Keresés

Részletes keresés

kispalya Creative Commons License 2006.12.30 0 0 941
Köszönöm a segytséget:)
Előzmény: Waratah (940)
Waratah Creative Commons License 2006.12.29 0 0 940

Csak mert ráérek:))) Társasházi törvényből

 

A számvizsgáló bizottság

51. § (1) A számvizsgáló bizottság jogkörében eljárva:

a) bármikor ellenőrizheti a közös képviselő, illetőleg az intézőbizottság ügyintézését, havonként ellenőrzi a közösség pénzforgalmát,

b) véleményezi a közgyűlés elé terjesztett javaslatot, így különösen a költségvetést és az elszámolást, valamint a szervezeti-működési szabályzat által meghatározott értékhatár felett a bemutatott számlákat,

c) javaslatot tesz a közös képviselő, illetőleg az intézőbizottság elnöke és tagjai díjazására,

d) összehívja a közgyűlést, ha a közös képviselő vagy az intézőbizottság elnöke az erre vonatkozó kötelességének nem tesz eleget.

 

 

ezen kívül minden, amit az SzMSz a jogkörébe utal.

Előzmény: kispalya (938)
Waratah Creative Commons License 2006.12.29 0 0 939
Számviteli törvény 169. § (2) A könyvviteli elszámolást közvetlenül és közvetetten alátámasztó számviteli bizonylatot (ideértve a főkönyvi számlákat, az analitikus, illetve részletező nyilvántartásokat is), legalább 8 évig kell olvasható formában, a könyvelési feljegyzések hivatkozása alapján visszakereshető módon megőrizni.
Előzmény: kispalya (938)


kispalya Creative Commons License 2006.12.29 0 0 938
Sziasztok!
Segítséget szeretnék kérni édesapámnak, aki közösképviselő nyugdíjasként.
10 éve csinálja társadalmi munkában, és eddig nem is volt semmi gond. A nyár folyamán néhány lakó ( 32 lakásos társasház) kitalálta hogy a lapostetős épültre- 2 emeletes - tetőtér beépítést kellene csináltatni. A lakók többsége ezzel nem értett egyett- többekközött édesapámék sem. Azóta nincs maradása édesapámnak, most éppen pénzügyi nyilvántartásán keresztül próbálják ellehetetleníteni. A számvizsgáló bizottság tagjai között van az a lakó aki legjobban szorgalmazta a tetőtér beépítést. A napokban megjelentek édesapámnál, hogy másnap délután 3 órára adja át az összes dokumentumot attól kezdve, amióta ő átvette az elődjétől. Édesapám kérte hogy, az ünnepek miatti elfoglaltsága miatt csak egy hét múlva kelljen átadni. Nemtetszésüket fejezték ki de nem tudtak mit tenni. Szeretném tudni, hogy menniy időre vissza menőleg kérhetik tőle a dokumenetációkat, illetve milyen hatáskörrel rendelkezik a számvizsgáló bizottság? Sajnos korábbi évekről ( 6-7 évvel ezelőtti ) banki kivonat elkeveredett, ennek lehet e valami hátrányos következménye édesapámra nézve?
HangaDóra Creative Commons License 2006.12.22 0 0 937
Szia Pami!

Jó, hogy leírtad ezt az esetet. Bízom benne, hogy sokan elolvassák, és lesz, aki tanul is belőle.

Jól látod, hogy a tulajdonosok többségében a mai napig sem alakult ki a tulajdonosi szemlélet. Sokan hiszik - és hirdetik is -, hogy ők csak lakást vettek, a küszöbön kívül semmihez nincs közük.

Néhány hete hívtak meg egy házba elbeszélgetésre. Az Szvb elnöke közölte, hogy náluk mindenkinek saját biztosítása van, és nem is akarnak közöset... én pedig azt, hogy csak olyan ház kezelését vállalom, ahol a tulajdonosok vállalják a közös biztosítást.

Számtalan ház van, ahol a "választó bizottság" előre tényszerűen közli a jelöltekkel, hogy mi a ház elvárása, mire hajlandóak, és mire nem.

Több jelöltséget mondtam vissza, mert
- hallani sem akartak társasházbiztosításról. Valóban nem kötelező a biztosítás, de elengedhetetlenül szükséges. A kezelt házak könyveléséből és levelelzéséből tudom bizonyítani, hogy mekkora szükség van rá.
- nem hajlandóak költeni szakhatóságok által előírt felülvizsgálatokra: érintésvedelmi-, vilamosbiztonságtechnikai felülvizsgálat, gázvezetékek időszakos felülvizsgálata, faszakértő ...
- nem tarják be a hatósági kötelezéseket: kazán-, liftkarbantartó, ÉMI vizsgálaton előírt javítások elvégzése...
Előzmény: Pami2002 (936)
Pami2002 Creative Commons License 2006.12.22 0 0 936

Sziasztok!

 

Régen jártam erre...

 

Csak egy kis tanulságos esetet szeretnék leírni.

Kedden a 2-vel mellettünk lévő tház tetőtere kigyulladt, és a tetőtér fele teljesen megsemmisült. Minket (ház, lakás /a tetőtérben lakunk/) a 2 hete elkészült tűzfal védett meg, amit a közvetlenül mellettünk levő most épülő tetőtéri lakásnak írtak elő a tűzoltók. Nagy szerencse, hogy ezt előírták, és hogy már elkészült. Ellenkező esetben kb. 4 tház tetőtere és az alatta található lakások vesztek volna oda a tűzben.:(

Számunkra ma derült ki, hogy az a tház nem rendelkezik biztosítással. Közös képviselőjük egy "nagy" cég. Nem szeretik egyébként őket, mert állítólag évente egyszer néznek ide, és csak felveszik a pénzt. Szóval a kk szerint nem tudták meggyőzni a lakókat korábban arról, hogy szükség lenne biztosításra.

Mi pedig nem értjük, miért? Mi amit eddig akartunk, szinte mindent el tudtunk a saját házunkban érni, csak ezeket a dolgokat megfelelően kell tálalni, hogy a tulajdonosok megértsék, ez nem felesleges további pénzkidobás, hanem az ő érdekük. Most azt hiszem pár évig nyöghetik az új tető árát. Nem hiszem, hogy ezt megérte.

Sajnos megfigyeltük itt a környékünkön, hogy a tulajdonosokban semmi (tisztelet a kivételnek) tulajdonosi érzés nincs. Nem értik, hogy ha gond van, akkor azt nekik kell megcsinálni, valamire nekik gyűjteni, felújítani, stb. Azt hiszik, hogy majd jön az IKV, aztán újra minden szép lesz. Két házunkban, ahol képviselünk 1 év után kezd látszani, hogy a lakók kezdik érteni, hogy akkor fog a környezetük normálisan kinézni, ha ők maguk tesznek érte, és nem az X cégre várnak.

 

Hát ez van most felénk.

 

Kellemes karácsonyi ünnepeket kívánok minden kedves topiclakónak!:)

mljava Creative Commons License 2006.12.22 0 0 935
Ez egy új építésű lakópark. A legöregebb ház 5 éves. A kivitelező a munkájára 3 év garanciát vállalt. Egyébként egy zárt össze tartó közösség egy-két akadékoskodóval.

Még csak elvi síkon foglalkozom a kérdéssel a jogi oldalával még nem foglalkoztam. Egyéb ismeretekkel nincs gondom.
Előzmény: HangaDóra (934)
HangaDóra Creative Commons License 2006.12.21 0 0 934
T. mljava!

Ahhoz, hogy a kérdésre legalább megközelítő választ adhassunk, sok dolgot kellene tudnunk.
86 lakásos ház képviselete nem egyszerű feladat. és nem kis felelősség. Függ a ház műszaki állagától, anyagi helyzetétől, a tulajdonosok igényétől, a kitűzött feladatoktól, a fizetési moráltól és számtalan egyéb tényezőtől is, hogy mennyi időt vesz igénybe a kezelés és képviselet.
Nagyon fontos dolog, hogy egy társasházat nem elég képviselni, hanem kezelni is kell.
A közös képviselőnek négy nagyon fontos kérdéskörben kell felkészültnek lennie ahhoz, hogy ne csak képviselje, hanem kezelje is a házat. Szükség van műszaki-, pénzügyi-gazdasági-, jogi ismeretekre, és nem utolsó sorban társasházkezelői ismeretekre és gyakorlatra, tapasztalatokra. Szükséges még jó kommunkikációs készség, kreativitás, gyors problémamegoldó képesség is ahhoz, hogy eredményes legyen egy képviselő.

Egy problémamentes, jó műszaki állípotú, rendezett anyagi háttérrel rendelkező ház képviseletét, összetartó tulajdonosközösséggel el lehet látni napi 8 órás munka mellett, a szükséges alapismeretek birtokában.
Problémás ház képviseletét, ahol sok a műszaki feladat, gyakoriak a sürgős javítások, a napközbeni ügyintézés, sok a gond a tulajdonosokkal, nem lehet fix munkaidős munkahely mellett ellátni.

Gondolom, a 2003-as törvény közös képviselőre vonatkozó rendelkezéseit már alaposan átrágtad, és van fogalmad arról, hogy mi minden tartozik a képviselő feladatkörébe.
Előzmény: mljava (933)
mljava Creative Commons License 2006.12.21 0 0 933
T. Gyakotlott közös képviselők!

Felkértek engyem, hogy legyek 86 lakás közös képviselője. Mennyi plusz teherrel jár ez napi 8 óra munka mellett? Érdemes munka mellett ezzel foglalkozni?
Molamoni Creative Commons License 2006.11.22 0 0 932
Hát nem vagyok valami boldog, mert nekem is 10 körül mondták+ÁFA. Hihetetlen árak vannak.
Előzmény: HangaDóra (931)
HangaDóra Creative Commons License 2006.11.21 0 0 931
Horror
A földhivatali bejegyzés 5.000,- Ft/tulajdoni lap, és hozzávetőlegesen ennyi az ügyvédi költség is.
Azaz, ha 30 lakáshoz tartozó közös tulajdoni rész változik, akkor hozzávetőlegesen 300 ezer, ha mind az 54, akkor meghaladja a fél milliót.
Ez annyiban térhet el, hogy nem mindegyik ügyvéd kéri el az 5 ezret albetétenkén. Van, aki egy méltányosabb fix összegért ellenjegyzi a módosított AO-t, ha azt azt valaki elkészíti, és az valóban helytálló adatokat tartalmaz.
Az inyt-i bejegyzés költségét viszont nem lehet megkerülni.
Előzmény: Molamoni (930)
Molamoni Creative Commons License 2006.11.21 0 0 930

Igen pontosan ez történik, csatolás 1 lakáshoz a közös tulajdoni részből. Tehát az összes tulajdoni hányad változik.

Mégis tudsz valami árat mondani, úgy nagyjából?

Előzmény: HangaDóra (929)
HangaDóra Creative Commons License 2006.11.21 0 0 929
Egy albetétet érintő módosítás, de ennek mi a vonzata?
Amennyiben arról van szó, hogy közös tulajdonba tartozó területet csatolsz a lakáshoz, akkor nem csak ezt az egy albetétet érinti, mert a közös tulajdon felosztása a külön tulajdon alapterülete alapján történik. Ez azt jelenti, hogy ha nő a külön tulajdonban az alapterület, akkor megváltozik az 1 nm-hez tartozó közös tulajdoni rész aránya. Ennek az a következménye, hogy a csatolt rész alapterületétől függően akár az összes lakáshoz hozzárendelt közös tulajdon mértéke megváltozhat.
Annak horror a módosítása és a földhivatali bejegyzése.

Előzmény: Molamoni (928)
Molamoni Creative Commons License 2006.11.21 0 0 928
A módosítás egy albetétet érint, egy 54 albetétes házban. Csatolás lesz, kell tervezés is, persze csak erről az 1 albetétről.
Előzmény: HangaDóra (925)
HangaDóra Creative Commons License 2006.11.21 0 0 927
Eddig is osztotta valahogy. Most majd ahhoz kell igazítania a pontrendszert... Mert ugye már nem az egy főre jutó keresetről van szó...
Előzmény: HG. (926)
HG. Creative Commons License 2006.11.21 0 0 926
Nekem azt mondta a kk, hogy a miénkhez hasonló teljes oszthatatlanság esetén senki nem kap semmit...
Előzmény: HangaDóra (924)
HangaDóra Creative Commons License 2006.11.21 0 0 925
Ez elsősorban attól függ, hogy hány lakásos házban, hány albetétet érintő módosításról van szó.
Előzmény: Molamoni (923)
HangaDóra Creative Commons License 2006.11.21 0 0 924
Kap egyáltalán valaki támogatást?
Molamoni Creative Commons License 2006.11.21 0 0 923

Sziasztok!

Meg tudná nekem valaki mondani, hogy egy alapító okirat módosítás mennyibe kerül. Mindenestül. nekem mondtak egy kicsit magasnak tűnik az ár amit hallottam és ezért szeretnék körülnézni, hogy nehogy lehúzzák rólam a bőrt is.

Köszi

ariadna29 Creative Commons License 2006.11.21 0 0 922
Sziasztok!

Ez engem is érdekelne! Mindenki leadja a nyilatkozatát a közös képviselőnek és majd ő továbbítja, az össz támogatást pedig Ő fogja elosztani a nyilatkozatok alapján?
Előzmény: cimbóka (921)
cimbóka Creative Commons License 2006.11.21 0 0 921

OK. Ezt én is értem. Csak nekem kicsit bonyolultnak tűnik, hogy miként lehet arányosítani a különböző hőmennyiségeket és a gázszámlát, hiszen azt nem mi kapjuk, hanem a ház. Úgy tudom, hogy a támogatás a gázszámlában jelenik meg,ami egy családi háznál ugye (viszonylag) egyszerű : 101Ft/m3- X % támogatás= fizetendő számla.

Nálunk vajon milyen Ft/m3 áron számolják majd ki a gázszámlát?

Előzmény: szomi_szomi (920)
szomi_szomi Creative Commons License 2006.11.21 0 0 920
Tegnap volt a hiradókban: A szóvivő azt mondta, hogy a decemberi számlával kapunk egy kitöltendő nyilatkozatot, amit társasházaknál a közösképviselőnek kell összegyűjtenie és továbbítania.
Előzmény: cimbóka (919)
cimbóka Creative Commons License 2006.11.21 0 0 919
Van már valami híretek arról, hogy a gázártámogatást hogyan lehet érvényesíteni a közös gázkazánú társasházak esetében?
HangaDóra Creative Commons License 2006.11.13 0 0 918
Van elképzelésem. Mielőtt társasházkezelésre adtam a fejem, komoly ügyviteli pályát futottam be egyik legnagyobb biztosítótársaságunknál.
Előzmény: Waratah (917)
Waratah Creative Commons License 2006.11.13 0 0 917

Nincs róla elképzelésed, hogy itt ma kis hazánkban mennyinek NINCS cascoja. Ha lizingelt, biztos van. Ha nem, és mondjuk 3 évesnél öregebb, inkább biztos hogy nincs.

 

Előzmény: cimbóka (908)
Waratah Creative Commons License 2006.11.13 0 0 916

Köszi szépen.

Szóval törvényi előírás nincs, csak az esetleges pillanatnyi értéket jelenleg tükröző tulajdoni hányad megjelenítésének javallata.

 

Amely elv szerintem nem mond túl sokat, mert pl. hiába ugyanakkora két tökegyforma nagyságú és elrendezésű lakás tulajdoni hányada ugyanabban a házban, emelet és fekvés alapján eltérő lehet az értéke, mégsem mozdítjuk el a tulajdoni hányadot.  További példa, hogy egy garázsrészt, legalábbis itt a környéken, négyzetméterre vetítve jobban ki lehet adni, mint egy lakást, tehát a piaci értéke egységre vetítve jobb. Ráadásul a garázst nem lehet úgy leamortizálni, mint egy lakást:)))

 

Amúgy a teremgarázsban lévő hely nem osztatlan közös, hanem külön tulajdon, annak az x tulajdonosnak a tulajdona, 1/x egyenlő arányban.

 

 

ps: csak kérdezek, nem vitatkozom, mert saccra 1000-szer nagyobb a tapasztalatod ebben az ügyben, csak én egy kezdő társasházban lakó vagyok, és szeretném tudni, miként működnek a dolgok, valamint nem szeretném, ha akár a közös képviselő, akár tulajdonostársak rámtukmálnának bármit is, ami nem törvényi előírás:)))

 

 

Előzmény: HangaDóra (914)
Pistike Creative Commons License 2006.11.13 0 0 915
Van-e arra bármiféle útmutató, hogy a földszintieknek is fizetni kell a liftdíjat.

Illetve arra, hogy a szélső és földszinti lakók kapjanak kedvezményt a távfűtési díjból?
HangaDóra Creative Commons License 2006.11.13 0 0 914
Egy falakkal határolt, ajtóval zárható külön tulajdonba tartozó gépkocsitároló értéke lényegesen nagyobb, mint egy osztatlan közösben a számodra kijelölt, zárhatatlan, idegenektől védhetetlen beálló értéke. Véleményem szerint ennek az értékbeli eltérésnek nem csak a vételárben kell megjelennie, hanem az adott beállóhoz rendelt közös tulajdoni részben is, ami a későbbiekben meghatározó a járulékos (közös) költségekben.
Előzmény: Waratah (907)
HangaDóra Creative Commons License 2006.11.13 0 0 913

Tévhit, hogy a közös képviselet díjának elszámolása a közös képviselő ügye.

28. § A közgyűlés határoz:
b) a közös képviselőnek vagy az intézőbizottság elnökének és tagjainak, valamint a számvizsgáló bizottságnak a megválasztásáról, felmentéséről és díjazásáról,

 

Miután s közgyűlés döntött a díjazásról, a megállapított képviseleti díjat az SZMSZ-ben az erre a költségnemre megállapítitt módon kell a tulajdonosok között felosztani, vagyis az előbb említett 24. § (2) a)-nak megfelelően.

Előzmény: cimbóka (909)
HangaDóra Creative Commons License 2006.11.13 0 0 912

Igen, engedi, méghozzá pontosan leírja, hogyan lehet eltérni:
24. § (1) A közös tulajdonba tartozó épületrész, épületberendezés, nem lakás céljára szolgáló helyiség és lakás fenntartásának költsége, valamint a rendes gazdálkodás körét meghaladó kiadás (a továbbiakban együtt: közös költség) a tulajdonostársakat tulajdoni hányaduk szerint terheli, ha a szervezeti-működési szabályzat másképp nem rendelkezik.
(2) A szervezeti-működési szabályzatban kell meghatározni:
a) a közös költség tulajdoni hányadtól eltérő megfizetése esetén, az érintett költségnemeket és a számítás módját,
b) a külön tulajdonon belül nem mérhető közüzemi és más szolgáltatások díja tekintetében az egyes szolgáltatásokra vonatkozó külön jogszabályok alapján történő elszámolás és a megfizetés szabályait,

 

HD
Előzmény: Waratah (907)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!