Keresés

Részletes keresés

Tusee Creative Commons License 2021.01.20 0 1 14980

24kwh (18 fűtés, 6 hmv) 122nm. max.hőm.:  -1.5, min.hőm.: -8.8

Előzmény: Wizardaudio (14979)
Wizardaudio Creative Commons License 2021.01.19 -1 0 14979

Kinek hogy bírta a gépe a tegnapi napot? Nálunk a jászságban -6,5 fok volt az egész nap átlaga, és 34 kwh fogyott. 210m2, víz-víz hsz. A levegősök tényleg jobban szerették ezt mint az 5-0 fokot?

peszleg2 Creative Commons License 2021.01.19 -1 1 14978

Használ valaki relét, ami automatikusan átkapcsol geo-ról nappalira attól függően, hogy van-e áram a geo-n?

gabo011 Creative Commons License 2021.01.18 -1 0 14975

Igen de olyanom nincs rosszul működő hőszivattyúm viszont van! :-)

Előzmény: szerintem meg (14972)
1 valaki Creative Commons License 2021.01.18 -4 0 14974

Az elgondolásod kiváló, ha tudjuk mekkora a tyúk, ahhoz nézünk fazekat.:-)

Az igaz, hogy nem annyira elterjedt, mint a gázkazán, például. De egy napelelmes cég mikor is látott hőszivattyút? Nem túl releváns a véleményük.

De 10 év múlva nem lesz gázkazán, csak hőszivattyú. És az ára csak felfelé fog menni, ahogy látom az elmúlt hetekben jövő emelkedő nagyker árlistákat.

Előzmény: fruzsih00 (14973)
gabo011 Creative Commons License 2021.01.18 -1 0 14971

Egy rosszul működő hőszivattyúval meg lehet oldani a 18C-ot. Igaz akkor mindenhol 18C lesz! :-)

Előzmény: Luis72 (14970)
Luis72 Creative Commons License 2021.01.18 -3 1 14970

Hát igen 18 fokot nehéz lenne tartani, mivel a szellőzőgépem is ilyen időben is 19,5-20 fokot fúj be. Igy még nehezebb lenne 18 fokot csinálni

Előzmény: kiggyo (14969)
kiggyo Creative Commons License 2021.01.18 -4 1 14969

Az durva, 18 fokot nem is tudnék csinálni a hálószobában, mert fűtés nélkül is több van ott. Minél jobban szigetelt a ház, annál nehezebb kivitelezni ilyeneket egy hőszigetelő burkon belül. Persze tudatosan építkezve, ha ez elvárás akkor meg lehet oldani, megfelelő válaszfalakkal, stb...

Előzmény: tigriskoma (14968)
tigriskoma Creative Commons License 2021.01.18 -1 0 14968

"Olyan rendszert szerintem még nem találtak fel"......."egy légtérben az asszonnyal".......aki tőlem 4 méterre 21 fokban"............de, feltalálták. Többzónás klímának hívják, elég hozzá 1 méter.

Az autókban használják, ha még esetleg nem hallottál volna róla, viszont nyilván a haszna - hatékonysága megkérdőjelezhető.

 

Különbözőek vagyunk, más-más igényekkel.

 

Nálunk 3 különböző hőmérséklet van a lakásban: nappali-ebédlő-konyha-gyerekszoba 23 fok a kicsi miatt, irodámban 21, kellemesen aludni pedig kizárólag 18 fokban tudunk. A fürdőben kiegészítő fűtőtest fürdetéshez.

De csináltam már vezérlést ennél sokkal szélsőségebbre is, ahol a család férfitagja az említett 18 fokban már nem érezte jól magát, de a többiek már kimondottan fáztak, érthető okból.

Na, itt az osztó adta rugalmasságot pl. kenheted a hajadra.

Előzmény: MonteCarlo2 (14950)
Keeper83 Creative Commons License 2021.01.17 0 1 14967

Azért ahhoz, hogy -15 fokos hőigényt valóságban megmérd egy házon, legalább egy napi (de inkabb 2-3) középhőmérsékletnek (!) kellene -15 fok körül lenni. Egy normálisan szigetelt, "nehéz" lakóház belső hőmérséklete csak nagy spéttel reagál a kinti hőmérséklet változására.

Ha van hőmennyiségmérő, akkor hsz. max. teljesítménye az, ami a pillanatnyi külső hőmérséklet függvényében is ellenőrizhető akár, ha kér egyáltalán annyit ház ÉS a hőleadók az adott körülmények között közvetíteni tudják. Ezek hiányában az is csak egy szám.

Előzmény: gszalagszala (14965)
Wizardaudio Creative Commons License 2021.01.17 -4 2 14966

A + és - jelek az utóbbi időben elvesztették értelmüket a gyermeteg játék miatt, ne nézd, nem valós.

Előzmény: Luis72 (14954)
gszalagszala Creative Commons License 2021.01.17 -1 2 14965

Amúgy mindenki figyeljen ma este, mert most lesz a szezonális teszt, hogy a -15-ös számolt hőigény mennyi a valóságban :-)

Nálam egyelőre no problem, a durva jegesedés is elmúlt, és jóval halkabban megy a gép, mint az előző pár napban. (-9 van egyelőre)

 

gszalagszala Creative Commons License 2021.01.17 0 3 14964
Hőszigetelés, aljtzatbeton így is, úgyis kell a padló alá.
Átalgos házanként kb 700-800m csövet lehet spórolni a radiátorral, mínusz a radiátorok ára.
Minimális lesz a különbség a végén, és akkor még nem vettük azokat a dolgokat, hogy az ablak alatt egy házban elveszik vagy m2, ami kb 500e Ft, és akkor még nem is rakhatsz akármilyen ablakot, poros lesz, stb....
Előzmény: kiggyo (14956)
gszalagszala Creative Commons License 2021.01.17 0 3 14963
Ha van egy átlagos hőszigetelés (min. 10 cm), akkor onnantól kezdve egy padlófűtés simán elviszi a házat, felesleges bármilyen más fal, vagy mennyezetfűtés beépíteni nem kevés pénzért...
Nálunk sima 12 centis EPS van, télen alig langyos a padló, és ezzel is simán kifűtjük a házat. A fürdőt kivéve mindenhol laminált van (nyilván nem hőszigetelő polifoammal) , teljesen megfelelő...
A nyári hűtésnél már érdemes elgondolkodni a mennyezethűtésen, de mivel sokszor nem a hőmérséklettel van a bajunk hanem a páratartalommal, én fain coilt tennék és megspórolnám a mennyezeti csöveket...
Előzmény: szerintem meg (14957)
MonteCarlo2 Creative Commons License 2021.01.17 0 1 14962

Akinél 35 fokos a padló, mert rossz a szigetelése és állandóan megy a gázkazán, azt nehéz meggyőzni, hogy ez nem azért "csak" 24 fok, mert szar a hőszivattyú. :)

 

Nem kevés időt szántam már rokon győzködésére, hogy higgye el, attól még mert szerinte nálunk hideg a padló, nem fognak felfázni a padlón zokniban szaladgáló, csúszó-mászó gyerekeim.

 

Persze az ilyen emberek mindig találnak igazolást a véleményükre. Elvégre jó hogy keveset fizetünk fűtésre, ha még a padló is hideg. :) 

 

Előzmény: kiggyo (14961)
kiggyo Creative Commons License 2021.01.17 -3 1 14961

Direkt nem írtam hogy meleg, mert ez állandó vita itt. Temperált, langyos, nem hideg, nevezzük bárminek, de nem hideg mint a fűtetlen. 

És ha van extraszupi szigetelés alatta de nem fűtöd akkor sem olyan jó mint ha pár fokkal melegebbre van fűtve.

Számszerűsítve 23-24 fokos nálunk, 27 az már brutál meleg lenne.

Előzmény: MonteCarlo2 (14960)
MonteCarlo2 Creative Commons License 2021.01.17 0 1 14960

A mai szigetelések mellett ha valaki csak padlóval fűt, akkor sem lesz meleg a felülete. Nálunk 21-27 fok környékén alakul fűtési szezonban, attól függően mennyit megy (hány fok van kint) és mennyi az előremenő. Szóval ha valakinek a melegebb padló a szempont, akkor minden más felületfűtést elfelejthet. 

 

A fal- és mennyezetfűtésnek is sok esetben van létjogosultsága. Például laminált padlós helyiség, szőnyeggel, telerakva szekrényekkel, ággyal. Vagy lépcsőház, ahol nincs elég padlófelület. Vagy valaki nem szereti a klímát és felülethűtést akar.

 

Ezeket mind végig kell gondolni az elején és aszerint továbbmenni.

Előzmény: kiggyo (14959)
kiggyo Creative Commons License 2021.01.17 -3 2 14959

Nálunk is lett végül mindenhol padló, pedig mindenki le akart beszélni róla hogy minek a laminált alá, meg száll a por majd.

Nem bántam meg, mert jelentősen más a hőérzet amikor megy a laminált alatt is a fűtés, kísérleteztem vele hogy kizártam egy-egy szobát. Mondjuk én eléggé padlófűtés párti vagyok, sokszor csodálkoztak az ismerősök amikor kicsik voltak a gyerekek és úristen, nem papucsban kell mászkálni és négykézlábazhat a gyerek a házban, nem fázik fel.

Nálam van falfűtés is, ezért a padló csak kiegészítő, de sok új házban láttam csak padlófűtést, laminálttal, vinyl padlóval és köszöni szépen működik rendesen.

Előzmény: gabo011 (14958)
gabo011 Creative Commons License 2021.01.17 -1 0 14958

Szerintem meg nem!

Nálunk van padló és mennyezet fűtés is! Szinte 99%-ban padlóval fűtünk és semmi probléma nincs a lamináltas helyiségekben (ez a többség)! Pedig 12 és 14mm-es lamináltunk van csak megfelelő alátéttel!

Előzmény: szerintem meg (14957)
kiggyo Creative Commons License 2021.01.17 -3 1 14956

Szerintem is. Bár sokan jönnek ilyenkor hogy mennyivel drágább a padlófűtés, mert alapból nem kéne olyan vastag szigetelés, beton, sikháló. De a ház bekerülési költségéhez képest nem olyan sok az.

Előzmény: gszalagszala (14955)
gszalagszala Creative Commons License 2021.01.17 -1 2 14955

Szerintem ma egy új ház építésénél óriási hiba nem beépíteni a vizes felületfűtést (minimum padló).

Egyrészt a beruházási költség tekintetében egy egész háznál minimális a különbség hogy radiátor vagy padló.

Ezen felül egy vizes felületfűtés bármilyen hőtermelőhöz társítható, később is lehet váltani, ha az energiaárak/támogatások (pl: napelem) úgy hozza...

Előzmény: kiggyo (14951)
Luis72 Creative Commons License 2021.01.17 -2 2 14954

Régen ebben a fórumban is nagyon sok jó észrevétel és építő, egymást segítő észrevétel volt.

Nagyon sok régi motorossal mindig megértettük és elfogadtuk egymás nézeteit.

Csak elment a fórom olyan irányba, hogy aki teheti nem ír be, mert csak kiforgatás lesz belőle.

Látod hiába igyekeztem én is kicsit folyamatban leírni miként működik egy rendszer, hogy bárki megértse sikeresen lepontoznak.

De szerencsére ez nem érdekel engem.

 

Mert attól, hogy más nézőpontból nézek mindent, attól nem zárja ki, hogy másnak merőben más a megközelítése.

 

És hiszem és látom, hogy semmit sem ér egy rendszer, ha nem komfortos. Ha nem engem szolgál és nem alkalmazkodik hozzám.

Hanem én alkalmazkodom hozzá.

 

Ha valaki igazán jó rendszert szeretne, akkor ez már a tervasztalnál kell, hogy elinduljon.

És igen is ez felül kell, hogy írjon minden más elvet.

Itt persze nem arról van szó, hogy nekem fontos lenne a külső kinézet, megvalósítás, hogy ezt kellene megváltoztatni.

Hanem annyit, hogy már az elején vegye figyelembe a tervező, statikus, amit szeretnénk elérni.

És igen is tervezze át a házat, ha nagyon sérülne a komfort megvalóshatósága.

 

És a komplexítás már itt kezdődik nálam.

 

Előzmény: MonteCarlo2 (14953)
MonteCarlo2 Creative Commons License 2021.01.16 0 0 14953

Ne érts félre, én nem tartom a komplex rendszereket túlbonyolításnak. Hogy megint egy autós példát hozzak, 4 kerék hajtás. Valaki megveszi, pedig semmi szüksége rá. Más megveszi, és ki is használja.

 

Egyébként nagyon jól leírtad, hogy az egyszerűbb rendszereknek milyen tényezők okozhatnak nehézségeket. És minél jobb a szigetelés, ez annál inkább igaz.

Előzmény: Luis72 (14949)
MonteCarlo2 Creative Commons License 2021.01.16 0 0 14952

Igen, a fürdő az egy sarkalatos pont. Ott nálunk is kijön az egyszerű/"olcsó" rendszer hátránya. Északi oldal, sok szellőztetés, és nincs több hőleadó, így ott sokszor 21-22 fok van csak. Először egy infrapanellel gondoltam áthidalni, ami termosztátos lett volna, vagy időzített. Aztán ebből annyi lett, hogy tavaly gyerekfürdetés előtt benyomtunk 10 percre egy hősugárzót, idén viszont már ez is elmaradt. Lehet jövőre áttérünk a spártai nevelésre és nyitott ablaknál fürdenek a gyerekek...

 

Szóval fürdőbe szerintem is hasznos (kötelező?) +1 kör, úgy biztosan lehet magasabb hőfokot tartani.

Előzmény: kiggyo (14951)
kiggyo Creative Commons License 2021.01.16 -1 1 14951

Én is azt hittem hogy lesz igényem a helyiségenkénti szabalyozgatásra, még meg is tudnám könnyen csinálni, ipari vezérlésekkel foglalkozok.

Aztán 10 éve nekem is egy computherm rf a vezérlés :-)

 

Annyi csalás nálam van, hogy a fürdőszoba tudatosan túl van hőleadó felület szempontból méretezve, ott 1-2 fokkal melegebb van mint a ház többi részében.

 

Nincs két egyforma ház, és igény. Az biztos hogy sok ismerőst eltántorított a 10+ milliós ajánlat, aztán maradtak a gázkazán+radiátornál mert a hőszivattyú drága. Na olyat tuti nem választottam volna, padlófűtés az nálam alap igény volt.

Előzmény: tigriskoma (14948)
MonteCarlo2 Creative Commons License 2021.01.16 0 0 14950

Olyan rendszert szerintem még nem találtak fel, hogy én 23 fokban  meccsnézés közben kortyolgatom a sörömet a kanapén, egy légtérben az asszonnyal, aki tőlem 4 méterre 21 fokban főzi a vacsorát. :)

 

Helyiségenként letekert fűtési körökkel azért egy mezei osztó-gyűjtővel is van valamennyi rugalmasság a rendszerben. Mi például az emeletre csak aludni járunk, ott 21,5 fok körül van a hőmérséklet.

Előzmény: tigriskoma (14948)
Luis72 Creative Commons License 2021.01.16 -1 2 14949

Az egészben az a legjobb, hogy nem lehet általánosítani. És egyet is tudok veled érteni.

Sok házban egyszerűen működik egy nagyon egyszerű rendszer, egyszerű termosztáttal.

Az épület végső komfortossága nagyon sok tényezőtől függ és sikerülhet úgy hogy egyszerűen nem kell túlbonyolítani.

Soknál pedig akár 100 óra programozás is kell, mert annyira összetett az épület és az igények.

Mind mások vagyunk, mások az igények.

De azt látom, hogy nehéz melegebb fürdőt és hidegebb hálót kialakítani hidraulikai beszabályozással, mert jelentős szerepet játszanak az élet körülmények.

A helyiség funkciója, benapozottsága stb.

A látásmódomat is az élet és a helyzetek szülték.

Nem a túlbonyolítási mániám.

 

Én sem vagyok híve a túlbonyolított rendszereknek, de a komplex összefüggő területek lehető legjobbá tételének igen.

Ugyanabból a házból, alapanyagokból minden kivitelező más házat épít és más lesz a végeredménye komfort szempontjából.

Az építőipar szakember hiánnyal küzd. Pár éve mindenki cateringes céget csinált.

Ettől az évtől pedig mindenki megújuló energiával profin dolgozó szakember.

De ezt a tudást senkinek nem adják ingyen. És nem lehet elnézni mindenkitől.

Ehhez kell egy szakmai igényesség, lelkiismeretesség.

Ami nem hoz pénz. És most a pénz beszél sajnos. És a rohanás.

 

Itt a fórum most talán újra kezd a régi lenni is elmaradnak a személyeskedések és tudunk sok szemszögből újra értelmes gondolatokat átadni.

Mert hiszem, hogy minden hozzászólás építő. És mindenből  lehet tanulni.

 

 

Előzmény: MonteCarlo2 (14947)
tigriskoma Creative Commons License 2021.01.16 -2 2 14948

Egészen addig, amíg a felhasználó ugyan abban a 23 fokban szeret főzni - tv-t nézni - dolgozni (home office) - zuhanyozni - és aludni.

 

Amint egy komfortra érzékenyebb emberről beszélünk, azonnal dobhatod a kukába az ezerforintos termosztátod, mind a két szinten....:)

Előzmény: MonteCarlo2 (14947)
MonteCarlo2 Creative Commons License 2021.01.16 -2 3 14947

A padlófűtés + mennyezetfűtés/falfűtés kicsit olyan, mint egy autót venni városba, egyet pedig országútra. Az anyagi vonzat miatt nem meglepő, ha mindkét témában egyet választ csak a többség. Persze ezután együtt kell tudni élni a kompromisszumokkal, és mint példáid is mutatják, ez sokaknak nem tetszik.

 

Két szint 8 padlófűtés körére csak egy darab 10000 forintos RF termosztátot raktam (ég is a pofám miatta :)). Ez a földszinti amerikai konyhás nappaliban van, 23 fokra állítva, 22,8 és 23,3 fok között alakul itt a hőmérséklet. Közel sincs az általad említett 1-2 fokos kilengés.

 

Ezt csak azért írtam le, mert eléggé túlsúlyban vannak a szakmabeli profik által ajánlott olyan rendszerek, melyek padló-, homlokzat-, mennyezetfűtés kombót, zónánkénti vezérlést, és minden egyéb jót is tartalmaznak, de ezek ára lehet valakit elriaszt a hőszivattyútól. Nyilván ezek nyújtják a legnagyobb komfortot, de ezen komplex rendszerek áránál nagyságrendekkel kevesebből is lehet gazdaságos, megbízható, és közel azonos komfortot biztosító rendszert összerakni.

Előzmény: Luis72 (14945)
1 valaki Creative Commons License 2021.01.16 -4 0 14946

Igen, ez a jövő.

Hogy/hol lehet jobban megismerni ezt a rendszert? Akár jöhet levélben is, érdekel

Előzmény: Luis72 (14945)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!