FONTOS! Bővebben a Diákhitel Központ Rt. üzletszabályzat módosításról
Az utóbbi időben, a különböző médiumokban, internetes fórumokon, illetve levelező rendszerekben sokan és sokféleképpen kommentálták a Diákhitel Központ Rt. június 1-én meghirdetett, augusztus 14-én hatályba lépő üzletszabályzat módosítását. A valóságnak megfelelő értelmezéshez kívánunk most segítséget nyújtani minden érdeklődő számára.
1. Az üzletszabályzat célja
A diákhitel-rendszer lényeges elemeit, a kamat mértékét, a törlesztés módját és nagyságát, a felvehető összeget az üzletszabályzat nem módosítja, mert nem is módosíthatja, mivel ezekről jogszabályok intézkednek.
Az üzletszabályzat célja nem más, mint az ügymenet pontos leírása. Az üzletszabályzat mindenkori módosítása, a lebonyolítás javítását, gördülékenyebbé tételét célozza.
2. A üzletszabályzat mostani módosításának oka
A diákhitelezés tavaly ősszel előzmény nélkül indult. Az eltelt év gyakorlati tapasztalatai szükségessé tettek bizonyos módosításokat, így többek között az egyösszegű hitel felvétel módját, a szerződés módosítás mikéntjét, a menekülti státusz elismerését.
Eddig a Diákhitel Központ Rt. üzletszabályzata lehetővé tette, amennyiben az üzletszabályzat-módosítást az ügyfél nem fogadja el, úgy rá az előző üzletszabályzat maradjon érvényben. Ez hosszú távon kezelhetetlené tenné a működést, mert azonos szolgáltatásra egy időben sok, egymástól eltérő ügykezelést kellene alkalmazni.
3. Az üzletszabályzat módosítás elutasításának lehetősége, és annak következménye
Jelenleg minden hitelszerződéssel rendelkező hallgatónak joga van nem elfogadni a módosítás, és erről 60 napon belül, 2002. július 31-ig írásban nyilatkozni. (A Diákhitel Központ Rt. postacíme: 1245 Budapest, Pf. 1003. A saját kezűleg aláírt levélben kérjük feltüntetni a személyes adatok mellett a szerződésszámot is.)
Aki az üzletszabályzat módosítását nem fogadja el, az nem élhet a módosításból fakadó esetleges kedvező lehetőségekkel.
Az üzletszabályzat módosításának el nem fogadása esetén a Diákhitel Rt. a szerződést nem mondja fel.
4. Az üzletszabályzat módosítás elutasításának lehetősége a jövőben
Téves az az értelmezés, miszerint ha valaki egy esetleges későbbi üzletszabályzat módosítást nem kíván elfogadni, az nem tehet mást, mint, hogy felmondja a szerződést, és ezért köteles azonnal a teljes tartozást egy összegben visszafizetni.
A hatályos üzletszabályzat 33. és 34. pontja ugyanis biztosítja a hitelfelvevőnek a kölcsön folyósítás szüneteltetésére a lehetőséget. Amennyiben a hitelfelvevő él ezzel a lehetőséggel, úgy változatlanul csak a hitelfelvételi jogosultság megszűnése után kell megkezdeni a törlesztést. Ez a lehetőség azt jelenti, hogy nincs azonnali egy összegű visszafizetési kötelezettség, hanem a törlesztést majd a szokásos módon, a jövedelem 6%-ának befizetésével kell teljesíteni
És kinek a tulajdona a Diákhitel Központ Rt.?
Segítek: 2/3 rész a Magyar Fejlesztési Bank Rt., 1/3 rész a Postabank és Takarékpénztár Rt. kezében van. Az MFB pedig tudtommal az államé, a Postabank 99,76%-a a Postáé (100% állam)...
Csak az objektivitas miatt. Ehhez a donteshez (ahogy ismerostol hallottam) meg az elozo kormanynak sincs koze, egyszeruen a DHK altal kezdemenyezett uzletszabalyzat modositasrol volt szo, ami az uzletmenet megkonnyiteset szolgalta.
Nem Vik-tor, nem Pompike. Egyszeruen ez kell ahhoz, hogy a tovabbiakban is mukodhessen a dolog.
Zettmann elballaghatna a mea culpába...
Érdekes: most már nem is fontos a jobbosoknak, hogy "megszűnik" a Diákhitel. Mert ha a Vezér valamit csinál, akkor az ugye rossz nem lehet...
Látod ezért nem bízom a magyar nemzetben: tele van csúsztatásokkal és hazugságokkal.
Nektek kedves fityiszes bértopikolók pedig le kéne állni - ezt nem fogjátok tudni kimagyarázni. Bizony a vezéretek hozta ezt a döntést...
Fáj az igazság, ugye? Mikor fityiszes évfolyamtársam először hallotta, rögtön elkezdtett komcsizni. Én pedig csak megemlítettem a 2 dátumot: május 21., május 27. Látnotok kellett volna az arcát, ahogy egy pillanatra kizökkent a Viktor, Viktor! féle virtuális valóságból.:) Divide by zero error...:)
Na kedves hazudozo baratom (bocsi a kicsit eros jelzesert, de mar unom):
"A hivatalba lépő új kormány a nagyközönség előtt látszólag támogatta a diákhitel rendszerét, közben azonban módosította a Központ üzletszabályzatát."
Semmi koze a kormanynak a Diakhitel modositasahoz. A Diakhitel uzleti formaja Rt. es Uzletszabalyzat modositasrol van szo! Felhivnam a T. olvtarsak figyelmet, hogy a leglenyegesebb pontokban (felveheto osszeg merteke, a kamat merteke) kormanyrendelet hivatott donteni. Nem a Diakhitel, hanem a KORMANY. Ezekben viszont nem tortent valtozas.
"Bár a hitel az eredeti konstrukció szerint is változó kamatozású, de úgy van megalkotva, hogy a kamat mindig a hasonló célra igénybe vehető kereskedelmi banki kamatok alatt lehessen. Ezt a rendszert megalkotó polgári kormány eddig szem előtt tartotta. Most azonban módosítások léphetnek életbe."
Ennek mi koze van a Diakhitelhez igy hirtelen?
"E két módosítási lehetőség természetesen csak kiragadott példa az Üzletszabályzat megannyi - módosítható - pontjai közül."
Ez egy szeeep nagy csusztatas.
Osszesen 9 modositas jelent meg, amelyek rendelkeznek a menekult statuszrol, az idopontok leroviditeserol (60 napos atfutasi hataridobol 15 nap - megjegyzem a 60 nap nonszensz), es hasonlo dolgokrol.
"Ami a lényeg, hogy az a több mint 83 ezer diák, akik eddig éltek a lehetőséggel, most választási úton állnak. Vagy visszafizetik az elmúlt évben felvett összeget és kamatait, vagy bíznak az új kormányban, és nem veszik komolyan a körmönfont szerződésmódosításban rejlő lehetőségeket."
Hazugsag. Ugyanis amennyiben akarja a T diak, akkor nyilatkozhat arrol, hogy nem akarja a modositast. Ebben az esetben:
"Az üzletszabályzat módosításának el nem fogadása esetén a Diákhitel Rt. a szerződést nem mondja fel." (idezet a diakhitel hp nyuz)
Kedves Zettmann!
"Megszoktam, hogy a balosok csak szidják a Magyar Nemzetet, de se nem olvassák, és be sem látják, hogy egyre többször gyorsabb, mint a lelustult balos lapok. "
Az összes újság megírta már, az Index is, június 14-én. A Te villámgyors MN-ed maradt utoljára. Emellett még az MN-t sem olvasod el rendesen, hiszen szépen megírta, hogy a Diákhitel Rt. ezt a dolgot május 21-én határozta el, amikor még az Orbán-kormány regnált. Me, kellene kicsit frissebnek és figyelmesebbnek lenned?
Ráadásul nincs szó a diákhitel megszűntéről, és arról sem, hogy a Diákhitel Rt elképzelése megvalósul-e.
Hontalan
Sziasztok!
A Korridoron találtam.
"Az ombudsman szerint a Diákhitel Központ működése sérti a szabad bankválasztás alkotmányos jogát, mert most kizárólag a Postabankon keresztül lehet hozzájutni a hitelhez."...
"Eközben egy, a neten terjedő levél arra figyelmeztet, hogy a Diákhitel Központ módosította üzletszabályzatát. A módosítás a kormányváltás előtti napokban készült. Eszerint, DHK a jövőben bármikor egyoldalúan megváltoztathatná üzletszabályzatát. Ha valaki nem fogadja el, akkor kénytelen szerződést bontani és egyösszegben vissza kell fizetnie a felvett hitelt."
Kedves jobbosok!
Minden fórumba irogattok, de nem olvassátok el őket? Ma te vagy a második, aki olyan topicot nyit, amit az elmúlt héten már legalább kétszer megnyitottak, és tudatlanságból az előző kormány döntéseit cikizik.
A MN pedig a Magyar KJözlönyből tájékozódott (vagy honnan).
Akkor mi a probléma? Ja, hogy majd a Népszabó és a Népszava a hét végén v. a jövő héten fog róla írni.... :-)
Megszoktam, hogy a balosok csak szidják a Magyar Nemzetet, de se nem olvassák, és be sem látják, hogy egyre többször gyorsabb, mint a lelustult balos lapok.
Na, de inkább maradjunk a témánál: mi lesz a diákhitellel??? És mi lesz az egyetemistákkal?
A Topic címében az a'la SZDSZ-t illenék a'la Fideszre változtatni, az egész dolog még Fidesz -kormány alatt jött össze. Zimonyi Melinda még arra sem vette a fáradságot, hogy a saját cikkében ne hagyja benne a saját állítása cáfolatát: "Két lehetőség áll május 21-óta a"
Hontalan
Körmönfont módosítás a diákhitel-szerződésben
2002. június 17. 16:02
Zimonyi Melinda
Két lehetőség áll május 21-óta a diákhitelt felvett hallgatók előtt: vagy elfogadják a Diákhitel Központ jövőben lehetséges minden módosítását a kölcsönre vonatkozóan, vagy - felmondás miatt - egy összegben visszafizetik az eddig felvett pénzösszeget annak kamataival együtt.
A polgári kormány 2001-ben született rendelete megteremtette a jogi alapot arra, hogy 2001. szeptemberétől hazánkban egy olyan országos szintű hallgatói hitelrendszer működhessen, amelynek lényege, hogy a felsőoktatáshoz való hozzáférés esélyének növelése, a megélhetési és a tanulási feltételek javítása érdekében a hallgatóknak hitelt biztosítson tanulmányaik idejére. A diákhitel rendszerének létrehozásával egyidejűleg a kormányrendelet intézkedett a Diákhitel Központ Rt. megalakításáról is, amelynek feladata a hiteligények fogadása és feldolgozása, a folyamatos hitelfolyósításhoz szükséges források biztosítása, a hitelkihelyezések lebonyolítása, valamint a beszedés megszervezése is.
A hivatalba lépő új kormány a nagyközönség előtt látszólag támogatta a diákhitel rendszerét, közben azonban módosította a Központ üzletszabályzatát. A hitelszerződés eredeti szövege alapján a Kölcsönszerződés megszűnésére, felmondása és azok jogkövetkezményére vonatkozó fejezet így hangzott:
"73. A DHK Rt. Üzletszabályzatának módosítását köteles a Népszabadságban és a Magyar Nemzetben, valamint hirdetményként a felsőoktatási intézményben és az Oktatási Közlönyben közzétenni. A Hitelfelvevő a napilapok közül a későbbi közzétételt követő 60 napon belül nyilatkozhat az Üzletszabályzat módosításának elfogadásáról vagy elutasításáról. Ha a Hitelfelvevő a megjelölt határidőn belül nem nyilatkozik, a DHK Rt. úgy tekinti, hogy a Hitelfelvevő a módosítást elfogadta. A módosítás azon Hitelfelvevőkre, akik elfogadták a módosítást, illetve nem nyilatkoztak a módosítás elfogadásáról vagy elutasításáról, a fent megjelölt határidőt követő 15. nap elteltével hatályos. Azon Hitelfelvevőkre, akik az Üzletszabályzat módosítását elutasítják, a módosítás hatálya nem terjed ki.
Az Üzletszabályzat módosítására vonatkozó rendelkezés tehát eddig is érvényben lévő formula volt, azonban hatálya mindössze azokra terjedt ki, akik újonnan kötöttek szerződést, valamint a régebbi szerződők közül azokra, akik nem jelezték a módosítások elutasítását. Akik nem fogadták el a Diákhitel Központ egyoldalú szerződésmódosítását, a módosítás hatálya nem terjedt ki!
Május 21-én azonban - egy héttel azután, hogy az Országgyűlés 15-i alakuló ülésén a köztársasági elnök hivatalosan is felkérte Medgyessy Pétert a kormányalakításra - a Központ módosította Üzletszabályzatát, egyebek között a módosításokra vonatkozó 73. pontot is, az alábbi módon:
"73. A Diákhitel Rt. jogosult Üzletszabályzatának egyoldalú módosítására. A Diákhitel Rt. az Üzletszabályzatának módosítását köteles a Népszabadságban és a Magyar Nemzetben közzétenni. Az Üzletszabályzat módosítását a Hitelfelvevő részéről elfogadottnak kell tekinteni, amennyiben a közzétételtől számított 15 napon belül ellentétes nyilatkozatot nem tesz. Abban az esetben, ha a Hitelfelvevő a módosítást nem fogadja el, úgy a Hitelfelvevő a Kölcsönszerződést 60 napos felmondási idővel rendes felmondással megszüntetheti.
Azaz a módosításra vonatkozó rész továbbra is fennáll, mindössze a hatálya változott: aki nem akarja elfogadni a módosításokat, annak szerződését felmondással megszüntetik. Ez azonban az eredeti Üzletszabályzat következő pontja miatt kétségbeejtő:
"67. Ha a DHK Rt. él a felmondási jogával, a teljes tartozás (Kölcsön + kamat) megfizetése egy összegben válik esedékessé. A felmondással esedékessé vált tartozást a DHK Rt. jogosult behajtásra az adóhatóságnak átadni."
Vagyis mindazok, akik 2001 szeptembere óta kölcsönszerződést kötöttek a Diákhitel Központtal - 2002 májusáig több mint 83 ezren -, és bármilyen konstrukciójú kölcsönt vettek fel (annak tudatában, hogy az aláírt szerődés marad érvényben), a következőkre számíthatnak: vagy elfogadják a DHK jövőben esedékes módosításait, vagy - felmondás miatt - egy összegben visszafizetik az eddig felvett pénzösszeget annak kamataival együtt.
Utóbbi megoldás nyilván problémát okoz mindazoknak, akik a hitelért folyamodtak, hiszen vélhetően a nehéz anyagi helyzetük miatt vették fel a kölcsönt. Semmivel sem jobb azonban a módosítások elfogadásának esete, hiszen ekkor látatlanul rábólintanak minden - a jövőben lehetséges - további módosításra.
Itt a legpesszimistább feltételezések szerint szóba jöhet a DHK Rt. megállapított kamatlábak megváltoztatása (az érvényben lévő kamatláb évi 9,5 százalék). Bár a hitel az eredeti konstrukció szerint is változó kamatozású, de úgy van megalkotva, hogy a kamat mindig a hasonló célra igénybe vehető kereskedelmi banki kamatok alatt lehessen. Ezt a rendszert megalkotó polgári kormány eddig szem előtt tartotta. Most azonban módosítások léphetnek életbe.
Szóba jöhet még a hitel-visszafizetés feltételrendszerének változtatása, amely eddig az alábbi rendszerre épült: a törlesztést akkor kell megkezdeni, amikor megszűnik a hitelfelvevő hallgatói jogviszonya; a kölcsöntörlesztés összege a mindenkori (Szja-köteles) bruttó jövedelem 6%-ának megfelelő összeg. A jelenlegi rendszerben ez azt jelenti, hogy az aktuális jövedelemhez mindig rugalmasan igazodik a törlesztőrészlet, és így nem fordulhat elő, hogy vállalhatatlanul magas havi törlesztési kötelezettsége lesz a hitel felvevőjének. Ezt a rendszert természetesen az új Üzletszabályzat alapján a DHK Rt. egyoldalúan módosíthatja.
E két módosítási lehetőség természetesen csak kiragadott példa az Üzletszabályzat megannyi - módosítható - pontjai közül. Ami a lényeg, hogy az a több mint 83 ezer diák, akik eddig éltek a lehetőséggel, most választási úton állnak. Vagy visszafizetik az elmúlt évben felvett összeget és kamatait, vagy bíznak az új kormányban, és nem veszik komolyan a körmönfont szerződésmódosításban rejlő lehetőségeket. Ha igaz, a Medgyessy-kabinet támogat minden olyan, az elmúlt négy évben hozott döntést, amely az ország javát szolgálja. Tehát nem nyúlnak a diákhitel-rendszerhez. Minden más esetben Isten óvja a magyar diákokat.