Keresés

Részletes keresés

maestro Creative Commons License 2003.05.31 0 0 125
Bocs, hogy közbeszólok, de a panorámafotózásnál a nodális pont valóban a tárgy felőli oldalon van, a gyakorlatban kb. a frontlencse síkjában.

Ezt onnan tudom, hogy mikor a QTVR fej beállítását kalibráltam a gépemhez, teszt fotókkal (50 cm vs. 5 m távol lévő tárgyak helyzete) ellenőriztem, hogy elmozdulnak-e egymáshoz képest, ha forgatom a gépet.

Számomra a nodális pont definíciója merőben gyakorlatias: az a pont kell nekem, ami körül ha forgatom a fénykpezőgépet, a közeli és a távoli tárgyak nem másznak el egymáshoz képest. És panorámázásnál csak ez az érdekes!

Előzmény: Törölt nick (107)
PETYUS Creative Commons License 2003.05.31 0 0 124
>Eddig csak mondtad hogy szerinted nem igy van, ha alatamasztanad valami utananezheto irmannyal, biztos elfogadnam erveidet (es szivesen belevennem a honlapomra csak kene ra valmilyen forras)...

Irmány nélkül is rögtön meg fogod érteni, nem olyan bonyolult:
A fénykép (ha leszámítjuk a disztorziót) geometriai értelemben egy centrális projekció.
Ez azt jelenti, hogy a térben, a fényképezendő tárgyak közelében van egy pont, amin keresztül ha képzeletben a tárgypontokra illeszkedő iránysugarakat, vetítővonalakat illesztünk, akkor a pontot nem tartalmazó síkon a vetítővonalak döféspontja kijelöli a képpontokat.
Ez az elmélet. Gyakorlatban a fényképezendő tárgyak felől nézve a vetítési centrum az optika tárgyfelőli főpontja, a kép felől nézve viszont a képfelőli főpont.
Ahhoz, hogy a kép geometriája olyan legyen, amilyet akarunk, ahhoz a vetítési centrumnak a fényképezendő tárgyakhoz képest ott kell lenni, ahol a helye van. De a tárgyakhoz képest a vetítési centrum nem más, mint az optika tárgyfelőli főpontja.
Ha egy fényképsorozatot akarunk készíteni azonos felvételi helyről különböző irányokba, akkor a fényképező optika tárgyfelőli főpontjának kell helyben maradnia.

Előzmény: Törölt nick (121)
PETYUS Creative Commons License 2003.05.31 0 0 123
>............
Meg nagyobb latoszoget vehetunk fel az objektiv vagy az egesz gep elforditasaval ugy, hogy a filmen egymas melletti szakaszokat exponalunk. Ha ugyanis az objektivet a H' foponton athalado, optikai tengelyere meroleges tengely korul forditjuk el (1.2.2.abra), akkor a kep a filmhez kepest nem tolodik el.
............"

Ebben az esetben valóban a képfelőli főpont helye számít. Ezen az elven működik a horizont fényképezőgép, amelyben fényképezés közben továbbtekeredik a film, miközben a gép körbefordul.

Előzmény: Törölt nick (121)
Törölt nick Creative Commons License 2003.05.31 0 0 122
Megneztem, jok a kepek, alig laccodik az illesztes, kis autolevels javitana a szineken kicsit paras a lég, egyebkent telleg jok.
Előzmény: metalzold trabant (119)
Törölt nick Creative Commons License 2003.05.31 0 0 121
Szivesen tanulmanyoznam de nekem olyan nincs, es nem is tudom mit neznek rajta...

Node:

"Gottfried Schröder
Muszaki Fenykepezes (Muszaki Konyvkiado, 1985)

2.1.5.
Kulonleges fenykepezogepek.
Panorama fenykepezogepek;
............
Meg nagyobb latoszoget vehetunk fel az objektiv vagy az egesz gep elforditasaval ugy, hogy a filmen egymas melletti szakaszokat exponalunk. Ha ugyanis az objektivet a H' foponton athalado, optikai tengelyere meroleges tengely korul forditjuk el (1.2.2.abra), akkor a kep a filmhez kepest nem tolodik el.
............"


Eddig csak mondtad hogy szerinted nem igy van, ha alatamasztanad valami utananezheto irmannyal, biztos elfogadnam erveidet (es szivesen belevennem a honlapomra csak kene ra valmilyen forras)...

Előzmény: PETYUS (116)
msmks Creative Commons License 2003.05.30 -1 0 120
értjük, de http:// inkább. :)
Előzmény: metalzold trabant (119)
metalzold trabant Creative Commons License 2003.05.30 0 0 119
harmadikra talan: http:/www.star.bme.hu/~bacsga/kepek2praga4.htm
http:/www.star.bme.hu/~bacsga/kepek2praga5.htm

bocs a benazasert
nem is tudom meger e ennyit a egesz....

metalzold trabant Creative Commons License 2003.05.30 0 0 118
elrontottam vmit, csak igy megy:

http:/www.star.bme.hu/bacsga/kepek2praga4.htm

http:/www.star.bme.hu/bacsga/kepek2praga5.htm

metalzold trabant Creative Commons License 2003.05.30 0 0 117
masodik panoramas probalkozasom mektekintheto itt:

panorama, praga(328K)

panorama, praga(eredeti meret,5295K)

PETYUS Creative Commons License 2003.05.30 0 0 116
Ha közelebbről érdekel a dolog, akkor javaslom tanulmányozásra a földi fotogrammetriai mérőkamarák felépítését.
Előzmény: PETYUS (115)
PETYUS Creative Commons License 2003.05.30 0 0 115
Szépek a képek, de nem fejezik ki a lényeget. A lényeg a tárgyfelőli főpont.
Zoom optika esetében ennek a helye vándorolhat, tehát egy fix zoom-helyzethez kell meghatározni, és mindig azt használni. Fixfókuszos objektívek a geometriai elrajzolás szempontjából is előnyösebbek általában.
Előzmény: Törölt nick (113)
PETYUS Creative Commons License 2003.05.30 0 0 114
... a tárgytéri vetítési centrumnak ugyanis a fényképezendő tereptárgyakhoz képest kell jó helyen lennie ahhoz, hogy a kép geometriája jó legyen. A képfelőli főpont helyzete ebből a szempontból teljesen indifferens, annak a képsíkhoz képest kell jó helyen lennie. Tehát:
Az objektívrendszer _tárgyfelőli_ főpontjának kell az állvány tengelyébe esnie.
Előzmény: PETYUS (111)
Törölt nick Creative Commons License 2003.05.30 0 0 113

Előzmény: Törölt nick (112)
Törölt nick Creative Commons License 2003.05.30 0 0 112


Előzmény: Törölt nick (110)
PETYUS Creative Commons License 2003.05.30 0 0 111
A fókusztávolság valóban a végtelenre fókuszált optika képfel?li f?pontjának a képsíktól mért távolsága. A panorámafotózáskor viszont a tárgyfel?li f?pontnak kell az állvány forgástengelyébe esnie, akkor lenne geometriailag OK a dolog, ha amúgy az optikai elrajzolásmentes lenne.
Előzmény: Törölt nick (109)
Törölt nick Creative Commons License 2003.05.30 0 0 110
Nem akar legyunni:
http://www.ncc.sdccd.cc.ca.us/resource/qtvr/qtvrlm2/images/jpg32.jpg

Előzmény: Törölt nick (109)
Törölt nick Creative Commons License 2003.05.30 0 0 109
Focal Length - nodal point

The focal length of a camera lens in terms of nodal point relates to a special point in space between the lens and the image-recording medium. In an analog camera the recording medium is film. In a digital camera the recording medium is an electronic sensor.
...........
Copyright 1999
Creative Technology Institute: Region 10, San Diego/ Imperial Counties


Előzmény: PETYUS (108)
PETYUS Creative Commons License 2003.05.30 0 0 108
De itten a tárgy felőli oldal az érdekes.
Előzmény: Törölt nick (107)
Törölt nick Creative Commons License 2003.05.30 0 0 107
Van nemi igazsagod mert ket nodalis pont is van, de itten a film feloli oldal az erdekes. Egyebkent sok fele definicioja van, de ha van valami egzakt leirasod akkor johet.
Előzmény: PETYUS (106)
PETYUS Creative Commons License 2003.05.30 0 0 106
Szerintem is fantörpikus. De a nodális pont a tárgyfelőli fősíkban van.
Előzmény: lotht (105)
lotht Creative Commons License 2003.05.29 0 0 105
Öregem, micsoda oldal! Gratulálok. De tényleg!
Előzmény: Törölt nick (104)
Törölt nick Creative Commons License 2003.05.29 0 0 104
Ja, klick a kepre...
Előzmény: Törölt nick (103)
Törölt nick Creative Commons License 2003.05.29 0 0 103
Hat telleg nem, azert csak berakom ide is (vegul is itt van a legjobb helyen:)

Roton

Törölt nick Creative Commons License 2003.05.17 0 0 102
Mi van emberek, nem panoramazik senki?
Törölt nick Creative Commons License 2003.05.16 0 0 101
Eleg sz@r hely (buta eladok, hulye nyitvatartas, hosszu hataridok, viszont olcsobb). Nem teljesen a kolossy teren van, a csemete es bokor utca talalkozasanal van egy kis ucca (nincs neve) ami megy ki a lajos u-ra. Asszem egy bank es egy vendeglo van a sarkon (tan a sipos), szoval abban a nevenincs kis uccaban van.
Előzmény: VAti70 (100)
VAti70 Creative Commons License 2003.05.15 0 0 100
ja, érdekes... nem lehet pl. polárszűrő hatása?

más: említetted anno a Kolossy téri Fuji labort. Pontosan hol van?
Sűrűn járok arra de eddig nem verte ki a szemem.

Előzmény: Törölt nick (99)
Törölt nick Creative Commons License 2003.05.15 0 0 99
Hat nem tom, mar megneztem min 10-et de az eg mindegyiken ugyan olyan szinu, meg a megvilagitott hazakkal szemben levo nap sem laccik (nem mondom hogy nem igazi) de minden esetre erdekes.
Előzmény: mrbungle (98)
mrbungle Creative Commons License 2003.05.15 0 0 98
Pedig sztem full egyszerű, klikkelhetsz a 3d térképen is bal oldalt (számokon) ill. a jobb oldali menüben. Az égboltot sem találtam sehol mesterségesnek, bár nem néztem végig az összeset...
Előzmény: Törölt nick (97)
Törölt nick Creative Commons License 2003.05.15 0 0 97
Telleg jo (igenyes) de a kepek olyan renderelt erzesuek (bar nem azok) de valahogy olyan furcsak. Meg mintha az egbolt mindegyiken olyan mesterseges (utolagosan odatett) lenne. Meg a kis kepvalaszto menu logikajat se nagyon veszem...
mrbungle Creative Commons License 2003.05.15 0 0 96
Egy kicsit felhozom a témát, mert már ugyan régebben találtam ezt a site-ot, de most megint elkápráztattak az ott talált panoráma fotók (virtual tour menü!): http://www.tallinn.info
Minden város weboldalának legalább ilyen igényesnek kéne lennie és akkor rendben volnánk. ;)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!