Keresés

Részletes keresés

NEC Creative Commons License 2002.04.26 0 0 40
A PM is elismeri a költségvetés elszaladását (lásd : tegnapi tájékoztató). Kérdés: Van e még lé a költségvetésben, vagy kicsavarták a Narancsot??

Az MFB ebben az évben már januárban megkapta a teljes évi pénzt, nem feladatarányosan kapta meg a költségvetési támogatást, ami jó példa a pénzek bebiztosítására!!

gross Creative Commons License 2002.04.19 0 0 39
Én is remélem, hogy a következő években javítunk, de én csak homályosan sejthetetk valamit legfeljebb, Te vagy a szakértő... :)
Mindenesetre óriási különbség volt a központi kv.-on belül az adósságszolgálat 1999-es és 2001-es aránya között, tehát annál több pénz maradhatott volna az "értelmesebb" kiadásokra.
Előzmény: krz (38)
krz Creative Commons License 2002.04.18 0 0 38
ad 2) miert allnank gyatran? 2000-ben pl maastrichti standardok szerint 3 szazalekos volt a gdp-aranyos allamhaztartasi deficit, annal sokkal alacsonyabb mar nem kell. azota nott vmit, de ezt siman vissza lehet csinalni a kovetkezo par evben.
(egyebkent is megteveszto a nominalis kamatkiadasokat vizslatni, valodi terhet a realkamatok jelentenek.)

masik ketton toprengek kicsinyt:)

Előzmény: gross (37)
gross Creative Commons License 2002.04.18 0 0 37
Kedves krz,

átnéztem egy kicsit a költségvetési monitoringot... Van is egy pár kérdésem ezzel kapcsolatban:
1. Mi van az ÁFA-bevételekkel? A növekedési üteme első megérzésem szerint jobban lecsökkent, mint azt az infláció és a növekedés/beruházások visszaesése indokolná. Ráadásul még mindig folytatódik az ÁFA-ügyben nagy súlyú kiskereskedelem - főleg a hipermarketek - bővülése tudtommal, ráadásul a rengeteg elég jól kontrollálható állami beruházásoktól is többet várnék. Vagy rendben vannak a számok, feleslegesen aggódok?

2. Hogy lehet, hogy még mindig ilyen gyatrán állunk a kv. hiánnyal, annak ellenére, hogy az adósságszolgálati kiadásaink - arányukban - hihetetlen ütemben zuhannak (kamatesés!). Úgy látom, két év alatt 23%-ról 15%-ra estek ezek, tehát a deficit mérséklése előtt soha nem látott lehetőségek tárultak fel.

3. Mivel lehet magyarázni a kv. szervek támogatására fordított kiadásoknak döbbenetes inflációját, az összkiadás 24%-ról 29%-ra két év alatt?

Üdv, gross

Előzmény: krz (36)
krz Creative Commons License 2002.04.15 0 0 36
nem erdemes kulon nezni. a tb a kp ktsgvetesbol kap rendszeresen egy csomo penzt, es az atutalas idozitesetol fuggoen mutatkozik itt vagy ott a hiany.

98-ban is hasonloak voltak az aranyok ilyentajt, 99-ben is szinten lehetett tartani egy igy indulo evet.

persze ha megyo 13 pontja megvalosul, az nem lesz azert szep latvany ktsgvetesi szempontbol, de szvsz meg az is belefer...

Előzmény: gross (35)
gross Creative Commons License 2002.04.15 0 0 35
Jó, a központi kv. mintegy 40%-os hiánya még nem katasztrofális, bár mindenképpen aggasztó a beígért adakozást figyelembe véve. És a TB? Már megint háromszorosa az egész évi keretnek a hiány...?
krz Creative Commons License 2002.04.12 0 0 34
persze. megis mit gondolsz, mit szamoltak?
olvasd el egyebkent a napiban, nagyjabol stimmel.
Előzmény: premiscuous (33)
premiscuous Creative Commons License 2002.04.12 0 0 33
és abba a 4,1-be vajon benne vannak az mfb meg az apv rt pénzek?
Előzmény: krz (32)
krz Creative Commons License 2002.04.12 0 0 32
metodologiai kulonbsegek. ez egyelore egy tanulasi folyamat.
a 4.1 pm-ksh-mnb egyeztetes eredmenye, halyoltudom.

tobbivel nagyjabol egyetertek:)

Előzmény: rosencrantzhu (31)
rosencrantzhu Creative Commons License 2002.04.11 0 0 31
Már legalább öt helyről hallottam az 5-5,5 százalék körüli értéket, ez a 4,1 nekem új.
Ezzel egyébként szerintem nem is jönne ki az insider infok alapján dolgozó mnb keresleti többletre vonatkozó becslése sem.

A 40% egyébként nem veszedelmesen gáz, 4 éve kicsit több volt. A pótktgv. szükségessége nem (csak) ezen múlik, ez kicsit hülyén volt benne a VG-cikkben. 1999-ben pl. ennél nagyobb időarányos hiányt is le lehetett szép csendben év végére dolgozni.

Ugyanakkor az átláthatatlanság, illetve az éves költségvetés bevételi fősszegeinek teljes irrelevanciája miatt már nehéz azt a közhelyet puffogtatni, hogy a költségvetés az államháztartás pénzügyi terve.

Egyébként meggyőződésem, hogy ha az mszp odakerül, nem lesz látványos, nagy "számátírás", mert az nagyon hajazna Bokrosra.

Előzmény: krz (30)
krz Creative Commons License 2002.04.10 0 0 30
stimmel a ket ertek. nyilvanossagra nem is kell hozni, ezt majd az eurostat teszi meg vmikor nyaron, halyoltudom. (eleve nekik kell a szam.)
de lehet, hogy addig is esik meg rola szo.
Előzmény: deficit (27)
krz Creative Commons License 2002.04.10 0 0 29
dragabb aron. vilagos. de egy ilyen ev nem oszt, nem szoroz. jovore meg tudtommal nem lesznek valasztasok.

en nem vedtem egyebkent a penzforgalmi szemleletu elszamolast, csak arra utaltam, hogy nem a sajat ujjabol szopta a pm, rendes nemzetkozi standard ez is. malyd most valtanak.

Előzmény: gross (28)
gross Creative Commons License 2002.04.09 0 0 28
Elnézést a túlzásért. Örülök, ha nem lesz nagy probléma a költségvetéssel, biztos finanszírozhatóa költekezés, bár kérdés, hogy milyen áron?

A pénzforgalmi szemlélettel csak az az alapvető bajom, hogy teljesen tönkrevágja az olyan részleges gazdálkodási autonómiával rendelkező költségvetési intézmények feletti controlling-monitoring felügyeletet, mint pl. az egyetemek.

Előzmény: krz (24)
deficit Creative Commons License 2002.04.09 0 0 27
Azért azt a 4,1 -et sem kell készpénznek venni, hiába a napi írta. Biztos nem véletlen, hogy a kétéve készített tervben is pont 4,1 szerepel...
A PM még mindig nem hozta nyilvánosságra a kész változatot
Törölt nick Creative Commons License 2002.04.09 0 0 26
geyza, mint jobbos? jaj! reggelente nem ártana ám néha szemet mosni!
Előzmény: lms (21)
pro-vokál Creative Commons License 2002.04.09 0 0 25
Kicsiti off.

Egy kerdes a tudorokhoz. Az MSZP penzugyminiszterjeloltje, objektiven (!) mennyire jo szakember ? Eleg tudatlan vagyok...

krz Creative Commons License 2002.04.09 0 0 24
eu-modszertannal tavaly 4.1 volt a szam, megirta a napi gazdasag, meg utanuk a nepszabadsag.
az egy mas kerdes, hogy bokros pl egy mhirlap interjuban 7 szazalekot vizionalt.
egyebkent te is tudod, hogy a most alkalmazott gfs-rencer is nemzetkozileg elfogadott szabvany, meg ertelme is van (cash-flow vs eredmenyszemlelet), de ha egyszer az eu az esa95-ot favorizalja, akkor majd a pm is megtanul ugy szamolni.

a koltsegvetes meg nincs bajban, meg akkor sem lenne, ha megyo kisse koltseges 13+1 pontjat kell a helyhatosagi valasztasok elott gyorsitott utemben vegrehajtani. a koltsegvetes ugyanis akkor van bajban, ha a hiany nehezen finanszirozhato, amitol nagyon-nagyon-nagyon messze vagyunk.

Előzmény: gross (22)
lms Creative Commons License 2002.04.09 0 0 23
Emlékeztetnék arra is, hogy az EU-módszertannal már tavaly is megközelítettük az 5%-os Áht. hiányt

es az IMF modszertannal (amit az IMF hatarozott nyomasara kellett bevezetnunk anno)?

valami gyanus nekem. a februari hianyrol az adatok mar regota kint voltak, akkor is, amikor MP meghirdette a 13+1 pontjat (50% beremeles ide, 50% oda, 52 milliard a nyugdijasoknak). valami gond lehet Medgyessy szakertelmevel...

Előzmény: gross (22)
gross Creative Commons License 2002.04.09 0 0 22
Nemsokára kiadja a Pénzügyminisztérium a hivatalos közleményt (költségvetési monitoring). A hiány februárban amúgy az előző évinek a kétszerese volt. Emlékeztetnék arra is, hogy az EU-módszertannal már tavaly is megközelítettük az 5%-os Áht. hiányt, idén várhatóan jóval magasabb lesz ez, hiszen a választási ígéreteken túl például a forszírozott autópályépítést, a lakáskamat-támogatásokat is finanszírozni kell.
lms Creative Commons License 2002.04.09 0 0 21
geyza,

a jobboldalnak jelenleg kb 20% eselye van arra, hogy dontetlenre hozza fel magat. ez nem sok, de tobb annal, semhogy komoly teteket lenne erdemes tenni ra.

arrol nem tudok nyilatkozni, hogy ez esetben visszatancolsz-e a jobboldalra, tehat a tokonrugatas eselye meg ennel a 20%-nal is kisebb.

de ha faj valami, panaszkodj itten, hallgatunk.

Előzmény: Geyza (11)
lms Creative Commons License 2002.04.09 0 0 20
geyza,

a jobboldalnak jelenleg kb 20% eselye van arra, hogy dontetlenre hozza fel magat. ez nem sok, de tobb annal, semhogy komoly teteket lenne erdemes tenni ra.

arrol nem tudok nyilatkozni, hogy ez esetben visszatancolsz-e a jobboldalra, tehat a tokonrugatas eselye meg ennel a 20%-nal is kisebb.

de ha fej valami, panaszkodj itten, hallgatunk.

Előzmény: Geyza (11)
Törölt nick Creative Commons License 2002.04.09 0 0 19
aligha egy Bokros csomag lesz! Hanem folyamatosan fognak jönni. A Bokros csomag maga lesz az éves költségvetés.

Mert nem csak a nyugdíj mega pedagógusbér van ott (filléres), hanem az igazi nagy pénzek, a METRO 4 meg BŐS-NAGYMAROS. Ezek ezermilliárdos tételek lesznek, amihez Bokros csomag 3. 4. és x is kell.

Geyza Creative Commons License 2002.04.09 0 0 18
Meglátjuk.
Nem tudom, mi az igaz a dologból, mi nem.
Mindenesetre a "független" magyar bíróság azért gyakran lejt valamerre... (Sohase az ellenzék felé...)

Adjunk Medgyessynak 100 napot, oszt meglássuk!

OK?

Előzmény: armagnac (17)
armagnac Creative Commons License 2002.04.09 0 0 17
Na látod, erre emlékszem. De hát Pirítós reakcióján sem kell csodálkozni, nem szereti a Medgyessy-hez hasonló opportunista, exkommunista miniszterelnök-helyetteseket, akiknek jogilag (egyelőre csak) kétes, de erkölcsileg mindenképpen elítélendő privatizációs- és lobbiügyleteik vannak. Lehet, hogy a független magyar bíróság sem fogja szeretni, az elég ciki lesz.
Előzmény: Geyza (13)
6Boci Creative Commons License 2002.04.09 0 0 16
Jellemző, hogy a fideszesek, már most az Mszp-t hibáztatják, a fidesz által ellopott milliárdok miatt.
Jól betanultátok Orbán stílusát.
pasa_ Creative Commons License 2002.04.09 0 0 15
Szerintem az ejszaka besurrant HOGOLYO es lelepett a milliardokkal valamelyik szomszed farmra.

Pasa

Előzmény: IPOS (5)
armagnac Creative Commons License 2002.04.09 0 0 14
Nahát, nahát, véletlen koincidencia. Ilyen csak 1x fordulhat ám elő 3 héten belül:)
Előzmény: Geyza (11)
Geyza Creative Commons License 2002.04.09 0 0 13
És azt is megírtam (jó pár hónapja), hogy Medgyessyt úriembernek tartom - jól le is szúrt érte Pirítós...
Előzmény: armagnac (10)
armagnac Creative Commons License 2002.04.09 0 0 12
Hát még akkor mekkora bajban lesz, ha ki kell fizetni a Medgyessy által beígért 50%-os béremelést az egészségügyieknek és a pedagógusoknak, a 2x-es családi pótlékot, a 13. havi nyugdíjat és "az orbánkormány által ellopott" 50 milliárdot, hogy a többit ne is említsem.

BOKROS ANTE PORTAS.

Előzmény: Jo Tunder (-)
Geyza Creative Commons License 2002.04.09 0 0 11
Szia, Armagnac!

Ez a "veszély" nem áll fenn!

Jusson eszedbe, nekem már régóta nem tetszik sok minden...
Ki indított topikot pár hónapja a Pannon Rádió ellen?
Mellesleg: Vasárnap délután 3 körül megírtam, hogy kire szavaztam. Akkor még fogalmam se volt mi lesz, esküszöm Neked!

Előzmény: armagnac (10)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!