Keresés

Részletes keresés

2xkiss Creative Commons License 2020.11.26 0 0 14962

Itt balra a keresőbe beírva a Lajkó nevet, ezt kapod meg:

 

https://forum.index.hu/Search/showArticleResult?topic_id=9056730&aq_ext=1&aq_text=Lajk%F3

 

LvT válaszaiban van a lényeg, ő szakértő.

Előzmény: aBence2000 (14961)
aBence2000 Creative Commons License 2020.11.26 0 0 14961

Köszönöm a segítséget! :)

 

A Lajkó névről mit lehet tudni?

Előzmény: 2xkiss (14960)
2xkiss Creative Commons License 2020.11.25 0 0 14960
Előzmény: aBence2000 (14959)
aBence2000 Creative Commons License 2020.11.25 0 0 14959

Sziasztok.

 

Megkérdezhetem, hogy mit tudtok a Vajzer családnévről?

Előre is köszönöm a válaszokat! :)

2xkiss Creative Commons License 2020.11.17 0 0 14958

Nem vagyok szakember a nevek etimológiájában. Egy laikus vélemény:

 

Bocsánczi - és a vele azonos Bocsánczy - úgynevezett lakosnév. Ebben a formában már magyar          családnév, amelynek viselői örmény származásúak.

 

A név töve egy település (falu,város) neve, + a képző.

Magyar jelentése: az első megnevezett személy, - akinek a családneve ez lesz a továbbiakban, - arról a településről érkezett, költözött el az új helyére, ahol a régi lakhelyéről való elszármazása szerint nevezik meg.

Jelentése leggyakrabban :  x  településre való, korábban ott lakott, onnan költözött át új lakóhelyére. 

 

Bocsáncz-i (-y): családnév -cz betűkapcsolata a régi magyar helyesírást őrzi, mai formája -c lenne,

így írva : Bocsánci.  ( a magyar családnevekben gyakran megmaradt a  -cz régi forma)

 

Mit gondoltak maguk az örmények a Bocsánczi név eredetéről?

Örmény Katolikus Gimnázium 1883.  a 11. és 68. oldalon :  

 

" Bocsánczi, magyarul Bocsányi.  Boczány helység Bessarábiában. "

 

"...Mások azon helységtől, hol laktak, kaptak -czhi végzetű melléknevet, így Boczánczhi, ... "

 

https://library.hungaricana.hu/hu/view/Szamosujvar_33142_ormeny_33150_1883/?query=SZO%3D(%C3%B6rm%C3%A9ny%20boczan*)&pg=12&layout=s

 A származási hely, mely a családnevet adta:

https://www.google.hu/maps/place/Bocani,+Moldova/@47.7064307,27.3777576,7z/data=!4m5!3m4!1s0x40cb72ab9e456809:0xca90b4dae508e513!8m2!3d47.5218588!4d27.8899318?hl=hu

 

Dr Garda Dezső erdélyi magyar történész :

" A gyergyószentmiklósi örményeknek... meghatározó szerepük volt a többi (erdélyi) örmény település létrejöttének előkészítésében."

Okleveles adatok szerint már 1637-ben jelentős számban ott vannak Gyergyószentmiklóson, ahová

többségükben Moldvából menekültek.

1729-ből származik az általa közreadott névsor, amely a templomuk építésére adakozó örmények

neveit tartalmazza, amely 86 tétel, de több személynév.

(Gyergyószentmiklósi Örmény Plébánia Levéltára. Historia Domus)

 

Ebben az örmény névsorban szerepel 57. tétel alatt Bocsánczi Domokos ( Manóé) és testvére.

( a "Manóé" véleményem szerint az apára ( nevére) utalhat .)

 

http://magyarormenytudastar.hu/wp-content/uploads/2018/12/MOT_T008_DSZ_GardaDezso_AGyergyoszentmiklosiOrmenyekrolALetelepedestolA19SzazadKozepeig.pdf

 

 

 A magyarországi örmény családnevek kutatása, és történetük kutatása is megtörtént. Sok magyar   nyelvű szakmunka létezik róluk. 

 

Erdélyi Örmény Gyökerek Kulturális Egyesület :

 

http://www.magyarormeny.hu/index.php?apps=page&p=4

 

Előzmény: Lifoet (14953)
2xkiss Creative Commons License 2020.11.16 0 0 14957
Előzmény: Lifoet (14953)
e_n_d_r_e Creative Commons License 2020.11.16 0 0 14956

If you provide your e-mail I can send you some more material not possible to post here.

Előzmény: Lifoet (14953)
e_n_d_r_e Creative Commons License 2020.11.16 0 0 14955
Előzmény: Lifoet (14953)
e_n_d_r_e Creative Commons License 2020.11.16 0 0 14954
Előzmény: Lifoet (14953)
Lifoet Creative Commons License 2020.11.13 0 0 14953

I am sorry for not speaking hungarian but I know my ancestors come from what is now Harghita - a region in Transilvania heavily inhabited by hungarians and I think they are armenians in origin (i.e. my ancestors). You mentioned my family name in your post - Bocsánczi  - in a quote from an old book by Dr. Temesváry.

1. I wonder if you have more hints about the armenian origin of this name (I know that the brother of my grandmother said once that when his sister maried with one of this family he searched in the archives of the church and found that around 350 years ago there was one who came in that area  with that family name from Bucovina - an area in Romannia an Ukraine now with the main city Cermauti (Czernewtzi in Ukrainean). I also found out that around then there was a pogrom aganist aremenians in Bucovina and that many armenians fled to Transilvania from there founding some cities - one being Gheorgheni (Gyergyói) not far away from the area where my grandfather and father were born.

2. I wonder if you cand give me some hints about the genealogy of the name- Bocsánczi . It lools to me you are aware of some armenian genealogy of hungarian names and maybe you know more about that.

I am reading this forum thanks to the google translations automatically in English!

Thanks in advance.

Előzmény: Mezőbándi (1661)
vadász2 Creative Commons License 2020.11.10 0 1 14952

Bélbolyhos ;-D

Előzmény: AzigaziManassze (14951)
AzigaziManassze Creative Commons License 2020.11.10 0 0 14951

Koszi! Mar csak azon agyalok, hogy a Bolyhos milyen belso tulajdonsagra utal. 😄

Előzmény: sziklász (14949)
Sarkel-a Creative Commons License 2020.10.03 0 0 14950

Szia, megvagy még? 

Előzmény: LvT (14483)
sziklász Creative Commons License 2020.10.02 0 1 14949

A magyar régi magyar családnevekről szóló névmutató a Bolyos az névhez  az apára utaló családnevek közé sorolja és belső tulajdonságra utaló család nevekkel indokolja.

Bolyhos, Gyapjas szavak leírják az eredetét

(Gondolok az ELTE Gyapjas Ferenc matematikusára is, őt személyesen ismertem - már nem él)

 

Előzmény: AzigaziManassze (14947)
ARAKfan Creative Commons License 2020.10.02 0 0 14948

Köszönöm!

Előzmény: Törölt nick (14945)
AzigaziManassze Creative Commons License 2020.09.30 0 0 14947

Sziasztok! 

Nagyra becsulom a forumozok munkajat!

 

A nem tul gyakori Bolyos nevnek szerintetek mi lehet az eredete?

3x_ Creative Commons License 2020.09.27 0 0 14946

A mai tudományos hírekben szerepel egy bizonyos Letoha a covid vírus viselkedésének szenzációs felfedezése kapcsán.
Én elírásra gyanakodtam, hiszen Lehota nevet hallottam már.
De több helyen is így szerepel, akkor megadom magam, de honnan jön a Letoha?

Törölt nick Creative Commons License 2020.09.27 0 0 14945

Foglalkozásnév. tehla - szlovákul tégla. Tyechlár - téglagyáros, téglaégető

Előzmény: ARAKfan (14943)
Törölt nick Creative Commons License 2020.09.27 0 0 14944

Merkel nevére a link

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=47464673&t=9056730

 

Márk apai névről származtatják ott-

Leánykori neve Angela Dorothea Kasner

 

Kasner, mint Kázmér.

Merkel Hitler leszármazottja.

 

https://de.wikipedia.org/wiki/Angela_Hammitzsch

 

Előzmény: Törölt nick (14930)
ARAKfan Creative Commons License 2020.09.15 0 0 14943

Sziasztok!

 

A Tyechlár illetve a Tyeklár névben tudna valaki segíteni?

Draganovic Creative Commons License 2020.08.21 0 0 14942

Sziasztok Polumenta család név valaki? Köszönöm 

Draganovic Creative Commons License 2020.08.21 0 0 14941

Kereszt leveleket kell kutatni ha katolikus akkor horvát, sokác, bunyevác, ha ortodox akkor szerb vagy lehet macedón is, dél szláv név az biztos. 

Előzmény: erica cartman (14937)
Törölt nick Creative Commons License 2020.08.15 0 0 14940

Bocs, az előbb nem görgettem le eléggé. Nem aktuális. Akkor csak a néhány rokon és ismerős nevének eredetét kérdeztem itt meg, a családfa kutatásba nem mentem bele.

 

Előzmény: erica cartman (14936)
Törölt nick Creative Commons License 2020.08.15 0 0 14939

A Somogy megyei Berzencén sok Maronics van.

Előzmény: erica cartman (14937)
Törölt nick Creative Commons License 2020.08.15 0 0 14938

A Maronicsot pár éve én is kérdeztem, válasz is jött rá: #5844-es hsz.

Előzmény: erica cartman (14937)
erica cartman Creative Commons License 2020.08.14 0 0 14937

A Maronics család eredetét kutatom. Abban a hitben éltünk, hogy horvát származású a család, de ez úgy tűnik, korántsem biztos. Van pár információm, de a végcél messze még :) Van közületek valaki, aki ezt a nevet keresi, esetleg bármilyen információja van róla? Köszönöm előre is!

erica cartman Creative Commons License 2020.08.14 0 0 14936

Bozonth: ez egy nagyon-nagyon régi bejegyzés, amire válaszolok, de aktuális még..? 

Előzmény: Törölt nick (5871)
Királyhegyi János Creative Commons License 2020.08.05 0 0 14935

Szia!

 

Köszi szépen az infókat.

Nem írtam, mert most ugye a nevek jelentésére voltam kíváncsi, de valóban a Ficzek, Pavcsuga és Holacsek nevű

felmenőim Nizsnáról származnak.

 

A Jantosról (még) nem tudom a származást (ez egy másik ág).

Többek között azért is kérdeztem a nevek jelentését, mert van egy házaspárom a felmenők között,

ahol a feleség Jantos Zsuzsanna az esküvőkor, meg a gyerekeinél is.

Aztán meg a gyereke házasságánál már Matlák Zsuzsának jegyezték be az anyát.

Na most, itt vagy második házasság volt, és a mostohaanyát mondták be, de ennek semmi nyomát nem találtam

(Jantos Zsuzsa halála, új házasság Matlák Zsuzsával), vagy egyszerűen Jantos Zsuzsát egy idő után a helyi

közösség Matlákként ismerte. A név jelentése alapján ez tényleg egy lehetőség.

 

Amit a lengyel és ukrán szálról írsz nagyon érdekes. Majd kicsit megpróbálok utánamenni a nizsnai környék

helytörténetének, hátha okosabb leszek tőle.

 

Még egyszer köszi.

Előzmény: 2xkiss (14933)
Királyhegyi János Creative Commons License 2020.08.05 0 0 14934

Köszi! Sokat segítettél!

Előzmény: hujederek (14932)
2xkiss Creative Commons License 2020.08.05 0 0 14933

Szia!

 

A megmaradt 3 családneved kapcsán én nem is annyira a jelentésükre mondanám el a saját véleményemet, hanem a történeti anyakönyvekben, a területi elhelyezkedésük alapján próbáltam

a nevek eredetére - származására következtetni. Minden névtani ismeret nélkül...

Tekinthetjük vitaindító anyagnak is.

 

A helyszínként az árvai, Alsó-Kubin közeli Nizsna (Nížná, Nížná nad Oravou) falut vettem, mert ide kötődik legnagyobb tömegben a Pavcsuga neved. (Szóródása is leginkább a környékre.)

És itt található meg együtt a másik neveddel, mint házastárssal, a Ficzekkel.

A település a lengyel határ közelében van, és én, - bár most nem néztem utána - feltételezek itt

lengyel származású népességet is.

 

Ficzek : anyakönyvek alapján magyarországi - felvidéki_szlovákiai  - és lengyelországi családnév.

De ez a hármasság a Jantos névre is igaz lesz. Sőt, négyesség, mert a kivándorlások miatt az USA-ban is megjelennek.

 

Véleményem szerint a Ficzek cz-je eredetileg a lengyel -cs szerű hang leírása. A felvidéki-szlovákiai

anyakönyvekben tömegesen van Ficsek és Fitsek formákban is, Nizsnában is van mindhárom.

A bevándorlás alkalmával az egyik nizsnai is Ficseknek diktálja, így rögzítik ott.

A cz> cs miatt gondolom eredetileg lengyel névnek, amely másfelé is elterjedhetett.

A név töve  esetleg valamely Fi kezdetű apanév rövidítése lehet,  egy -csek -ek képzővel ?

Persze, mivel a mai szlovák névanyag ismer más Fic tövű családnevet többféle képzővel, ez a másik

lehetőség is nyitott.

 

 

A Jantos nevet még inkább lengyel eredetűnek vélem, -mint a Ficzeket - a lengyelek által lakott

területeken ( és kivándorlással -Usa )  való nagyszámú elterjedése okán. (Történelmi : Ausztria -Lo. /

Oroszország -Lo. / Galícia / Or.-Bessarabia / Felvidék-Szlovákia / stb)

Azért a magyarországi luteránus vallású Jantosok inkább már szlovák családi gyökerekre utalnak.

 

A név elvileg lehetne talán magyar keletkezésű is a Kontos , Cintos stb. magyar eredetű apanévi családnevek analógiájára, és vannak református Jantosok is.

De nagyon sok - túlnyomóan sok- a lengyel nyom.

 

Én is egyetértenék a vélekedéseddel, miszerint a Jan apanévi rövidített tövet gondolom leginkább

a név kiindulásának. Talán ez a Jantos maga is egy becéző forma már ?

 

 

A nizsnai Pavcsuga -Pavtsuga név kapcsán az -uga képző miatt ruszin (ukrán?) eredetűnek gondolom a nevet. A névtő valamely Pav kezdetű apanév rövidítése lehet. ( Pavlo-Pavel-Pavle-Pavol stb. )

Nizsna talán nincs közel a szlovákiai-ruszin magterületekhez - nem néztem meg, még akár lehet is -

de azért szórvány ruszinokkal esetleg számolhatunk. Ha volt a környéken vlach betelepülés -

ami azért valószínű - akkor úgy hozták a nevüket - és volt idő vallásváltásra is - Rk-ra.

De Nizsnába volt rendszeres sószállítás Galíciából, - onnan is jöhettek át -és ragadhattak itt ruszinok.

 

https://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=122947604&t=9056730

 

Ezek a tippjeim a neveidre, de azért ne vedd túl komolyan az én névfejtéseimet !  :)

 

 

 

Előzmény: Királyhegyi János (14931)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!