Keresés

Részletes keresés

unix guru Creative Commons License 2001.11.30 0 0 5
Bocs,
-www.*bsd.org

hali

Előzmény: unix guru (4)
unix guru Creative Commons License 2001.11.30 0 0 4
Sokban kulonbozik, meg sokban nagyon hasonlo.

Hasonlosag:
-mindketto UNIX like op. rendszer
-nagyon sok olyan program van, ami ugyanaz
-ingyenes, open-source
-[IMHO] nagy jo

Kulonbseg:
-BSD egy teljes rendszer, pl. felteszel egy alap csomagot (egyet)
es abban benne van minden ami a fejleszteshez kell (forditok, shellek,
interpreterek, include-ok), ezert nincs libinkompatibilitas, legalabbis
nagyon minimalis, mig linuxnal egy alaprendszer is eleg sok csomagbol
all. (FreeBSD - alaprendszer kb. 80MB, OpenBSD 120M, Net - ?, Em -
kb. 30M)
-BSD-nel az egesz rendszert egy helyen fejlesztik, mig linuxnal itt-ott.
->BSD-nel az egesz rendszert leszedheted egy helyrol forrasban, es
ujrafordithatod, akar a STABLE, akar a CURRENT agat (stabil - fejlesztoi),
ha valtozas volt, akkor is csak a megvaltozott fileokat szeded le
-linuxnal ha securityzalni akarsz, akkor osszevissza lehet mindenfele
patchet berheln, egyik erre jo,masik arra
-BSD-nel van egy kernel-securelevel cuccos, amivel elegge lehet korla-
tozni a jogokat, chflags - amivel a fajlmodositasokat, torleseket
lehet varialni, jail - amolyan virtualis gep, _naggyon_ restricted
root jogokkal (van kb. 230 olyan root jog, amit a root barmikor
megtehet, jailben ebbol kb. 30 mukodik...)
-by default szinkron hasznalt ufs (unix file system), hat neha
szukseg volt ra, hogy az ember belereseteljen a gepbe, ha meghallt,
es eddig eleg keves problema volt belole ;-)
-egesz jo packet filter, ipfw, ipf, pf, az elso FreeBSD-s, a masodik
mindharmon megy, a harmadik meg OpenBSD-s sajat. Kb. ugyanannyit
tudnak, nincs nagyon drasztikus kulonbseg.
-tulajdonkepp kimondatlanul, a BSD-k inkabb szerver oprendszerek,
eleg keves hardvert tamogatnak (csak a nagyokat), a legenda szerint
valaki igy fogalmazott: "a HJG876 hangkartya nem olyan fontos, mint
a legrebebbi adaptec SCSI raid vezerlo"

BSD-bol durvan saccolva harom "disztribucio" van
-OpenBSD: security, izom crypto, forraskod audit
-NetBSD: nagyon keves vason nem mukodik. (Szokas azt mondani,
hogy meg hajdu mosogepen is elindul ;-)
-FreeBSD: intel/alpha/sparc64-en megy, nagyon jo teljesitmennyel,
(egyedul ebben van a fent emlegetett jail cuccos is), jo IP stackkel,
(egyes kernel hackerek szerint meglehetosen sokat szedett innen az MS)

A tobbi inkabb "szarmazek"
-EmBSD: egy megjobban kiherelt OpenBSD, routernek / firewallnak
-TrustedBSD: FreeBSD kiegeszites, hogy megusse a B3 (asszem)
security minositest
-SecureBSD: FreeBSD-bol fejlodott, securityzalt, de licencroblemak
miatt meghalodott projekt

Bovebb info:
-www.*bsd.prg
-www.*bsd.hu
-BSD vs. Linux cimu topik (kb. 150 hozzaszolas)

udv,

Előzmény: siposf (2)
Tamska Creative Commons License 2001.11.30 0 0 3
szvsz, ne kavarjunk, maradjunk az alapoknál.

Én Mandrake-et használok (ahhoz értek) imho könnyű a kezelés és a telepítés is. Ha van energiád olvasni akkor nyugodtan belevághatsz, a Mandrake 8.1 teljesen magyar telepítővel rendelkezik, és a KDE (ez az egyik grafikus környezet amit linux alatt használhatsz), szintén lényegében magyarított.

A magam részéről annyit, hogy teljes funkcióban használom a Mdk 8.1-et, az irodában desktop OS-ként, a StarOffice 6.0Beta-t mint teljes funkciójú irodai programcsomagot. Imho vágj bele, de készülj fel, hogy eleinte sokminden nagyon más lesz. Pár hét után, ha majd odaülsz egy win elé nagyon idegesíteni fog, hogy milyen puritán a GUI, és milyen nehéz rendbetenni valamit, ha az nem működik. Linux alatt sem megy minden elsőre, de mindig meg lehet oldani mindent!

Előzmény: BOB (1)
siposf Creative Commons License 2001.11.30 0 0 2
Biztos láma a kérdés, de akkor is megkérdezem: miben különbözik a BSD a "hagyományos" linuxtól? Miért jobb (ha jobb)?
Előzmény: BOB (1)
BOB Creative Commons License 2001.11.30 0 0 1
Es ne feledd, hogy olyan rendszert erdemes elso Linuxnak valasztanod, amihez van hozzaerto ismeros a kozeledben. Nagyon sokat tud segiteni. En annakidejen Mandrake-kel kezdtem, de 2-3 honap utan jott a Debian, aztan a BSD-k, es mar el is felejtettem milyen volt az elso Mandraket feltelepiteni :)
Előzmény: micu (0)
micu Creative Commons License 2001.11.22 0 0 0
A kerdesem az lenne, hogy melyik disztribuciot válasszam. Olyan kellene amihez van magyar nyelvu leiras is (van egyaltalan ilyen?), konnyen elsajatithatoak a linux hasznalatanak, konfiguralasana kezdeti lepesei, van hozza sok hasznos segedprogi, compilerek.
Mandrake 8.1, SuSE 7.3 RedHat 7.2. A Mandrake kevésbé magyar viszont szvsz szerencsésebb csillagzat alatt született, a SuSE nagyon magyar és rengeteg cucc van benne de pénzes, a RedHat ipari szabvány de szvsz kevésbé kezdőknek való mint a Mandrake (aki szintén a RedHat-ra hasonlít, a RedHat-os rpm-ek (bináris csomagok) általában jók hozzá is).

Ezenkivul milyen irodai programcsomagot, pépszerkesztot es zenehalgato ill. zeneszerkeszto progikat ajanlotok. A StarOffice hanyas verzional tart?

Irodai programcsomag: StarOffice, stabil változat 5.2 béta 6.0 nyílt változat OpenOffice (kb ugyanaz mint a 6.0 de van hozzá forráskód is). A 6.0 még van hová fejlődjön a stabilitás terén viszont az M$-os doksikat jobban olvassa mint az 5.2 különös tekintettel az ő,ű betvekre.
Zenehallgatás: xmms (bár már van winamp is linuxra), CD->mp3-ra ott a grip, zeneszerkesztésre több program is van, régebben a KWave-ot használtam most van egy újabb a glame, szvsz az még jobb de még nem volt időm igazán kipróbálni.
Kép: bitmapon a GIMP a király de ott van a Corel PhotoPaint free változata is (meg a pénzes is a linuxos CorelDraw-ban). Vektor: A Kontour-t szoktam használni nagyritkán (régebben KIllustrator), meg mintha a StarOffice-ban is lenne valami ilyesmi. 3D: Blender (bár használni nem tudom de nagyon pofás), Maya (ha te nyered a lottó 5-öst ;-)

Előzmény: safi (-)
safi Creative Commons License 2001.11.22 0 0 topiknyitó
Hello!

Eddig a picipuha ablakok nevu rendszeret hasznaltam, de ugydontottem hogy a Linux OPrendszert szeretnem használni. (ennek ezer es egy oka van)

A kerdesem az lenne, hogy melyik disztribuciot válasszam. Olyan kellene amihez van magyar nyelvu leiras is (van egyaltalan ilyen?), konnyen elsajatithatoak a linux hasznalatanak, konfiguralasana kezdeti lepesei, van hozza sok hasznos segedprogi, compilerek.

Ezenkivul milyen irodai programcsomagot, pépszerkesztot es zenehalgato ill. zeneszerkeszto progikat ajanlotok. A StarOffice hanyas verzional tart?

Bocs ha mar van ilyen kerdessel foglalkozo topic, de szerttem volna egy ujjat inditani.

Koszonettel:
Safi

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!