Keresés

Részletes keresés

Platon Creative Commons License 2002.09.14 0 0 23
Így van, de nincs sok különbség hogy a túloldalon robbantasz vagy az innensőn. Jutna a L pontokba, és a földre is belőle, de valószinüleg nem túl jelentős mennyiség.
Előzmény: moonshadow (22)
moonshadow Creative Commons License 2002.09.13 0 0 22
A Hold innenső felén okozott atomrobbantásnál azért jutna némi radioaktív törmelék, por a földre is, nem?
Előzmény: angyalhentes (19)
moonshadow Creative Commons License 2002.09.13 0 0 21
Tulajdonképpen a holdon a már említett hélium izotópon kívül lehet más értékes fém?
Drága platinafémek vagy ilyesmi?
padisah Creative Commons License 2002.09.13 0 0 20

A Holdra közlekedni elég drága mulatság, az meg hogy mit bányászol ...

Ha ez igaz, hogy ott van He -3 (foggalmam sincs a HTML kódokról ...), akkor az lehet egy nyersanyag. (ami elég drága hogy megérje elhozni ...)

Az biztos, hogy a Hold kiaknázására irdatlan nagy cégek vállalkozhatnak, az ilyenek pedig nemszivesen kockáztatnak. Be fog indulni, csak lassan. Esetleg tényleg fedőcégeken keresztül. Aztán aki benne van egy ilyen fedőcégben, és rájön hogy megy a dolog, rögtön saját céget alapít, és ő lesz a császár ...

angyalhentes Creative Commons License 2002.09.13 0 0 19
Akkor mar az innenso felen, hadd szorakozzanak jol az amator csillagaszok.

Szerintem is ugy van, ahogy Silan irta, amikor Armstrong a Holdra lepett, nem az volt az elso mondata, hogy "Egy kis lepes az embernek, egy hosszulepest mindenkinek.", hanem igazibol az, hogy "Stipistopi az enyime."

:)

Előzmény: moonshadow (17)
Platon Creative Commons License 2002.09.13 0 0 18
:o)
Azthiszem, elég látványos lenne egy radioaktivitástól foszforeszkáló hold éjszakánként. :o)

Bár tartok tőle, hogy nem korlátoznák magukat oda :o(

Előzmény: moonshadow (17)
moonshadow Creative Commons License 2002.09.13 0 0 17
Pedig a Holdat remekül lehetne használni arra is, hogy akik háborúzni akarnak, azok a Hold túlsó felén lerendezhetnék a vitás ügyeiket :)
Előzmény: Platon (16)
Platon Creative Commons License 2002.09.13 0 0 16
Itt a földön biztos. :o(

Bár egyenlőre még főleg a víz, és persze másodsorban az olaj a favorit a háboruk kirobbantásában, de ahogy én a politikusokat ismerem, lessz itt még háború a holdért is :o(

Előzmény: moonshadow (15)
moonshadow Creative Commons License 2002.09.13 0 0 15
A cikk alapján amit olvastam, már kapisgálják a dolgokat hogyan lehetne pénzt csinálni egy a Hold előnyeit profittá változtató vállalkozással.
Kiváncsi vagyok mennyi idő múlva indul be egy jól működő Hold cég.
Lehet, hogy lesznek háborúk a nyersanyaglelőhelyek vagy a kedvező fekvésű területek miatt?
Előzmény: Platon (14)
Platon Creative Commons License 2002.09.13 0 0 14
Én úgy látom hogy bárki támaszthat területi igényt a holdra aki képes azt meg is védeni.

Ha leteszel egy hadsereget a holdra akkor az a tied amig el nem kerget onnan valaki.

De mivel elég problémás a holdutazás jelenleg, elég ha odamész, és nyugodtan kijelentheted hogy a tied, mivel senki nem képes elkergetni onnann :o)

Ps.

SZVSZ mindezek a megállapodásokkal csak addig fognak törődni amig nem jönnek rá hogyan lehet pénzt csinálni a holdból, utánna rögtön megindul a marakodás érte... :o(

JFEry Creative Commons License 2002.09.12 0 0 13
Ha a tied, vidd haza! Nekem onnan ne kukkolj a kertembe, ablakomba!:-)
Előzmény: Silan (4)
Anti Nomy Creative Commons License 2002.09.12 0 0 12
Látom, rendesen jártatok az ógörög órákra.

ho héliosz=nap
hé szeléné=hold

Előzmény: Simply Red (8)
Silan Creative Commons License 2002.09.11 0 0 11
Az nem He3, hanem 3He. Egymilliard dollarba kerul tonnaja.
Előzmény: Cifu (9)
Silan Creative Commons License 2002.09.11 0 0 10
Ugy bizony. Kie a Nap?
Előzmény: Simply Red (8)
Cifu Creative Commons License 2002.09.11 0 0 9
I.: A hold felszinén található legközelebb He3, vagyis a Hélium harmadik izotópja, amit a fizikusok aféle szent grálnak tartanak, mivel ez az anyag sokkal alkalmasabb lenne a fúziós kisérletekhez, mint a Deutérium, a Tricium vagy a bármely más felmerülhető anyag.

II.: A fentiből származik rögtön egy kis probléma: mi van, ha valaki nekiáll és elkezdi kiaknázni a Hold (majd a Mars és a többi égitest) értékes nyersanyagait? Lesznek-e konkurensek? Hogy fogják felosztani a területeket egymás között (szerződések, esetleg céges háborúk?). És hogy fog ezekhez viszonyulni az "állami" politika.

A dolog nem annyira rózsaszinű, mézes-mázas világképet vetít elénk, mint azt sokan gondolják (lásd még a Star Trek féle "tökéletes" társadalom). Az egy dolog, hogy valaki nekikezd a bányászatnak, de ebből kifolyólag hamarosan hatalommal fog bírni, hiszen az űrbéli épitkezéseknél (akár földkörüli pályán) egyszerűbb a Holdról beszerezni az alapanyagokat, mint a Földröl. Ám nem szabad figyelmen kívűl hagyni az emberi gyarlóságot és kapzsiságot. Hiába tiltja több ENSZ határozat a bolygók és holdak államok általi igényét, ha mondjuk egy ország külügyminisztériuma egyszerűen létrehoz egy kis céget, melyet ő pénzel, de hivatalosan semmi köze hozzá?

Hiába tiltja egy másik ENSZ határozat az űrbéli fegyverkezést, ha az "csupán" az országokra vonatkozik - elég ha egy pár "renitens" kijelenti, hogy ők megalkotják az áltatuk tökéletesnek vélt társadalmat a világűrben, melyre egyetlen földi ország hatalma sem terjedhet ki, és mentes minden "földi bűntől"? Vajon legyintenek az országok vezetői erre?

A különféle határozatok nem jelentenek kőkemény alapot, ha van akár csak egy ember is, aki azt nem tartja magára érvényesre...

Simply Red Creative Commons License 2002.09.11 0 0 8
De héliumot nem. Az a napban van! :-)
Előzmény: Nemozoli (7)
Nemozoli Creative Commons License 2002.09.11 0 0 7
Szelént biztosan lehet találni... :-)
Előzmény: moonshadow (6)
moonshadow Creative Commons License 2002.09.11 0 0 6
Kiváncsi vagyok, vajon mi fog történni akkor, ha a Holdon valamilyen formában működő vállalkozás jelentős anyagi hasznot hoz.
pl valahol valamit bányásznak, vagy olyan kísérleteket végeznek amit a Földön nem szabad, vagy nem lehet az adottságok miatt.
Nem fenyegeti a Holdat valamiféle felparcellázás?
De az is milyen szempontok alapján?
Silan Creative Commons License 2002.09.11 0 0 5
Vagy Armstrongé, mert o mindenkinel elobb volt ott!
Előzmény: Silan (4)
Silan Creative Commons License 2002.09.11 0 0 4
Enyimé!
Előzmény: moonshadow (-)
Dr. Lecter Creative Commons License 2002.09.10 0 0 3
Van néhány ENSZ-határozat, ill. az ENSZ Világűrbizottságának (COPUOS) van néhány kidolgozott szerződése. Először volt egy közgyűlési határozat, (1721/XVI), melyet 1961. december 20-án egyhangúlag fogadtak el. Ebben többek közt az áll, hogy "A világűrt és az égitesteket valamennyi állam anemzetközi joggal összhangban szabadon kutathatja és használhatja, s ezek állami foglalás tárgyai nem lehetnek". A szerződések között a legfontosabb (és a világűrjog alapokmányát képezi) az 1967. január 27-én aláírt Alapelvszerződés ("Szerződés az államok tevékenységét szabályozó elvekről a világűr kutatása és felhasználása terén, beleértve a Holdat és más égitesteket") Ez 1967. október 10-én lépett hatályba, idáig 93 állam csatlakozott hozzá. (Magyarország még 1967-ben)
Az 1979. dec. 18-i Holdegyezmény ("Egyezmény az államok tevékenységéről a Holdon és más égitesteken") 1984-ben hatályba lépett ugyan, de eddig csak 13 ország írta alá, sem az USA, sem Oroszország nem csatlakozott hozzá.

Lényeges momentum, hogy ezek a szerződések csak államokra vonatkoznak, magánszervezetekre/személyekre nem. Éppen ezt használják ki a hold/marstelek-árusok, akik jó sápot húznak azokból a marhákból, akik hajlandók ilyesmiért fizetni. Ugyanis az ilyen "tulajdonjognak" semmilyen érvényt nem lehet szerezni. Szerintem.

moonshadow Creative Commons License 2002.09.10 0 0 2
Jó, de milyen megállapodás és kik között? :)
Előzmény: Törölt nick (0)
Kamikaze Creative Commons License 2002.09.10 0 0 1
Ha jól tudom, a Hold , Mars és a többi égitest jogilag senkinek sincsen a tulajdonában , ugyanez az eset például az Antarktisszal.
Törölt nick Creative Commons License 2002.09.10 0 0 0
A Hold 0 alaku. :)
Szerintem aze aki megmuveli. :)
Komolyra forditva: asszem van valami megallapodas.
moonshadow Creative Commons License 2002.09.10 0 0 topiknyitó

Itt
van egy cikk, melyben megtudhatjuk, hogy rengeteg terv van a Holdal kapcsolatos vállalkozásokra. Most éppen magán szondát fog küldeni egy cég a Holdra.
Jogilag kié a Hold?
Ha én csinálok itthon egy hold céget és szondát akarok küldeni megtehetem? :))

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!