Keresés

Részletes keresés

zerberus Creative Commons License 2021.07.05 0 0 29991

A mai napon megállítottak a rendőrök, állítólag a (reptér előtti turbó) körforgalomba nem lehet bemenni segédmotorral, mert van ott ez a hármas tiltó tábla. A KRESZ szerint nem elvileg vonatkozik kismotorra, mivel bicikli, mez.vontató és lovaskocsi van csak rajta.

Szóval ez a tábla tiltja a kismotort, mégis a rendőrnek volt igaza??

ÁsítóSárkány Creative Commons License 2021.05.30 0 0 29990

Ha külön felhívják a figyelmet egy balesetveszélyt okozó szabálytalanságra? Ilyenkor a minimum lenne, hogy átszól, hogy küldjenek oda valaki mást -- ha halaszthatatlan dolgva van -- különben az azonosítóját le lehet olvasni az egyenruhájáról...

Előzmény: Jehova néni (29989)
Jehova néni Creative Commons License 2021.05.30 0 0 29989

A rendőrök tesznek magasból a szabálytalankodókra, főleg ha autós az illető. A körúti biciklizésem alkalmával is több rendőrt láttam elhaladni, és kétlem, hogy egyik se vette volna észre a kerékpársávon parkoló autókat.

Előzmény: ÁsítóSárkány (29988)
ÁsítóSárkány Creative Commons License 2021.05.29 0 1 29988

1. fotó, és tanúként beküldeni...

2. ha rendőrt vagy közterest látsz a környéken, odaküldeni.

 

Kéne még Budapoestnek jópár lopóautó, hogy lehetőleg az efféle veszélyesen parkolókat akár egy beugrom a boltba vásárolni idő alatt is elszállítsák. Az hatna, ha utána fizethetné az elszállítási díjat és mehetne tömegközlekedéssel a telepre a kocsijáért.

Előzmény: Jehova néni (29985)
ÁsítóSárkány Creative Commons License 2021.05.29 0 0 29987

A tábla elhelyezésének szóló kritika teljesen korrekt :)

Előzmény: tanárnéni kedvence (29984)
Byk001 Creative Commons License 2021.05.28 0 0 29986

"Sajnos nagyon meg van nehezítve az ottani bicikliközlekedés. Minden lámpánál meg kellett állnom, a kerékpársávon megálló autókat kellett kerülgetnem és még a zebra előtt várakozó gyalogosok is útban vannak."

Akkor ne menj fel a gyalog- és kerékpárútra, aztán legfeljebb te leszel útban az autóknak (és ennek majd jól jelét is adják).

Előzmény: Jehova néni (29983)
Jehova néni Creative Commons License 2021.05.27 0 0 29985

"mi a helyes eljárás, ha egy tahó úgy parkol a jobbra kanyarodó sávban, hogy már csak a záróvonalat átlépve lehet besorolni (elé), és pont arra mennénk"

 

Fogni egy utcakövet és jó nagy erővel nekivágni az autó szélvédőjének. Talán legközelebb nem fogja mások haladását akadályozni.

Előzmény: tanárnéni kedvence (29984)
tanárnéni kedvence Creative Commons License 2021.05.27 0 0 29984

Ez nagyon gáz. Itt simán mennék a bal oldali úttesten tovább bringával, mert az van kitáblázva gyalog- és kerékpárútnak. Mondjuk, jobb híján autóval is ott mennék. :)

 

Más téma: mi a helyes eljárás, ha egy tahó úgy parkol a jobbra kanyarodó sávban, hogy már csak a záróvonalat átlépve lehet besorolni (elé), és pont arra mennénk.

Előzmény: Jehova néni (29981)
Jehova néni Creative Commons License 2021.05.27 0 0 29983

Köszönöm szépen, én is így gondoltam. Sajnos nagyon meg van nehezítve az ottani bicikliközlekedés. Minden lámpánál meg kellett állnom, a kerékpársávon megálló autókat kellett kerülgetnem és még a zebra előtt várakozó gyalogosok is útban vannak.

Azt hiszem a Harminckettesek tere környékén még a szembejövő kerékpárforgalomnak is festettek fel a járdán sávot, ennek az okát nem figyeltem meg.

Előzmény: ÁsítóSárkány (29982)
ÁsítóSárkány Creative Commons License 2021.05.27 0 0 29982

Az a kérdés, honnan érkezel a kereszteződésbe, nem az, hogy hova jutsz ki.

 

Ha van külön kerékpáros piktogrammos fényjelző készülék, akkor az vonatkozik rád akár kerékpársávról, akár kerékpárútról érkezel. Kissé slendriánul fogalmazták a szabályt, nemn említi a gyalog- és kerékpárutat, mintha láttam volna már ilyen készülék alkalmazását ott is, amire azt mondanám: értelmeszerűen ott is az vonatkozik rád.

Kerékpárút (és megintcsak slendriánul megfogalmazott szabály miatt értelemszerűen gyalog- és kerékpárút) esetén ha a gyalogosoknak szóló lámpa képén a gyalogos mellett kerékpáros piktogram is van, akkor az vonatkozik rád (de ez nem vonatkozhat a kerékpársávról érkezőre).

 

Ha a fentiek nincsenek, kerékpársávról érkezve az úttestről érkezel, tehát a sávodra, vagy az úttest egészére vonatkozó járműveknek szóló készülék fényjelzése irányadó.

 

A kerékpárút, gyalog- és kerékpárút külön út (még ha közös is a kereszteződése a keresztező úttal. Ilyen kereszteződésben, ha fényjelző készülék irányítja a kereszteződésben a párhuzamos utat, akkor a kerékpárutat, gyalog- és kerékpárutat is külön irányítani kell, amelyet megoldhatnak kerékpáros piktogram jelzésképű készülékkel, gyalogos + kerékpáros jelzésképű gyalogosoknak szóló lámpával, vagy külön a kerékpárosoknak szóló piros-sárga-zöld készülékkel. Ha nincs egyik sem, akkor az forgalomszervezési hiba, sérti a 41/2003 (VI. 20.) GKM rendelet Mellélkletének (FISZ) 4.2 pontját.

Előzmény: Jehova néni (29981)
Jehova néni Creative Commons License 2021.05.27 0 0 29981

Sziasztok!

 

Kerékpárra ülnék, de nem ismerem a szabályokat, ezért megkérdezem, mielőtt néhány autós elkezdene velem üvöltözni ahelyett, hogy villamosra szállna és nem lenne ilyen problémája.

Van a Nagykörúton néhány hely, ahol felviszik a kerékpársávot a járdára. Pl. itt:

https://www.szeretlekmagyarorszag.hu/wp-content/uploads/2020/09/c%C3%ADmk%C3%A9p.jpg

 

Kérdésem, hogy ilyenkor melyik lámpa vonatkozik rám? Az autósoké vagy a gyalogosoké?

ÁsítóSárkány Creative Commons License 2021.05.26 0 0 29980

Továbbra is a KRESZ alapfogalmaival érdemes tisztában lenni az I. sz. Függelékből :)

Ezúttal a III. d) és e) pontok a barátaid:

d) Megállás: járművel a be- és a kiszálláshoz, vagy a folyamatos fel- és lerakáshoz szükséges ideig, illetőleg - ha a vezető a járműnél marad - egyéb okból legfeljebb 5 percig történő egy helyben tartózkodás.

e) Várakozás: járművel a megállásnál hosszabb ideig történő egyhelyben tartózkodás.

 

Amúgy az 5 perc járműnél jön csak a KRESZből és egyáltalán a magyar jogból, a definíió többi része (beleértve az időtartam szerinti átminősítés lehetőségét is) a Közúti Jelzési Egyezményből került a KRESZbe, tehát az időtartamos játékon túl nemzetközi egyezményt kellene megváltozatni a módosításhoz (ami a gyakorlatban elég esélytelenül hangzik). A kipottyantom a gyereket, meg a gyerek a kapuban vár, megállok felvenni: a nemzetközi jog erejével megállás.

Előzmény: Hattori Hanzo69 (29979)
Hattori Hanzo69 Creative Commons License 2021.05.22 0 0 29979

O.K. ez így egyszerűnek tűnik, de akkor a következő kérdés: mennyi ideig tarthat az, hogy "behajtok - megállok - kihajtok"? Mert, ha "jó alaposan" körül akar nézni valaki az Y -manőver közben, akkor eljutunk odáig, hogy járó motorral/ a szgk-ban ülve 5 percig elfoglalhatod a roki-parkolót... (?) (Nincs az a rendőr, aki lemérné az ott tartózkodás idejét.)

https://kreszklub.hu/jogi-esetek/buntetes-mozgaskorlatozott-parkoloban/

 

Innen is úgy látom, hogy a kocsiban ülve (járműnél maradva), 5 percig el lehet foglalni a mozgáskorlátozottaknak fenntartott helyet.

 

"Amit viszont feltétlenül tudni érdemes, hogy a büntetés a  jogszabályok alapján kizárólag a várakozás (parkolás) miatt jár,

tehát nem jogos a felelősségre vonás, ha a járművel adott helyen csak megálltunk, például az utasunk ki és beszállásnak idejére. Ezért feltétlenül éljünk fellebbezési jogunkkal, ha például egy térfigyelő kamera által késíztett kép alapján indítanának eljárást, vagy vezetőként a kocsinál történő tartózkodás közben szeretne az illetékes eljárni."

 

Esti vízilabda edzés után, sokszor nincs más lehetősége a szülőknek, mint a 4-5 tök-üres roki-parkolóban várakozni megállni. 

Előzmény: Mr Reacher (29978)
Mr Reacher Creative Commons License 2021.05.22 0 1 29978

Közlekedsz, nem várakozol. 

Előzmény: Hattori Hanzo69 (29977)
Hattori Hanzo69 Creative Commons License 2021.05.21 0 0 29977

Megfordulhatok-e  parkolóban, a rokkant-hely ideiglenes használatával? pl. Y-megfordulás: betolat, megáll , kihajt... / vagy fordítva - orral. Mindegy.

Nem volt ilyen esetem (mármint, hogy probléma lett volna belőle), csak a fiam uszodája előtt rendszeresen elgondolkodom rajta, hogy vajon ha odaugrana egy rendőr ... Nyilván egy uszoda (gyógy-hely) előtt jó sok roki-P van.

ÁsítóSárkány Creative Commons License 2021.05.07 0 0 29976

Ez itt egy apróság (hacsak nem akarnak bírságolni a sünök)... de mégis hasznos lehet.
Rávilágít arra, hogy fontos tisztában lenni a KRESZ alapfogalmaival (a rendelet I. melléklete)

Mi a sáv, mi az út, mi a kereszteződés -- utak kereszteződése! nem sávoké -- mi az irányváltás stb.

Egy csomó kérdés körül azért nagy a homály, mert az alapfogalmak nincsenek meg sokaknak, meg ahogy egymásra épülnek...

Berezvai Ferenc Creative Commons License 2021.05.07 0 0 29975

Okés értem, köszönöm válaszotok. 20 éve vezetek, ügyelek rá hogy indexeljek mindenhol, de ez kimaradt. Szeged előtt van duplás körforgalom, ahol ha érkezel egyenesen, akkor alapból a sávok el vannak választva rázókővel, plusz jobbra le sem hajthatsz, mert az a pálya lehajtó ága, csak egyenesen mehetsz tovább. Itt sosem jeleztem eddig, mert a körforgalomban csak akkor tudnék körbehaladni, ha átugratok a köveken (nem mintha nem lenne rá példa). De ezek után jelzek ott is, köszi mégegyszer.

Előzmény: Hattori Hanzo69 (29966)
Hattori Hanzo69 Creative Commons License 2021.05.07 0 0 29974

Na, hát errő szól a 29966. hsz.

Előzmény: ÁsítóSárkány (29972)
Hattori Hanzo69 Creative Commons License 2021.05.07 0 0 29973

Szerintem tök ugyanazt írjuk, csak "nem bírjuk ki" vitatkozás nélkül :)

Előzmény: ÁsítóSárkány (29972)
ÁsítóSárkány Creative Commons License 2021.05.07 0 0 29972

A gyakorlatban nem feltétlen annyira nyilvánvaló. Különösen korlátozott látási viszonyok közt (pl. ködben) vagy amikor havas az út...

Előzmény: Hattori Hanzo69 (29968)
ÁsítóSárkány Creative Commons License 2021.05.07 0 0 29971

nem veled vitatkoztam, hanem a kérdezőnek próbáltam kifejteni a dolgot :)

Előzmény: Hattori Hanzo69 (29968)
ÁsítóSárkány Creative Commons License 2021.05.07 0 0 29970

Szerintem te az egész körforgalomra gondolsz, én meg a sugárút és a körforgalmú út kis részkereszteződésére. Mindenki befele megy jobbra elvileg az utóbbira nézve

Előzmény: Hattori Hanzo69 (29969)
Hattori Hanzo69 Creative Commons License 2021.05.07 0 0 29969

Felmentés csak a behajtásnál van, mert ott mindenki ugyanarra megy...

 

Ha szőrszálat akarunk hasogatni, akkor ez egy kifejezetten rossz érvelés ;) Magyarázzam, vagy belátod magadtól? :)

Előzmény: ÁsítóSárkány (29967)
Hattori Hanzo69 Creative Commons License 2021.05.07 0 0 29968

Éppen akartam írni, hogy :"A körforgalmat elhagyó járművet is menetirány-változtatónak kell tekinteni." Csak megelőztél.

Ennek ellenére kötözködésnek érzem amit írsz, mert nem azt írtam, hogy logikátlan, hanem, hogy talán annak tűnhet. Ráadásul a szövegkörnyezetből/ mondanivalómból pont az derül ki, hogy miért mégsem az...

 

Nyilván a kérdés arra irányult, hogy nem is tehetsz mást az adott forgalomszervezés mellett mint, hogy jobbbra elhagyod a kf-at. Akkor minek is ezt jelezni. Minek jelezni egyáltalán olyasmit, ami - elvileg - mindenki számára nyilvánvaló? (Vigyázat! Ez nem az én kérdésem :))

Előzmény: ÁsítóSárkány (29967)
ÁsítóSárkány Creative Commons License 2021.05.07 0 0 29967

Nem logikátlan. A 29 § el is magyarázza a logikát. A másik útra bekanyarodás irányváltás. Felmentés csak a behajtásnál van, mert ott mindenki ugyanarra megy...

Előzmény: Hattori Hanzo69 (29966)
Hattori Hanzo69 Creative Commons License 2021.05.07 0 0 29966

A körforgalomból kihajtást minden esetben irányjelzővel jelezni kell. A szabály ezt mondja ki, - felmentések/ kivételek nélkül.

 

Neked abban igazad van, hogy ez - a vázolt spec. esetben - talán logikátlan és értelmetlen, de mennyivel értelmesebb dolog pl. éjjel, egyedül az autópályán jobbra tartani, vagy akár irány(t)-jelezni. Pedig ott is kötelező. 

Ilyenkor az elv talán az, hogy

1.) nem lehetsz benne teljesen biztos, hogy valóban nincs a forgalomnak egy olyan résztvevője (akit még esetleg nem észlelsz) és számára megtévesztő lehet a jelzésed elmaradása

2.) másrész ne szokjuk meg, hogy felmentést adunk magunknak bizonyos elemi szabályok alól, csak azért, mert - akkor és ott - éppen totálisan semmi értelme nincs. Annak a vége az lenne, hogy az éjszaka közepén nem állok meg a pirosnál, mert km-ekre látszik, hogy nincs gyalogos/ vagy keresztező jármű.

 

Röviden értelmetlen, de "a szabály az szabály".

A konkrét esetedben a következő behajtónál-hoz közeledő, nem feltétlenül látja (vagy nézi/figyeli) a rád vonatkozó záróvonalat, hanem csakis a te jelzésedet: kihajtasz, vagy nem hajtasz ki. Arra is gondolhat, hogy "benézted" a z.vonalat és jösz körbe/ tovább... Tehát, ha nincs jobbra irányjelzés, akkor esetleg - defenzíve - megtorpan. Mögötte a bátrabb, offenzív vezető, meg belerongyol, mert "miért lassítottál ok nélkül?!". Szóval lehet belőle galiba is...

Előzmény: Berezvai Ferenc (29965)
Berezvai Ferenc Creative Commons License 2021.05.07 0 0 29965

Üdv,

 

gyors kérdés: akkor is kell-e irányjelzést használni a körforgalomból kifelé, ha a körforgalom többsávos, és a sávok záróvonallal vagy valamilyen fizikai akadállyal el vannak választva. Tehát a sávomat nem tudom elhagyni már a körforgalom előtt, a külső sávban haladva az első kihajtón elhagyom a körforgalmat (a fehér teherautó lent)?

 

THX

 

ÁsítóSárkány Creative Commons License 2021.04.06 0 0 29964

Valójában az 54. § (8) a)-t kerestem volna:

 

(1) Kerékpárral a kerékpárúton, a kerékpársávon vagy erre utaló jelzés (117/c. ábra) esetében az autóbusz forgalmi sávon, ahol ilyen nincs, a leállósávon vagy a kerékpározásra alkalmas útpadkán, illetőleg - ha az út és forgalmi viszonyok ezt lehetővé teszik - a lakott területen kívüli úton, a főútvonalként megjelölt úton az úttest jobb széléhez húzódva kell közlekedni.

 

(8) Az (1) és a (3) bekezdésben, a (4) bekezdés b) pontjában, valamint a (7) bekezdés b)-f) pontjában foglalt rendelkezéseket a segédmotoros kerékpárok - a quad és a mopedautó kivételével - közlekedésére is alkalmazni kell azzal, hogy

a) lakott területen a kerékpársávon segédmotoros kerékpárral közlekedni,

b) kétkerekű segédmotoros kerékpáron utast szállítani,

c) segédmotoros kerékpárhoz utánfutót kapcsolni

nem szabad.

Előzmény: ÁsítóSárkány (29961)
ÁsítóSárkány Creative Commons License 2021.04.06 0 0 29963

bocsánat, kiseeb technikai hiba segítségével benéztem (és letelepítettem egy hibás kiegészítőt a böngészőmből, ami fura dolgokat művel)

Előzmény: Byk001 (29962)
Byk001 Creative Commons License 2021.04.06 0 0 29962

A kérdésben kerékpár sáv volt, így a kerékpárút nem releváns információ. :)

Előzmény: ÁsítóSárkány (29960)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!