Mint minden betegséget, a szexuális úton terjedő betegségeket (az ún. STD-ket) is számos tévedés, tévhit veszi körül. Hiteles szakmai információ helyett sokan ismerőseiktől, vagy a laikus sajtóból vett értesüléseket készpénznek veszik – ebben az esetben ez bizony súlyosabb panaszokhoz, betegségekhez is vezethet. Lássuk a tévhiteket! 1. Csak a szexuális partnerüket gyakran váltó emberek kapják el a genitális herpeszt. HAMIS. Bárki megfertőződhet genitális herpesszel, kortól, nemtől és rassztól függetlenül. A genitális herpesz ugyan nemi betegség (STD), azonban nem számít rizikótényezőnek a megfertőződésnél a szexuális partnerek száma, mivel más nemi betegségekkel szemben a genitális herpesz a beteg élete végéig szervezetében marad és fertőzőképes.
2. A gumióvszer védelmet nyújt a genitális herpesszel szemben. HAMIS. A gumióvszer mérsékli a genitális herpesz átvitelének veszélyét, azonban nem szünteti meg teljesen. Ez azért van így, mert a gumióvszer nem fedi le az összes lehetséges vírusszóró felületet, valamint nem is marad tökéletesen egy helyben a közösülés során.
3. A megfertőződés tényét mindig tudni lehet, mert herpeszes tünetek jelentkeznek. HAMIS. A genitális herpesz mindenkinél másképp jelentkezhet: egyeseknél herpeszes gyulladás, hólyagcsák alakulnak ki, másoknál semmilyen tünet nem jelentkezik. A genitális herpesszel fertőzöttek csupán 20%-ánál ismerik fel a fertőzés tényét, 60%-nál jelentkeznek tünetek, de nem ismerik fel a herpeszes fertőzést, míg további 20%-nál teljesen tünetmentes formában jelentkezik a betegség.
4. A genitális herpesz nem kezelhető. HAMIS. Noha a genitális herpeszt nem lehet meggyógyítani, viszont jól lehet kezelni. Antivirális készítményekkel megakadályozható a vírus szaporodása és a betegség visszatérő fellángolása.
5. A genitális herpesz ritka betegség. HAMIS. A genitális herpesz gyakori vírusfertőzésnek számít, amely a felnőttek 10-15%-át érinti. Viszont a fertőzöttek csupán 20%-ánál ismerik fel a fertőzés tényét, 60%-nál jelentkeznek ugyan a tünetek, de nem ismerik fel a herpeszes fertőzést, míg további 20%-nál teljesen tünetmentes formában jelentkezik a betegség.
6. A genitális herpesz méhnyakrákot okozhat. HAMIS. A genitális herpesznek nincs szerepe a méhnyakrák kialakulásában.
7. A teljes körű nemi szűrővizsgálat kimutatja a genitális herpesz fertőzést. HAMIS. A nemi szűrés során nem vizsgálják a genitális herpesz fertőzést. Kimutatásának az a legjobb módja, ha a beteg tünetes időszakban felkeresi a szakrendelést. Ilyenkor mintát lehet venni, amit a laboratóriumban aztán megvizsgálhatnak.
8. Az ajakherpesz a herpeszvírus család része. IGAZ. A herpesz vírus családba tartozik az ajak- és a genitális herpesz is, valamint a bárányhimlő és az övsömör is.
9. A genitális herpeszt csak a behatolás során lehet elkapni. HAMIS. A genitális herpesszel való megfertőződés leggyakrabban hagyományos (vaginális), orális, vagy anális közösülés során történik. A fertőződések nagyobb része akkor történik, amikor nincsenek herpeszes hólyagcsák.
10. Orális szex során meg lehet fertőződni ajakherpesszel, amiből pedig végső soron genitális herpesz alakul ki. IGAZ. Ha valamelyik félnek tünetes ajakherpesze van, akkor orális szex során megfertőzheti vele a másik fél nemi szervét. Ezért kerülendő az orális örömszerzés az ajakherpesz elmúltáig (amíg eltűnnek a herpeszes hólyagcsák). Az orális közösülés során használt gumióvszer csökkenti a fertőzés veszélyét. Szeretne további egészségügyi híreket olvasni? Iratkozzon fel ingyenes hírlevelünkre és mi kéthetente eljuttatjuk Önhöz a legújabb információkat! Megjelent: 2009. november 30.Forrás: MyDoctorLegutóbb frissítve: 2010. február 2.
Sok hozzászólást elolvastam itt, érdekes volt. Én egy remek blogban (http://hasznosinfo.blogspot.com/2009/07/herpesz-gyogyitasa-hazilag.html) találtam jó ötleteket a herpeszből gyógyulni vágyóknak, igaz elsősorban ott ajakherpeszesek írnak, de úgy látom egy része az ott leírt praktikáknak a genitális herpeszen is segíthet.
Én is nagyon sokat kínlódok ajak herpesszel, ráadásul társult hozzá egy allergiás betegség is, amit a herpesz vírus okoz. A betegség neve: erythema exsudativum multiforme. Sokat olvastam a lizin jótékony hatásáról, én most ezt fogom kipróbálni. Itt egy link a sok közül. Szerintem próbáljátok ki.
http://www.vitaminsziget.com/ecikk.php?id=1536
A most kijövő herpeszemnél már kipróbáltam és nagyon jónak tűnik. Bár még ebből az egy alkalomból messzemenő következtetést nem lehet levonni. Bioptron lámpázni szoktam még, herpesz elleni krém, és homeopátiás szer Mezereum 9ch. Ezeket naponta többször, a tünetek jelentkezésekor minél hamarabb akár 2 óránként. A lizinből pedig én 4x500 mg szedtem.
Ha,az ember odafigyel a védeketzésre,akkor nagyon jelentősen csökkenthető a vírus átadásnak lehetősége! FONTOS!
A vírusok legtöbbje a hólyagokban van, de a látszólag tünetmentes hámban is jelen lehetnek. Igen, ott is fertőzhet, ahol a hólyagok elő szoktak jönni.
Védekezés:
-A gumióvszer(helyes használta,hiszen,csak akkor véd:katt) mellett érdemes víz bázisú síkosítót is használni. Az olaj vagy vazelin alapú síkosítók károsíthatják a gumit és növelhetik az elakadás kockázatát is. Ezekkel csak óvatosan!)
-Leragsztani azt a bőrfelületet,ahol a hólyagok elő szoktak jönni
Elméletileg a leragasztás miatt nem érintkeznek egymással a bőrfelületek, így a vírusátadás nem lehetséges.
(ez pl.azoknál a nőknél és férfiaknál a legegyszerűbb és leghatásosabb ,akiknek a külő nemi szervükön egy két helyen szokott előjönni.)
-Kivárni a vírusürítést A tünetmentes vírusürítés egyénenként változó, és sajnos nem lehet megmondani biztosan, hogy mennyi ideig tart. Még egy egyénnél is változó lehet. Általában 2 hét a tünetmentes vírusürítés, de utánna sem 0% az esély, hogy átadjuk a fertőzést.
-A herpesz elleni krém vagy a fertőtlenítő szerek csökkenthetik az átadás lehetőségét.
-Napi 2x400mg acyclovir tartalmú gyógyszer folyamatos szedése megelőzheti a vírus átadását.
-Ne használjátok egymás törölközőjét,különösképp akkor,ha aktív herpeszes bőrelváltozásotok van!
-Aktív bőrelváltozás esetén,vigyázzatok,hogy a ne kenjétek rá pl. a WC ülőkére a hólyagokból kitörő váladékot!
WC ülőke és fertőzések Nemi betegségek Nemi betegségek is átadódhatnak, a leginkább igazolt a genitális herpesz, ami manapság a gombás fertőzések mellett a legáltalánosabb. Aktív herpeszes bőrelváltozásból az ülőkére kent váladékban 4 órán át is fertőzhet a vírus, ha valaki sérült bőrrel hozzáér.
Néhány egyszerű tanács Ha a nyilvános WC ülőkéjével való kontaktus elkerülhetetlen, és az valahol nedves, érdemes letörölni használat előtt. Használat után reflex legyen a szappanos, alapos kézmosás! Ha valamilyen bőrsérülésünk van az ülőkével érintkező részeken, érdemes WC-papírral izolálni, vagy a sérült felületen ragtapaszt használni. Léteznek olyan eszközök, melyek segítségével a hölgyek is megoldhatják állva, nagyobb nekivetkőzés nélkül a vizelést. Ilyenkor egy zsebben hordható, eldobható, impregnált papíreszközt hajlítanak formára, ami hosszúkás, felül nyitott tartályra emlékeztet, alul egy kivezető csőrrel. A tartályt a lábak közé helyezve, a csőrét előre tartva, szennyeződés nélkül megoldható álló helyzetben a vizeletürítés. Nem kell bokáig tolni a bugyit, szorongani attól, hogy észreveszik, vagy hogy levizelik a cipőt.
FELHÍVÁS:
Akinek van még javaslata bátran írjon(pl.az oldalon található valmelyik cikkhez)!
Az infók nyugodtan tovább vihetők(fórumokra,gyakori kérdésekhez...stb.) a források megjelölésével,sőt kérem is,hogy másoljátok át ahova csak lehet,hogy legyen lehetőségük az embereknek,hogy minél jobban kezelni tudják ezt a fertőzést és,hogy ne fertőzzenek meg vele másokat.
Herpesszel lehet élni,nagyon gyakori fertőzés,senki ne szégyelje,inkább kezelje és vigyázzon másokra,hogy el ne kapják!
Én azt hiszem mondhatom, hogy herpeszspecialista vagyok.Több éve, minden évben,-másfél évente ki szokott sajnos jönni, volt hogy az egyik elmúlt lent a számon, jött a másik fent.
Zovirax semmit nem ér, nekem csak még jobban felhólyagosodott tőle!
Most próbálom ki először ezt a COMPEED herpesztapaszt, ez a második napom. Szerintem nem rossz, és nagyon higiénikus, tudsz inni, enni vele nem megy bele a kaja, egész nap nem kenődik, mint a krém, nem tud a seb tovább terjedni, vagy nem tudsz véletlenül belenyúlni... Esztétikus is, mert kicsit enyhíti a látványt.
Szóval én mikor elmegyek itthonról dolgozni, akkor felrakom, és mikor délután hazaérek, akkor leveszem, és ekkor használom a krémet.
A krém, amit tudok mindenkinek ajánlani, próbáljátok ki!!!!!!!!!!
SILICEA COLD SORE LIP GEL!!!
Teljesen leszárítja. Nekem a második nap, olyan szokott lenni a herpeszem, mint régen más krémekkel az utolsó stádiumban 6.ill.7.napon.
Szóval ezzel max. 5nap és leviszi a herpeszt!
De nem szabad az utolsó napokban használni, mert ha nagyon összeszárad a seb, akkor nehezebben esik le.
Használsd míg kiszárad, 3-4napig, aztán alkohol és/vagy ez a tapasz segít abban, hogy leessen a varr.
Próbáljátok ki!
Remélem segít majd! Megelőzésben igyatok BÚZAFŰLÉT!!!!, nagyon jól erősíti az immunrendszert, és számos más betegség megelőzésében is beválik! (Mikor ittam nekem soha nem volt herpeszem.)
Pár éve rendszeresen van ajakherpeszem és elég sűrűn. Ráadásul mindig jó nagy a seb. A helye már alapból piros és érzékenyebb is. Zovirax, Hevizos, Epavir, Telviran.
Így is kb 6 hetente kijön. Idén most van másodjára.
A körzeti doki azt mondta, a Telvirannál nem tud többet tenni, elküldött teljes kivizsgálásra. Hát semmi nem derült ki. Az immunológus azt monta, hogy szuper az immunrendszerem, a vírus befészkelte magát a számba és valamitől előjön. Onnan soha nem fogom tudni kiirtani. Próbáljam meg figyelmi, mitől jön ki. Egyenlőre nem jöttem még rá.
Egyesek azt ajánlják, hogy szüljek gyorsan, utána többször nem fog kijönni.
A férjem még soha nem kapta el! Nem probléma neki a csókolózás ilyenkor, csak nekem. Ugyanis iszonyúan fáj ilyenkor a szám, néha alig bírom kinyitni.
Közben felfedeztem, hogy a kozmetikusomnak van bioptron lámpája. Sajnos ritkán van alkalmam menni, mert egy alkalommal meglámpázni szinte nem érdemes, napjában többször kéne menni és pár napon keresztül. Most gondolkodom azon, hogy egy kis bioptron lámpát vegyek.
Előfordult, hogy a seb (kicsit megszáradt sárgás váladék) a discoban világított. Elég mókás lehetett :)
Pár év eltelt az utolsó hozzászólás óta... De én annyit hozzátennék, hogy nekem sem voltak herpeszes bajaim 30 éves koromig. Most viszont egyszercsak minden bajom lett tőle, és úgytűnik mindkétfajta tünet jáccik. És a legjobb az egészben, hogy olyan időszakban kezdett mocorogni a dolog, amikor már hónapok óta nem volt partnerem.
Ami érdekességet olvastam egy helyen még a herpeszről, és férfiak számára érdekes, hogy impotenciát is okozhat! :(
Bocs, nem olvastam figyelmesen.
Én úgy tudtam, hogy a vírus nem nagyon maradhat észrevétlen, ha már az ember egyszer beszerezte valahonnan. Ha valakinek van herpesze, de sosem jön ki, az valószínűleg annak köszönhető, hogy szuper az immunrendszere.
De a probléma továbbra is fennáll: elképzelhető, hogy - ok. nem megkapod, hanem - egyszercsak kijön rajtad valamiért a herpesz (nagymamámnak 50 éves koráig soha nem volt, aztán hipp-hopp, megjelent); innentől kezdve már leprásnak számítasz?
Pont arrol beszeltem,hogy a legtobb emberben megvan a virus,de a sebek nem jonnek ki rajta.
Tehat abban igazad van,hogy a herpesz az emberek nagy reszenek van,viszont abban meg nekem van igazam,hogy az emberek nagy reszenek nincsenek herpeszes sebek a szajan.(ha megvan bennuk a virus akkor sem)
Szolj,ha meg mindig nem erted!!!!
Szerencsere en valoszinuleg azok koze tartozom,akiken ezek a sebek nem jonnek ki(eddigi eletemben ugyanis meg nem volt hozza szerencsem)
Egyebkent par eve megkerdeztem anyukamtol(aki orvos),hogy nem kell-e attol tartanom,hogy elkapom a herpeszt,vegulis eleg konnyen csokolozasba keveredik az ember,es o kb ugyanazt valaszolta, amit az elobb en.
Ezzel a felfogásmóddal az a gáz, hogy
1. miután az emberek igen nagy százalékának van herpesze, eléggé redukálódnak az esélyeid arra nézve, hogy találj egy olyan jó nőt, akinek nincs.
2. Te is bármikor elkaphatod, hiába vigyázol, elég hozzá, ha olyan pohárból iszol, amelyet nem mostak el rendesen és annak, aki előtte használta, herpesze volt. Innentől kezdve elég sz@r belegondolni, hogy sokan undorodva elfordulnak tőled, amikor meglátják a sebes ajkadat, pedig egyébként tetszel nekik.
Persze, ez tényleg ízlés dolga.
Van, aki nem hajlandó csókolózni a párjával, ha annak pl. torokgyuszija van, vagy csak náthás. Engem az ilyenen nem taszítanak (nyilván nem a kül. nemibetegségekről van szó).
Fúúúú,szerintem ez ízlés kérdése,én is úgy tudom,hogy a vírus a legtöbb emberben benne van,de a többség szerencsére megússza sebek nélkül.Tehát,ha huszonakárhány év alatt nem jött ki rajtad,valószínű,hogy már nem is fog.
Ennek ellenére,ha én egy nőn meglátom a herpeszt,örökre elmegy tőle a kedvem.Ez biztos csak az én emberi gyengeségem,de nem tehetek róla,ez van.
(de nálad biztos nincs így,hiszen láttad a randin sebes szájjal és mégsem utasítod el kategórikusan)
Bocs' Macsekirtó, de szerintem logikusabb lenne fordítva: akkor használni, amikor a vírus nem inaktív (hanem aktív)!
Egyébként meg, ha a topiknyitóban egyáltalán felmerült ez a kérdés, akkor nem szereti igazán a nőt és sok szenvedést megspórolhatnak mindketten, ha máris elválnak útjaik.
Köszönöm, hogy ennyien hozzászóltatok! Elég sokat megtudtam a netről, de azokat pont nem, amiket Ti leírtatok. Szóval megfontolás tárgyává teszem a dolgot.
Egy ilyen kis kellemetlenség miatt nem szabad elszalasztani egy lehetőséget, ugyanis szvsz a herpesz népbetegség, és el lehet kapni akár úgy is, hogy egy családtag vagy barát poharából iszik az ember.
Nem írtad, melyik herpeszre gondolsz. Az ajakhepesz nem halálos betegség, és minden 2. embernek van, ha nem mindenkinek, ahogy a többiek írták (csak valakin kijön, valakin nem), az egész tényleg csak annyiból áll, hogy az illető szája kisebesedik és fáj, évente 1-2 alkalommal, szerencsés esetben. Emiatt nem érdemes lecserélni a barátnőt. Főleg azért nem, mert bárki mástól is elkaphatod, a fent leírtak szerint.
A nemi szerveken előforduló herpesz már veszélyesebb, ennek a terjedését óvszerrel lehet megelőzni, de csak akkor kell használni, amikor a vírus inaktív. Ennek nem ismerem a tüneteit, de az biztos, hogy szintén nagyon gyakori betegség.