Keresés

Részletes keresés

fidelio-Pyrandus Creative Commons License 2019.04.17 0 0 14865

Köszönöm.

Előzmény: vrobee (14864)
vrobee Creative Commons License 2019.04.17 0 0 14864

...kicsit keresgélve látom, hogy írt errőr LvT, csak persze a kereső nem találja meg, de a gugli igen:

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=48301649&t=9056730

továbbá

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=121198806&t=9056730

Előzmény: fidelio-Pyrandus (14862)
vrobee Creative Commons License 2019.04.17 0 0 14863

Pusztán a -cs miatt ezek nem feltétlenül szláv nevek, a -cs kicsinyítőképző a magyarban használatos volt. (Ma is az, de csak a -cska képzőbokor részeként)

 

A Gerőcs mögött a Gergely név Gerő (eleve becézett) változata lehet, a Bödőcs pedig talán a Böde névvel rokon.

 

Ps. úgy tudom, a szlovén nyelv valamelyik Magyarországon is beszélt változatában van /ö/ hang.

Előzmény: fidelio-Pyrandus (14862)
fidelio-Pyrandus Creative Commons License 2019.04.17 0 0 14862

Üdv. A szláv hangzású nevek között két furcsaság: 1. Bödőcs. 2. Gerőcs. - A szláv nyelvekben nincs ö (ő) hang. A fentiek nem szlávok? Akkor honnan? Kösz.

ARAKfan Creative Commons License 2019.04.04 0 0 14861

Sziasztok!

 

A Pracsek névről tudtok valamit? Előre is köszönöm.

2xkiss Creative Commons License 2019.03.22 0 0 14860

Ha a tipped helyes, akkor annak utána tudsz nézni, hogy magyarosítottak-e ilyen névre, és miről.

 

Én elképzelhetőnek tartottam volna, hogy ezt az ételt kedvelő ember ragadványneve vált családnévvé

idővel, vagy esetleg egy hentes vagy fogadós kapott ilyen nevet.

 

A Régi magyar családnevek névvégmutató szótára viszont a Velő> Vélő nevet magához tartozónak sorolja. Az egyéni tulajdonságokra, azon belül a belső jellemzőkre, - szellemi, lelki tulajdonságokra utaló családnevek között hozza, mint pl. a Nagyeszű, Csendes, Heves, stb neveket.

A szótárban a keletkezés motivációja szerinti besorolása a családnévnek az 5/b kategória.  

A név első megtalált lejegyzése 1450. évben volt.

 

Előzmény: VeloNandor (14857)
Törölt nick Creative Commons License 2019.03.22 0 0 14859

Németesen hangzik, a fordító szerint azt jelenti, hogy strúma: pajzsmirigy-nagyobbodás, vagy golyva.

Előzmény: tturoka (14858)
tturoka Creative Commons License 2019.03.21 0 0 14858

Sziasztok!  Valaki tud vmit esetleg a Kropf családnév eredetéről?  Dunántúli felmenőim között fordul elő. 

VeloNandor Creative Commons License 2019.03.05 0 0 14857

Sziasztok!
Egy olyan kérdésem lenne, szerintetek a "Velő" családnév milyen eredetű lehet?
Sajnos én nem találtam semmit az interneten de hát ha ti sokkal többet tudtok segíteni nekem. Én arra tippelek, hogy egy fura magyarosítás eredménye.

vrobee Creative Commons License 2019.01.15 0 0 14856

Ha szlovák, akkor Hrešťák alakban keresném. Ilyen név van is. A töve a hrešíť szó lehet, ami - úgy nézem - azt jelenti, hogy bűnöz, hibázik, szitkozódik. Az -ák főnévképző. Egy olyan ember kaphatta eredetileg ezt a nevet, akire ez jellemző volt.

Előzmény: Hrestyák Rudolf (14855)
Hrestyák Rudolf Creative Commons License 2019.01.15 0 0 14855
Sziasztok!
Hrestyák névvel ki találkozott már? Én úgy tudom, hogy szlovák eredetű név. Találkoztam a nevemmel sokféleképpen mint pl: Hresstyak, Hresstjak, Hrestjak, Resstjak és Vrestyák.
Vrestyák nevű személyeket találtam az FS kereső által mai Szlovákia Detva nevű településen.
1773 tól vannak az őseim Nyíregyházán evangélikus vallásúak vagyunk/voltak.
Köszönöm előre is
Hrestyák Rudolf
2xkiss Creative Commons License 2018.12.22 0 0 14854

Szia!

Próbálok neked segíteni, de saját részemről ezek csak feltételezések lesznek.

Biztosabbat LvT egyik válaszában találsz majd.

A Projcs családnév szerintem a valamennyivel gyakoribb Proics egyik alakváltozata, de ide tartozik még a Proity, Projics is.

 

Mai elterjedésük Magyarországon: http://www.locatemyname.com/hungary/Projcs

http://www.locatemyname.com/hungary/Proics  http://www.locatemyname.com/hungary/Projics

Persze, azért másfelé is vannak már az országban.

 

Ez LvT névmagyarázata :

"Proity: Az -ity végű nevek egyértelműen a középső délszláv (horvát-szerb) -ić végződés magyaros lejegyzésére utalnak.  Ez esetben, ellentétben az -ics-csel nem kell északra (az ukrán-lengyel-szlovák tömbre) kitekinteni.

 

A név jelenkori horvát írásmódja: Projić. Az -ić apanévképző előtt itt is személynév áll: Proj(e).Ez lehet az olyan egyházi nevek rövidülése, mint a görög eredetű Prokopije ’Prokop(iosz)’, ’tkp. sikeres’, de esetleg a horvát proja ’málé’ stb. szavakból lett világi személyneveké is."

 

Mivel a Te nevednél -ics a végződés, így a név származása szempontjából vizsgálni szükséges az északi szláv eredetet is a déli mellett. A névtő az LvT által megadott.

 

 

A Projcs alakhoz tartozó még a Projts, mely ugyanaz a név, csak régebbi helyesírással.

Az FS magyarországi adatai szerint ez a két forma szinte teljesen Geszti (ma: Somogygeszti) faluhoz

köthető a 19. század néhány évtizedében. Azért akad 20. századi adat is Somogyban, Boronkán.

Gesztiben később a Proits- Proics alakok tünnek fel. Projsz 2 van Zalában.

Persze a Projcs is megmaradt, létező ma is.

 

A Proics változat többfelé ott van Baranyában - Somogyban, a Dráván túl -de közel a határhoz Hr-Szlavóniában>(Pitomacsa-Pitomača -itt Projch alakban is), de a Felvidéken-Szlovákiában több helyen is, -itt Prajts alakban is, aminek az olvasata akár Projts (Projcs) is lehet.  És ezek a FS bejegyzések már a 18. század első feléből is vannak, tehát korábbiak, mint a megtalált Projcs forma. 

 

 

A név korai és mai magyarországi elterjedtsége -DNY Dunántúl- erősítené a horvát-szerb eredetet,

de nem zárható ki az északi- vagy inkább nyugati szláv sem.

 

Az emlegetett Pitomacsa (Hr) falu a török után a 17.sz. végén települt újra, délről és északról is érkeztek ide, lehetnek horvátok de akár szlovákok is az itteniek.

A Felvidéken-Szlovákiában felbukkanó nevek településeinél pedig kézenfekvő a szlovákságuk, hacsak nem korábban felkerülő horvátok. Ami azért lehetséges, nem kizárható kutatás nélkül.

Baranyába - Somogyba pedig az újratelepítés során -több más egyéb mellett -horvátok és szlovákok is érkeztek.

 

 

Adatok még a Proj névtővel rendelkező, ma is élő - tiedhez hasonló- családnevekről :

Csehországban: Projsl/ová, Projsa/sová, Projkovsky/ka, Projíć .

(a googl fordítója szerint cseh nyelven: projs- el, projsl- sétált -- állítólag ?)

Szlovákiában: Projsl van. Volt Proj alapnév is, és többféle végződéssel más-más nevek. 

Lengyelország :Projs.

Horvátország: volt v.van nevek: Projs, Prajs, Prohić, Proić, Projić, Projcevski és sok más végződéssel.

Szerbiában is van Projić, Projceski.

A Proj alapnévre régebbi adat van még - cseh  és szlovén.

 

 

Ha beszél(t) a családod horvátul vagy szlovákul, akkor az segíthet a keresett neved eredetének felderítésében. :)    Esetleg ha az ősök evangélikus vallásúak voltak, az is könnyíthet.

Szóval, családtörténeti kutatás szükséges a pontosabb származás megállapításához.

Én viszonylag felületes keresést végeztem csak, a leírtakon kívül biztos lehetne még más adatokat is találni, ami közelebb vihet a kérdésed megválaszolásához.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Előzmény: Proiv (14853)
Proiv Creative Commons License 2018.12.06 0 0 14853

Sziasztok! 

A Projcs vezetéknév eredetéről tudtok valamit mondani?

 

Draganovic Creative Commons License 2018.11.19 0 0 14852

Köszönöm

Előzmény: 2xkiss (14851)
2xkiss Creative Commons License 2018.11.14 0 0 14851

Nem túl régen tette fel a lenti linket proszim, egy német eredetű név magyarázatához.

Az adott fejezetben a szerző Schwartz Alajos a Móron előfordult német nevekkel foglalkozik, és ezek

között hozza az ő nyelvjárásukban Gessler-Geszler alakban jelentkező családnevet.

 

"...Geszler- eredeti alakja Kessler = üstkészítő"

"... Kessler, Keszler, Gessler, Geszler, ritkábban Kasler, Gessner."

"A Kessel= üst szótő miatt a Kessler alak lenne helyes, ami üstkészítőt, üstfoltozót jelent. "

 

http://www.sulinet.hu/oroksegtar/data/magyarorszagi_nemzetisegek/nemetek/mor/a_mori_nemetseg_tortenete_es_elete/pages/018_csaladi_es_utonevek.htm

 

Elég sok német családnév etimológiáját megadja a szerző, és érdekes látni, hogy egy-egy

névnek nyelvjárásonként mennyi alakja fordult elő.

 

Előzmény: Draganovic (14848)
2xkiss Creative Commons License 2018.11.13 0 0 14850

Nem tudhatjuk, hogy mi történhetett, mikor LvT legutóbb elhagyta a topikot.

Előtte is volt már többször, hogy távol volt hosszabb-rövidebb ideig, volt, hogy ezt előre jelezte, máskor meg nem. Lehetséges, hogy a körülményei alakultak úgy, hogy az időlegesre tervezett,

vagy nem is tervezett elmaradása időben úgy elhúzódott, hogy már nem volt értelme a kialakult tényt búcsúzkodással megerősíteni. Lehet, hogy szándékozott még visszajönni, - akkor meg nem kell elköszönni, - aztán valami tartóssá tette a távollétét. Akkor meg már késő lett búcsúzkodni.

 

Mivel ő volt a fórum lelke, meghatározóan a működésének fenntartója, így természetesen komoly visszaesést okozott itt az ő távolmaradása.  Pedig igény lenne rá. :)

Csak nézzük vissza, hogy milyen tömegesen kapta régebben a kérdéseket a nevekre vonatkozóan.

Talán ebbe fáradt bele, s már nem tudta vállalni azt a jelentős leterheltséget, ami ezzel járt.

 

Szerintem vagyunk jó néhányan, akik reménykedve vártuk, hogy egyszer csak mégis visszajön,

s valamelyik érdeklődő kérdésre felbukkan LvT válasza.

Feltételezem, hogy azért valamennyire figyelemmel kíséri az itteni történéseket, - én ezt tenném

az ő helyében, -s ha akar, megnyilatkozik itt egy késői elköszönésre.

Míg ez nem történik meg, addig van esély talán a visszatérésére.  

 

 

Előzmény: Paater Altenburg (14849)
Paater Altenburg Creative Commons License 2018.11.12 0 0 14849

LvT: Azt is példaadónak tartod, hogy minden búcsúszó, elköszönés nélkül ukk-mukk-fuck tűnt el? Mert én valahogy nem...

Előzmény: 2xkiss (14847)
Draganovic Creative Commons License 2018.11.12 0 0 14848

Sziasztok Keszler milyen eredetű név?

2xkiss Creative Commons License 2018.11.10 0 0 14847

A Krigovszki -Krigovszky névre lenne egy másik, talán jobb tippem.

 

A volt Szepességben fekszik Pavlyán-Szepesszentpál - ma Pavl'an nevű falu Szlovákiában.

 

Ennek a településnek a határába olvadt bele, a még a középkorban elpusztult Krigov nevű falu.

Ez adhatta esetleg a kérdéses családnév alapját, s a -szky, -szki végződés pedig az onnan

való származásra utal.

 

Én nem vizsgáltam a falu eltűnésének körülményeit, és annak idejét.

A kérdés az, hogy nem történt-e ez túl korán ahhoz, hogy családnevet adhasson, és ezzel

a képzővel ellátva?

 

A FS. adatai között megnézve a név mindkét alakjára az elterjedtséget, ez erősítheti a szepességi kiindulási helyet, hiszen ezen a környéken fordulnak elő jelentős számban a nevek.

Persze, azért máshol is felbukkannak.  / Miskolc, USA stb./

 

Pavlyán falu és a bekebelezett Krigov közvetlen szomszédja Felsőrépás - Vyšné Repaše , ahol a 

FS tanulsága szerint, jelentős számban felbukkan a kérdéses családnév az anyakönyvekben.

 

Valamiféle továbbélése kellett, hogy legyen Krigov falu emlékének, mert még most is lehetett rá

adatot találni, hogy Pavl'an részévé vált, és manapság is emlegették a területet mint Pavl'an-Krigovot.

 

Egy szomszéd faluban meg főleg képben voltak azzal, hogy ki települt át a volt Krigovból hozzájuk.

 

Ne fejtsd, megint csak tippeltem a kérdéses neved kapcsán!

 

 

Bizony, nagyon-nagyon jó lenne már újra élvezni LvT jelenlétét, tudását itt a topikban ! 

 

 

 

 

 

Előzmény: 2xkiss (14846)
2xkiss Creative Commons License 2018.11.09 0 0 14846

Szia!

 

A Kapsza ma is létező lengyel, cseh, szlovák és magyar családnév.  (és USA)

Ha igaz, a szó jelentése a cseh nyelvben zseb, a szlovákban tarisznya, táska, de találtam egy-egy

(volt) adatot tarsoly és szintén zseb jelentésére is.

 

A Kapsa névváltozata mai is élő magyar, és szlovák családnév, de előfordul a horvátoknál is.

 

A Kápsa a magyar nyelvben is jelentéssel bírt mint tarisznya, kenyereszsák, de a szó már kiavult.

Nyelvünkbe kerülését a latinból eredeztetik.

 

A Kapsa névre a 13. századtól van adat Magyarországon, először mint személynév, majd családnévként bírta nemesember, jobbágy, és a 16. század végén például a gyöngyösi főbíró.

 

Én nem foglalnék állást a családnév eredetére, esetleg annyit, hogy a fentiek szerint... 

 

A Krigovszki névre a tippem: talán Krig helységből származó személy, család neve.

 

https://hu.wikipedia.org/wiki/Krig

 

http://lexikon.katolikus.hu/K/Krig.html

 

Előzmény: sTarrrz (14845)
sTarrrz Creative Commons License 2018.11.07 0 0 14845

Sziasztok!

A Kapsza és a Krigovszki családnevek eredetérebés jelentésére lennék kíváncsi.

Köszönöm!

asussi Creative Commons License 2018.10.28 0 0 14844

Gröschl név eredete? valaki pontosat?

lp3 Creative Commons License 2018.10.15 0 0 14843

TANAY ill. TANAI valamint a CSIDA vezetéknevek eredete érdekelne.

Tana és Kajd most Tanakajd vas megyei településről talán a TANAI?

 

fidelio-Pyrandus Creative Commons License 2018.10.13 0 0 14842

Írhatták-e régebben hivatalosan így: KÁSCHLER?

vrobee Creative Commons License 2018.10.13 0 0 14841

Az eredetet nem találom, de a Sekulić szerb-horvát név, többek közt horvát nemesi családé. (A Szekulity majdnem biztos, hogy ennek a -viszonylag késői- magyar átírása.)

https://en.wikipedia.org/wiki/Sekulić

http://www.cro-eu.com/forum/index.php?topic=831.0

Előzmény: 3x_ (14839)
3x_ Creative Commons License 2018.10.12 0 0 14840

Én is kérdeznék, állítólag létezik Zsófi mint családnév. Van Zsóf település?

3x_ Creative Commons License 2018.10.12 0 0 14839

Csak a román alapján tipp: Székely?

Előzmény: Sz.Erzsó (14838)
Sz.Erzsó Creative Commons License 2018.10.12 0 0 14838

Kedves Fórumozók,

 

szerb-horvát eredetű Szekulity családnév eredete, leginkább jelentése érdekelne.

Talán megfelelője a Sekulić de ebben sem vagyok biztos és a jelentéséhez sem vitt közelebb. 

 

Köszönöm előre is. 

 

DAttis Creative Commons License 2018.09.28 0 0 14837

Üdv!

A Rozivál név (ha volt bocs) eredetére lennék kíváncsi

Ez ma felvetődött bennem, hogy szláv (cseh) lehet mert ma láttam egy cseh buszos magáncég autóbuszát amin Rozsivál (ahogy írom) felirat volt.

Gondolom ez a cégtulajdonos családneve lehet  és itthon volt egy ismerősöm aki Rozivál volt, a két név gyanúm szerint ugyanaz csak más  írásmóddal

Paater Altenburg Creative Commons License 2018.09.20 0 0 14836

Köszönöm!

Előzmény: 2xkiss (14835)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!