Keresés

Részletes keresés

207i Creative Commons License 2002.11.18 0 0 29
Előre is köszönöm!
Előzmény: mcc (28)
mcc Creative Commons License 2002.11.17 0 0 28
Feltöltögetek egy párat, aztán küldök e-mailt.
Előzmény: 207i (27)
207i Creative Commons License 2002.11.17 0 0 27
Engem nagyon érdekelne, mert már régóta keresek ilyen dalokat, mivel citerazenekart vezetünk a feleségemmel.
Előzmény: mcc (26)
mcc Creative Commons License 2002.11.09 0 0 26
Nekem nagyon sokat jelent a vallásos népdal. Van egy-két (nem sok) nóta, amiben szerintem benne van a teljes kereszténység (lényege). Megpróbáltam ilyeneket összeszedni, de még nagyon engedékeny hozzáállással se jött össze egy félóránál több. Nem feltétlenül az ünnepkör dalai a legmélyebbek. De vannak nagyon mélyek. Szerintem megérne egy jelszavazott tar.hu-oldalt mp3-ban, ha van érdeklődés a csencselésre...
207i Creative Commons License 2002.11.08 0 0 25
Na igen, nálam a labda, de nem m?ködött az internetem.

Mit is mondjak? A magam véleményét, ha jól emlékszem, már elmondtam, bár akkor úgy kezdtem, hogy hallottam valakit?l ezt az álláspontot. Tehát az én véleményem az, hogy azokat a dolgokat kell elhagynunk keresztény életünkb?l, amelyek b?nösek. Szerintem a népzene önmagában nem rossz. Ha valaki szerint rossz, az hagyja el!

UFF!

Előzmény: Törölt nick (24)
Törölt nick Creative Commons License 2002.11.03 0 0 24
Még a Bibliát is olvasgattam. Jézus egyszer azt mondta: "Mert szoros az a kapu és keskeny az az út, a mely az életre visz, és kevesen vannak, a kik megtalálják azt." Ha ez nem igaz, akkor a "keresztény Európa" rossz alapokon áll, hiszen a kereszténység "alapítója", aki azt mondta magáról, hogy isten fia, tévedett. Ha meg igaz, akkor menint csak rossz alapokon áll, hiszen akkor minden kereszténynek mondott ember jó úton jár, viszont nincsenek kevesen.
Csak akkor m?ködik a "mezei" kereszténység, ha következetlenek vagyunk.

Persze, ez igaz, ha minden magát kereszténynek valló ember azt a keskeny utat járja. De Jézus nem ezt mondta hogy minden keresztény ezt az utat járja (hiszen akkor még nem is voltak keresztények), hanem azt, hogy kevesen vannak azok akik ténylegesen megtalálják saját spirituális útjukat.

Amúgy igazad van, beszéljünk a népzene és kereszténység viszonyáról, most éppen nálad a labda.

Előzmény: 207i (23)
207i Creative Commons License 2002.10.31 0 0 23
"Miért, a sima, mezei keresztény mit követ? :-)"

Szokták mondani, hogy "keresztény Magyarország", "keresztény Európa". Szerinted Jézust követik? Szerintem nem.
Az újjászületett keresztény Istennek veti magát alá. Sokáig én sem értettem a különbséget. Jártam templomba, kialakítotam magamnak egy saját világnézetet, ami a katolicizmus, panteizmus, stb. keveréke volt. Mindent meg tudtam a segítségével magyarázni. Nekem megfelelt. Nagyon rendes, erkölcsös, mértéktartó embernek tartottam magamat.
Még a Bibliát is olvasgattam. Jézus egyszer azt mondta: "Mert szoros az a kapu és keskeny az az út, a mely az életre visz, és kevesen vannak, a kik megtalálják azt." Ha ez nem igaz, akkor a "keresztény Európa" rossz alapokon áll, hiszen a kereszténység "alapítója", aki azt mondta magáról, hogy isten fia, tévedett. Ha meg igaz, akkor menint csak rossz alapokon áll, hiszen akkor minden kereszténynek mondott ember jó úton jár, viszont nincsenek kevesen.
Csak akkor m?ködik a "mezei" kereszténység, ha következetlenek vagyunk.

SZVSZ a népzene és a kereszténység kapcsolatáról kellene beszélni.

Előzmény: Törölt nick (22)
Törölt nick Creative Commons License 2002.10.30 0 0 22
Szia,

"Mit jelent az, hogy újjászületett keresztény?" - holnap megválaszolom. Jó kérdés, de nehéz válasz. Addig csak röviden: Jézus követője.

Miért, a sima, mezei keresztény mit követ? :-)

"Egyébként pedig miként lehet bármi is bűnös dolog? Nem minden Istentôl van?" En a Bibliára alapozok, ami a Te elképzelésednek kicsit ellentmond. Nem minden van Istentől. Van ami Isten ellen irányul. A Biblia azt mondja, hogy Isten haragszik a bűnre. Ezért a bűn nem vihet Isten felé, csak eltávolíthat tőle.

És nem te teszed minden cselekedetedet bűnössé vagy nem bűnössé? Van egy buddhista koan: két szerzetes vándorlásaiban elér egy folyóparthoz, ahol egy gyönyörű nô próbál átjutni. Az egyik felajánlja segítségét, hogy átviszi, amin a másik megrökönyödik, hiszen a buddhista szerzetesek nem érinthetnek nôt semmilyen formában sem. Mikor átérnek, a segítôkészebb leteszi a nôt, majd továbbmennek. Egykét óra múlva a második megszólal: "Testvérem, hogy vetemedhettél ekkora bűnre, hiszen Buddha megtiltotta nekünk a nôk érintését?" Erre az elsô: "Barátom, én letettem azt a nôt a folyóparton, te viszont orák óta hordozod magaddal. Ki a bűnösebb?"

Érted.

Előzmény: 207i (21)
207i Creative Commons License 2002.10.29 0 0 21
Bard: Igen.

Jacques de Molay:
"Most akkor bűnös dolog a népzene vagy sem (számodra)?" - nem, de sok -szerintem- bűnös dolog kapcsolódik hozzá, amiket ha nem tudnék róla leválasztani, abbahagynám.

"Mit jelent az, hogy újjászületett keresztény?" - holnap megválaszolom. Jó kérdés, de nehéz válasz. Addig csak röviden: Jézus követője.

"Egyébként pedig miként lehet bármi is bűnös dolog? Nem minden Istentôl van?" En a Bibliára alapozok, ami a Te elképzelésednek kicsit ellentmond. Nem minden van Istentől. Van ami Isten ellen irányul. A Biblia azt mondja, hogy Isten haragszik a bűnre. Ezért a bűn nem vihet Isten felé, csak eltávolíthat tőle.

207i

Előzmény: Törölt nick (20)
Törölt nick Creative Commons License 2002.10.29 0 0 20
Most akkor bűnös dolog a népzene vagy sem (számodra)? Mit jelent az, hogy újjászületett keresztény?

Egyébként pedig miként lehet bármi is bűnös dolog? Nem minden Istentôl van? Vannak dolgok, amelyek Isten felé visznek, és vannak, amelyek eltávolítanak tôle. Nem lehet cél kizárni a világ dolgainak egy részét, mint pl. a népzene, olyan alapon, hogy ez eltávolít Istentôl. Célod az kell legyen, hogy mindenben Isten jelenjen meg számodra, a borban, a nôben, az ételben, zenében, olvasásban, stb. Ha ad absurdum gyilkolnod kell, legyen az is szent, szakrális.

Előzmény: 207i (18)
Bard Creative Commons License 2002.10.29 0 0 19
Te újjászületett keresztény vagy?
Előzmény: 207i (18)
207i Creative Commons License 2002.10.29 0 0 18
Nemrégen olvastam egy új szempontot a témánkhoz: Az újjászületett keresztény embernek csak azokat a dolgait kell elhagynia a régi életéből, amelyekhez bűn kapcsolódik. Tehát ha számomra a népzene és a bűn összekapcsolódik, el kell/kellene halgynom.
Milyen bűnök kapcsolódnak a népzenéhez? Én sokáig aktívan bene voltam. Nem is kevés. Még most is zenélek, de már csak néha-néha lépek fel, mert a legtöbb fellépés vasárnap lenne, amit nem vállalok.

207i

elterito Creative Commons License 2002.10.22 0 0 17
"elterito, az miert lenne atkozodas??? a bibliaban is vannak hasonlok, meg durvabbak is"

Van, gondolom annak egy része is feltételes átok:

"Ha elfeledkezem rólad Jeruzsálem..."

Előzmény: Törölt nick (11)
elterito Creative Commons License 2002.10.22 0 0 16
Nem azt jelenti, de mégis azt mondja. Mindenki mondja azt amit tényleg akar, ne hülyeséget :-)

elterito

Előzmény: 207i (14)
207i Creative Commons License 2002.10.22 0 0 15
Az, hogy a művészetnek, zenének pozitívnak kell lennie utoljára egy radikális jobboldali embertől hallottam. Majdnem el is hittem neki, de miután elgondolkoztam rajta, rájöttem, hogy ezt nem lehet előírni, mert ez csak a diktatúrákban szokás.
Előzmény: Törölt nick (12)
207i Creative Commons License 2002.10.22 0 0 14
Még soha nem hallottam önátokról, de lehet, hogy van. Viszont nem hiszem, hogy azt jelentené a "meghalok a bánattól", hogy az illető meg akar halni.
Előzmény: elterito (10)
Törölt nick Creative Commons License 2002.10.21 0 0 13
Ezek a jelensegek azert vannak, mert a nepzene az emberbol jovo zene sajat maganak, ellentetben a tobbi mufajjal, amit azert krealnak, hogy masok hallgassak.
Előzmény: elterito (3)
Törölt nick Creative Commons License 2002.10.21 0 0 12
Miert baj az, ha egy zene a depressziorol szol?
A nepzene is sokszor haboruk, szerelmi szakitasok, tragediak emleket orzi. alapvetoen teves felfogas szerintem, hogy zenenek pozitivnak kell lennie. A zenenek tobb funkcioja van, ami lehet hangszeres tudas bemutatasa, hangulat kozvetitese, mas produkciok kiegeszitese stb.
A zene eleve nem lehet alapvetoen pozitiv, hiszen ha a zeneelmeletet vesszuk alapul, akkor a duros es a molos hangzas kozott alapveto erzelmi kulonbsegek vannak, es a molos hangzasra epulo zene eleve sokkal negativabb, mint a duros.
En sokkal jobban szeretem a negativ dolgokrol szol tartalmas zeneket, mig a pozitiv dolgokrol szola zeneken a leheto legkevesebbszer gondolkodom el.
A negativ zene elgondolkodtat, a pozitivra meg jo verni a ritmust vezetes kozben, mas haszna nincs. De ez embertipusfuggo.
Csak szeretnem eloszlatni azt a tenyt, hogy a depressziorol, eroszakrol szolo zene rossz zene. Az is lehet nagyon jo zene, akar nepzene, akar klasszikus, akar kortars konnyuzene
Előzmény: elterito (1)
Törölt nick Creative Commons License 2002.10.21 0 0 11
elterito, az miert lenne atkozodas??? a bibliaban is vannak hasonlok, meg durvabbak is
elterito Creative Commons License 2002.10.21 0 0 10
Lehet. De nekem még az is önátok ha valaki fájdalmában azt mondja hogy "meghalok a bánattól".
Így már más a kép.
Előzmény: Bard (9)
Bard Creative Commons License 2002.10.21 0 0 9
Hát nemtudom, hogy a népdalok többsége átkozódás volna-e... Kicsit más elképzelésünk van a népdalokról... Vagy más népdalokat ismerünk... Vagy az átkozódásról más az elképzelésünk...
Előzmény: elterito (8)
elterito Creative Commons License 2002.10.21 0 0 8
"A "száradjon le a keze" igy önmagában nem népdal, hanem átkozódás... ;-) "

Ez igaz is, de a népdalok egy része valóban átkozódás, még ha finomabb is pl. (belehasad a szívem a búba) :-)

elterito

Előzmény: Bard (7)
Bard Creative Commons License 2002.10.21 0 0 7
Azért itt pontos szöveg/dallam nem ártana...

A "száradjon le a keze" igy önmagában nem népdal, hanem átkozódás... ;-)

Előzmény: Törölt nick (6)
Törölt nick Creative Commons License 2002.10.21 0 0 6
A "szaradjon le a keze" tuti hogy nem tesz jot senki lelkenek...
elterito Creative Commons License 2002.10.21 0 0 5
Ja? Jó! lehet, pszichológiához nem értek.
Előzmény: Bard (4)
Bard Creative Commons License 2002.10.21 0 0 4
Ennyi elég, sejtem mire gondolsz... Mondjuk nem értek egyet, szerintem azok a zenék, amikben szomorúság, vagy depi, vagy agresszió van, azok éppen hogy jót tesznek a léleknek. Modern szóval, terápiás hatásuk van. De persze igazolni nem tudom...
Előzmény: elterito (3)
elterito Creative Commons License 2002.10.21 0 0 3
Tudok. Az a népzene amelyben arról van szó hogy elhagyott a babám ezért száradjon le a keze, vagy az enyém hogy ne lehessen vele ölelni. Konkrétumot nem tudok, mert elég ritkán hallgatok magyar népzenét, éppen a nyekergős stílusa miatt.
Tisztelet a kivételnek, van jó is!

elterito

Előzmény: Bard (2)
Bard Creative Commons License 2002.10.21 0 0 2
Tudsz konkrét példát mondani olyan zenére, ami ellen ellen kellene állni, mert depresszióról, vagy erőszakról szól? Akár nép, akár rock jöhet, vagy klasszik is, szóval mindegy, csak lélekre káros legyen és konkrét.
Előzmény: elterito (1)
elterito Creative Commons License 2002.10.21 0 0 1
Elvileg lehet egy népzene, sőt akár klasszikus zene is rossz. Hiszen szólhat depresszióról, erőszakról stb. No persze ha valaki ellen tud állni a zenéből jövő rossz hangulatnak, az más.

elterito

Előzmény: 207i (-)
Bard Creative Commons License 2002.10.21 0 0 0
A népzene nagyon jó hatással van a lélekre, csakúgy mint a rockzene. A bigott zeneellenesek (akár nép akár rock) pedig hülyék... :-) Mindig voltak ilyenek...

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!