Érdekes déja vu érzesem van, mintha láttam volna már ilyet, ami most van... Úgy 1987 táján... Néhány különbség, hogy Csehák ment és nem jött... De a forint leértékelése, a nyakló nélküli állami hitelfelvételek és az áremelések stimmelnek... Déja vu 1987. :) Újhelyi Pista is kiadta a maga "Jövőnk a tét"-jét... :)
1987
1987. jan. 1. Maróthy László miniszterhelyettest nevezik ki az Országos Tervhivatal elnökévé. Berecz Frigyes, aki ekkor a BHG vezérigazgatója, miniszter lesz. A nyugdíjba vonuló Hetényi Istvánt helyettese, Medgyessy Péter váltja föl a Pénzügymininisztérium élén. Németh Miklós kerül a KB gazdaságpolitikai osztályának élére.
1987. jan. 24. A KISZ KB ülése kiadja Jövônk a tét címu felhívását.
1987. febr. 17. A Magyar Nemzeti Bank képviselôi egy amerikai, japán és nyugat-európai pénzintézetekbôl álló bankkonzorciummal 200 millió dolláros hitel felvételérôl írtak alá megállapodást.
1987. március Féléves szünet után újra megjelenik a Tiszatáj.
Nagy Jenôt, az ABC Független Kiadó vezetôjét többszörös súlyos pénzbírságra, majd összes ingóságainak elkobzására ítélik. „Preventív” ôrizetbevételekkel igyekeznek megfélemlíteni az ellenzéket.
1987. márc. 11. Féléven belül immár másodszor értékeli le a forintot a konvertibilis valutákhoz képest nyolc százalékkal a Magyar Nemzeti Bank.
1987. április A politikai rendôrség folyamatosan zaklatja és a legkülönbözôbb címeken kiszabott pénzbírságokkal sújtja az Égtájak Között címu szamizdat újság készítôit: Bognár Mikoltát, Talata Józsefet, Bartók Gyulát és Rusai Lászlót.
1987. ápr. 12. A magyar kormány központi áremeléseket jelent be. Emelkedik pl. a hús és a húskészítmények, a szeszesitalok, valamint néhány gépipari fogyasztási cikk ára.
1987. ápr. 28–30. Az MSZMP Központi Bizottságának ülésén az új vállalati és központi adórendszer alapelvei és a nyugdíjrendszer átalakítása kerül napirendre. 30-án közleményt adnak ki a vállalati és a személyi adórendszer átalakításának, a nyugdíjrendszer módosításának szükségességérôl.
1987. jún. 1. A Magyar Nemzeti Bank döntésének értelmében 2 százalékkal nô a bankok és pénzintézetek által igénybe vehetô rövid lejáratú hitelek kamata.
1987. jún. 23. Az MSZMP KB ülésén személycseréket hajtanak végre a pártvezetésben: az új KB-titkárok: Fejti György – fegyveres erôk, Lukács János – párt- és tömegszervezetek, Németh Miklós – gazdaság. Az MSZMP új fôtitkárhelyettese Lázár György lesz. A PB új tagjai: Berecz János és Csehák Judit. A budapesti pártbizottság élére Havasi Ferencet választják meg.
1987. jún. 25–26. Az Országgyulés zárt ülésén elfogadja az MSZMP KB és a Hazafias Népfront országos tanácsának személycserékre vonatkozó javaslatait.
A pénzügyminiszter (Medgyessy Péter) beszámolójában közli, hogy az államháztartás hiánya 1986-ban a tervezett kétszerese volt.
1987. júl. 1. Bevezetik a „közhasznú munkát”: az állástalanokat a helyi tanácsok különbözô közmunkák elvégzésére alkalmazhatják. – Megkezdi muködését az Adó- és Pénzügyi Ellenôrzési Hivatal (APEH).
1987. júl. 2. Az MSZMP KB ülésén nyíltan beismerik az addigi gazdaságpolitika kudarcát, és új gazdasági-politikai kibontakozási programot fogadnak el.
1987. júl. 20. A kormány újabb áremeléseket határoz el, amelyeket részben a költségvetési hiány mérséklésének szándékával indokol. Emelkedik az energiahordozók, a cigaretta, a liszt és a sütôipari termékek ára.
1987. júl. 22. A Magyar Nemzeti Bank és harminckilenc nyugati pénzintézet vezetôi között megállapodás születik egy 400 millió dolláros konzorciális hitel felvételérôl.
1987. aug. 13. A kormányülés elfogadja a személyi jövedelemadó és az általános forgalmi adó bevezetését.
1987. aug. 31. A Magyar Nemzeti Bank képviselôi az iparszerkezet-átalakítási program folytatását segítô 150 millió dolláros kölcsönszerzôdést írnak alá a Világbankkal.
1987. szept. 8. Száz értelmiségi nyílt levélben fordul az Országgyuléshez, bírálják a kormány gazdasági programját, és lényegi változások végrehajtására szólítják fel a parlamentet. A parlament ennek ellenére ellenszavazat nélkül fogadja el szeptember 16–17-én a kormány által beterjesztett gazdasági programot. Grósz Károly 18-i sajtótájékoztatóján kijelenti: a kormányprogram „folytatása és egyben megújítása annak a merész és elôremutató politikának, amely kivezette az országot az 1956-os tragédiából”.
1987. szept. 10. A kormány foglalkoztatási alapot hoz létre.
1987. szept. 19. Az Országgyulés elfogadja az új adótörvényeket.
1987. szept. 27. Lakiteleken közel 150 értelmiségi részvételével nagyszabású „baráti találkozót” rendeznek, hogy nyílt eszmecsere keretében vitassák meg az ország súlyos gondjait. A bevezetô elôadást Pozsgay Imre, a HNF fôtitkára tartja. Nyilatkozatot fogadnak el, melyben a párbeszéd megkezdésére szólítják fel az ország és a párt vezetôit. (A nyilatkozatot a Magyar Nemzet 1987. november 14-i száma közli, egész oldalas Pozsgay-interjú keretében.) A tanácskozáson számos ’56-os személyiség is részt vesz, de a forradalomról csak érintôlegesen szólnak. Az 1956-tal kapcsolatos hivatalos álláspont bírálatára nem kerül sor.
1987. szept. 29. Franz Vranitzky osztrák kancellár Budapesten tárgyal. Nyilatkozatot adnak ki, mely fölveti az 1995-ös világkiállítás közös megrendezésének lehetôségét.
1987. okt. 7. Grósz Károly NSZK-beli látogatása alkalmával megállapodás születik arról, hogy a Deutsche Bank a német kormány kezességvállalása mellett egymilliárd márka hitelt folyósít a Magyar Nemzeti Banknak.
1987. okt. 30. Magyar párt- és állami küldöttség utazik a Szovjetunióba. Kádár János Októberi Forradalom Érdemrendet kap, felszólal a 70. évfordulóra emlékezô ünnepi ülésszakon, és Mihail Gorbacsovval is találkozik.
1987. nov. 5. Bányász Rezsô kormányszóvivô elismeri, hogy a tervezettnél nagyobb az ez évi áremelkedés.
1987. nov. 15. Brassóban 20 ezer munkás és diák tüntet a rendszer ellen. A rendôrség csak a katonaság segítségével, halálos áldozatok árán tudja elfojtani a megmozdulást.
1987. nov. 18. Marjai József miniszterelnök-helyettes az Egyesült Államokban tárgyal az amerikai kormány tagjaival, a kongresszus, a Világbank és a Nemzetközi Valutaalap képviselôivel.
1987. nov. 23. Nyilvánosságra hozzák a január 1-jétôl életbe lépô árváltozásokat. A fogyasztási cikkek mintegy 80 százalékának „változik meg” az ára.
1987. nov. 27. Az Elnöki Tanács jóváhagyja azt az elôterjesztést, amely szerint január 1-jétôl a magyar állampolgárok útlevelükkel – elvileg – a világ összes országába utazhatnak.
1987. dec. 16–17. Változtatásokat hajtanak végre a kormányban. A belügyminiszteri tisztet újra Horváth István veszi át. Berecz Frigyes ipari, Csehák Judit szociális és egészségügyi, Marjai József miniszterelnök-helyettes kereskedelmi, Maróthy László környezetvédelmi és vízgazdálkodási, Villányi Miklós pénzügyminiszter lesz. Medgyessy Péter miniszterelnök-helyettesi kinevezést kap.
1987. dec. 26. Nyilvánosságra hozzák az 1988-as népgazdasági tervet. A Minisztertanács közleményben tájékoztatja a lakosságot a fogyasztói árszínvonal 1988-ban várható alakulásáról, az adóreformmal összefüggô központi árintézkedésekrôl és a szociálpolitikai juttatások emelésérôl.
1987. dec. 30. Az Elnöki Tanács módosítja a magánkereskedelemrôl és a gazdasági társulásokról szóló rendeletet. Január 1-jétôl jogi személyekkel közösen magánszemélyek is létrehozhatnak kft.-ket.