus morfiumszármazékot használnak), s egyidejűleg erősíteni szervezetüket. Amikor az újszülöttek túljutottak az életveszélyen, akkor éppen olyan szabályos, hetekig tartó elvonókúrát kellett náluk végezni, mint a felnőtteknél. Szerencse a szerencsétlenségben, hogy lelki megszokás nem alakult ki, ezért ha a sokkos állapotot és az elvonókúrát túlélte, akkor szerencsésebbnek mondható, mint édesanyja… Igaz, csupán azok a csecsemők, akik orvosi ellátásban részesültek...



sydbaj Creative Commons License 2003.01.20 0 0 2
Nincsen mit beszélni róla.Egy normális társadalomban ez a kérdés O-tolerenciával bir.
Hogy ma bizonyos érdekeltségek könnyiteni akarnak az ezzel kapcsolatos büntetéseken az érthető, hiszen a haszon az oriási.Egy kábult- agyú fiatalsággal azt lehet csinálni amit akarnak.
Ez a sok "HOZZÁÉRTŐ" meg akkor beszéljen ha egyszer is "IGAZÁN" volt valami kapcsolata ezekkel a szerencsétlen emberekkel.
A társadalomnak kell viselni a KÖVETKEZMÉNYEKET!!
De mind ez, sem a HOZZÁÉRTŐKET,TERJESZTŐKET, TÖRVÉNYHOZÓ GEGSZTEREK nem érinti.
Három-honapot töltöttem vietnámban a háború alatt, tapasztaltam , hogy mire képes a DROFOGYASZTÁS...TALÁN AZOKNAK A VÉLEMÉNYÉT KELLENE FIGYELEMMEL VENNI AKIKNEK VAN VALAMI TAPASZTALATA EZEN A TÉREN.
Thernitibi Creative Commons License 2002.11.26 0 0 1
Beszéljünk a drogokról???
Há attól függ, mid van:-)))
Előzmény: zvajda (-)
Mijo Creative Commons License 2002.11.26 0 0 0

Beszéltünk már erről itt is párszor ( Kellenek-e nekünk HITESEK és DROGOSOK !? ), de valahogy mintha túl kényes lenne feszegetni ezt a témát a mi vidékünkön. Legalábbis konkrétan .... Ne feledd, Bátyám, ez itt a Vadkelet, itt könnyen fütyül fülünk mellett a golóbis :(!

Mijo

Előzmény: zvajda (-)
zvajda Creative Commons License 2002.11.26 0 0 topiknyitó
Úgy látom itten hatalmas zürzavar van a fogalmak körül.
Vegyük sorra.

Drog eredetileg: olyan növényi eredetű termék, mely elfogyasztva élettani hatással rendelkezik.

Drog kiterjesztése: olyan anyagok, melyek élettani hatással rendelkeznek. Lehet állati/növényi/mesterséges.

Drog kriminalizált leszűkítése: olyan anyagok, melyek fogyasztását az éppen hatályos törvény bünteti.

A kriminalizált drogok csoportosítása:
Főleg tudatmódosítók: kábítók, élinkítők, hallucinogének
Főleg nem tudatmódosítók: testépítő hormonszerű anyagok

Ezek után
Heroinista: kriminalizált kábítószerfogyasztó
Alkoholista: nem kriminalizált kábítószerfogyasztó
Amfetaminfogyasztó: kriminalizált élinkítőszerfogyasztó
Nikotinfogyasztó: nem kriminalizált élinkítőszerfogyasztó

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!