Keresés

Részletes keresés

értelmiségi Creative Commons License 2003.08.06 0 0 25
Vegigolvastam a topicot. Kar, hogy igy elsullyedt.
Villon Francois Creative Commons License 2002.06.26 0 0 24
Kedves Újlaki!

Nagyon köszönöm a kritikát, a "C" és a "," témában maximálisan igazad van, a "J.A."-val nem értek egyet. Csöppnyi segítséget szeretnék kérni a névhez: kérlek írd le a kódot, mellyel a "c" helyett helyes betűt használhatnék!
Köszönöm!

Conspirador Creative Commons License 2002.06.26 0 0 23
Tegyuk hozza, a gyilkossag, mint olyan nem szerepel a Btk-ban. Emberoles van. De egyebkent persze igazad van.
Előzmény: Újlaki (21)
Újlaki Creative Commons License 2002.06.26 0 0 22
Kedves François!

Megnéztem a honlapot, elsőre tetszik. De nem lehetne azt a keresztnevet helyesen írni? Így frankoának kellene ejteni... És természetesen vesszővel írjuk a Villon, a költő lapcímet; vessző nélkül ugyanis kijelentő mondat lesz, és azt jelenti, hogy "senki más, csakis Villon a költő". Én úgy írnám: Villon-balladák, Villon-estek. És "...a J.A. által fordított..."

Előzmény: Villon Francois (20)
Újlaki Creative Commons License 2002.06.26 0 0 21
Tévedsz, Tamás. Az emberölés és a gyilkosság jogilag nem azonos fogalom. Az emberölés a tágabb, és csak az előre megfontolt emberölést nevezik gyilkosságnak. A köznyelvben persze összemosódik a kettő.
Előzmény: Tamás (10)
Villon Francois Creative Commons License 2002.06.25 0 0 20
SZép Napot!

Ha van időtök és kedvetek, kérlek nézzétek meg ezt az oldalt:

www.Villon.hu

Nagy segítség lenne, ha a vendégkönyvbe (Fórum) leírnátok a véleményeteket, hiszen látom, komoly gondolkodókkal állok szemben!

Üdv,
Villon

wizes Creative Commons License 2002.06.21 0 0 19
Mivel nem vagyok testileg /Deee/ absz fiatal.
Szabó Lőrinc bácsit akkó megkérdeztem. = (Pá)
Mi volt?
- semmi.-
Miért?
Csakk.
Nyelvét? (akinem)
Csakazértis, mert legyen más!
/Faludy/
Pach.
wizes.
Előzmény: Újlaki (3)
pernahajder Creative Commons License 2002.06.21 0 0 18
Jól csoportosítod, Tamáska, bár én egy kicsit értékelném.

A generális elv a törvény előtti egyenlőség. De ez csak egy keret: mindössze annyit jelent, hogy a bírónak - bárki is kerüljön elé - azonos metódussal kell megállapítania a bünösséget és azonos szabályok szerint kiszabnia a pönálét.

A második az egyéniesítés. A bíró nem mérhet úgy, hogy egy kiló=20 forint, az elkövető személyiségében rejlő összes okot (megjegyzem: egyenlően minden elkövetőnél) fel kell tárnia. Viszont nincs két azonos személyiség, nincs két azonos motiváció. No innen már eltér a dolog.

A harmadik: az ítélő bíró egyénisége. Ő is individuuum, szocializálódott valahol, vannak kötődései, értékpreferenciái, sőt - horribile dictu - még politikai szimpátiái is. És a döntést a bíró szubjektív meggyőződése alapján hozza meg.

No innentől kezdve nincs törvény előtti egyenlőség. Bármennyire is szeretnénk: ilyen nem is lehet. Legalábbis a büntető igazságszolgáltatás jelenleg világszerte alkalmazott módszerei között. Sajnos.

Ezért nem lehet kompjuterizálni a büntető ítélkezést. :)

Előzmény: HitetlenTamaska (12)
pernahajder Creative Commons License 2002.06.21 0 0 17
József A. fordított Villont? Istenuccse utánanézek. Kösz.
Előzmény: tegla (15)
Törölt nick Creative Commons License 2002.06.20 0 0 16
Állítólag Balassi Bálint sem volt makulátlan uriember.
Előzmény: csendesDon (14)
tegla Creative Commons License 2002.06.20 0 0 15
József Attila
Előzmény: pernahajder (9)
pert1 Creative Commons License 2002.06.20 0 0 13
A közelmúltban nálunk is volt egy amator színházi rendezoféle, aki Szanyiszlavszkij módszerével
akart lányokat megfojtani. A bíróság nem értékelte a muvészetét, bár az is igaz, hogy többszöri
próbálkozásra is lehetoséget kapott :(

Ki tudja, ha engedik az elso néhány áldozat megfojtását, akár nagy muvész is válhatott volna
belole.

Felmerül a kérdés, hogy meg kell-e különböztetni az elbíráláskor azokat, akik elobb voltak nagy
költok és azután gyilkoltak azoktól, akik elobb gyilkoltak és csak azután válhattak volna nagy
költokké vagy muvészekké, ha az igazságszolgáltatás nem törte volna derékba (öket meg kerékbe)
bíztatóan induló müvészi pályafutásukat.

Előzmény: csendesDon (-)
HitetlenTamaska Creative Commons License 2002.06.20 0 0 12
Ha jól értettem, a topicnyitó végső kérdése az, hogy egy tehetséges ember jogosan aspirálhat-e enyhébb megitélésre egy adott bün elkövetésekor?

A válsz elég bonyolult.
Egyrészt minden büntető törvénykönyv kimondja a törvény elötti egyenlőség elvét, tehát egyelnlően kéne megitélni egyenlő cselekedeteket, de ugyankkor a törvény kötelezővé teszi az előélet, a bün motivációjának, a társadalmi veszélyesség, és egyéb speciális körülmények mérlegelését is.

Ezen kivül létazik a szubjektiv bonus - malus, azaz, ha a biró azt tapasztalja, hogy rendkivüli személyiségggel áll szemben az két ellentétes reagálást is kiválthat belőle:

Olyan pozitiv értékeket lát, amik az enyhébb megitélésre sarkallják, vagy éppen ellenkezőleg
ugy gondolja, hogy az illető éppen az átlagot meghaladó képességei révén jelent fokozott veszélyt a társadalomra, vagy tartozott valna nagyobb belátással az elkövetett vagy elmulasztott cselekdet sulyának megitélése kapcsán, minek következményeként büntetése is arányosítandó.

Előzmény: csendesDon (-)
Törölt nick Creative Commons License 2002.06.20 0 0 11
Én tudok egy harmadikat is. Utolsó sorai kb.:
....
Rőt kötél súgja majd fejemnek
Mi a súlya fenekemnek.
Előzmény: pernahajder (9)
Tamás Creative Commons License 2002.06.20 0 0 10
OFF

A jog szerint az önvédelemből elkövetett emberölés nem minősül gyilkosságnak,

De, csak felmentenek, büntethetőséget kizáró ok - önvédelem - miatt.

még az erős felindulásból elkövetett emberölés sem az,

Dehogynem, el is meszelnek érte. Max. enyhítő körülmény.

csak az előre megfontolt szándékkal elkövetett.

Meg a gondatlan is...

Sőt, az önvédelem esetén akár felmentés is lehetséges

Ha tényleg önvédelem, akkor nem lehetséges, hanem biztos.

-------------------------

ON

A topicnyitó kérdésére a válasz röviden: egyértelmű, hogy nem kompenzálja.

Engedd meg, hogy kérdezzek valamit... ha választhatnál, hogy

1) meghaljon egy számodra ismeretlen ember,
vagy
2) ne haljon meg, de akkor soha az életben nem olvashatnál Villon-t, sőt azt sem tudnád, ki az... melyiket választanád?

Na ugye.

U.i.: ha esetleg az 1-t választottad volna, akkor nem hiszem, hogy a témáról lehet Veled beszélni :-)))

Előzmény: Újlaki (3)
pernahajder Creative Commons License 2002.06.20 0 0 9
Van egy másik fordítása, de már nem emléxem, hogy kitől. Tudsz segíten? Csak a két utolsó sorra emléxem:

S egy kenderkötéltől fejem
Megtudja majd, hogy mit nyom fenekem.

Előzmény: Újlaki (4)
Conspirador Creative Commons License 2002.06.20 0 0 8
Ja, de majdnem fel evezred mulva engem se fog erdekelni, hogy kivegeztek vagy vegelgyengulesben haltam me 102 evesen. :)

Amugy a koltoi nagysag nem jogi kategoria, semmi koze ahhoz, kit mire itelnek a buncselekmenyei miatt.

Tehat versek ide, versek oda, senkit nem szabad halalra itelni.

Amugy milyen statisztikat keszitesz?

Előzmény: csendesDon (6)
schikaneder Creative Commons License 2002.06.20 0 0 7
Ha valaki igazán tehetséges, az nem lesz gyilkos, aki viszont sorozatban öl, az annyira zakkant, hogy nem lehet nagy művész is egyszerre.

Hogy lehet ilyen baromsagot leirni,a geniuszok nem szentek sot !!

Gondolkodj ma' el ezen egy kicsit!!!

Előzmény: Törölt nick (5)
Törölt nick Creative Commons License 2002.06.20 0 0 5
Kedves Don,

szerintem nem olyan egyértelmű az az IGEN.

Villon korában más volt a mérce még élet és halál dolgában is, mint ma. Nem volt független bíróság, rendre vagy az egyház, vagy valamely világi vezető döntött bűnosség és ártatlanság, élet és halál dolgában. Többnyire rosszul, de mindig elsietve. Szerencsés esetben megúszhattál sok gyilkosságot és fosztogatást, és azután, mikor viszonylagos boztonságban tudtad magad, lecsaphattak rád valami apró-cseprő dolog miatt, és game over. Ilyen volt a középkor.

Ha napjainkban elfognak egy brutális sorozatgyilkost, akiről a börtönben kiderül, hogy nagy költő, akkor én nem fogom olvasni a verseit, és sokan lesznek ezzel így. Az ő tehetsége elveszett a világ számára, azért mert azt tette, amit tett. Tehát a józan emberek számára elsősorban brutális sorozatgyilkos, és csak azután költő. (Ettől még kereshet egy rakás pénzt, de ez most mellékes.)

Szerencsére a valós életben ez még nem fordult elő, a két dolog mintegy kizárja egymást. Ha valaki igazán tehetséges, az nem lesz gyilkos, aki viszont sorozatban öl, az annyira zakkant, hogy nem lehet nagy művész is egyszerre.

Villont nyilván a körülményei (is) tették nagy költővé. De a bűneit nem mentheti az, hogy nagy költő volt, még a sötét középkor viszonyai között sem.

A mi korunkban pedig ez fokozottan így van. Hiába festett Hitler egészen jó képeket épületekről, ez a tehetsége eltörpül a bűnei mellett, a történelem nem mint tűrhető építészeti festőt jegyzi, hanem mint őrült tömeggyilkos diktátort.

Amúgy ellenzem a halálbüntetést.

Hawkeye

Előzmény: csendesDon (-)
Újlaki Creative Commons License 2002.06.20 0 0 4
NÉGYSOROS VERS,
melyet Villon halálítélete szélére írt

Francia vagyok Párizs városából,
mely lábam alatt a piszkos mélybe vész,
s most méterhosszan lógok egy nyárfaágról,
és nyakamon érzem, hogy seggem míly nehéz.

(Fordította Faludy György)

Újlaki Creative Commons License 2002.06.20 0 0 3
De jó, hogy ezt felvetetted! Készülő zseniális verseskötetemhez keresek áldozatot. Légy szíves, jelöld meg a helyet és az időpontot, ahol eltehetlek láb alól. Esetleg megválaszthatod a halálnemet.

(A jog szerint az önvédelemből elkövetett emberölés nem minősül gyilkosságnak, még az erős felindulásból elkövetett emberölés sem az, csak az előre megfontolt szándékkal elkövetett. Sőt, az önvédelem esetén akár felmentés is lehetséges.)

Előzmény: csendesDon (-)
schikaneder Creative Commons License 2002.06.20 0 0 2

Azert ez a dolog eleg ritkan fordul elo.:)))
schikaneder Creative Commons License 2002.06.19 0 0 1

Ebben is egyetertunk.
Előzmény: csendesDon (-)
Rézeleje Creative Commons License 2002.06.19 0 0 0
Ez is csak 0. Szegény Villon!
Előzmény: csendesDon (-)
csendesDon Creative Commons License 2002.06.19 0 0 topiknyitó

Tudjuk, hogy nagyszeru koltoje a vilagirodalomnak.
Liraja csak a legnagyobbakkal merheto ossze.
A XIV.sz (a kulturalisan sotet evszazad) egyetlen nagy koltoje.
Olyan muvek szerzoje mint a Nagy Testamentum, Akasztottak balladaja....

De minden nagyszerusege ellenere, gyilkolt (onvedelembol leszurt egy papot,es meg sotetebb ugyei is
voltak),rabolt, fosztogatott, nagy szerencsejere epp' hogy memenekult az akasztofa elol.
Tehat a mai "torvenyeink" szerint (pl. az USA egyes allamaiban) kivegeztek volna !!!!

Kerdes:

Felmentheto-e az az ember aki aljas, elore megfontolt szandekkal olt, garazdalkodott, de mindezek

mellett felelmetesen nagy koltoje volt szazadanak ?
Felmentheto-e pusztan koltoi geniusza altal?
Talan nyomorult elete nelkul talan nem is alkotott volna ekkorat !! Pl.Az akasztottak balladaja stilszeruen az akasztofa "arnyekaban" keszult.

Az en valaszom:

EGYERTELMU IGEN

Szerintem meger nehany embereletet az (ugy ertem ezt,hogy egy kepzeletbeli birosagi targyalason
ervkent felhozhato a vadlott vedelmere), hogy annyi szepseget, oromot, annyi megrendulve eltoltott orat adott az emberisegnek !!!!!

Varom az ertekes hozzaszolasokat !!!

Kulonos tekintettel az irodalmarok,francia szakosok,halalbuntetest tamogatok es ellenzok hozzaszolasira !!!

Bevallom, hogy a vita mellett egy szereny statisztika keszitese is celom!!!

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!