Keresés

Részletes keresés

_nyunyuka Creative Commons License 2020.10.12 -2 0 57837

Ha a talpponti csatlakozásokat jóval feljebb tolom, akkor, javul a helyzet, de a rezonancia frekvencia nagyobb lesz, mint amire ki van számolva az antenna. Egy 450MHz környékére méretezett antenna, a feljebb tolt kicsatolási pontokkal kb. 480MHz-en lesz jó.

 

Meg is válaszoltad magadnak a kérdést. A kalkulátorok se mindig teljesen pontosak, a jellemzők egymástól is függenek. Az antennaelemeket a kiszámoltnál kb. 20%-kal hosszabbra csinálod, megméred a rezonanciafrekvenciát, majd aránypárral kiszámolod a tényleges szükséges méretet és arra levágod az antenna elemeit.

 

Ugyanígy ráfaragtam a cubical quadra is, rézcsőből +10MHz-es lett, már szét nem szedem! :-)

 

Egy biztos: jó úton indultál el.

Előzmény: bunyesz71 (57836)
bunyesz71 Creative Commons License 2020.10.11 0 0 57836

Sziasztok!

J antenna készítésével próbálkozom, de nem világos néhány dolog. Pl. az, hogy a J antenna kalkulátorok által kiszámolt méretekkel miért nem jó az antenna. Számoltam már magam is a hullámhossz és a rövidülési tényező figyelembevételével, de kb. ugyanaz jön ki.

Az így méretezett antennák a műszes mérések szeint nem jók.

Aműszereim: nanovna, SWR és teljesítmény mérő, térerősség mérő.

Az SWR mérő és a térerősség mérő is azt az eredményt adja, mint a nanovna.

A nanovna szuperül mutatja, hogy a fent említett módon méretezett antennák, soha, semmilyen frekvencián nem érik el az 50 ohm-os talpponti impedanciát, így az SWR sem lesz jó.

Ha a talpponti csatlakozásokat jóval feljebb tolom, akkor, javul a helyzet, de a rezonancia frekvencia nagyobb lesz, mint amire ki van számolva az antenna. Egy 450MHz kötnyékére méretezett antenna, a feljebb tolt kicsatolási pontokkal kb. 480MHz-en lesz jó.

Kipróbáltam 1,5 vezetékből, 6-os és 10-es rézcsőből is, de mindíg ugyanarra jutottam. A csatlakozási pontokat a számolt 1,5cm helyett 3-4 cm-re kell tenni az antenna aljától. Nem értem miért van így.

Tudna valaki segíteni ebben?

megint itt vagyok Creative Commons License 2020.09.06 -1 0 57835

A Baofeng rádiók immár nem a tengeren utaznak, hanem a Kazahsztánban pakolják őket az Új selyemút vasútra, amely UK-ig vezet. Sajnos kínai-magyar smárolgatás ide vagy oda, az új selyemút vasút Magyarországot nem érinti. Valószínűleg Lengyelország lesz az átrakó hely.

 

https://www.uic.org/com/enews/531/article/kazakhstan-container-train-passes-through-dostyk-station-from-china-to-the-uk

boborjahn Creative Commons License 2020.09.05 0 0 57834

Megoldódott a javítás!

Nem én voltam ilyen ügyes :-D

Új gazdája némi kínlódás után rájött,hogy talán ugyanúgy kell vissza éleszteni,amivel elrontottam:

PTT-benyom folyamatosan>potméteres kapcsoló bekapcsol,>néhány másodperc után PTT-elenged >örül!

A neten találtam egy angol nyelvű oldalon valaki ugyanezzel a hibával szenvedett,de választ nem kapott.

Lehet hogy ez a módja a javításnak,de csak saját felelősségre!!!

 

Előzmény: boborjahn (57828)
boborjahn Creative Commons License 2020.09.04 0 0 57833

Na,jó, 107.2-akart az lenni! :-D

Előzmény: boborjahn (57832)
boborjahn Creative Commons License 2020.09.04 0 0 57832

Sziasztok!

Köszönöm a válaszokat'

 

Lajos88:

Nincs CTCSS bekapcsolva,csak az átjátszókon.

A hozzávaló programmal lett programozva,minden csatorna.
Átnéztem azért egyenként is a rádión.
De egyébként semmit nem írtam át eredetileg,csak az egyetlen átjátszó CTCSS-hangját a volt R3-nak,most gerecsei,170.2-re.
A többi változatlanul volt.
Néhány hónapja még működött minden.
Most csináltam egy QSO-t a gerecsei átjátszón,minden OK,csak az állomás úgy jött,hogy benyomtam a "MONI"-gombot.

Tökéletesen hallottam,csak ennek nem így kéne,ha leveszem "0"-ra,akkor se hallani semmit.

Csak ha kézzel vezérlem akkor OK!

 

megint itt vagyok
Igen,lényegében új,tavaly vettem.

Amire kellett,teljesen megfelelt,ha utaztam,ez volt a kézi rádióm,nem akartam értékesebbet hurcolni.
Nyugodtan megrendelheted,jó kis rádió ez,valamit én bénázhattam,előzőben írtam,attól akadt ki.

 

atika001 

Pár hónapja még semmi baja nem volt,most elővettem,és az egyetlen csatorna CTCSS-kód átírása után jött elő a hiba.
Előtte nem próbáltam,de biztos hogy szoftverhiba lesz.Billentyűhang van!

Egyébként működik rendesen,csak a zajzár lett manuális,"MONI"-gombbal

 

atika001 Creative Commons License 2020.09.04 0 1 57831

Szia!

Nekem Wouxun KG-UVD1P rádióm van, ott is jelentkezett egy olyan probléma, hogy CTCSS jel nélküli frekvencián sem szólalt meg, annak ellenére, hogy a CTCSS és a DTCSS "OFF" állásba volt a beállításokban. Igaz nálam esetlegesen jelentkezett, volt hogy minden rendben működött. Talán valami külföldi oldalon találtam meg a problémára a megoldást, ahol leírták, hogy ez egy ismeretlen eredetű szoftverhiba, és az okozza, ha a billentyűhang ki van kapcsolva. Nálam a billentyűhang bekapcsolásával valóban megszűnt a hiba, stabilan nyit-zár a zajzár.

Üdv.: Atis

Előzmény: boborjahn (57828)
megint itt vagyok Creative Commons License 2020.09.04 -1 0 57830

Ez egy új rádió? Azért kérdezem, mert én is rendeltem, pusztán a praktikussága miatt.

Előzmény: boborjahn (57828)
Lajos88 Creative Commons License 2020.09.04 0 0 57829

Szimplex csatornán is be lehet kapcsolva a CTCSS vagy DCS vételben.

A CTCSS és az átjátszós üzem egymástól független két külön dolog.

Előzmény: boborjahn (57828)
boborjahn Creative Commons License 2020.09.03 0 0 57828

Sziasztok!

Van egy Bafeng UV-5R rádióm.
Nem vesz semmit.
Pontosabban csak úgy nyit ki a zajzár,hogy a "MENÜ"-ben(bármelyik pontban) az "állítási" opcióba állítom a "le"-nyilat,

"MENÜ" megnyom ujra:akkor hallom a forgalmazást.

 

Már ha éppen valaki beszél.

A tévedés elkerülése miatt írom:szimplex csatornákon is ugyanez van,tehát nem a CTCSS- a ludas.
Nyilván arra gondoltam először,de az egész sávban így megy.

Természetesen a zajzár állítást próbáltam első körben,de "0"-ba levéve se nyit.

Az összes menüt végignéztem,semmi alapja nincs ennek a hibának,sőt,vissza állítottam a gyári beállítást akkor se.

Teljesítmény,frekvencia pontos.

Amikor először bekapcsoltam, át akartam a frekvencia/csatorna név opciót váltani,és egy másik kézi rádióm metódusát alkalmaztam:
"MENÜ"-gombot tartósan nyomva tartva kapcsolom be!

Annál a "Suicom"-rádiónál így kell!

Véletlenül az UV-5R-nél is elkövettem,véletlenül,ettől sértődött meg talán?

Jelenleg műsorvevőnek és villogónak még jó.  :-(

Találkozott már valaki efféle hibával?

Köszönöm előre is a választ!

Laci

atika001 Creative Commons License 2020.07.21 0 0 57827

:O Ámulok és bámulok! Akkor az szerintem nem ugyan az a kék színű, amit a topic-társ a kezében tart... Mert nekem is az a típus van, és azon sehol sem vélek felfedezni semmiféle gombot sem, pedig alaposan kitanulmányoztam, ugyanis a valahol olvasottak szerint kiugrasztottam a kék műanyag lakásából, kapott helyette egy ónozott műszerdobozt, és a nehezen beszerezhető, kevésbé szabványos (szokványos?) csatija helyett pedig egy BNC-t... Bocs' egyébként, hogy ide írtam nem éreztem ezt a témakört a másikba illőnek, nemakartam ott ezzel szétoffolni, itt kevésbé off, bár igazán témába illő a "Rádiózás másképpen..." rovatban lett volna... Köszönöm a válaszod!

Előzmény: Sikloernyos (57826)
Sikloernyos Creative Commons License 2020.07.21 0 0 57826

Az enyemen van egy gomb, ami sargara valtja a kek ledet a tetejen, es kapcsol egy oszcit. 110 megaval felkeveri a jelet, igy aztan 110 mega kornyeken latni a RH-t.

Előzmény: atika001 (57820)
Törölt nick Creative Commons License 2020.07.19 0 0 57825

Köszi a válaszokat !

_nyunyuka Creative Commons License 2020.07.19 -2 0 57824

Sőt abba billentyűzetről is könnyű fölvinni.

Előzmény: oregbela (57822)
schlumberger Creative Commons License 2020.07.19 0 0 57823

A chirpet töltsd le, Bélánál kimaradt egy R betű.

Előzmény: oregbela (57822)
oregbela Creative Commons License 2020.07.19 0 0 57822

Szerezz egy kábelt, letöltöd a chip-et és megcsinálod magadnak!

Nem kell hozzá diploma, sőt talán még érettségi sem!

 

Én gyulai vagyok, járok is néha arra, de általában munkaidőben és lóhalálában!

Előzmény: Törölt nick (57821)
Törölt nick Creative Commons License 2020.07.19 0 0 57821

" Sziasztok! 

 

Baofeng UV-5R felprogramozását Békés megyében Szeghalom környékén vállalja valaki? " 

 

Mivel a kérdésemre nem kaptam érdemi választ, ezért újra érdeklödöm valaki tudna e érdemben segíteni, - (nyilván nem ingyen kérem), -  a fentebb leírt eszköz programozásában.

 

Köszönöm! 

 

atika001 Creative Commons License 2020.07.18 0 0 57820

Az SDR sticket hogyan sikerült RH-n működésre bírnod? Ugyan ez a típus van Neked is?

Előzmény: Sikloernyos (57817)
Törölt nick Creative Commons License 2020.06.30 0 0 57819

Ott kiirta a francia csoda, hogy "pillanatnyilag nem áll rendelkezésre", na akkor kellett pucolni...

Előzmény: _nyunyuka (57811)
Törölt nick Creative Commons License 2020.06.30 0 0 57818

Sziasztok! 

 

Baofeng UV-5R felprogramozását Békés megyében Szeghalom környékén vállalja valaki?

Sikloernyos Creative Commons License 2020.06.23 0 0 57817

Biztos, hogy kinottuk? °_° Latni fura szerzeteket magas pozicioban mostansag is.

Nekem az osszes hobbim illegalis, a Balcsin nem lehet atkajakozni, a sikloernyozest ugy nezik, mintha valami hulligan banda lennenk, a radiozassal is figyelni kell, a dronozasrol nem is beszelve, mindenki azt hiszi, hogy dronnal csak kukkolni lehet, mert nehany kettyos ilyen videot tesz fel a YT-ra... Erdekes, azert meg nem szoltak, hogy fent volt a kajakon a GoPro :D De ami kesik, nem mulik....

Visszaterve a temara, nem feltetlenul kell ahhoz ezer Watt, hogy a zember 50-80 km-ekre radiozzon. Valamelyik heten hallgattam osztrak amatoroket 438,950en, asszem, ez egy atjatszo lejovoje itt, na ok NANO Wattokkal kiserleteztek, addig tekertek le a teljesitmenyt, amig nem hallottak egymast, es valami 1 nW-nal jott el az a pillanat, amikor mar semmit nem hallottak egymasbol:) Meg a HackRF is tud ennyit, mondjuk egy faca Yagival, osszeforditva, 2,4GHz-en, SSB-ben:D

Előzmény: Maketheworldabetterplace (57816)
Maketheworldabetterplace Creative Commons License 2020.06.23 0 0 57816

Ja, sos kut, elefantlab ala, agyu ele kotozik, soval dorzsolik be a sebet, elve elasssak, stb.

Szerencsere mar kinottuk ezeket.;-)

Előzmény: Sikloernyos (57815)
Sikloernyos Creative Commons License 2020.06.19 0 0 57815

2 Wattal pmrezesert Westinghousolast szokott kiosztani a biro:)

Előzmény: Maketheworldabetterplace (57814)
Maketheworldabetterplace Creative Commons License 2020.06.14 -1 1 57814

Felakasztas kozben lonek szitava mikozben atjarja tested a nagyfeszultsegu aram.:-)

Pmr frekin senkit nem erdekel 2W. Hasznalat kozben ne vezess jarmuvet, ne rabolj bankot, ne igyal whiskey-t elotte, stb.

Előzmény: Gyurka3300 (57804)
XANTIi Creative Commons License 2020.06.13 -1 0 57813

Általában a helyszínen nem "ítélkeznek". Elveszi, átvételit ad róla. Utána az NMHH szakvéleménye dönt, hogy indít-e szabálysértési eljárást a lakhely szerinti hatóság. A vizsgálatok után mindenképp visszaadják a cuccost.

Elméletben. Van pár hely, ahová semmiképp nem érdemes magaddal vinni. Ha a közelben nagyfejű genyó lakik, nyaral.

Előzmény: Doky586 (57810)
Desert Rat Creative Commons License 2020.06.12 0 1 57812

A röndér fejből ismeri a rádió paramétereit, hiszen civilben neki is Baofengje van. De nem valószinű hogy egy falubelivel kötekedne ilyesmi miatt - "élni és élni hagyni" ... mondják.

Előzmény: Doky586 (57810)
_nyunyuka Creative Commons License 2020.06.12 -3 0 57811

Kicsit pontosítva: ha megijedsz és elrohansz, vagy bármii gyanúsat csinálsz. Amúgy nem foglalkoznak vele.

 

(Ugyanígy volt sok bukta a végtelenített telefonkártyák idejében is.)

Előzmény: Doky586 (57810)
Doky586 Creative Commons License 2020.06.12 -1 0 57810

"Ha a lebukás veszélyére vagy kíváncsi, az"

 

Egész pontosan ha rendőr jelenlétében (szeme láttára) használod nyilvános helyen (utcán, parkban, autóban) akkor valószínű ellenőrizni fog. Ha nem levehető antennás akkor további jó utat kíván, de ha levehető akkor vagy rádióengedélyt kér vagy valami céges igazolványt. (Pl biztonsági őr stb). Ellenkező esetben személyit kér a büntetőcetli kitöltéshez (ha unatkozik és rossz kedve van).  :)

 

Ilyen egyszerű. A rendőr nem ellenőriz műszaki paramétereket (teljesítményt, frekvenciát).

Előzmény: Lajos88 (57809)
Lajos88 Creative Commons License 2020.06.12 0 0 57809

Ha a jogszabályokat nézzük akkor a dolog nemcsak az engedélyezettnél nagyobb teljesítmény miatt szabálytalan hanem mert az a rádió nem rendelkezik európai típusengedéllyel. Szinte biztosan nem is kaphatná meg a műszaki paraméterei miatt.

Ha a lebukás veszélyére vagy kíváncsi, az szinte nulla. Távolról bemérni nem lehet a teljesítményt. A valós veszély az, ha notórius jogkövető állampolgár vagy innentől kezdve nem lesz egy nyugodt éjszakád annyira furdalni fog a lelkiismeret hogy nem a szabályoknak megfelelő rádiót használod többezer állampolgárhoz hasonlóan.

Előzmény: Gyurka3300 (57804)
Veterán kezdő Creative Commons License 2020.06.12 0 0 57808

:-D

Előzmény: Desert Rat (57806)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!