Keresés

Részletes keresés

peterch Creative Commons License 5 órája 0 0 21002

Az igaz , hogy ugyanannyi hőmennyiség szállításához picivel több folyadékot kell szállítani . Viszont azt könnyedén megoldja a keringetőszivattyú .

Előzmény: hellorobi (21001)
hellorobi Creative Commons License 12 órája 0 0 21001

Ha Propilén glikolt töltesz az más. Nem tudtam,hogy ilyen is van már. De az meg rontja a hatásfokot. Valahol bukik az ember.

Előzmény: peterch (21000)
peterch Creative Commons License 30 órája 0 1 21000

Propilén glikolt használnak az élelmiszeriparban is .

Nálam 19 éves a rendszer , még semmi nyoma annak , hogy szivárogna .

De a Te dolgod ! Csinálod , ahogyan akarod .

 

" 7 bar átmegy a 2 bar felé. Utána összeérnek mind a két víz keveredik. Bár akkor valahol el kell engednie a biztonsági szelepnek. "

 

Ezért írtam , hogy ha ilyen előfordulna , akkor a rendszer vezérlése letilt , ha jól van megtervezve és kivitelezve . :-)

Előzmény: hellorobi (20999)
hellorobi Creative Commons License 2 napja -1 0 20999

Nem átnyomja a vizet hanem keveredik. Az meg mindegy milyen nyomáson. 

7 bar átmegy a 2 bar felé. Utána összeérnek mind a két víz keveredik. Bár akkor valahol el kell engednie a biztonsági szelepnek. De ha csam kis repedés van,amkor nem lesz nagy nyomás.

 

Nekem semmi olyan megoldás nem szimpatikus ami veszélyes. Ilyeneken nem akarok rizíkózni.

Előzmény: peterch (20989)
ojeh Creative Commons License 3 napja -1 0 20998

Mindegy a valóságos >> rendszerekben a nyomás nő, ha melegebb lesz a víz bennük.

Persze lehet >> "végtelen nagy" tágulási térrel elképzelni a rendszert :-)
De nem az a valóság, hanem a csak néhány %-nyi tágulási lehetőség.

------------

Ha a zárt tágulási membránját tolja a víz a levegős oldal felé akkor is nő a rendszer nyomása.
Ha a nyitott tágulásiban emelkedik meg a vízszint akkor is nő a rendszer nyomása.


Ha nem tud eleget tágulni a víz bármi okból >>akkor is nő a rendszer nyomása.
...és lehet, hogy e miatt valahol vizet veszít végül.
Jobb esetben a biztonsági szelepnél, rosszabb esetben máshol.
Megj: ilyenkor kell gyakran >> kb. minden felfűtés után vízet tölteni bele.

Előzmény: peterch (20997)
peterch Creative Commons License 4 napja 0 2 20997

20 és 50 °C fokon .

 

Hány liter víz van a rendszerben , hány literes a tágulási tartály ,  mekkora a rendszer alapnyomása 20°C-on és mekkora a tágulási tartály előfeszítése ?

Előzmény: 1 valaki (20996)
1 valaki Creative Commons License 4 napja -2 0 20996

És szerinted van/ mennyi a különbség nyomásban, vagy ugyanaz 10 és 50 fokon?

 

 

Előzmény: peterch (20995)
peterch Creative Commons License 4 napja 0 1 20995

Szia !

 

"

És jön a kérdés:

Hideg, vagy 50 fokos víznél? "

 

Ezt csak egy laikus kérdezi , akinek nincs tapasztalata a fűtőrendszerekkel . :-)

 

Előzmény: 1 valaki (20992)
peterch Creative Commons License 4 napja 0 0 20994

Igazad van !

 

A megengedett legmagasabb van  megadva . :-)

Előzmény: ojeh (20991)
tehtube Creative Commons License 4 napja 0 0 20993

Érdekes. Úgy nézem beltéri kompresszoros. Épületgépész (nem vagyok) konferencián a propán utólagos betöltésének kivédése okára hivatkoztak a monoblokkos térnyeréséről. Nem hárítanák a felelősséget a megrendelőre, kivitelezőre. Gondolom itt meg igen.

Árát tekintve combos. Egy L Pana kb. fele árból kijönne: https://deklima.hu/termek/panasonic-kit-wc09l3e5-aquarea-l-generacios-levego-viz-hoszivattyu-9kw-r290/

Előzmény: 1 valaki (20990)
1 valaki Creative Commons License 4 napja 0 0 20992

És jön a kérdés:

Hideg, vagy 50 fokos víznél?

 

Föltöltöd a rendszert, és a tágulási tartályt felpumpálod 1,5 Bar nyomásra.

Ez 2 emeletig jó. Felette arányosan emelkedik.

Nálunk a nyitott rendszeren az alagsorban 3,2 Bar a nyugalmi nyomás. Üzemi 3,5 től felfelé, szűrő koszolódástól függően, akár 5 Bar is.

Hálózati víz nyomása: 5,2 Bár, alagsorban. De van hozzá nyomásfokozó szivattyú, így a 8. emeleten is megvan a 3 Bar, elvételtől függően.

 

Előzmény: peterch (20989)
ojeh Creative Commons License 4 napja 0 0 20991

... 3 bar ?!
Az úgy 8-9 emeletre is elég :-)

A fele sem kell....

-----------

A hálózati víz 6 bar körüli.
Alsóhangon is 3-4 bar szokott lenni normális környéken/helyen.

Előzmény: peterch (20989)
1 valaki Creative Commons License 5 napja 0 1 20990

És íme egy propános hőszivattyú, ami nem monoblokk. 1 kiló propánnal.

 

https://www.femaxholding.com/octopusenergy/igy-mukodik

Előzmény: tehtube (20987)
peterch Creative Commons License 5 napja 0 1 20989

Szia !

 

Csak egy kérdés , ha megengeded !

 

Mekkora is a vízoldali nyomás a hőszivattyúnál ( 3 bár a javasolt , ha jól emlékszem ) ? Mekkora a hálózati víz nyomása ?

 Ha kilyukadna a vízkör , akkor ugye a nagyobb nyomás jutna át a kisebb nyomási oldalra . Ha így van , akkor a rendszer letiltana . Tehát nem biztos , hogy propilén-glikolt innál .

Előzmény: hellorobi (20986)
ojeh Creative Commons License 5 napja -2 0 20988

A propán talán ~0,4 kg illetve ~1 kg töltet környékéig mehet a beltéribe jelenleg.
A készüléktől függően... de nem vagyok ebben naprakész.

Kontra!
Bárki tarthat+használhat 11 kg-os PB palackot is beltérben.
Sokkal kevésbé szigorű körülmények között.
Akár nyílt lánggal(gázégő) együtt is. 
Mégsem robbannak fel nagyszámban...

***********************
Szerintem az egyszerű-nagyszerű-üzembiztos megoldás monoblokkra...

 


Egy méretes külső hőcserélő (a fagymentes térbe rakva)
----------------------------
A gép oldal és a fűtés+HMV oldal közé.
Amivel megvan a leválasztás a két oldal között.
http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=165966573&t=9058532

és...

Fagyállózás a gép oldalon
-----------------------------
A gép+vízcsövek+hőcseréló+minipuffer(ha kell a leolvasztáshoz) kis körben.
Ezzel a vízcső elfagyás gondja egyszerűen- és tuti üzembiztosan meg van oldva.


Vízcsövek hőszigetelése 
-----------------------------
VASTAGON a kültérben és a fűtetlen térben.


************
A hátrányok....

1.
A hőcserélő elnyel néhány fokot az előremenőből.

2.
Kell egy plusz keringető szivattyú a hőcserelő fűtésrendszer oldalán a belső vízkör(ök)be is.
Mivel a gépben lévő >> a hőcserélős leválasztás miatt csak a gépoldalon keringet.
************

 

 

Monoblokk tájkép tervminta és okítás érthetően.
https://youtu.be/3XI3qGEsolo?t=1081

 

 

Egyéb

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=162619647&t=9058532

Előzmény: hellorobi (20986)
tehtube Creative Commons License 5 napja 0 0 20987

Igen, a propán miatt monoblokkban készítik. Jelenleg több gyártó ebben látja a jövőt. Passz.

Van monoblokkos fűtési rendszer fagyálló nélkül is közvetlen fűtővíz betermeléssel a megfelelő biztonság kiépítésével. (hőfokvezérelt vész ürítő szelepek, szünetmentes táp, stb...)  Érdemes utánanézni. 

 

Előzmény: hellorobi (20986)
hellorobi Creative Commons License 5 napja 0 0 20986

Eddig csak a katalógusból tudtam hogy van R290. Láttam milyen jó és mennyire szuper. Mondtam ez kell nekem

Aztán jött,hogy az R290 tűzveszélyes,nem lehet zárt térben. Szellőző nyílás kelhet a gépészeti helyiségbe.

Utánakérdeztem forgalmazónál. Kiderült ez csak a vízkört viszi be,így nincsenek ezek a problémák. 

 

 

Itt a legföbb bajom,hogy szerintem ezt nem nagyon jelezték sehol. Ez monoblokkos működés igazából. 

 

Nekem szimpatikus. De pont nem akartam monoblokkosat,mert fagyálló kell bele. Nem merném 1x leválasztani 2 hőcserélőt alkalmaznék,hogy a meleg vízzel ne tudjon keveredni. Lehet olyan,hogy forró vizet iszunk. 

Nem tudom erre van-e jó megoldás.

Előzmény: ojeh (20985)
ojeh Creative Commons License 6 napja 0 0 20985

Az R290 rendes neve propán...
Ami a PB gázpalacakból is jön részben.

Ami miatt kültéri körül védőzóna igény merül fel.
pl. www.panasonicproclub.com/uploads/HU/catalogues/EU%20A4%20R290%20INSTALLER%2023_HUN.pdf

-------------------------------------

A védőzóna követelményei

1. Gyújtóforrás lehetőségének kizárása
Gyújtóforrás: nyílt láng, elektromos (kapcsoló) berendezések, konnektor, lámpa és magas felületi hőmérsékletű felületek (>360°C)

2. Épület- és szellőzőnyílások kizárása
Például ajtók, ablakok, villanyaknák, pincebejáratok, szellőzőrendszer nyílásai.

 

3. Vízelvezetők és szennyvízaknák kizárása

Hűtőközeg szivárgás esetén fontos, hogy hűtőközeg nem juthat az épületek belső területére !!!

A védőzónában nem szabad olyan későbbi változtatásokat eszközölni (pl. szerkezeti átalakítások).
Amelyek sértik/megváltoztatják az előre megállapított védőzónára vonatkozó szabályokat.
------------------------------------



Előzmény: hellorobi (20982)
ojeh Creative Commons License 6 napja 0 0 20984

Az R290 rendes neve propán...
Ami a PB gázpalacakból is jön részben.

Kiváló hűtőközeg, de nem jó, ha >> zárt térbe kerül !!!
Hát ezért nem megy be a beltéribe gondolom, ha nagyobb töltet kell bele.


****************************************

------------------------

Az R290 jelű, hűtőközeg alkalmazásával.

A kompakt léghűtéses (vagy akár vízhűtéses) berendezések
szabad térben, a minimális védőtávolságok betartásával elhelyezhetők.

Akár a töltetmennyiségre vonatkozó korlátozás nélkül.
Erre egyértelmű útbaigazítást nyújt a hatályos MSZ EN 378 szabvány 2. fejezete.

Európában is megkezdődött az ázsiai és óceániániai országokban már eladott több millió berendezés után.
Az R290-es hűtőközeggel működő splitklímák forgalmazása.

Az új beltérben használható töltetmennyiségekre vonatkozó szabványokat az IEC megszavazta.
Mind a plug-in (350…500 g), mind pedig az osztott splitklímák esetében (330…990 g).
---------------------

Az R290 jelű propán hűtőközeg használatának előnyei.

  1. Ultra alacsony az üvegházhatás-tényezője >> zöld, kicsi Global Warming Potential >> GWP

  2. Nem tartozik az F-gáz rendelet (Magyarországon a 14/2015. (II. 10.) Korm. rendelet) hatálya alá,
    mivel nem fluorozott szénhidrogénről van szó, tehát nem kell regisztrálni a hűtőkört, és
    nem kell kötelező szivárgásvizsgálatokat sem végezni rajta !!!!

  3. Kiváló hűtéstechnikai tulajdonságokkal rendelkezik, az úgynevezett fajlagos hűtési teljesítménye 2-3 szorosa az F-gázokénak, ez kisebb kompresszor- és csőméreteket igényel.

  4. Nagyon kedvező, hogy a legtöbb F-gázhoz (pl. R410A, R32, R454b) viszonyítva lényegesen alacsonyabb nyomásértékeken megy végbe a kondenzáció
    (pl. 50 °C kondenzációs hőmérsékletnél csupán 17 bar nyomáson), ezért alacsonyabb a szivárgás veszélye is.

  5. Előny a magas kritikus hőmérséklet. (pl. kisebb teljesítményvesztés magas hőmérsékleteken)

  6. Előnyösek a kompresszorból kilépő gázhőmérsékletek értékei is (ami pl. jelentősen növeli a kompresszorok és a hűtőkör élettartamát)

  7. Tekintettel arra, hogy egy komponensű hűtőközeg, mechanikus tisztítás után újra felhasználható,
    nincs szükség bonyolult előállításra és regenerálásra sem, mint az F-gáz keverékek esetében.
    (további jelentős CO2-kibocsátást okozva ezzel)

  8. Hűtőközeg-szökés esetén a pótlás egyszerűen és kedvező áron végrehajtható.

  9. És ami megfizethetetlen...
    A tudat, hogy nem csak beszélünk a környezet védelem fontosságáról, hanem teszünk is érte.
Előzmény: hellorobi (20982)
pacalarpad Creative Commons License 6 napja 0 0 20983

A Defronak is ilyen az R290-es gépe, ami elég telepítőbarát és az ára is kellemes. (https://shop.wiba.hu/custom/wiba/image/data/srattached/0a4491f69c7c2bd5c9b979e9a55c66ff_Hőszivattyú%2021%2003%202023.pdf)

 

A “butább” gépe is elég jópofa (Deher), Panasonic kompresszoros R32 monoblokk, három fűtéskört tud meghajtani (keverő szelepekkel es vezérléssel). Sok gép használja az EVI-s Panasonic kompresszort (Sunrain, Outes…), van valakinek ilyen gépe esetleg?

 

Én is a Nagy Választás (HSZ) előtt állok, kinéztem hétvégén a Construmara tájékozódni és jól néztek ki az SPRSUN és az AUX gépei is, meggyőző adatokkal, szimpatikus forgalmazoval. 15 évig használtam egy premium Stiebel Eltron hoszivattyút sok problémával és kiábrándító szerviz háttérrel. Most valahogy nem akarom megfizetni emiatt a premium felárat. 

Előzmény: hellorobi (20982)
hellorobi Creative Commons License 2024.04.16 0 0 20982

Ti tudtátok,hogy az R290-es gázos SPLIT Panasonic Hőszivattyú az nem viszi be a gázt a beltérihez? CSak a viz megy be,ezáltal olyan mint egy monoblokkos.

NEm tudom,hogy R32-es vagy R290-es legyen a HSZ. 

gsmotoros Creative Commons License 2024.04.14 0 0 20981

Mondjuk nem olyan ugrabugrára gondoltam, mint egy vad 20 éves mosógép :D

 

 

A fali szerelés még egy előnye, hogy a tető túlnyúlása védi a gépet, nem kellene ilyen körbeépítés köré...

 

A fal anyaga teljesen okés, domboldalba építve éppen az alápincézetlen részre kerülne, ahol vasbeton lábazati fal van, az megbír mindent is.

Előzmény: JAMIE222 (20979)
gsmotoros Creative Commons License 2024.04.14 0 0 20980

Jogos, valóban olyat láttam párat.

 

De ezek nyáron és szakaszosan mennek. Azért ha búg-zúg a gép és ez az épület falából kihallatszik egész télen azért az egy más kaliber...

 

Természetesen van a családban falon 3,5kW split kültéri, azzal nagy baj nem volt, a beltéri zaja a domináns így elsőre. 

 

Na de egy padlófűtésnél nulla hang kéne, hogy legyen. Ha egy olyan helyzetben elkezd idegesítő hangon zizegni a kültéri vagy leginkább a fal, amit berezget, az elég bukó...

Előzmény: peterch (20978)
JAMIE222 Creative Commons License 2024.04.14 0 0 20979

Az épületszerkezetnek átadódó rezgésektől ódzkodom picit leginkább.

Én is erre gondoltam,  az elegancia ezután jöhet:)) Mondjuk azt nem tudom hogy mennyire nyugodtabb járású egy ekkora kültéri a kicsikhez viszonyítva, de jobb a békesség. Az enyém még nem akart odébb menni, el van a betontuskókon-hőszipkatalpakon:))

Itt, ahol most ücsörgök, egy 14kw-os levegő-víz gépezet kültérije dekkol, szépen becsomagolva. Térkövezett udvarrész, faltól úgy 1 méterre lemezbódé a kültéri körül, alatta az anyaföld, körülötte térkő.

Előzmény: gsmotoros (20977)
peterch Creative Commons License 2024.04.14 0 0 20978

Szia !

 

Multisplit klíma kültérit láttál már falon ? 

Akkor ? 

Kinek mi tetszik és milyenek a lehetőségek ( fal anyaga ) .

 

Nálam az egyik kültéri menetesszárakon van felfüggesztve a padlásban , a másik meg az oldalfalon , bent abszolutt csend van . Kint sincs nagy robaj . :-)

Előzmény: gsmotoros (20975)
gsmotoros Creative Commons License 2024.04.14 0 0 20977

Köszönöm, értem.

 

Hmm, mondjuk szép ez sehogy sem lenne... esztétikailag ótvar ez így is úgy is. Oldalkertbe menne (ott az esztétika kevéssé számít)szomszéd ablakától 6m minimum volna, egyelőre azon az oldalon nincs szomszéd mondjuk... de építésjogilag nem lehet ablaka közelebb. Onnan meg már nem tudna olyat mérni ami jogilag necces.

 

Az épületszerkezetnek átadódó rezgésektől ódzkodom picit leginkább...

Előzmény: JAMIE222 (20976)
JAMIE222 Creative Commons License 2024.04.14 0 0 20976

Én 10kw körüli klíma-kültériket láttam már falon, a magas, duplaventis verziókat. Én nem akarnék ilyesmit a házam falára, meg hát elegánsabb is a ház mellett letéve.

Előzmény: gsmotoros (20975)
gsmotoros Creative Commons License 2024.04.14 0 0 20975

Sziasztok!

 

Alapvetően ilyen 9kW levegő-víz hőszivattyúknál már abszlút ellenjavalt a fali konzolos szerelés nem? Tehát mindenképpen egy a háztől szerkezetileg független betonblokkra tennétek egy ilyen gépet? Pl sosem láttatok még mondjuk egy 9kW T-Capet a falon?

 

Eddig eléggé ellenjavaltnak látom sok vélemény alapján...

nemertemenezt Creative Commons License 2024.04.09 0 0 20974

"Az persze más helyzet HA jelentős támogatást sikerül kapni a kiváltásra.
Azaz a költség 50-100%-át az "állam/EU" fizeti ki :-)"

 

Ebből indult meg bennem a gondolkodás, mert tudom, hogy gazdaságilag nem éri meg. Egyébként kb. 30 éves FÉG C24 kazán.

Abban reménykedem, hogy sikerül kimutatni a kért 30%-ot a fűtéskorszerűsítéssel és a hiányzó szigeteléssel, így a hőszivattyú ingyen lenne, mert a szigetelést mindenképpen megcsináltatjuk idén. A kazánt kondenzációsra nem hiszem, hogy megérni lecserélni, mert ellátásbiztonságot nem növelne, de hőszivattyúval kiegészítve a gáz megmaradna tartalék rendszernek.

Előzmény: ojeh (20965)
ojeh Creative Commons License 2024.04.09 0 0 20973

A ~150 eFt-os gázszámla az ~1300 m3

Az 1300 m3 az kondenzációssal 13 000 kWh meleg.
(hagyományos kazánnal csak ~10 000 kWh meleg)

 


A 13 000 kWh meleg a 3000 kWh hőszipka árammal 13000/3000=4,33 SCOP
Amit kicsit erősnek érzek, de legyen ennyi.

A 3000 kWh a "H" tarifával 3000x~23=~70 eFt, te 75 eFt-ot írtál.
Azaz ~80 eFt/tél a megtakarítás vagy akár csak ~75 eFt/tél.


----

  
Milyen hőszipka az ?
Ami évi 75-80 eFt megtakarításokból...

Belátható időn belül ledolgozza
- a "H" tarifa kiépítés költségét
- a hőszipka-telepítés költségét

Előzmény: 1 valaki (20969)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!