>Eddig csak mondtad hogy szerinted nem igy van, ha alatamasztanad valami utananezheto irmannyal, biztos elfogadnam erveidet (es szivesen belevennem a honlapomra csak kene ra valmilyen forras)...
Irmány nélkül is rögtön meg fogod érteni, nem olyan bonyolult:
A fénykép (ha leszámítjuk a disztorziót) geometriai értelemben egy centrális projekció.
Ez azt jelenti, hogy a térben, a fényképezendő tárgyak közelében van egy pont, amin keresztül ha képzeletben a tárgypontokra illeszkedő iránysugarakat, vetítővonalakat illesztünk, akkor a pontot nem tartalmazó síkon a vetítővonalak döféspontja kijelöli a képpontokat.
Ez az elmélet. Gyakorlatban a fényképezendő tárgyak felől nézve a vetítési centrum az optika tárgyfelőli főpontja, a kép felől nézve viszont a képfelőli főpont.
Ahhoz, hogy a kép geometriája olyan legyen, amilyet akarunk, ahhoz a vetítési centrumnak a fényképezendő tárgyakhoz képest ott kell lenni, ahol a helye van. De a tárgyakhoz képest a vetítési centrum nem más, mint az optika tárgyfelőli főpontja.
Ha egy fényképsorozatot akarunk készíteni azonos felvételi helyről különböző irányokba, akkor a fényképező optika tárgyfelőli főpontjának kell helyben maradnia.
>............
Meg nagyobb latoszoget vehetunk fel az objektiv vagy az egesz gep elforditasaval ugy, hogy a filmen egymas melletti szakaszokat exponalunk. Ha ugyanis az objektivet a H' foponton athalado, optikai tengelyere meroleges tengely korul forditjuk el (1.2.2.abra), akkor a kep a filmhez kepest nem tolodik el.
............"
Ebben az esetben valóban a képfelőli főpont helye számít. Ezen az elven működik a horizont fényképezőgép, amelyben fényképezés közben továbbtekeredik a film, miközben a gép körbefordul.
2.1.5.
Kulonleges fenykepezogepek.
Panorama fenykepezogepek;
............
Meg nagyobb latoszoget vehetunk fel az objektiv vagy az egesz gep elforditasaval ugy, hogy a filmen egymas melletti szakaszokat exponalunk. Ha ugyanis az objektivet a H' foponton athalado, optikai tengelyere meroleges tengely korul forditjuk el (1.2.2.abra), akkor a kep a filmhez kepest nem tolodik el.
............"
Eddig csak mondtad hogy szerinted nem igy van, ha alatamasztanad valami utananezheto irmannyal, biztos elfogadnam erveidet (es szivesen belevennem a honlapomra csak kene ra valmilyen forras)...
Szépek a képek, de nem fejezik ki a lényeget. A lényeg a tárgyfelőli főpont.
Zoom optika esetében ennek a helye vándorolhat, tehát egy fix zoom-helyzethez kell meghatározni, és mindig azt használni. Fixfókuszos objektívek a geometriai elrajzolás szempontjából is előnyösebbek általában.
... a tárgytéri vetítési centrumnak ugyanis a fényképezendő tereptárgyakhoz képest kell jó helyen lennie ahhoz, hogy a kép geometriája jó legyen. A képfelőli főpont helyzete ebből a szempontból teljesen indifferens, annak a képsíkhoz képest kell jó helyen lennie. Tehát:
Az objektívrendszer _tárgyfelőli_ főpontjának kell az állvány tengelyébe esnie.
A fókusztávolság valóban a végtelenre fókuszált optika képfel?li f?pontjának a képsíktól mért távolsága. A panorámafotózáskor viszont a tárgyfel?li f?pontnak kell az állvány forgástengelyébe esnie, akkor lenne geometriailag OK a dolog, ha amúgy az optikai elrajzolásmentes lenne.
The focal length of a camera lens in terms of nodal point relates to a special point in space between the lens and the image-recording medium. In an analog camera the recording medium is film. In a digital camera the recording medium is an electronic sensor.
...........
Copyright 1999
Creative Technology Institute: Region 10, San Diego/ Imperial Counties
Van nemi igazsagod mert ket nodalis pont is van, de itten a film feloli oldal az erdekes. Egyebkent sok fele definicioja van, de ha van valami egzakt leirasod akkor johet.
Eleg sz@r hely (buta eladok, hulye nyitvatartas, hosszu hataridok, viszont olcsobb). Nem teljesen a kolossy teren van, a csemete es bokor utca talalkozasanal van egy kis ucca (nincs neve) ami megy ki a lajos u-ra. Asszem egy bank es egy vendeglo van a sarkon (tan a sipos), szoval abban a nevenincs kis uccaban van.
Hat nem tom, mar megneztem min 10-et de az eg mindegyiken ugyan olyan szinu, meg a megvilagitott hazakkal szemben levo nap sem laccik (nem mondom hogy nem igazi) de minden esetre erdekes.
Pedig sztem full egyszerű, klikkelhetsz a 3d térképen is bal oldalt (számokon) ill. a jobb oldali menüben. Az égboltot sem találtam sehol mesterségesnek, bár nem néztem végig az összeset...
Telleg jo (igenyes) de a kepek olyan renderelt erzesuek (bar nem azok) de valahogy olyan furcsak. Meg mintha az egbolt mindegyiken olyan mesterseges (utolagosan odatett) lenne. Meg a kis kepvalaszto menu logikajat se nagyon veszem...
Egy kicsit felhozom a témát, mert már ugyan régebben találtam ezt a site-ot, de most megint elkápráztattak az ott talált panoráma fotók (virtual tour menü!): http://www.tallinn.info Minden város weboldalának legalább ilyen igényesnek kéne lennie és akkor rendben volnánk. ;)
"Merge fül -> Display seams " Na basszus! Hogy ezt én észre sem vettem eddig?! :-)
(Gondolom azért nem tűnt fel, mert automerge előtt tiltva van)
Eddig úgy használtam, hogy mindhárom algoritmussal megcsináltattam a képet, a végén kiválasztottam a legjobbat és a kisebb hibákat "rubber stamp" vagy "clone brush" vagy vmi hasonló nevű eszközzel "javítottam".
"A PStitch ahogy én látom, okosabb mint amilyennek mutatja magát" Aha. Én meg hülyébb, mint amilyennek gondoltam magamat :-)