A galambok után, most a darazsakkal gyűlt meg a bajom !
Lakótelepen, blokban, 6. emeleten lakok, és mindig nyitva tartom a konyhaablakom, ami nem csukható hanem csak hajlítható .
Eggyel kezdődött, most kettő jár be, de már megöltem vagy hármat . Tartok tőle, hogy közelben van a kis fészkük . Nem szeretném, ha ellepnének; mit tehetnék ellenük ?
Köszönöm szépen ezt a gyors választ. Megnézetem a keresőben, igen, valóban ő az. A háta halvány pirosas színezetű. És tényleg hatalmas. A molylepkét csak a hasonlóság miatt írtam, de már látom, badarság volt. :) Ismételten köszönöm. További szép estét!
Fagyalszender (Sphinx ligustri). Legalábbis annak néz ki, nem túl jó a kép.:(
NEM MOLYLEPKE!!! Szender ő, attól még, hogy éjjel repül, nem molylepke, teljesen más rendszertani kategóriába tartozik, nem kártevő, mint a molyok (pl. almamoly, kukoricamoly). Mindenfelé gyakori, csak este repül, ezért ritkán látjuk. Virágokból nektárt szívogat, nagyon hosszú a pödörnyelve, a legmélyebb kelyhű virágból is tud táplálkozni.
Sziasztok. Ezt az Elient a teraszon találtam. :) Olyasmi, mint a molylepke, csak kb négyszer akkora. Tehát zilplató méretű lepke :))) Mivel kezdett szürkülni, nem igazán tudtam jó képet készíteni róla, de iszonyatosan kíváncsi lennék, ki lehet ő. Remélem, nem valami afrikai esőerdőben élő emberevő lepke :))))
Szlovákiában fogtad? Európában 7 faj él, ebből a Szlovákiában is élő daliás cincér fajok: Acanthocinus reticulatus Acanthocinus griseus
Acanthocinus aedilis
Valószínűleg te az Acanthocinus reticulatus egyik példányát fogtad meg. Magyarországon ugyanez a 3 faj fordul elő, de az első kettő nálunk nagyon szórványos, míg az A. aedilis egy fenyvesekben elterjedt, és védett fajunk.
Most találkoztam először ezekkel a rovarokkal.Egész este ezeket hajkurásztam az ágyban.Mi lehet ez. A szabad természetben van egy kis faházam. A válaszokat előre is köszönöm.
Abszolút jól gondoltad, mert ez egy kullancslégy! Azon belül is szerintem egy Szarvas-kullancslégy, gyakran találkozhatunk vele kirándulások alkalmával. Amikor megtalálja a gazdaállatot (például egy szarvast), akkor ledobja a szárnyait, befurakszik a bőr alá és ott élősködik...
Fatetvek (Psocoptera rend). Ha beírod a rend nevét a keresődbe, sok szép, szárnyas rovart találsz, de ez ne zavarjon. A tiédnek csökevényes a szárnya, mint például ennek:
Nem bogarak, nem károsak (nem csípnek, nem szúrnak, nem terjesztenek betegséget, nem mennek bele az élelmiszerbe). Nem kell kiírtani, a gyerekeknek (sem) lesz semmi baja tőlük. Nálunk is vannak a fürdőszobában, ahol a festék alatt néhol enyhén penészesedik a fal.
A nevükkel ellentétben nem élősködők!!! Szerves törmelékkel, illetve főleg gombákkal táplálkoznak. Jelenlétük a fa szerkezetekben azt jelzi, hogy valószínűleg valahol kicsit gombásodik a fa. Ellenőrizzétek, nem penészesedik-e valahol a szerkezet, vagy nincse-e egyéb gomba. Lehet, hogy olyan kevés a gomba, hogy nem látszik (bár ha annyira elszaporodtak...).
Szóval jó, hogy vannak ezek a rovarok, mert figyelmeztetnek. Ha megszűnik a gomba, akkor majd lecsökken a számuk, talán el is tűnnek.