Keresés

Részletes keresés

ventus4746 Creative Commons License 5 napja 0 3 86526

Eljátszottam a gondolattal, hogy a Tamarához hozzá lehetne még csapni az utolsó két Barbit, egy ötkocsis nosztalgiaszerelvényt képezve?

X.k 95 Creative Commons License 2026.05.28 0 0 86525

A 2-es metrón egész héten rángatósan fékezős, néha indulás után vészfékezős módon mennek a metrók. Manuális veztést gyakorolják vagy valami baj van az automatizálással?

LoviGabi Creative Commons License 2026.05.26 0 7 86524

Eltelt egy évtized...

2016 május 26.-án hajnali fél 2 után egy újabb mérföldkő a budapesti metró történelmében: a CER magánvasút társaság 610.101-es Transmontana mozdonya által 3-3 pőrekocsi által közrefogva beérkezett Kőbánya-Kispest vasútállomás 8. vágányára az első 81-717.2K típusú prototípus metrószerelvényünk, a 600 6000 6001 6002 6003 601

Ehhez 2016 január 7.-én szállították el az alábbi összeállítást: 329 3051 3060 3025 251 266


division by zero Creative Commons License 2026.04.30 0 0 86523

Köszi!

Előzmény: szintetikusdizelolaj (86522)
szintetikusdizelolaj Creative Commons License 2026.04.30 0 2 86522

1 konkrét kocsin nem volt fékoldás

Előzmény: division by zero (86519)
attus germanicus Creative Commons License 2026.04.30 0 2 86521

Az Elizabeth Line egy metrónak álcázott és metrószerű szolgáltatást nyújtó, de nagyvasúti szolgáltatás. Némileg a francia RER vagy a német S-Bahnokhoz hasonló. 

 

(18 milliárd fontba, 7.500 mlliárd forintba került...)

Előzmény: morgó mh. (86520)
morgó mh. Creative Commons License 2026.04.30 0 2 86520

Readingbe szerintem az Elisabeth Line megy, ami elővárosi vasút.

Előzmény: GARFIELD (86518)
division by zero Creative Commons License 2026.04.30 0 0 86519

Ez engem is érdekelne. Legalább vagy 6 tűzoltóautó volt a Keletinél.

Előzmény: mcm2015 (86517)
GARFIELD Creative Commons License 2026.04.29 -1 1 86518

Reading picit messzebb van. Úgy 20 kilométerrel. Szerintem az a legtávolábbi pont amíg metró elmegy. Londonban.

Előzmény: Il Leone (86513)
mcm2015 Creative Commons License 2026.04.29 0 1 86517

Sziasztok! Tud valaki valami konkrétumot a ma késő délutáni füstölésről az M2-es metrón?

morgó mh. Creative Commons License 2026.04.26 0 0 86516

Azt lehet tudni, hogy egy esetleges rákosrendezői hosszabbítás esetén a Mexikói úttal mi a terv? Ha ott kell jelentős átépítés (és valószínűleg kell, a jelenlegi állomás nem is áll irányban), akkor azzal egy füst alatt lehetne a Hungária-gyűrű felé javítani az átszállási kapcsolatot.

Előzmény: scsabi (86515)
scsabi Creative Commons License 2026.04.25 0 3 86515

Némi spéttel, négy nap távollét után:

 

Nem azt írtam, hogy lehetetlen, csak hogy kényelmetlen. Továbbra is tartom, hogy többet tenne a jelenlegi apró, sehonnan-sehová vezető kis aluljáró helyett összekötni a villamosmegálló aluljáróját a Mexikói úti végállomással; olcsóbb is lenne, meg tán célszerűbb is. Környékbeliként nem nagyon látom azt a masszív utastömeget, ami egy ilyen mértékű mélyépítési beruházást indokolttá tenne. Másik kérdés, hogy a magyar közlekedésépítési ipar jelen szomorú helyzetében, mindezek felett ez még egy fél-egyéves irgalmatlan közlekedési zűrzavart is okozna a városban (ami ugyan nem lenne szükségszerű, csak valószínű). 

Előzmény: GARFIELD (86506)
Fizolti Creative Commons License 2026.04.25 0 1 86514

És ebben az is benne van, hogy ott maga a nagyvasút is kisebb (űrszelvény, vágányhosszok. Meg az errefelé megszokott állomás/nyíltvonal felosztás sem egészen ebben a formában él ott).

 

Hosszú ideig el lehet nézegetni: 

 

https://cartometro.com/cartes/metro-tram-london/ 

 

Il Leone

 

Most, hogy jobban megnéztem, tényleg. 

Előzmény: rezgaras (86511)
Il Leone Creative Commons License 2026.04.24 0 2 86513

Érdekesség, hogy a legnyugatibb pont, ameddig egy Underground szerelvény eljuthat saját lábán, mégsem Chesham állomás, mert Amersham-nél a kihúzóvágány vége már nyugatabbra van, illetve egy ideig az Underground szerelvények még azon túl is tudtak menni.

 

De a LUL fenntartási területének a határa ettől még nyugatabbra a Weendonhill Woodnál van vagy volt még 3 évvel ezelőtt.

Előzmény: Fizolti (86509)
Il Leone Creative Commons License 2026.04.24 0 1 86512

Nagyon jó meglátás.

Előzmény: rezgaras (86511)
rezgaras Creative Commons License 2026.04.24 0 4 86511

Szerintem a londoni metró egy annyira speciális állat, hogy nem igazán illeszkedik semmilyen más város elképzeléseihez. Két, teljesen különböző rendszer (underground, tube), elágazó vonalak, felszíni szekciók, stb. Emellett a felszíni, oldalsínes áramszedés ott a nagyvasútnak is a része. 

pizo Creative Commons License 2026.04.23 0 1 86510

Uxbridgebe is megy úgy megy ki a metro, mint itt a HÉV Csömörre. Részben föld felett.

 

https://londonist.com/london/transport/the-glory-that-is-uxbridge-station

 

https://www.mylondon.news/news/local-news/9-facts-you-probably-didnt-16755686 itt Cheshamról is szó esik.

 

Zoli

 

 

 

 

Előzmény: 18-09 (86508)
Fizolti Creative Commons License 2026.04.23 0 3 86509

 Cheshambe 30 percenként megy ki a metró 

 

Részben itt játszódik a London folyói sorozat egyik, rövidebb része, a The Furthest Station ami az állomás elhelyezkedéséről kapta a címét. 

Előzmény: 18-09 (86508)
18-09 Creative Commons License 2026.04.23 -1 2 86508

Nem. A 71-es vonalat nem is említettem... én egy teljesen új TramTrain-hálózatról elmélkedtem a Gödöllői-dombságban :) 

 

De a metró nem = 2 percenként a föld alatt közlekedő közlekedési eszközzel. Londonban a pesti metró fan agyvérzést kapna, ha meglátná, hogy Cheshambe 30 percenként megy ki a metró és még csúcsban is bőven akad ülőhely? 

Előzmény: GARFIELD (86505)
nemeza Creative Commons License 2026.04.23 -1 1 86507

Illetve féloff Déli körvasut 1.5 év vágányzár 1 vágányon

Előzmény: GARFIELD (86506)
GARFIELD Creative Commons License 2026.04.23 -2 3 86506

Nem olyan vészes. Van annyi hely, hogy akár ideiglenes útpályát és villamosvágányokat építsenek. A villamosmegállót 20-30 méterrel el kell tolni észak-kelet felé. Ez az egyszerűbb része. A kisföldalatti födémszerkezetébe úgy 35 méter hosszban keresztgerendákat kell beépíteni amelyek megtartják a födém tetejét. És akkor a legvégső szakaszban az alagút két oldalát kell kibontani a már lebetonozott állomás felé. Persze ehhez sok statikai számítás kell, de nem lehetetlen. Akár oszlopokat is lehet építeni a két vágány közé amelyek tartják a födémet. Iskolaszünetben júniustól meg lehet csinálni. Közben a pályát is rendbe lehet tenni (nem tudom milyen állapotban van az alépítmény) ha csak a felépítményt kell cserélni.

Vagy jó büdipesti szokás szerint le kell zárni az egészet egy évre, mert jóvanazúgy. (lásd még Astoria zebraépítés, Béke út felújítás....)

Előzmény: scsabi (86503)
GARFIELD Creative Commons License 2026.04.23 -2 1 86505

Metró üzemben Veresegházig? Hát az nem lenne jó ötlet. Reggel 5 és 8 között a dupla emeletes Kiss kellene negyedóránként. Nap közben és hétvégén az óránkénti szimpla Flirt is elegendő. Nem egy metro üzem.

Előzmény: 18-09 (86497)
pizo Creative Commons License 2026.04.20 0 1 86504

Rendben, nagyon köszönöm részletes válaszodat!

 

Zoli

Előzmény: scsabi (86503)
scsabi Creative Commons License 2026.04.20 0 4 86503

Mert az átszállási kapcsolat kialakításához nagyon rossz helyen megy át a MillFAV a Hungária körút alatt.

 

 

 

Ha csak az 1-es villamosra való átszállás a cél, akkor megoldható az utasokat kihozni a közbülső járdaszigetre, ahonnan további 30 m a villamosmegálló, vagy 50 m az aluljáró. Kérdés, hogy mekkora valós utasigény van itt az átszállásra? A környéken két jelentősebb intézmény van, a Bethesda gyerekkórház és a Budapest környéki tvszk. A Bethesda az 1-es villamoson kívül megközelíthető a város felől, két irányból a 72-es, Herminamező felől a 74-es trolibusszal is. A BpK. tvszk. a kisföldalatti elképzelt megállójától kb. olyan mesze van, mint az Erzsébet kirné útjától (70-es troli), tehát oda ebenguba. 

 

A megálló megépítése a vezetési mélység miatt csak felszínről menne, ehhez keresztbe le kellene zárni a Hungária körutat és üzemszüneteltetni az 1-es villamost az építés alatt. Mindenkinek a képzeletére bízom az ebből adódó zűrzavar elképzelését, különösen, hogy a terelésre használható harántoló utak kapacitását olyan ügyesen leszűkítették az utóbbi időben. Ha majd egyszer megépül a Szegedi úti felüljáró (ami a Nagy Lajos király útját összeköti a büdös nagy semmivel), úgy 2100-2120 között; akkor majd az átmeneti tehermentesítés megoldható lesz.

 

Megjegyzem, ha az elképzelt megálló építési költségeinek 1/3-ából meghosszabbítanák a Kacsóh Pongrác úti aluljárót, a vasút alatt, a Mexikói útig (akár még egy mozgójárdával is megfejelve a pénzszórást), akkor sokkal többet érnénk el, mind az átszállás, mind a környékbeli számottevő intézmények megközelítése szempontjából. (Ha ez lehetetlennek tűnik, érdemes a párizsi Châtelet - Les Halles állomáskomplexumot megnézni, ott sokkal nagyobb távolságokat kötöttek össze mozgójárdás aluljáróval).

Előzmény: pizo (86495)
Fradista Utazó Creative Commons License 2026.04.19 0 2 86502

Gondolom, valami Mesterséges Intelligencia által generált marhaság. 

Előzmény: somytomy (86500)
pizo Creative Commons License 2026.04.19 0 0 86501

Ja, a kereső ezt adta ki. Én is akkor vettem észre, mikor már elküldtem.

 

Zoli

Előzmény: somytomy (86500)
somytomy Creative Commons License 2026.04.19 0 1 86500

"amely a föld felett, a Széchenyi fürdőtől a felszínre érkezve halad a Mexikói úti végállomásig."

???

Előzmény: pizo (86499)
pizo Creative Commons License 2026.04.19 0 0 86499

"A budapesti Millenniumi Földalatti Vasút (M1-es metró) Széchenyi fürdő és Mexikói út végállomás közötti távolság 735 méter. Ez a vonal leghosszabb állomásköze, amely a föld felett, a Széchenyi fürdőtől a felszínre érkezve halad a Mexikói úti végállomásig."

 

"A budapesti M1-es metróvonal (kisföldalatti) állomásainak peronhossza az 1973-as meghosszabbítás és az 1987-es felújítás óta egységesen kb. 30-35 méter. Ez a hosszúság lehetővé teszi a jelenlegi, 3 kocsiból álló Ganz szerelvények kényelmes megállását, de a modern metrókhoz képest jelentősen rövidebb, ami a jövőbeli felújítási tervek egyik fő szempontja."

 

Szóval lett volna hely.

 

Zoli

Előzmény: pizo (86495)
pizo Creative Commons License 2026.04.19 0 2 86498

Ez nyilvánvaló, de a műszaki háttérre lennék kíváncsi.

 

Zoli

Előzmény: TWdoktor (86496)
18-09 Creative Commons License 2026.04.19 -5 1 86497

A ma ismert HÉV üzemet teljesen fel kell számolni. Ráckevétől Szentendréig, Gödöllőtől Csepelig. Tokkal-vonóval. 

 

Az itt tárgyalt gödöllői ághoz: a metrüzemet minél jobban ki kell húzni a városon kívülre, hogy versenyképes-alternatív legyen, nem a városon belülre szorítani. Az én agylövésem, hogy egészen Mogyoródig kéne M2. Onnan kifelé TT, illetve ki kell építeni a Dunakeszi-Fót-Mogyoród, Gödöllő-Veresegyház-Vác TT-hálózatot. 

Előzmény: pizo (86474)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!