Keresés

Részletes keresés

Bozsik stadion Creative Commons License 2007.06.22 0 0 2470
De igen.
Előzmény: lg23 (2462)
Bozsik stadion Creative Commons License 2007.06.22 0 0 2469
Az Elektromosban.
Előzmény: Törölt nick (2461)
Tizennégyes Creative Commons License 2007.06.22 0 0 2468
Most hallom először, de a mai magyar fociban már semmin sem szabad meglepődni. Egyébként meg a Barcika a legfurcsább nevű magyar csapat. Miért?
Kazincbarcikai BSC = Kazincbarcikai Barcika Sport Club?
Tehát vagy úgy lenne kézenfekvő, hogy Kazincbarcikai SC vagy Kazinc BSC. Fura nem?
Előzmény: Törölt nick (2467)
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.06.22 0 0 2466
Nagyon sok meccs pályaválasztói jogát eladták, nem csak ezt. Nézz utána, hogy az 1927/28-as bajnokság utolsó meccsét (Bocskai-Újpest) miért kellett Újpesten játszani! Az egy nagyon abszurd történet.
Debrecenben semmi gond nem volt a pályahelyzettel, 22-ben rendberakták a DVSC pályát, ott játszott a Bocskai.
A játékosok, meg a klubok természetesen nem tiltakoztak, sőt, amikor a PLSZ meg akarta tiltani a pályaválasztói jog eladását, a középegyesületek bírálták a tervet. De az sem véletlen, hogyha visszaolvasol, én nem "igazságtalanságról", hanem mindig "egyenlőtlenségről" beszéltem. A másik fontos dolog, hogy azt állítottam, "normális" körülmények között is ugyanaúgy alakultak volna a bajnokságok végeredményei, csak szerintem nem lett volna akkora szakadék a három nagy, és többi kisebb egyesület között.
Örülök, hogy Telekit olvasol!:)
(sajnos vasárnap délutánig nem tudok írni a topicba)
Előzmény: lg23 (2465)
lg23 Creative Commons License 2007.06.22 0 0 2465

Ha jól tudom, ebben a szezonban ez volt az egyetlen eladott pályaválasztói jog debreceni részről, és tiltakoztak is rendesen a játékosok (sőt, a meccset Teleki visszaemlékezései szerint még jól el is csalták). Szintén a Teleki könyvből kiindulva soha máskor nem tiltakoztak a játékosok a pályaválasztói jog eladása ellen, csak ekkor. Szóval ha ment a szekér, valószínűleg ellenállásba ütközött a dolog :D

 

Egyébként nem volt ennek köze a pályaproblémához? Ugyanis vidéken nem nagyon voltak komoly stadionok, ahol sok nézőt el lehetett volna helyezni. Pl. a Bocskaynál nem csökkent az idegenben lejátszott hazai meccsek száma a nagyerdei stadion megnyitása után?

Előzmény: Tempó Vasutas! (2464)
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.06.22 0 0 2464
Erre egy példa. A Bocskai volt az első vidéki csapat, amely 1934-ben dobogóra került. 34 tavaszán mégsem Debrecenben fogadták a Ferencvárost:
Nemzeti Sport 1934. 04. 26.
A Bocskai elfogadja a Ferencváros ajánlatát és eladja mérkőzés pályaválasztói jogát. Ok: a Bocskai csak úgy indulhat a siker reményében a középeurópai kupában, ha anyagi helyzete rendezettebb lesz. A Bocskai végül 7000 pengőt kapott a Ferencvárostól.
A mérkőzést a Ferencváros nyerte.
Előzmény: lg23 (2463)
lg23 Creative Commons License 2007.06.22 0 0 2463
Nem vagyok benne biztos, hogy reális kimutatás lenne! Ugyanis a csapatok - legalábbis szerintem - akkor adták el a pályaválasztói jogukat, ha amúgy is gyengén szerepeltek, és tök mindegy volt a nagycsapat elleni meccs, nem osztott, nem szorzott. Ha azonban amúgy jól szerepeltek, akkor sokkal kevésbé voltak hajlandóak eladni a jogot. Tehát valószínűleg a nagycsapatoknak jóval gyengébb a vidéki mutatója a valóságban annál, mintha minden meccsüket vidéken játszották volna!
Előzmény: Tempó Vasutas! (2460)
lg23 Creative Commons License 2007.06.21 0 0 2462
Mi az a Határ u.? Az nem a III. Kerület régi pályája?
Előzmény: Bozsik stadion (2457)
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.06.21 0 0 2460
Tegnap - a felhozott példa (Újpest-Bocskai) miatt - pontatlanul fogalmaztam. Természetesen az egyenlőtlenségek nem a Budapest-vidék törésvonal mentén húzódtak, hanem a nagycsapat-középcsapat oppozíció mentén (a középcsapat volt a bevett kifejezés).
Ez természetesen mindenhol így van, ahol profizmus van, viszont itt a gazdasági egyenlőtlenségek a pályaválasztás adás-vétele miatt túlzottan is belejátszottak az erőviszonyok alakulásába.

A kérdés tehát az, hogy ennek megszűnte mennyiben járult hozzá az erőviszonyok átrendeződéséhez. Én úgy gondolom, hogy jelentősen, ám azt is figyelembe kell vennünk, hogy az átrendeződésből a visszacsatolt városok csapatai (Nagyvárad, Kolozsvár, Újvidék), és a nagy cégcsapatok (Csepel, Gamma) jöttek ki legjobban. A revíziói előtti vidéki magyar városok csapatai jobban szerepeltek ugyan, mint korábban, de látványosan előretörésről azért nem beszélhetünk.

Azért szívesen látnék olyan kimutatást, hogy a 26-44 között jelentős szerepet játszó kb. 15 klubnak hogyan alakult a valóban hazai pályán játszott mérkőzéseinek aránya.
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.06.21 0 0 2459
29/30-ban miért csak öt meccs volt hazai pályán?
Előzmény: Bozsik stadion (2457)
Bozsik stadion Creative Commons License 2007.06.21 0 0 2458
Itt sorakoznak a Kispest kapusai:

1926 Pósza, Weisz Gyula, Török
1927-33 Dénes József
1928 Kutrucz
1933 Dobozy
1933-46 Gergő (Gengeliczky)
1934-37 Vági
1937-38 Kósa (Kohn) II Károly
1938-40 Boldizsár Géza
1938-41 Vécsey (Wéber) Adolf
1941 Bogár
1942-43 Boldizsár Géza
1943-44 Bozsik I István
1944-46 Mindszenti (Minich) Pál
Előzmény: Törölt nick (2455)
Bozsik stadion Creative Commons License 2007.06.21 0 0 2457
Megnéztem néhány évet, hol játszott a Kispest.

1925-26
7: Hungária út
5: Üllői út (ebből 1 a Sárkány utcában elmaradt)
4: Sárkány u.
2: Határ u.
1: Újpest, Lóversenytér, Erzsébet u., Lágymányos

1926-27
8: Üllői út (ebből 1 a Sárkány utcában elmaradt)
3: Hungária út
1: Sárkány u., Postás pálya, Lóversenytér, Határ u., Újpest, Szeged, Szombathely

1927-28 (megépült a lelátó)
11: Sárkány u
4: Hungária út
1: Üllői út, Debrecen, Szeged, Miskolc, Újpest, Határ u., Szombathely

1928-29
10: Sárkány u.
4: Hungária út
2: Újpest, Üllőiút
1: Debrecen, Szombathely, Kaposvár, Szeged

1929-30
5: Sárkány u, Hungária út
4: Üllői út
2: Újpest, Pécs
1: Kaposvár, Debrecen, Szeged, Miskolc
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.06.21 0 0 2454
26-os kartell
Sporthírlap 1944. 01. 05. Cikksorozat a Fradi történetéről
1926. július 12-én tanácskozott a Nemzeti Kaszinóban Brüll, Gschwindt és Aschner. A profizmusról már megállapodtak, de ezen a titkos találkozón döntöttek arról, hogy a három klub kartellt köt. (részletekről nincs szó)


Egyébként ez egy nagyon jó cikksorozat volt, sajnos mikor ráakadtam, idő hiánáyban én csak átfutottam. Továbbá - reflektálva hármas e-mailváltásainkra - összességében én a Sporthírlapot jobban kedvelem, mint a Nemzeti Sportot. Összeállításokat, adatokat inkább az NS-ből lehet nyerni, ez igaz, de egyébként, például az ilyen cikksorozatok miatt, szerintem a Sporthírlapból jobban megismerhető a futball múltja.
Előzmény: lg23 (2446)
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.06.20 0 0 2453
Ez a Kósa, aki eredetileg Kohn volt, és a Bocskaiban is védett? Külföldön is játszott.
Előzmény: Törölt nick (2449)
lg23 Creative Commons License 2007.06.20 0 0 2447
Szerintem ez más Monostori lehet. Én is fedeztem már fel azonos nevű, azonos posztú játékosokat, akik tuti nem azonosak :D Pl. Újpesten volt egy Pozsonyi nevű jobbszélső, majd alig néhány év múlva a Dorogban volt egy Pozsonyi nevű jobbszélső. Vagy a Pereces tele volt Futó nevű játékosokkal...
Előzmény: Bozsik stadion (2445)
lg23 Creative Commons License 2007.06.20 0 0 2446
És a Kartell 1926-os alakulása?
Előzmény: Tempó Vasutas! (2442)
Bozsik stadion Creative Commons License 2007.06.20 0 0 2445
Elmaradásaim: Gergőt 1913-ban Gengeliczky néven anyakönyvezték.

Monostori mikor játszott a Perecesben?

Az 1957-es futballtörténetben: Galambos Antal, Horváth Imre, Tímár István, Varga József.
Nálam: Galambos József, Horváth Gábor, Tímár Ferenc, Varga Ferenc.
Tichy, Machos, Bozsik egyezik.
Bozsik stadion Creative Commons License 2007.06.20 0 0 2444
1939. VI. 25. a diósgyőri stadion avatása: DiMÁVAG - Kispest 6-2
Előzmény: lg23 (2432)
Bozsik stadion Creative Commons License 2007.06.20 0 0 2443
A Kispestnél érdekesen alakult ez a dolog. Pontos adataim nincsenek, mivel még senki nem publikálta a csapat összes mérkőzését. A kezdetekben voltak olyan csapatok, amelyek nem óhajtottak a falu végén található homokbuckás pályán játszani. Később anyagi okokból adta el a pályaválasztó jogát. Az 1945-46-os bajnokságban a Legjobb 10 első körében a bundaügy miatt elmaradt Szombathelyen a meccs. A "visszavágó"-ra is Szombathelyen került sor. Nyilván így érte meg jobban a Kispestnek.
Előzmény: Tempó Vasutas! (2423)
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.06.20 0 0 2442
Most találtam ki őket.:)
Nem.

Pl. 21-ben volt nagyobb vita erről (ekkor nyilatkozott Langfelder is)

Sporthírlap 1921. 07. 14.
„A pályaválasztás a magyar futball történetében mindig nagy szerepet játszott. Régente az egyesületek féltékenyen vigyáztak pályaválasztási jogukra és kérlelhetetlenül kivitték ellenfelüket a nekik kedvezőbb pályára. Később mindinkább kompromisszum tárgya lett a pályaválasztás és a nagy pályatulajdonos egyesületekkel szemben a legritkább esetben éltek a kisebb egyesületek pályaválasztási jogukkal. […] Természetesen ez a rendszer nem nagyon biztosította a bajnokság realitását. […] Az idén három olyan egyesület esett ki az első osztályból (33, Vasas, MAFC), amelynek nem volt saját pályája. Úgy látszik, ez a meglehetősen igazságtalan szituáció indította arra az intézőbizottságot, hogy oly módon változtassa meg a pályaválasztási szabályt, hogy a pályaválasztás a jövőben nem jog, hanem kötelesség lesz az egyesületekre nézve. Nincs többé pályaválasztási jog feladás, de pályaválasztási jog adás-vétel sem. Minden egyesület köteles lesz élni a pályaválasztási jogával, s egyik ellenfele ellen sem választhatja annak a saját pályáját.”


Sporthírlap 1921. 08. 01.
Malaky Mihály (FTC) szerint a pályaválasztás új rendje kivitelezhetetlen. Az FTC és az MTK úgy döntött, hogy mérkőzésük előtt nem adják oda másnak a pályát. A kisegyesületek pedig hiába bérlik ki valamelyik nagy pályát, ha a két nagy máshol játszik éppen, nincs bevétel. Így az első osztály képviselői beadványban kérték, hogy a pályakérdés megoldásáig függesszék fel a határozatot. (1921. 08. 08.: az MLSZ visszavonult, a beadványt elfogadták)


Sportlap 1921. 08. 03.
MLSZ tanácsülés
Fodor után Malaky is szembehelyezkedik az új pályaválasztási szabály-javaslattal. Langfelder „melegen üdvözli a tanácsot múltkori határozatáért, amivel szemben az MTK–FTC csapat egy korcsmában összeül, onnan diktál és terrort használ.”

A Tanács végül elfogadja Malaky indítványát, azaz nincs kötelező pályaválasztás, de a pályaválasztó ellenfele pályáját nem választhatja.

Magyarán: a Budai-FTC meccset bárhol játszhatták, kivéve az Üllői úton.
Úgy tudom, a profizmussal változott ez meg, szabad volt a vásár.
Előzmény: lg23 (2441)
lg23 Creative Commons License 2007.06.20 0 0 2441
Honnan vannak az adatok/idézetek Langfelder szövegéről és a kartellről?
Előzmény: Tempó Vasutas! (2438)
lg23 Creative Commons License 2007.06.20 0 0 2440

OFF:

 

ezt ismeritek?

 

http://www.bparchiv.hu/cgi-bin/lakas/lakas.pl

 

Meg lehet nézni, hogy az ősök hol laktak :)

Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.06.20 0 0 2439
1925-ös.
Annyira tetszett, hogy be kellett tennem. A Sporthírlapból írtam ki egyébként.
Előzmény: Törölt nick (2437)
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.06.20 0 0 2438
A magyar futballt "legfelsőbb szinten" kartellek mozgatták. Először az MTK és az FTC osztotta fel a piacot, pl. válogatott meccsek bevételének megosztása révén, aztán ehhez kapcsolódott az Újpest. Az újpesti Langfelder 21-ben még felháborodva nyilatkozta, hogy az "„az MTK–FTC csapat egy korcsmában összeül, onnan diktál, és terrort használ”. Tényleg volt ilyen kocsma: az Akácfa utcai Sárhányó, az MLSZ vezetőségik előtt a nagyok (többnyire Malaky és Fodor) itt mondta meg a kicsiknek, hogy mire kell szavazni...
1926. július 12-én tanácskozott a Nemzeti Kaszinóban Brüll, Gschwindt és Aschner. Meg is kötöttek egy kartellt, nem tudom biztosan, de talán ez lehetett a játékos-kartell. Ez úgy működött, ha a három csapat közül valamelyikük tárgyal egy játékossal, akkor a másik csapat csak akkor tehet ajánlatot a labdarúgónak, ha az első klub visszalépett szerződtetési szándékától. Illetve talán olyan passzusa is volt, hogy egymás játékosaival csak a klub beleegyezésével tárgyalhatnak. Ilyen szerződést egyébkét 34-ben a Bocskai és a Hungária is kötött, és talán volt ilyen megállapodás a Ferencváros és a Bocskai között is. (Oda akarok kilyukadni, hogy a kartell majdnem négy szereplős lett, aztán máshogy alakultak a dolgok).
(Azért nehéz ezekről pontosan írni, mert a lapok - érthető okokból - nem szívesen cikkeztek ilyen kényes témákról.)


Viszont a rendszer sajátossága volt, hogy a kiscsapatok érdekeit is védte. Amikor szóba került 29-ben (?), hogy egy új szabály szerint ne lehessen pályaválasztói jogot adni-venni, akkor a kiscsapatok elsőként tiltakoztak, mert ők majdhogynem ebből éltek.
Szóval hatalmas egyenlőtlenségek voltak a magyar futballban, melynek oka mindenekelőtt a pályahelyzet (közvetve a pénzhiány) volt, illetve az, hogy csak néhány klub tudott nagyobb támogatottságra szert tenni.
Ha minden csapatnak van legalább saját pályája, és mindenkinek kötelessége saját pályáján játszani, akkor meggyőződésem, hogy ugyanúgy a két, majd három nagy csapat végez rendre a tabella élén, de hogy nem lett volna ilyen nyomasztó fölényük, abban biztos vagyok.
Előzmény: Törölt nick (2425)
lg23 Creative Commons License 2007.06.20 0 0 2436

"Bruno Roghi írása a Gazetta dello Sport-ban"

 

De ugye nem a mai számról van szó, amit az nb1.hu fordítása alapján másoltál be? :D

Előzmény: Tempó Vasutas! (2435)
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.06.20 0 0 2435
Nem akarom megszakítani a témát, de ezt nem lehet kihagyni.


„Minden [olasz] egyesület, amely valamire becsüli magát, elküldi a trénerét Budapestre és futballistákat importál.”
(Bruno Roghi írása a Gazetta dello Sport-ban)
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.06.20 0 0 2434
A MÁV úgy profitált ebből, hogy háborús időkben e gyárakban (a vasutas csapatok jellemzően járműjvaítókban működtek) ugrásszerűen megnőtt a foglalkoztatottak száma. Sok munkás fizette a kis 50 filléres, egy pengős havi tagdíját. Első ránézésre nem számít egy pengő. De amikor 1500-an fizették be - abból megélt egy sportegyesület.
Előzmény: Törölt nick (2431)
lg23 Creative Commons License 2007.06.20 0 0 2432
Diósgyőrben a bástyás körlelátó is ekkor épült?
Előzmény: Törölt nick (2431)
lg23 Creative Commons License 2007.06.20 0 0 2430

Soroksár, Újpest (Újpest FC, Phöbus), Kispest, Budafok, stb. is vidéknek számított, de én a fővárosiak közé számoltam az ezek ellen játszott meccseket!

 

34 alkalommal utazott az Újpest vidékre az említett szezonokban a 11 pályaválasztóijog-csere mellett. Vagyis az esetek 75%-ában vidéken játszottuk le a meccset! Voltak kivételes szezonok, pont egy ilyet találtál meg :D

Előzmény: Törölt nick (2428)
lg23 Creative Commons License 2007.06.20 0 0 2429

A 2. pont kissé érthetőbben: a 20-as évek második felében és a 30-as években a fővárosi nagy hármas kiemelkedően jobb anyagi körülmények között működött, mint a vidéki klubok, míg ezek az anyagi körülmények a 40-es évek elejére igen jelentősen megváltoztak a vidékiek javára. Ennek leginkább a struktúrális felépítés közötti különbésg az oka.

 

Háborús viszonyok között az állami vállalatok (bányák, vasút, satöbbi) minden valószínűség szerint jobban prosperáltak, mint a magáncégek (pl. Gschweidl Likőrgyára)...

 

Szerintem ennek igen jelentős szerepe volt a vidéki futball előretörésében, és megmagyarázza a korábbi elmaradottságát is.

Előzmény: lg23 (2427)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!