Keresés

Részletes keresés

sotolon Creative Commons License 2021.02.15 0 0 22131

Nagyon jól hangzik, köszönöm. Tegnap egy olasz oldalon bukkantam rá, valahogy nincs benne a köztudatban. Hihetetlen, hogy eddig nem is hallottam róla. Rómában tényleg végtelen számban vannak a csodák.

Előzmény: vélemény (22130)
vélemény Creative Commons License 2021.02.14 -1 1 22130

Én írtam róla még 2016 márciusában. Titkos gyöngyszem.  A belépőjegy nem kicsit húzós , de egyszer látni kell. Csak szombaton van nyitva. A mellette levő és  SS Apostoliban levő Bessarion kápolnával is összeköthető, ami szintén korlátozottan csak pénteken és szombaton van nyitva. A kápolnának már többször neki futottam, de még nem sikerült bejutni.

Ha egy mód van rá, meg kell nézni   a hercegné magánlakosztályát is. Én a fő lakosztályokat is vezetéssel néztem meg ( ami nem kötelező), nem került extra pénzbe és van angol és talán francia nyelvű vezetés is. A magánlakosztályok csak vezetéssel, és csak olasz nyelvű vezetéssel látogathatók és persze extra pénzbe kerül. Sőt még egy rövid vezetéssel a kertben is voltam. Az albán származású kertész  vezetett.

Bent voltam reggel 10-tól du 2-ig.

( Az én közgazdász lelkem osztályozza a látnivalókat, amit láttam, külön a templomokat és a múzeumokat/romokat/kastélyokat stb. Százasával. Rómában az első csoportba a Colosseum, a Fórum/Palatinus, a Vatikáni Múzeumok, a Borhese, a Capitoliumi Múzeumok és a Palazzo Massimo tartoznak. A másodikba pedig a  Caracalla, a Császári Fórumok Trajanus piacával, a Villa Farnesina, az Angyalvár, a Galleria Doria és a  Galleria Colonna .

Előzmény: sotolon (22129)
sotolon Creative Commons License 2021.02.14 0 0 22129

Legközelebb ide benéznék, eddig valahogy kimaradt:

https://www.galleriacolonna.it/en/

oleandro Creative Commons License 2020.12.06 0 0 22128

Bingó! 🤣

(vmiért mi szeretünk arrafelé lakni....)

Előzmény: bonnita (22127)
bonnita Creative Commons License 2020.12.06 0 0 22127
Előzmény: oleandro (22126)
oleandro Creative Commons License 2020.12.05 0 1 22126

egy közismert figurát ábrázoló római freskó. Ki ismeri fel, hogy hol van? :))

https://www.facebook.com/jamborandrasoldala/photos/a.113575766758024/387541642694767/

auray1 Creative Commons License 2020.11.28 0 0 22125

A tavaszi karantén legnagyobb élménye volt. Idő és türelem kell hozzá. Ezentúl szívem szerint mindig magammal vinném, ha nem lenne olyan nagy méretű és olyan nehéz.

sotolon Creative Commons License 2020.11.27 0 0 22124

Sajnos itt is nagy a pangás, csak ezért mutatom a mai szerzeményt.

Jó nézni a nagyrészt ismerős helyszíneket. Döbbenetes, hogy már 1977-ben is így néztek ki, mint napjainkban  :-D

oleandro Creative Commons License 2020.11.05 0 0 22123
oleandro Creative Commons License 2020.09.17 -1 1 22122

tegnap volt, fantasztikus, kötelező miden szenvedélyesnek.  Satu idején meg végképp

https://www.raiplay.it/video/2020/09/Ulisse-il-piacere-della-scoperta---Sotto-il-cielo-di-Roma-8b5754ab-833f-4bb7-979f-7006c8dfa7d9.html

vélemény Creative Commons License 2020.07.23 -1 5 22121

Folytatás

A Via della Lungaran továbbmenve északra a következő szintén nagy méretű épület a Palazzo Corsini. Ez most nemzeti múzeum. Galleria Nazionale d'Arte Antica in Palazzo Corsini. Az épületet ugyanaz a Raffaello Riario bíboros építtette 1510 és 12 között, aki a jelenlegi Palazzo della Cancellariát it. Ő IV Sixtus unokaöccse volt, aki a nagybácsi halála után mindent elveszett. A 17sz közepén  Krisztina királynő lakott itt, 1736-ban szerezte meg a Corsini család, kifejezetten a képgyűjteményük és a könyvtáruk számára. Ferdinando Fuga több szakaszban  átalakította és kibővítette az épületet ( 1738-58) és egységes külsőt adott neki. A palota 1883 óta az olasz állam tulajdona.

A Corsini családé az egyetlen olyan 18sz-i  képgyűjtemény amely  eredeti (intatto) formában megmaradt. (OFF:Én közel 20 éve jártam itt, nem volt rám különösebb hatással. De akkor kevésbé értékeltem a Michelangelo és az impresszionisták közötti időszak festészetét. De azóta sokat láttam , sokat olvastam és már nem nem csak a korszak legnagyobb mestereit ismerem el( Caravaggio, Rembrandt, Rubens, Velasquez) , de olyanokat is, mint Reni, Carracci,Canaletto vagy van Dyck vagy Murillo. Szóval ide el kellene még egyszer menni). A nem barokk korszakból Fra Angeliconak van egy triptichonja. A Camera degli  Caminoban található egy porcelánból készült kandalló, valamint egy ie 2sz-ból származó márvány trónus. Ez akkor került elő, amikor 1732-ben a restaurálási munkákat folytattak a Lateráni Bazilikában, a Corsini család kápolnájában. A palota leghíresebb terme a Camera dell'Alcova, itt volt Krisztina királynő hálószobája, és ez az egyetlen terem, ahol megmaradtak a 16sz végén készült falfestmények. A leghíresebb mű viszont Caravaggio Keresztelő Szt Jánost ábrázoló képe, a szokásos nagyon fiatal Szt Jánossal. A szakértők sokáig vitatkoztak, hogy a kép Caravaggio sk alkotásának tekinthető-e, de most már megegyeztek, hogy az.

vélemény Creative Commons License 2020.07.21 -1 5 22120

Folytatás

A via della Scala a Porta Settimianahoz ér. Ez az Aurelianusi városfal, az itt levő átjárót 1498-ban építették át kapuvá, amit 1798-ban újítottak fel. Balra a fákkal szegélyezett via Garibaldi indul felfelé a Gianicolo irányába.

Az útvonal visszafordul a Via Doroteán. A 20-as a casa della Fornaria, ahol talán a Raffello szerlme lakott. A S Dorotea templom a 12sz-ban épült, átépítették a 15sz végén és a 18sz közepén is. a szentély még az előbbi, az érdekes konkáv homlokzat mát az utóbbi átalakítás idejéből származik.

Ez a környék megőrizte a Trastevere történelmi utcaszerkezetét. Az utca a Ponte Sistoig vezet. a via Benedetta keresztutcában két 15sz-i ház is található. A hídfőnél levő tér a piazza  Trilussa, a szökőkutat  1613-ban V. Pál készíttette, azonban eredetileg nem itt volt, hanem a híd túloldalán a via Giulia végén. 1898-ben került ide.

A Via Lungara a a porta Settimianatól indul északra. II Gyula megbízásából Bramante tervei alapján 1508 és 12 között építették ki.  Ezt és a folyó túloldalán a vele gyakorlatilag párhuzamos Via Giuliát is. Egészen a 19sz-ig számos elegáns palota és villa épült ide, azonban a rakpartok kiépítése miatt a folyó felőli oldalon  egyes épületeket módosítottak sőt meg is semmisítettek.

Balra található a 16sz-i nagy méretű palazzo Torlonia.  Korábban itt volt a Museo Torlonia, amelynek antik szobor gyűjteménye a könyv szerint mind mennyiségben, mind minőségben vetekedik a Vatikáni Múzeumok és a Capitoliumi Múzeumok anyagával.

( Én ezt nem igazán hiszem) A múzeumot még a 2. világháború előtt zárták be. A könyv azt írta, hogy  nincs semmi információ a jövőbeli tervekről. DE MOST. Eredetileg június elején nyílt volna meg egy kiállítás, a Palazzo Caffrelliben ( ami a Capitoliumi Múzeumok új szárnya,) de a vírus miatt elhalasztották. Az új  időpont idén szeptember 25 és 2021. június 27 között. Ez elég hosszú időszak. A gyűjteményben 620 antik szobor van, ezek közül 96 lesz kiállítva.

vélemény Creative Commons License 2020.07.20 -1 5 22119

Folytatás

A bazilika oldalán balra nyílik a via della Paglia, ahol a 17sz-i egykori S Maria della Clemenza templom jelenleg étteremként működik.

S Egidio (magyarul Egyed) templom 1630-ban készült el, a   belső oltárai is. Balra S Egidio képe Pomarancio műve, a kórusban Máriát Szt. Terézzel és Szt Józseffel  ábrázoló festmény Andrea Pozzoé ( Ő festette a S Iganzio  mennyezetét és "kupoláját". A templommal szembeni palazzo Velli a 14sz-ban épült, a templom melletti kolostort V. Pál alapította 1611-ben. Az épület 1976 óta múzeum, jelenleg  Museo di Roma in Trastevere néven. A kiállítás a 18-19sz népszokásaival, ünnepeivel, népviseletével stb foglalkozik. Továbbá számos festmény rajz stb ábrázolja a  korszak Rómáját. Különösen gazdag  az akvarellek  gyűjteménye, elsősorban Ettore Roesler Franz képei, amelyek az 1870 előtti várost mutatják, palotákat, templomokat, tereket, utcarészleteket. Ezek közül nagyon sokat az 1870 és 1940 közötti időben lebontottak vagy teljesen megváltoztattak.

A S Egidio és a Lungotevre közötti terület a könyv  szerint a legjellemzőbb, még korábbi formájában és hangulatában  megmaradt környék.

Sta Maria della Scala. A templom és mellette levő Karmelita kolostor a 17sz elején épült a korszak jellemző stílusában, egy csodatévő Mária kép elhelyezésére. A templombelsőben balra  Pomarancio képe, a bal kereszhajóban Alessandro Algardi szobra érdekes.  A jobb első kápolnában a Keresztelő lefejezését ábrázoló kép  Gherardo delle  Notti műve 1619-ből. Ő eredeti nevén Gerrit van Honhorst, a holland vagy utrechti caravaggisták közé tartozott. A bal oldali második kápolna oltárának, Mária elszenderülését ábrázoló képének megfestésére viszont szerzetesen magának Caravaggionak adtak megbízást. Azonban az elkészült kép nem felelt meg nekik, ezért elutasították. Caravaggio műve jelenleg a Louvreban van. Ide pedig egy  kevésbé ismert festő Carlo Saraceni képe került.

vélemény Creative Commons License 2020.07.19 -1 5 22118

Folytatás

A S Cecilia kolostorral szemben a Piazza de Mercanti tipikus trasteverei városkép, a 19-es egy szépen restaurált középkori ház.

Innen a  Via San Michele egy monumentális épülethez, a   S Michele a Ripa Grandehez vezet. A folyó szinjénél 334m-rel magasabban fekszik, ott ahol a Ripa Grande folyami kikötő volt. Ez egy "multifunkcionális" épület, amely 1690 és 1730 között készült, az első építész Carlo Fontana volt, később többen dolgoztak itt, Ferdinando Fuga is. Eredetileg árvaház, majd nevelőintézet külön fiúknak és lányoknak,  a vámosok laktanyája, később egy női börtön is. Építészetileg a fiúk nevelőintézetét és a női börtönt tarják a legsikeresebbnek, a funkció és az építészet összehangolásával. A börtönt 1972-ben költöztették el, az épületet restaurálták és most a Beni Culturali székhelye.Itt vannak az irodáik, innen irányítják a konzerválási és restaurálási munkálatokat stb. Én jártam ebben az épületben. 1995-ben Galleria Borgheset éppen tatarozták.

A földszint már kész volt, az ott lévő termeket a sz antik és  Bernini szobrokkal már az eredeti helyszínen lehetett megtekinteni. Az emeleti képtár viszont még zárva volt, sőt az épület kívülről is fel volt állványozva. ( Off Nemrég megtaláltam azt a papírt, amire akkor összeírtam, hogy mi volt zárva, felállványozva stb. A 2000-es Szentévre készültek és nagyon sok látnivaló pont nem volt látható) Ezeket a képeket állították ki  ebben S Michele Ripa Grandeban. Úgy emlékszem, hogy a templomtérben. A könyv kápolnáról ír, én egy nagyobb helyiségre emlékszem. Arra már nem, hogy  mennyi kép volt kiállítva, é azt sem tudom, hogy a Borghese összes képe itt volt-e. Emlékeim szerint elég sok kép volt.

Szeptember eleje volt, szakadt az eső, rajtam kívül senki nem volt az utcán és nagyon szakadtnak tűnt a környék.

A könyv a Trasteveret 3 külön útvonalon tárgyalja, ez volt az első, amely gyakorlatilag a Tevere kanyarulatának környékét járta be. A következő útvonal a S Maria in Trasteveretől kiindulva északnak, a Vatikán felé fordul.

vélemény Creative Commons License 2020.07.18 -1 4 22117

Folytatás

A bazilika legfontosabb látnivalója a szentély.A szentségtartó Arnolfo di Cambio műve 1293-ból,akinek a számos firenzei alkotása mellett  még római munkára is volt  ideje és ereje. A szentségtartót 4 fekete és fehér márvány oszlop tartja, reliefek és angyalokat, szenteket, prófétákat ábrázoló szobrok díszítik. A márványból és bronzból készült oltár előtt  látható Stefano Maderno  Szt Ceciliát ábrázoló szobra 1599-ben. A szentet abban a pózban ábrázolta, amelyben a sírja felnyitásakor találták. A szobrász nem volt jelen a felnyitáskor, de egy tényleges szemtanúval beszélt, annak részletes leírását követve készítette a szobrot. A könyv szerint ez a barokk szenteket ábrázoló művek prototípusa, sokan követték, még Bernini is . A szobrot 2001-ben restaurálták. Az apszis félkupola mozaikja 820-ból származik, az ábrázolt szentek mellett látható a megrendelő I. Paszkál pápa is, négyszögletes nimbusszal és kezében a templom modelljével.

A bal oldalhajóhoz kapcsolódik a  kolostor sajnos nem látogatható  12sz-i kerengője. Lécsőn megközelíthető az apácák kórusa, ahol az épület másik fénypontja, Cavallini 1289 és 93 között készült, az Utolsó Ítéletet ábrázoló freskója található.

A művet 1900-ban fedezték fel, és ezt tartják a Giotto előtti korszak legfontosabb festményének Rómában.

( A történetnél írták, hogy 1540 körüli átalakítás idején Cavallini freskói megsemmisültek, az sajnos nem derült ki, hogy hol voltak ezek a freskók)

A bazilika padlószintje alatti területet az 1899-es felújításkor tárták fel. Az előkerült maradványok részben a köztársasági kor végéről, részben a 2. ill a 4. sz-ból származnak. 1988-ban újabb feltárást végeztek, amikor a jobb oldalhajó alatt egy kerek keresztelő medence töredékei kerültek elő, a merítkezéses keresztelés kevés római maradványának egyike

vélemény Creative Commons License 2020.07.17 -1 4 22116

Folytatás

Még mindig a S Cecilia in Trastevere.A jobb oldalhajóból nyílik továbbá a  Cappella dei Ponziani, ahol cosmata az oltárlap és 1470 körül készültek a freskók. A hajó legvégéből nyíló kis helyiségben van Mariano Rampolla kardinális sírja.

Utánanéztem Rampollanak. Azt már korábban olvastam, hogy 1903-ban Ferenc József megvétózta a pápává választását.   A leghatalmasabb katolikus uralkodóknak ( spanyol és a francia király ill a német-római majd az osztrák császár) vétójoguk volt, amit az egyház hivatalosan sosem ismert el. Természetesen Ferenc József vagy megbízottja nem jutott be a "con clave" lezárt Sixtusi Kápolnába. Előre egyeztettek, és amikor úgy látszott, hogy Rampollat megválasztják, akkor a krakkói érsek közvetítette a császári vétót.  Nem lehet pontosan tudni, hogy mi motiválta  Ferenc Józsefet. Rampollat megvádolták, hogy szimpatizál a franciákkal. A Habsburgoknak akkor két szövetségesük volt, a pápákat a Vatikáni fogságba kényszerítő Olasz Királyság és a katolicizmus ellen kőkemény Kulturkampfot folytató Német Császárság. Lehet, hogy a szövetségeseinek akart kedvezni. A Rampolla helyett megválasztott X. Pius első intézkedése volt a vétójog végleges eltörlése. Rampolla  1913-ban halt meg, eredetileg a San Lorenzonál levő Verano temetőben volt eltemetve, az itteni túl teátrális síremlék 1929-ben készült el. Néhány nappal a Lateráni Egyezmény megkötése után temették át.

A jobb oldali hajó legvégén 12sz-i rossz állapotú freskómaradványok láthatók, eredetileg a portikuszban voltak, onnan hozták át ide.

vélemény Creative Commons License 2020.07.16 -1 4 22115

Folytatás

A S Cecilia épületegyüttesének monumentális bejáratát Ferdinando Fuga készítette 1741-42-ben. A mögötte levő udvar közepén a négyszögletes medence közepén levő kétfülű kancsó (cantaro) még antik, de ebben a formában 1929-ben alakították ki. A harangtorony a 12sz közepén épült. A portikusz oszlopai is antik eredetűek, de a párkányzat mozaik fríze már a 12sz-ból származik. A portikuszban  található egy díszes 17sz-i síremlék, valamint számos középkori síremlék töredéke.A homlokzat a mai formájában 18sz-i.

A 3 hajós templom pilaszterei magukba foglalják az antik oszlopokat. Az előcsarnokban két kardinális síremléke is látható, a jobb oldali a 15sz elején készült, a bal oldali már 1473-ban és Mino da Fiesole alkotása. Az előcsarnok jobb szélén  kápolnában 14-15sz-i falfestmények töredékei maradtak meg. ( Trónoló Madonna és Keresztrefeszítés)

A főhajó széles és világos,  a mennyezeti freskó a 18sz-ban készült. A jobb hajóból nyílik egy freskós folyosó.A  Szt Ceciliát és Valerianust ábrázoló  kép  Guido Reni műve, a tájkép Paull Brillé. ( Ő egy 16sz végén és a 17sz elején dolgozó termékeny holland festő volt, akinek jó tájképei minden múzeumban megtalálhatók.) Inenn nyílik a Cappella del Bagno, azaz a fürdő kápolnája. A  hagyomány szerint  Szt Ceciliát először a saját fürdőszobájában akarták megölni, 3 napra zárták be a forró gőzbe és miután ezt a kínzást túlélte lefejezték. A szent lefejezését ábrázoló képet szintén Guido Reni festette.

vélemény Creative Commons License 2020.07.15 -1 4 22114

Folytatás

Basilica S Cecilia in Trastevere. A hasonnevű téren található monumentális bejáratnál a templomból és a kolostorból álló épületkomplexum. A hagyomány szerint S Valerianus, (Cecilia férje) háza volt itt, mindketten Marcus Aurelianus idején szenvedtek vértanú halált. ( Bolognaban a Szt Cecilia oratorium képei mesélik el nagyon részletesen a történetüket.)

A ház helyén már az 5sz előtt létezett a titulus Caeciliae.I. Paszkál idején (817-24) építették a mai bazilikát, amelyhez 1200 körül hozzáépítették a portikuszt, a harangtornyot, és a templomtól jobbra a kolostort a kerengővel. A 1540 körüli felújításkor átépítették a kórust ekkor semmisültek meg Cavallini freskói. 1600-ban megemelték a szentélyt és elkészítették a mellékoltárokat. 1724-ben épült ki a nartex, készült a jelenlegi homlokzat és templombelső stukkódíszítése, 1742-ben pedig a kolostor térre néző homlokzata.1823-ban a belső oszlopokat statikai okokból pilaszterré alakították, a 19sz végén pedig átépítették a kriptát.

vélemény Creative Commons License 2020.07.14 -2 4 22113

Folytatás

A via Anicia és a Via dei Genovesi kereszteződésének körzetében több középkori épület is megmaradt.A Genovesi 10-es  egy reneszánsz ház, amelynek homlokzata  egy festői sikátorra néz, a vicolo dell"Atletara. A név onnan származik,hogy itt találtak meg egy híres atlétát ábrázoló antik szobrot, görög nevén Apoxymenost. A szobor jelenleg a Vatikáni Múzeumokban, a Pio Clementino gyűjteményben található, az első folyosó végén. ( Persze ez a könyv sem használ lektort, itt azt írják, hogy a szobor 1844-ben került elő, a Vatikáni Múzeumoknál pedig azt, hogy 1849-ben) A 14-es pedig egy 13sz-i loggiás, árkádos ház, amelynek a középső oszlopán héber nyelvű felirat olvasható. Ezért gondolják, hogy talán egy zsinagóga volt, még abból az időből, amikor jelentős zsidó közösség lakott a Trateveren. A 2-es és a 3-as pedig szintén reneszánsz épületek.

A Via Genovesi folytatása a via Jandolo, itt a 11sz alapítású S Maria in Cappella. A templom hátoldala már a folyópart, a Lungotevere Ripa. Később elhagyták az épületet és a 18sz-ban építették újjá, a mellette levő eredtileg 14sz-i alapítású kórházat pedig a 19sz-ban.  Megmaradt a 12sz-i harangtorny és templombelső oszlopai is antik illetve középkori eredetűek, különböző helyszínekről kerültek ide.

vélemény Creative Commons License 2020.07.12 -1 5 22112

Folytatás

A S Francesco a Ripa sekrestyéjéből közelíthető meg a S Francesco kápolna. Az az egyetlen helyiség, amely megmaradt az eredeti helyiségből és ahol a hagyomány szerint Szt Ferenc megszállt. A kápolnában található egy  díszes ereklyetartó, valamint egy kép, amely  másolat. Az eredeti a Vatikáni Képtárban van, ez egy 13sz-i  táblakép, a festő Margariton d'Arezzo, és a szent hiteles arcképének tartják.

S Maria dell'Orto. Orto annyit jelent, hogy kert, veteményeskert. Egy itt levő kert külső falán volt egy nagyon tisztelt Mária kép, ennek elhelyezésére építették a templomot a 15sz végén. Az építész talán Baldassare Peruzzi volt. Sokszor átépítették, a homlokzat alsó része pl Vignola műve. ( A Gesú építője). A templombelső, a gazdag stukkó és feskó díszítés,az oltárok, képek stb a 18 és a 19sz-ból származnak. A főoltáron van a Máriát a gyermekkel ábrázoló kegykép, amely a 15sz közepén készült.

Innen a via Anician megy tovább az út a S Giovanni Battista dei Genovesi kórházhoz és a hasonnevű templomhoz. A kórház építésére egy genovai kereskedő adományozott pénzt 1483-ban kifejezetten abból a célból, hogy a beteg és idős hajósok ápolására fordítsák. A kórház épületet is sokszor átépítették, érdekes a 15sz végéről származó kerengő toszkán stílusban.

A templom mai formájában szintén 18-19sz-i.  De a jobb oldali és a főoltárnál egyaránt 2-2 antik porfír oszlopot.

vélemény Creative Commons License 2020.07.10 -1 6 22111

(Néha már lusta lennék írni, de eszembe jut lacika, nem lehet, hogy mínuszolandó nélkül maradjon)

Folytatsás

A via di S Francesco a Ripat 1610-11-ben a Sta Maria in Trastevere és S Francesco a Ripa templomok összekötésére alakították ki. Balra a S Pascale Baylon, amely egy 12sz-i alapítású nagyon sokszor átalakított, jelenlegi formájában , külsejében és belsejében egyaránt 18sz-i templom. Az út a  Viale di R Trastveret keersztezve jut el a S Francesco Ripahoz.  Ezen a helyen a 10sz-ban a bencések alapítottak kolostort a hozzá tartozó S Biagio nevű templommal. Szt Ferenc ebben  kolostorban szállt meg római tartózkodása idején. A kolostor 1229 óta a ferenceseké, épületét sokszor átalakították 1873 és 1943 között laktanyaként használták. A templom bal oldadán 1535-ben Baldassare Peruzzi épített 3 kápolnát, a 17sz elején kibővítették a kórust, a 17sz végén pedig lebontották a hajókat és a jobb oldalon toldottak hozzá 3 kápolnát. A jelenlegi templombelső díszítése,( az oltárok, festmények stb) a 17sz  vége és a 18sz közepe közötti időszakból származik. A legfontosabb  alkotás Bernini mesterműve, az 1674-ben készült, Boldog Ludovika Albertonit ábrázoló szobor a család kápolnájában. Bernini nem változtatta meg a kápolna építészeti elemeit, viszont kihasználta a megvilágítást a drámai hatás fokozására. A Cappella Chricoban van eltemetve Giorgio de Chirico, a múlt század egyik legjelentősebb olasz festője,  a kápolnát díszítő  3 művét az özvegye ajándékozta a templomnak.

vélemény Creative Commons License 2020.07.08 -1 5 22110

Folytatás

Az útvonal egyenes délre fordul  a via S Cosimaton a hason nevű térig. Az itt található  nagy méretű épületkomplexum most kórház, az Ospedale Nuovo Regina Margherita. Eredetileg egy 10sz közepén alapított bencés kolostor. A hozzátartozó templomot ( amely a SS Cosma, Damiano, Benedetto e Emerenziana nevet viselte) 1069-ben szentelték fel. 1246-ban átépítették, ekkor készült az első kerengő.  1475 és 85 között IV. Sixtus felújíttatta az első kerengőt , elkészíttette a másodikat, valamint  refektórium és káptalanterem  hozzáadásával bővítették ki a kolostort. Az épület 1891 óta kórház,  a belső tereket ekkor az új funkciónak megfelelően átalakították.

A bejárati kapuzat 12sz-i két antik oszloppal.  A 76-os bejárat a 1246-ban épült első kerengő. Négyszögletes, kétszintes, az alsó szinten kettős oszlopok. A felső szinten  csak az északi oldalon maradt meg a IV. Sixtus kori  árkádsor nyolcszögletes oszlopokkal. Innen nyílik a második kerengő, ahol mindkét szinten nyolcszögletű oszlopok vannak. Az első kerengőből nyílik továbbá egy fedett átrium, ahol egy antik  gránit medencéből 1730-ban kialakított szökőkút található, illetve a templom, mai nevén csak S Cosimato.  A homlokzat reneszánsz, gazdagon faragott kapuzat a 15sz-ból származik. A templombelsőt a 19sz végén alakították át. A főoltáron  levő 13sz-i, Máriát a gyermekkel ábrázoló kép a régi Szt. Péter Bazilikából került ide, a balra levő Cappella S Severa kápolna 15sz-i kardinális síremléke a S Maria del Popoloból, a sekrestye melletti helyiségben levő hét 16-18sz-i festmény pedig a  S Angelo In Peschiera oratóriumából.

vélemény Creative Commons License 2020.07.07 -2 5 22109

Folytatás

Még mindig a Sta Maria Trastevere. Az apszisban a kórusszékek fölötti freskók 1600 körül készültek. Az apszis mellette balra levő kápolna oltárán egy 6sz-i Mária kép, a Madonna della Clemenza. A bal oldalhajó végén két 14sz végi/15sz eleji síremlék. A sekrestye előcsarnokában, viszont antik 1sz-i  madarakat és tengeri állatokat ábrázoló mozaiktöredék található., amelyet Palestrinaból hoztak ide. A bal hajó közepén levő Cappella Avilaban küölnlegesen díszes a barokk kupola. Mellette II. Ince síremléke, amelyet 1869-ben készítettek. Ő volt a mai templom építtetője. A padlózat alatt 1920-ban egy antik domus maradványait találták meg.

A bazilikától jobbra a 18sz-i a Kanonokok háza, balra a 16sz-i Palazzo Cavalieri. A térről tovább déli irányban megy az útvonal a S Callisto templomhoz és térhez. Ez egy 8sz-i alapítású templom, azon a helyen, ahol a S Calixtus pápa(217-222) vértanú halált szenvedett, de a 17sz elején teljesen átépítették. A jobb oldali kápolnában levő 2 anygal szobrot Bernininek tulajdonítják. A téren levő két palotát, a Palazzo Farinaccit és a Palazzo Cavalierit egy folyosó köti össze.

vélemény Creative Commons License 2020.07.06 -2 5 22108

Folytatás

A templomot 22, különböző átmérőjű jón és korinthoszi  antik gránitoszlop osztja 3 hajóra. Az összekötő párkányzat a homlokzat belső falán is folytatódik. A diadalív is két gránitoszlopon nyugszik, a kereszthajó meg van emelve. A padlózatot a korábbi cosmata elemekkel a 19sz végén teljesen felújították. A fa mennyezet Domenichino műve 1617-ből, középen Mária mennybevitele. Az egyes oltárok  és képek között viszonylag sok a 18 és 19sz-i alkotás, többnyire kevésbé ismert mesterektől. Arról írok, ami nem ezek közé tartozik. A főhajó elején szép reliefes 15sz-i tabernákulum. A jobb hajó elején a Máriát a gyermekkel ábrázoló freskó és hajó közepén a  fa Feszület is a 15sz közepén készült. Az oldalbejárat szép román kapuzat,a mellette kiállított lánccal a hagyomány szerint a mártírokat kötözték meg. A jobb kereszthajóban a egy kardinális síremléke Sansovino műve 1524-ből. A szentély cosmata padlózata is  a 19sz végi felújításkor készült, ugyanúgy mint a cibórium a négy antik oszloppal. A hagyomány szerint itt tört fel az olajforrás. A húsvéti gyertyatartók a 13sz-ból származnak.

A bazilika legfontosabb látnivalója az apszis mozaik. A szentély félkupola és az ív mozaikjai közvetlenül II. Ince 1143-as halála után készültek. Mária megkoronázása , körülötte szentek, balra II. Ince a templom modelljével, az íven az apostolokat szimbolizáló bárányok. Az ablakok magasságában levő mozaikok már újabbak, Cavallini műhelyében készültek 1291-ben és Mária életének jelenteit mutatják be.

vélemény Creative Commons License 2020.07.05 -2 5 22107

Folytatás

Sta Maria Trastevere. A homlokzat 12sz-i, de az ablakokat már a 19sz végén vágták ki. A trónoló Máriát donátorokkal és két sor női alakkal ábrázoló mozaikot a 13sz-ban készítették. Az első  3 és utolsó 3 nőalak már 14sz-i. A könyv szerint ezeket tévesen az okos és a balga szüzekkel azonosították.A portikusz alsó része a 18sz eleji átalakításból származik. A harangtorony román, a fülkében Máriát a gyermekkel ábrázoló mozaik 17sz-i mű.

A portikusz alatt számos keresztény és pogány sírfelirat található, továbbá különböző márvány szobrok  és szarkofágok töredékei is. Ezek egyrészt innen a bazilikából származnak másrészt a 18sz-ban a katakombákból hozták ide őket. A 3 kapu díszes kerete a császárkorban készült, a két szélsőn levő szobrok  viszont már 14sz-i művek, egy kardinális síremlékéről szedték le őket. Még mindig a portikusz alatt látható egy 14sz-i , Angyali Üdvözletet ábrázoló freskó és egy 9sz-i dombormű, amelyen pávák vizet isznak.

A könyv szerint ez az egyik legszebb 12sz-i templombelső, amelyet sem a 16-17sz-i, sem a 19sz-i változtatások nem rontottak el.

vélemény Creative Commons License 2020.07.04 -2 5 22106

Folytatás

A Via della Lungarettan továbbmenve jobbra a S Rufina e Seconda templom. A harangtorony még 12sz-i, de magát a templomot a 17sz-ban teljesen átépítették.  majd balra a 13sz-i alapítású  S Margharita, amelyet a 17sz végén Fontana nem csak barokkosított, hanem 90 fokkal el is fordított, a homlokzat most a piazza S Apolloniara néz. Az oltárképek is  ekkor készültek,  balra a Máriát Szt Ferenccel ábrázoló kép Baciccia műve, ő festette a Gesú mennyezeti freskóját is.

Sta Maria in Trastevere, a körzet szíve, legfontosabb temploma. A tér közepén levő szökőkutat a nyolcszögletű medencével Fontana készítette 1692-ben. Ez volt az első, már 313 után hivatalosan épített templom. Helyén ie 38-ban egy csodálatos olajforrás tört fel, talán kőolaj, amely a legenda szerint a Messiás eljövetelét jelezte. Majd ezen a helyen S Calixtus pápa (217-222) alapította a "titulus Callistit". A hivatalos templom már  I. Gyula pápasága idején (337-352) készült. Ezt a 8 majd a 9sz-ban is módisították.  II. Ince (1138-48) átalakíttatta a templomot, ehhez a Caracalla fürdőből elhozott anyagot használták fel. A jelenlegi épület gyakorlatilag ebből a korból származik. A 16 és a 17sz-ban oldalkápolnákat toldottak hozzá. a 18sz elején Fontana tervei szerint átalakították a portikuszt és módosították a homlokzatot. Végül 1866 és 77 között újra átalakították, a könyv a "stilistico" szót használja.  A 12sz stílusában.

vélemény Creative Commons License 2020.07.02 -1 3 22105

Két dolog a S Crisogonohoz. Én talán 3x is voltam bent, körbejártam a mai templomhoz, de nem találtam lejutási lehetőséget az alsó szintre. Pedig tudtam, hogy van és kerestem. Sőt nem emlékszem semmilyen feliratra, infora sem. A Péteri Pál könyvében is elolvasom, amit az egyes templomokról ír. A Crisogonoról viszonylag sokat, de meg sem említi  az ókeresztény és a középkori maradványokat.

vélemény Creative Commons License 2020.07.02 -1 4 22104

Folytatás

S Crisogono. A sekrestyéből lehet lemenni az egykori ókeresztény és a középkori templom maradványaihoz, amely a jelenlegi épülettel párhuzamosan, attól kicsit balra helyezkedett el. A lépcső közvetlenül a "titulus Chrysogoni"   apszisa közelébe érkezik. Ezt ez 5sz-ban egy császárság kori épületre emelték. Az apszisban 8sz-i falfestmény töredékek vannak. A mai templom alapjai a korábbi középső részét foglalják el. DE mindkét oldalán láthatók a falfestmény maradványok. Jobbra Szt Benedek és Szt Szilveszter története két sávban, a felsőt levágták a mai templom padlózatának készítésekor. Ezek  a 11sz-ból származnak, de hátul nehezen kivehetően, néhány nagy méretű figura még korábbi, a 9-10sz-ból. Balra  szentek és mártírok ábrázolása a 10sz-ból.

A Via della Lungaretta tovább megy a Sta Maria in Trastevere irányába. Jobbra a S Agate , egy kis 18sz eleji barokk templom. Balra a Via di S Gallicano a  Sta Maria e Gallicano kórházhoz vezet. Ez egy  1720 és 29 között készült nagy méretű épület,  a korszak kórházépítésének stílusában. A két hosszú szárnyban  volt a férfi és a nő részleg, a kettő között a görög kereszt alaprajzú templom. Később hozzáépítettek egy részt a gyermekeknek majd egy anatómiai színházat is.

vélemény Creative Commons License 2020.06.30 -2 6 22103

Folytatás

S Maria della Luce, a via della Lungarettaról nyíló mellékutcában levő  nagyon régi, 3-4sz alapítású templom. A 12sz majd a 18sz-ban is átalakították, utóbb kapta a jelenlegi nevét. Megtartották az eredeti szerkezetet, de a belső berendezés teljesen késő barokk. Szép a  stukkó díszítés.

A belvárosból a turisták  nagy  többsége a Via Arenulan és a Ponte Garibaldin át érkezik a Trastevere kerületbe. A hídfőnél  levő Piazza Bellin található a Palazzetto Anguillara a hozzátartozó toronnyal. Ez egy 13sz-i épület, amelyet a 15sz közepén kibővítettek. A jelenlegi alakját 1900 körül nyerte el, amikor kialakították a Viale di Trasteveret. A mellette levő épületeket lebontották, így a palota kikerült eredeti környezetéből, a torony nagyjából megtartotta középkori formáját,a főépületet viszont erősen átalakították.  Ez most a Casa di Dante, a költővel kapcsolatos kutatások római központja.

S Crisogono a helyén már az 5sz-ban állt a titulus Chrysogoni, erre épült  egy bazilika  1123 és 29 között. Ezt egy Soria nevű építész  építette át 1620-26-ban. Ez volt az első középkori templom, amelyet barokkosítottak. A  harangtorony  és a portikusz gránit oszlopai  a 12sz-ból származnak, a homlokzat már barokk. A mellette levő kolostort a Viale di Trastevere kiépítése után teljesen átalakították. Soria nem változtatta meg a templombelső arányait, csak a berendezés lett barokk. A  22 oszlop és az összekötő gránit párkányzat még antik, a padlózat 13sz-i cosmata. A mennyezet közepén levő Guercino kép csak másolat, az eredetit 1808-ban ellopták, jelenleg Angliában van egy magángyűjteményben. A jobb oldalhajó végén levő Cappella Sacramento talán Bernini műve. A főoltár Soria alkotása, a baldachint tartó négy alabástrom oszlop még antik. A szentély félkupola alján levő mozaik ( Madonna gyermekkel S Crisogonoval és Szt Jakabbal) 1290 körül készült valószínűleg Cavallini műhelyében.

vélemény Creative Commons License 2020.06.29 -2 6 22102

Folytatás

A kiinduló pont a Ponte Palatino hídfőjénél a Piazza Castellani. Innen indul a via della Lungaretta. Ez megfelel az antik "Aurelia Vetus" kezdeti szakaszának és a 16sz-i via Transtiberinanak. A 63-as a késő barokk Palazzo Nunez, amelybe a korábbi épület maradványait is beépítették. Tovább a Piazza  in Pisculinan található a Palazzo Mattei, amelyben szintén találhatók korábbi falak de alapjaiban a 14sz-i külseje az 1926-os munkálatok eredménye.

A S Benedetto in Piscula homlokzata 19sz-i neoklasszicista, de valójában ez egy 1100 körül épült templom. Sőt akkor is korábbi épületekre/ből készült. Elsősorban a hagyomány szerint itt volt Szt Benedek ( a bencés rend alapítója) cellája, mert itt volt a családja, az Anici család háza.A harangtorony a  13sz-ból származik.  A 17 és a 19sz között a templomot többször átépítették. Az előcsarnokban  aSzt Benedeket ábrázoló freskómaradványok is a 13sz-ban készültek. Balra egy cosmata kapuzat vezet egy Madonna kápolnába, ahol a négy oszlop még antik, a padlózat cosmata, a  a Madonnát ábrázoló táblakép is 13sz-i, eredetileg freskó volt, de áttették táblára. A templom belső oszlopai is antik eredetűek, antik és középkori oszlopfőkkel. A középső hajó  padlózata cosmata. Az apszistól jobbra levő freskó és a főoltáron levő Szt Benedeket ábrázoló táblakép már 15sz-i, utóbbi erősen restaurálva.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!