Nem ismerem ezt az írását, de a táblához tartozó szöveg szerint a vastag vonallal jelzett útvonalat tekinti a KRESZ egy útnak, tehát, ha a vastagról letérek, akkor kell irányjeleznem (szerintem).
Egyetértek. Viszont pont ez a táblakombináció kapcsán (igaz, csak az irányjelzési kötelezettség kapcsán) még Pető Attila KRESZprofesszor is igen furákat írt...
Az egyenes irány pont egy gyaloghídban végződik. Legyen az a védett út? Fordítsd meg az útirányt: a gyalogút felől, ahol nem hajthatsz át autóval, mindkét oldalon van 4-4 ház. Ezen 8 ingatlan megközelítését szolgáló út legyen védett?
Jó, de számomra logikátlan egy kertvárosban, hogy sehol nincs semmi tábla, itt meg van egy ilyen védett út, ami jobbra kanyarodik. Valami nagykutya arra lakik és levédték az útját? Vagy miért pont ez lett így védve?
16.§ (1) u) * „Útkereszteződés alárendelt úttal” (89. ábra); a tábla azt jelzi, hogy az úton olyan útkereszteződés van, amelyben a járműnek elsőbbsége van a keresztező úton érkező járművel szemben; a jelzőtábla azt is jelezheti, hogy az alárendelt út melyik irányból torkollik az elsőbbséggel rendelkező útba (89/a. ábra). A jelzőtábla alatt elhelyezett kiegészítő tábla mutathatja az útkereszteződés alaprajzi vázlatát, vastag vonallal jelezve az elsőbbséggel rendelkező út vonalvezetését (89/b. ábra);
Becsülendő, hogy szeretnél tanulni, de azért ezek a legalapabb dolgok a KRESZ-ben, amivel azért minden járművel közlekedőnek illik tisztában lennie.
A főútvonal táblával ki nem jelölt "főútvonal" jobbra kanyarodik.
De így van kirakva, mintha az egyenesen haladó út lenne a főút. Nem megtévesztő ez? Nem főútvonal táblát kellett volna kirakni? (bár mellék utcában nem szokás)
Másik kérdés:
Egyébként mit ír a kresz, valahol nincs ismétlő főútvonal tábla ha főúton haladsz így tök zavaró hogy nem tudod hogy főút-e vagy sem. Nem minden kereszteződés után kéne kitenni a főútvonalas táblát?
Ha a neonsárga háttérre gondolsz, az jogilag rendben van:
Jelzési Egyezmény 8. cikk: 3. Az Egyezményben semmi sem tiltja, hogy a jelzőtáblák értelmezésének megkönnyítése céljából feliratot alkalmazzanak a jelzőtábla alatt elhelyezett vagy a jelzőtáblát magában foglaló téglalap alakú táblán; ilyen felirat alkalmazható magán a jelzőtáblán is abban az esetben, ha a jelzőtábla megértését nem nehezíti az olyan vezetők számára, akik a feliratot nem érthetik meg.
KRESZ 10. § (9)A közúti jelzőtáblák az észlelést elősegítő sárga vagy fényvisszaverő sárga háttéren is elhelyezhetők.
És vajon az olyan rikító hátterű, négyszögleges sebességkorlátozó kresz táblákat - ami mondjuk a Külső mester utcán vannak - mennyire szabványosak, mennyire kell komolyan venni?
Nem akartam azonnal hűde feljelenteni. Csak egyszerűen borzalmasan együgyű nyomorult lény, akinek fejében fel sem merül, hogy ilyen poénokkal mit vét...
Leginkább az döbbent meg, hogy fel sem fogja rém egyszerű ünneplésében és létében, hogy marhaságot csinál.
"A balesetveszély létrehozása miatt a jelzőtábla elforgatója, eltulajdonítója a közlekedés biztonsága elleni bűncselekményt követ el, mely alapesetben 3 év szabadságvesztéssel büntetendő. A büntetés mértéke attól függ, milyen veszélyhelyzet alakult ki ennek nyomán. Nyilván nem egyforma súlyú egy behajtani tilos, egy elsőbbségadás kötelező vagy egy lakó-pihenő övezetet jelző tábla eltüntetése. A tájékoztató (például múzeum, repülőtér) táblák eltávolítása szabálysértésnek minősül."
Szerencsére létezik Közúti Jelzési Egyezmény, meg mindenféle műszaki előírás... minimális tábla mérettel és előírással a tábla éjszakai megvilágítására vagy fényvisszavető, fényvisszaverő felületére... a nyilvánvalóan minimum méret alatti vacakokat figyelmen kívül lehet hagyni.
Ezzel együtt, az ilyen vacakokat be lehet jelenteni a közútkezelőnek... a magam részéről egyszer egy valahonnan elcsaklizott és idegesítő helyre a budai alsó rakpartra kitett valódi sebességkorlátozó táblát sikerült egy bejelentéssel begyűjtetnem (a budai alsó rakpartról. Árpád híd és Tímár utca közt, déli irányban)
Ez "vihar a biliben". Engedd el/ lépj tovább! Valakik rossz, hülye vicce. Nyilván látható, hogy fake. Menjél, amennyivel lehet..., majd a buli után leszedi(k), vagy leszedi valaki.
Vajon hogyan kell értelmezni a szülinapi buli alkalmából "részegen jó ötletnek tűnt"-alapon kihelyezett sebességkorlátozó jelzést? Kapható ugyanis diliboltokban mindenféle kresz táblához hasonlító, de méreteiben eltérő kialakítású vacak. Ami bulizni tökéletes, de közúti jelzésként kitűzni oltári nagy baromság (szerintem).
Mondhatnók persze, hogy csak a hülye nem veszi észre a különbséget. De van-e jogom mérlegelni és azon vetyengni haladás közben, hogy a kitűzés jogszerű-e és figyelmen kívül hagyni pusztán kisebb mérete miatt? Mert ezen gombolkozni van idő, miután az ember visszafordul megnézni, mi is volt ez. De amikor 0,4 másodperc akad értelmezni és elhaladni, akkor az egyszerű halandó a legnagyobb egyszerűséggel csak betartja.
Még az is magyarázható, hogy egy kis sebességkorlátozás még nem okozott gondot. De a megtévesztő kitűzés bizony elvonhatja a figyelmet a többi jelzéstől. Vagy mások számára lehet megtévesztő a lassítás, ha nem tudják okát.
Ez egy kocsma előtt készült kép, ahol éppen a negyvenediket ünnepelték. A kép minősége borzalmas, de a nem látszó táblákat utólag bejelöltem. (egyik egy olyan oszlopon van alul, ahol másik két szabályosan és indokoltan kitett tábla van)
36. § (12) Ha a járműveknek útkereszteződésben, útszűkületekben, szintbeni vasúti átjárónál vagy egyéb forgalmi okból meg kell állnia, – előre sorolás céljából – kétkerekű motorkerékpárral, illetve kétkerekű segédmotoros kerékpárral az álló járművek mellett, vagy azok között, kétkerekű kerékpárral az úttest szélén, az álló járművek mellett jobbról szabad előrehaladni, ha
a) az előrehaladáshoz elegendő hely áll rendelkezésre, és
b) az irányváltoztatási szándékot jelző járműveket az irányváltoztatásban nem akadályozzák.
Ha nem irányjelzett jobbra, amikor elkezdél elhaladni, akkor nem voltál hunyó... Persze akár ki is éghetett a jobb hátsó indexlámpája... persze aki rutinos, azt észreveszi a gyakoribb visszajelzésből.
de utánam jött tehát a jobbra index nem valószínű, illetve feltételezem nem szívatná meg magát ennyire egy "egyirányú utcák sokasága" övezetben egy anyázásért :)
Meg kell mondanom, hogy - mivel régóta nem motorozok, - kicsit utána kellett olvasnom az aktuális szabálynak. (Amúgy én átlagon felül, lelkiismeretesen szoktam engedni/ biztosítani/ félrehúzódni, stb. a motorosok előre "egerészését". Meg is szokták köszönni...) Szóval szerintem sem voltál szabálytalan. Valószínűleg ott lehetett a gond, hogy a tökölő autós, már jobbra (szándékozott) indexelni, vagy legalább is fontolgatta a jobbra kanyarodást / szinte biztosan nem a tükröt figyelte... és meglepted, hogy ott teremtél.