Keresés

Részletes keresés

mzsombi Creative Commons License 2015.02.20 0 0 41975

Nincs hőmennyiségmérőm, csak az elfogyasztott villanyt tudtam nézni, meg a melegvízhasználatot figyelni. Nyáron 600W-1,3kW közötti napi fogyasztások voltak kb, és ez csak HMV-re ment el, egy 250-es tárolót fűtöttünk vele napi egyszer, kora délután.

A negatív tapasztalat az, hogy ilyenkor már nem tudja magát eléggé visszafogni az inverter, és kapcsolgat a gép, túlzottan megnő az előremenő. Majd ha egyszer kihal a HMV tartály, egy nagyobb hőcserélős megy a helyére.

Előzmény: kiggyo (41972)
Törölt nick Creative Commons License 2015.02.20 0 0 41974

Nomeg az EGÉSZ éves (azaz fűtés+HMV) COP-ja is tanulságos lenne.

 

Mint mértékadó tény adat.

Előzmény: kiggyo (41972)
szocske_ Creative Commons License 2015.02.20 0 0 41973

mitől lett ennyire rossz a HMV COP?

oké, hogy télen melegebbet kell neki csinálni, ami rontja, de cserébe nyáron kint 30fok feletti hőmérséklet van, ez nem húzza fel nullára??

Előzmény: mzsombi (41971)
kiggyo Creative Commons License 2015.02.20 0 0 41972

egy kérdés ha már mértél?

Nyári HMV-ről van COP adatod?

Előzmény: mzsombi (41971)
mzsombi Creative Commons License 2015.02.20 0 0 41971

Na tegyünk rendbe pár baromságot:

  • "Összességében (figyelembe véve a leolvasztásokat is) jó ha kijön 2-2,5 re (alacsony fhőmérsékletű fűtési módnál)... HMV COP1 ről nem is beszélve..."

 

Jó lesz az 3,5-4-nek és 2-2,5-nek egy normális géppel. Ne ködösítsünk meg csúsztassunk ilyen szemtelenül. Vannak mért adataid, amivel alátámasztod őket? Nekem a tavalyi szezon átlaga COP 4 lett fűtés és 2,5 HMV üzemben. 

 

  • Ráadásul a Scroll kompresszor nem egy olcsó dolog, nem is igazán tesz neki jót a hirtelen leállás, mint pl. ami  a geo, H tarifáknál előforulhat.

A H tarifa nem vezérelt, ergo ott a büdös életbe nincs leállás. A GEO valóban vezérelt, de pontosan tudható, hogy reggel 8-10 és délután 16-18 között van szünet. Ha a hőszivattyút beprogramozod, hogy 7:55-kor és 15:55-kor álljon le magától, akkor nem lesz semmilyen hirtelen leállás, szép szabályosan leállítja a kompresszort, mielőtt elmenne a villany.

  • Az inverteres megoldás jobb, de az áramelvétel ott is komoly amortizációt jelenthet...

Lásd fent.

  • és akkor még nem beszéltünk az éves karbantartásokról, ami +kltsg!

És pontosan mekkora pluszköltség is? 10e Ft volt nálam a karbantartás, ami abból állt, hogy meghúzták az elektromos kötéseket, és lemosták a külső hőcserélőt. Gázkörön nincs mit karbantartani. Plusz, a garanciának nem is feltétele. Tavasszal már én csinálom meg ugyanezt, negyed óra alatt, 0 Ft-ért.

Előzmény: Condens (41969)
szocske_ Creative Commons License 2015.02.20 0 0 41970

ne haragudj, részben off a téma, de nem vagy te kissé túlzottan pesszimista?

esetleg túl sok akciófilmet nézel?

lehet, hogy naív vagyok, de én annyira azért nem félek attól, hogy le fog égni a ház a napelemtől, attól meg főleg nem, hogy altatógázt fújnak a rablók a szellőztető rendszerbe...

 

Jó, hogy elhangzanak ellenérvek is, de azért előtte illene megismerni a dolgokat, pl. a H tarifa nem vezérelt, így nem kell nagyobb valószínűséggel lekapcsolásoktól tartani, mint a normál tarifás áramszolgáltatás esetén.

a 2-2,5 COP hőszivattyúhoz meg erősen fagyzugos területen kell élni magyarországon.

Előzmény: Condens (41969)
Condens Creative Commons License 2015.02.20 0 0 41969

"

10 év a nullázódási idő.

Avagy 10-12% körüli banki kamatot ér"

kamatos kamattal ez így szerintem nem igaz. Ettől függetlenül ebben a számításban sincs benne, hogy közben min. egyszer-kétszer cseréled az invertert, kötsz egy kiegészítő tűzbiztosítást (az eddigi díj majdnem duplája lesz), és a hőszivattyús zöld áramárral nem számolhatsz...

Másrészről a teljes befektetés jelenértékét érdemes nézni, és összehasonlítani...

 

"Passzív ház szinten már elég csak a szellőző levegőt melegíteni."

én ismerek ilyet: agyonszigetelt baromi drága hcsaládiház, biztonság kedvéért betéve egy kandalló, dísznek +napkollektor 1000 lieteres tárolóval. eredmény: a HMV re tervezett napkollektor a tervezett 100% helyett max. 50% ban ok, ebyébként be kell gyújtani a kandallóba, mert nem elég meleg a melegvíz... + a rekuperátor sem lett elég télen, így bizony gyakran be kell gyújtani. Nem erre számítottak. (+évente 20-30e Ft a rekup. szűrőjének cseréje!)

 

Hőszivattyúnál COP 4 el számolni nagy bátorság éves szinten. Összességében (figyelembe véve a leolvasztásokat is) jó ha kijön 2-2,5 re (alacsony fhőmérsékletű fűtési módnál)... HMV COP1 ről nem is beszélve... Ráadásul a Scroll kompresszor nem egy olcsó dolog, nem is igazán tesz neki jót a hirtelen leállás, mint pl. ami  a geo, H tarifáknál előforulhat. Az inverteres megoldás jobb, de az áramelvétel ott is komoly amortizációt jelenthet... jelentősen csökkenhet élettartam... és akkor még nem beszéltünk az éves karbantartásokról, ami +kltsg!

 

 

 

SZÉP NAPOT!

 

 

 

 

 

Előzmény: Törölt nick (41954)
kiggyo Creative Commons License 2015.02.20 0 0 41968

"belekeverted a HMV-t is !!!"

 

Persze hogy belekevertem. Fürödni is kell, az miből lesz vajh? Fluxustranszformátorból? 

1, ha villanyradiátorral fűtesz, akkor gondolom COP=1 bojlerrel lesz melegvíz.

2, ha hőszipkával fűtesz COP=4 a fűtés, COP4=4-végtelen a HMV.

 

"Számold át az általam írt 5000 (max 6000) kWh-ra a te 10000 kWh fölötti igényed helyett."

 

rendben, elosztom kettővel a számokat, mint írtam az én házam nem mai gyerek, arra számoltam ki, és arányosítani kell: 

Az én számaim nem tippelések hanem mért értékek, ezért bátorkodtam konkrét példákat hozni.

 

No akkor számoljunk, oszzunk kettővel:

A, Gázzal (85% hatásfok): 5000kWh x 3.6 x 2,26Ft/MJ /0.85 = 40.680 Ft, 85% hatásfokkal számolva. Ennél valószínű több a hatásfok, de vegyük így a fűtés-HMV vegyes üzem miatt.

B, Árammal, elektromos radiátorral (100% hatásfok):  5000kWh x 40Ft = 200.000 FT

C, Árammal, hőszivattyúval, padlófűtéssel (alacsony előremenő hőfok), COP=4, H tarifáról: 5000kWh / 4 * 23Ft = 28.750 FT

D, Árammal, hőszivattyúval, padlófűtéssel (alacsony előremenő hőfok), COP=4, normál tarifáról: 5000kWh / 4 * 40Ft = 50.000 FT

 

"Ezzel kiszámolva pl. 25 évre a TELJES fűtési költséget, lehet versenyképes a direkt árammal fűtés is."

 

Ha megdöglök akkor sem jön ki ez amit írsz. Jelen áron 5MFt a direkt árammal kiszámolva 25 évre. Kiváltható 2-2.5MFt értékű napelemes rendszerrel, jól hangzik, de megeszem a kalapom a 25 évig ugyanez lesz a szaldózási mód.

 

-Vagy 1,25MFt áram hőszivattyúval, 0,5MFt napelemes rendszerrel, 

-vagy 718.750Ft áram H tarifával, 25 évre! Napelem nélkül, csak a hőszipka a beruházás!

 

Szerintem iszonyatos pazarlás COP=1 értékkel, a legdrágább energiaforrásból FŰTENI, és HMV-t előállítani.

 

A HMV nincs benne pedig az energiamérleg része ha fürödni akarunk. 

 

Előzmény: Törölt nick (41963)
kiggyo Creative Commons License 2015.02.20 0 0 41967

Egy fontos cucc: ha az átvétel körülményei nem változnak.

Ne érts félre, nekem is van napelemem. De ezzel számolni kell, ez KOCKÁZAT. Nem is kicsi.

 

Ha nem ezzel a rendszerrel jön össze, akkor csináltam egy rossz befektetést, ennyi.

 

Ha csak erre alapozva nem csinálsz csak elektromos fűtési rendszert, akkor rácsesztél, mert nincs mivel fűteni.

Erre fűtési rendszert nem alapoznék, mert megdöglök a számláktól öregkoromra.

 

Mindenki döntse el hogy neki milyen kockázat éri meg.

Előzmény: Törölt nick (41964)
Törölt nick Creative Commons License 2015.02.20 0 0 41966

Máris ugrik 2082 kWh energia ára a 25 éves matekból, ami nem kevés.

 

... és persze a HMV is, ha csak a fűtésről beszélünk.

Azaz csak az 5300 kWh-ra számold ki a 25 éves matekot.

 

 

Előzmény: Törölt nick (41963)
kjapp Creative Commons License 2015.02.20 0 0 41965

 

...A szellőző a következő lépés, anyagilag a legjobban az fogja megérni...

 

 

Elnézést de a szellőzés energetikailag is 'hoz' valamit, de egyáltalán nem energetikai kérdés. A folyamatos friss levegőre egészségügyi szempontból van szükség a házban levő természetes (kilélegzett CO2) és más nem természetes vegyi anyagok, akár páratartalom csökkentésére.  

Lehet számolni erre is persze megtérülést, de minek. Mert akkor hasonló logikával a fürdőszoba, a garázs, meg sok olyan kényelmi dologra is kellene, ami egy lakáshoz/házhoz 'természetes' de az is természetes ezeknél, hogy kell és kész, nem nagyon gondolkodunk a megtérülésén.

 

Amúgy négy éve használok szellőztetőt, a tapasztalataim sokkal jobbak, mint amit a 41591-es hozzászólásban leírtak 

Előzmény: kiggyo (41959)
Törölt nick Creative Commons License 2015.02.20 0 0 41964

10 év ~ a nullázódás >> utána már tiszta hasznot hajt :-)

25 év a minimum életartam

35 év az elérhető reális élettartam

Előzmény: halaloszto (41962)
Törölt nick Creative Commons License 2015.02.20 0 0 41963

Ha megdöglök akkor sem jön ki ez amit írsz.

 

Mivel ...

1. belekeverted a HMV-t is !!!

2. az éves kWh messze fölötte van az általam írtnak.

 

Márpedig én csak a fűtésről beszélek.

A HMV egy külön műsor.

 

A 25 éves játéknál pedig nagyon nem mindegy !!!! hogy

hány kWh is az, amit éves szinten fizetni kell energia áron!

 

Számold át az általam írt 5000 (max 6000) kWh-ra a te 10000 kWh fölötti igényed helyett.

 

----

 

Ha -15 fokban a 4 kW lég volt , akkor az szezon átlag: 18/37*4=1,946 kW

 

Amivel ennél a háznál cirka: 1,946x16x170=5293 >> 5300 kWh kell csak a 7375 kWh helyett.

Máris ugrik 2082 kWh energia ára a 25 éves matekból, ami nem kevés.

Előzmény: Törölt nick (41960)
halaloszto Creative Commons License 2015.02.20 0 0 41962

most dontsd el hogy 10 ev vagy 25. 

Előzmény: Törölt nick (41960)
Törölt nick Creative Commons License 2015.02.20 0 0 41961

- 5.3 kW számított max hőigény (winwatt)

- ebből 2,6kW a légcsere

A 2,6 kW ez túlzás, szerintem: 1,6-2,0 kW a valószínübb gyakorlati érték.

(gondolom a WinWatt jó nagy légcserével számol)

 

-15C esetén 4kW körül kért a ház, tehát a számítás reális

No itt is van a gyakorlati adat.... 1,3 kW-al kisebb az 5,3-nál 

Azaz ~1,3 kW esik a légcserére, ez már életszerűbb.

Előzmény: kiggyo (41959)
Törölt nick Creative Commons License 2015.02.20 0 0 41960

A 10-12% banki kamat az éppen 7,8-9,4% netto hozam... annyi mint a tiéd :-)

 

----

 

=BMR(A1:A26) a 450 eFt beruházással és évi 46,8 eFt termléssel.

Az excell alapban (karbantartás nélkül) 25 évre 9,3%-ot dob erre.

 

Ha a 12. évben beírok még 250 eFt felújítást is, akkor: 6,4 % >>>8,2% banki kamatszint.

 

Ha még egy felújítást beírok a 24. évben is és így 35 évre számolok, akkor 7% >> 9% banki kamat.

Előzmény: halaloszto (41957)
kiggyo Creative Commons License 2015.02.20 0 0 41959

Saját tapasztalalat, konkrét mérési adatok egy házról, 100m2, 40 éves, 10 éve felújított akkor a kor szelleménél kicsit jobban szigetelve, nem nagy durranás manapság (mezei argonos ablakok, B30+10cm EPS):

 

- 5.3 kW számított max hőigény (winwatt)

- ebből 2,6kW a légcsere

 

Itt már látható hogy nem sokra megyek ha egy valag pénzt elköltök szigetelésre, mivel majdnem a fele a szellőztetési veszteség. Ha hülyére szigetelem a falat akkor kicsit faragok rajta, ablakot cserélve, födémet szigetelve lehet még nyerni.

A szellőző a következő lépés, anyagilag a legjobban az fogja megérni.

 

Hőmennyiségmérő van mindenen, és 22C benn. 4 fő, HMV cirkuláció van.

Éves fűtési hőmennyiség: 7375kWh

Éves HMV hőmennyiség: 2700kWh

 

-15C esetén 4kW körül kért a ház, tehát a számítás reális.

Jelenleg 2kW körülit mutat a hőmennyiségmérő.

 

No akkor számoljunk:

A, Gázzal (85% hatásfok): 10.075kWh x 3.6 x 2,26Ft/MJ /0.85 = 96.500 Ft, 85% hatásfokkal számolva. Ennél valószínű több a hatásfok, de vegyük így a fűtés-HMV vegyes üzem miatt.

B, Árammal, elektromos radiátorral (100% hatásfok):  10.075kWh x 40Ft = 403.000 FT

C, Árammal, hőszivattyúval, padlófűtéssel (alacsony előremenő hőfok), COP=4, H tarifáról: 10.075kWh / 4 * 23Ft = 57.931 FT

D, Árammal, hőszivattyúval, padlófűtéssel (alacsony előremenő hőfok), COP=4, normál tarifáról: 10.075kWh / 4 * 40Ft = 100.750 FT

 

"Ezzel kiszámolva pl. 25 évre a TELJES fűtési költséget, lehet versenyképes a direkt árammal fűtés is."

 

Ha megdöglök akkor sem jön ki ez amit írsz. Jelen áron 10MFt a direkt árammal kiszámolva. Kiváltható 4-5MFt

értékű napelemes rendszerrel, jól hangzik, de megeszem a kalapom a 25 évig ugyanez lesz a szaldózási mód.

 

-Vagy 2.5MFt áram hőszivattyúval, 1MFt napelemes rendszerrel, 

-vagy 1,5MFt áram H tarifával, 25 évre!

 

Szerintem iszonyatos pazarlás COP=1 értékkel, a legdrágább energiaforrásból FŰTENI, és HMV-t előállítani.

Nyilván szigeteltebb ház -> kevesebb fűtésköltség, de a HMV ott is jelentős tétel!

 

Előzmény: Törölt nick (41953)
payagyerek Creative Commons License 2015.02.20 0 1 41958

Szerintem a napelem-hőszipka páros a nyerő. Ilyen párosításban a levegő-víz hőszipka, mely padló- és falfűtést táplál.

Infrafilm inkább a fürdőbe érdemes, de ott is csak célzottan. Az alapfűtést a hőszipka (padló és falfűtéssel) adja és kisegítőleg mennyezeti infrafilm (villanygyújtás kapcsolja) és zuhanytálca-kád alatti infrafilm. (fürdőben fázékonyabbak vagyunk)

 

A mai levegős hőszipkák már önmagukban is nyerők a gázfűtéssel szemben. Vagyis, ha nem lenne napelem visszatáplálás, akkor is hasznos a fűtést erre alapozni.

 

Kis-, vagy nem oly tagolt házaknál (és bizonyos hőszigeteltség fölött) a sima klíma hőszipkaüzemben is megfontolandó. A beruházás ekkor sem engedély-, tervköteles és nem oly nagy anyagi áldozat.

Sok esetben duál-, triál klíma.

 

Szellőztetés.

Ez nehéz dió, ha a szomszédok autógumival, PET palackkal, fáradtolajjal, egyéb "csemege" portékával tüzelnek.

Viccesre fordítva:

Venni kell 1 kutyát, aki 10 percenként kikéredzkedik ugatni valami "rettentő fontosat". :-)

(nálam ez a szellőztetés)

halaloszto Creative Commons License 2015.02.20 0 0 41957

ha rendesen szamolnad a kamatot, akkor jo lesz a 7.5%-nak is, hiszen van kamatos kamat a vilagon

ha figyelembe veszed az amortizaciot, akkor ez tovabb csokken

ha szamolsz a karbantartasi koltsegekkel is, akkor meg tovabb.

 

nem azt mondom hogy nem eri meg, de azt mondani hogy " 10-12% körüli banki kamatot ér" az elegge beetetes.

 

ha en most 3.6M forintot beteszek allamkotvenybe 4,5% kamatra 10 evre akkor 10 ev mulva lesz 5.6M forintom. 

 

ha ezen veszek egy 8kW napelemrendszert, akkor 10 ev alatt kapok mai lakossagi aron szamolva 3.84M forintnyi aramot, rakoltok 0.5M forintot karbantartasra (az egyik inverter csereje) es van egy 8kWp hasznalt rendszerem, ami er 1-2M forintot. 

 

a ket buli kb egal. az egyik folyamatosan ad hozamot, a masik csak a vegen. az egyikben benne az orszagkockazat, a masikban a muszaki kockazat. mindenki valaszthatja hogy melyik tetszik neki jobban. 

 

 

Előzmény: Törölt nick (41954)
Törölt nick Creative Commons License 2015.02.20 0 0 41956

Passzív ház szinten már elég csak a szellőző levegőt melegíteni.

A passzívház ALAP elvárása, hogy így ki lehessen fűteni a házat!

 

Az A+++... A+ házaknál már kell némi kiegészítő fűtés is.

Nem lehet csak a szellőző levegőt melegítve, biztonsággal kifűteni a házat.

Bár a fűtési szezon nagyobb részében ... elég annyi fűtés is, ami így elérhető.

Előzmény: Törölt nick (41950)
mzsombi Creative Commons License 2015.02.20 0 0 41955

H/GEO tarifára viszont már 15 év fölött van sajnos a megtérülés. Emiatt leginkább abban gondolkozom, hogy a hőszipka marad GEO, és csak a normál fogyasztás lesz átrakva napelemre. Ha meg ott nagyon túltermelünk mégis, hát elfűtjük a hőszivattyúval végső esetben.

Előzmény: Törölt nick (41954)
Törölt nick Creative Commons License 2015.02.20 0 0 41954

Jelenleg magánemberként full számlásan egy nagyobbacska (5-8 kWp) napelem cucc kihozható max 450 eFt/kWp áron.

 

A 39 Ft/kWh áramárral: 450000/1200/39=9,61 >> 10 év a nullázódási idő.

Avagy 10-12% körüli banki kamatot ér, legalább ... nem rossz az.

Előzmény: London26 (41946)
Törölt nick Creative Commons License 2015.02.20 0 0 41953

Van/lehet az az elég kicsi hőigény, amikor már megéri ...

 

HA elég a max 3(4) kW maximum (azaz -15 fokban) teljesítmény igény.

 

Egy ilyen házat építeni manapság nem nagy durranás.

Ez a ház ~ max 1,5-2,0 kW szezon átlaggal elvan.

 

A szezon cirka 165 napos lesz csak benne és napi átlag 14 óra energia igényét kell a fűtéssel pótolni csak.

Azaz 1,5x14x165=~3500-4500 kWh áramot kér

Plusz a hővisszanyersős szellőzés ~  0,6x2500=1500 kWh

 

Összesen: ~5000-6000 kWh

Ami kedvezményes tarifáról, most: 125-150 eFt/tél

 

Miközben elég néhány villanyraditor vagy infrapanel fűtés telepítés címén.

Azaz NAGGGGYON olcsó a fűtés rendszer kialkítása :-)

Vagy padlóba/falba rakott fűtőkábel/film, már drágábban.

 

Ezzel kiszámolva pl. 25 évre a TELJES fűtési költséget, lehet versenyképes a direkt árammal fűtés is.

 

Érdemes 25-30 évre végig számolni a TELJES költséget.

Látni, hogy mennyi is lesz várhatóan a beruházás+karbantartások/cserék+energiaköltségek összege...mindösszesen.

 

Szem előtt tartva, hogy az elején a beruházásra el nem költött pénz az >> működő tőke is lehet.

 

Előzmény: Condens (41943)
Condens Creative Commons License 2015.02.20 0 0 41952

Légfűtést csak jól szigetelt házban szabad alkalmazni, hiszen a levegő hőkapacitása kicsi, így rossz szigetelés, nagy hőigény esetén nagy légáramok adódnak. De egy passzív ház esetében több beömlő és elszívó pont esetén ez nem jellemző.

 

Előzmény: Törölt nick (41950)
Condens Creative Commons License 2015.02.20 0 0 41951

A rekuperátornak vannak előnyös és hátrányos tulajdonságai is:

 

+ a benti meleg levegőből (ideértve a wc szellőzőjét, a konyhai szagelszívót is) a hőt kivonva (akár 80-90% hatásfokkal!), azt a beérkező hideg levegőnek átadja, és télen ezáltal nem vész kárba szellőztetéssel a benti hő

 

+csak A+ fölött "értelmes" megoldás, tekintettel arra, hogy csak ekkor összemérhető a megtakarított energia az összenergiával, amit fűtésre fordítasz (passzív ház esetében pár száz wattal megoldható a fűtés, avagy 3-4 ember"termelte" hő (300W/fő) már elégséges lehet a lakás kifűtéséhez...

 

+ nyáron fordítva működhet

 

- állandó (optimális méretezett esetben minimális) légáram

 

- külsö beömlő az egyetlen légvételi hely, ezáltal az könnyen támadható... (Pl. rabló által bespriccelt altatógáz)

 

- a légvezetékekben a pára kicsapódhat, a mi akár legionella betegséget is okozhat karbantartás hiányában

 

-a légszűrőket sűrűn kell cserélgetni (nem olcsó)

 

-a szűrő és az esetlegesen beépített ionizátor sem képes minden esetben a kinti szagokat (füst, égetés, srossz levegő) kiszűrni, így folyamatos üzemre nehezen alkalmazható  (speciális szűrők ezt kompenzálhatják)

 

-igazából shoa nincs az az érzésed, mint mikor az összes ablakot kinyitva átszellőzteted a lakást, inkább mint egy áruházban...

kiggyo Creative Commons License 2015.02.20 0 0 41948

Hülye kérdés, nem vagyok naprakész. Valami kombináció lézezik a hővisszanyerős szellőző+fűtő klíma házasítására? Adná magát a dolog hogy a szellőző csövén melegített levegőt betolni.

Előzmény: Törölt nick (41947)
London26 Creative Commons License 2015.02.20 0 0 41946

Köszi a válaszokat!

Kiinduló elgondolásunk a következő volt. AE ház építése kb 120nm

Fűtésre verziók:

1. Elektromos fűtőfilm padló és mennyezetfűtés+tényleg kis teljesítményű légfűtéses kandalló a tűz élményéért (+vésztartalék), ezt megtámogatni napelemmel (ha megéri!)

2. Levegő-víz hőszivattyú+ kandalló +napelem (ha megéri)

 

Mindkét rendszerhez illene hővisszanyerős szellőztetőrendszer.

Ezért kérdeztem a napelemnek mennyire lenne létjogosultsága a mai árakkal.

Hány %-al kellene lentebb menni a napelemnek, hogy tervezhetően valóban megérje telepíteni és ( elrondítani a tetőt vagy területet elvenni a kertből) ?

 

Köszönöm

mzsombi Creative Commons License 2015.02.20 0 0 41945

Minden relatív. Egy tényleg iszonyatosan leszigetelt háznak is lehet egy kis fűtési igénye, de nem akkora, hogy fölöslegesen sokmilliós gépészetet rakjál bele csak ezért. Van az a szint, ahol már megérheti sima elektromos fűtést berakni, mert üzemeltetésben sose jön be a jóval drágábban telepített rendszer beruházási költsége. Mondom ezt úgy, hogy elkötelezett és megelégedett hőszivattyú user vagyok... :)

Előzmény: Condens (41943)
kiggyo Creative Commons License 2015.02.20 0 0 41944

Én sem pedig most ez kezd lenni az új dili. Úgy fognak járni mint a gázfűtéssel. Azt is készpénznek vettük a 70-es évektől hogy örökre olcsó marad. Az áram sem marad olcsó, a visszavétel sem biztos 30 évig. 

Előzmény: Condens (41943)
Condens Creative Commons License 2015.02.20 0 0 41943

Hőszivattyú nélküli elektromos fűtést nem terveznék sem napelemmel sem anélkül, mert NEM ÉRI MEG általában hosszútávon.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!