Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2002.11.25 0 0 7
...nem értem ki a szavaidból, hogy poénkodsz-e, de szeritnem ez nem vicces... lődözik azokat a francia rakétákat is, oszt mennyi nem jó belőle... azok árából pl. lehetett volna munkahelyeket csinálni, csakúgy, mint a 30MdFt-ból, amit MP ígérget... nem sok az különben, csak a bankok és egyházak konszolidációjára kell gondolni...
Előzmény: Pásztörperc (6)
Pásztörperc Creative Commons License 2002.11.25 0 0 6
Mármint hogy mennyire kártékony kis hazánknak, de főleg az EU-nak (szükségképp miután beléptünk, még jobban ráfaragunk).

Kiszámolná vki, hogy abból a 30 milliárdból, amivel a 4 év alatt kiegészítjük a honvéd. ktg.vetést, hány gyereket lehetne ebédeltetni (azért ezt, mert ez volt Medgyessy kedvenc demagógiája a kampányban)?

Előzmény: Törölt nick (4)
Esik Creative Commons License 2002.11.25 0 0 5
A NAT0 az a Nemzeti Alaptanterv kritikája.:->
Előzmény: -MISU- (3)
Törölt nick Creative Commons License 2002.11.25 0 0 4
...sok itt a 0-s hozzászólásszám, de nem ezek a 0-k, hanem azok, akik nem látták, hogy a NATO mennyire nem kellett (volna) nekünk...
-MISU- Creative Commons License 2002.11.23 0 0 3
A NATO szó végén O vagy 0 van? :)
alk Creative Commons License 2002.11.23 0 0 2
A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG ALKOTMÁNYA... 6. § (1) A Magyar Köztársaság elutasítja a háborút, mint a nemzetek közötti viták megoldásának eszközét, és tartózkodik a más államok függetlensége vagy területi épsége ellen irányuló erőszak alkalmazásától, illetőleg az erőszakkal való fenyegetéstől. (2) A Magyar Köztársaság együttműködésre törekszik a világ valamennyi népével és országával.
Your DEvil Creative Commons License 2001.11.02 0 0 1
Én sem támogatom. Jó volt ez eddig ilyennek és jónak kell lenni a jövőben is.
Előzmény: asta (0)
asta Creative Commons License 2001.11.02 0 0 0
Tragikusnak tartanám ezt a módositást. Túl nagy a tét most és nagy a hibázási lehetőség.
Előzmény: Your DEvil (-)
Your DEvil Creative Commons License 2001.11.02 0 0 topiknyitó
NATO-kérésre módosítják az alkotmányt?

Várhatóan még az ősszel módosítja a parlament a fegyveres erők alkalmazásának alkotmányos szabályait – értesült a Népszabadság. A jövő héten már hatpárti egyeztetésre kerülő elképzelés szerint nőne a kormány hatásköre a szövetségi kötelezettségekből adódó műveletek engedélyezésére. Az MSZP már nem zárkózik el a módosítás elől.

--------------------------------------------------------------------------------

Az Afganisztán elleni támadás tapasztalatai alapján kezdeményezett alkotmánymódosítás elsősorban a NATO-alapszabály V., a tagországok kölcsönös védelméről szóló cikkelyét érintené, illetve a titkos akciókra vonatkozna. Az új szabályozás a kormány szándékai szerint jelentősen bővítené a kabinet hatáskörét a törvényhozással szemben, amelynek utólag számolna be az engedélyezett műveletekről. Az alaptörvény módosítása kétharmados többséget igényel, így az már jövő héten egy hatpárti tárgyalás témája lesz.

A jelenlegi, a csapatmozgásokat döntően az Országgyűlés engedélyéhez kötő alkotmányos előírások szóba kerültek Lord Robertson NATO-főtitkár és Medgyessy Péter, MSZP-s miniszterelnök-jelölt hétfői brüsszeli tárgyalásán is. Információnk szerint a szövetség első embere túlságosan körülményesnek nevezte a szabályozást, és annak egyszerűsítését kérte. Véleménye szerint ilyen engedélyezési eljárással már nem vennének fel új tagállamot a szövetségbe. Medgyessy közölte, hogy nem ellenzi az egyszerűsítést, majd a főtitkár határozottabb támogatást kérő szavaira információk szerint ígéretet tett, hogy az V. cikkellyel kapcsolatos módosításoknál készek együttműködni.

Pokorni Zoltán, a Fidesz elnöke szerdán az MTI-nek nyilatkozva annak a reményének adott hangot, hogy Medgyessynek lesz elég ereje meggyőzni az MSZP tagjait az alkotmánymódosító javaslat fontosságáról.

Pokorni szerint a felhatalmazási indítvány lehetővé tenné, hogy a kormány parlamenti felhatalmazás nélkül dönthessen olyan NATO-kötelezettségek teljesítéséről, mint a légtér átengedése. Emlékeztetett arra is, hogy a kormány ezt a jogi megoldást már két évvel ezelőtt a parlament elé terjesztette, akkor azonban az MSZP kivonult az ülésteremből. Pokorni szerint a legutóbbi hatpárti találkozók alkalmával Kovács László mereven elzárkózott a változtatás elől. Juhász Ferenc, az MSZP alelnöke ugyanakkor közölte: korábbi hatpárti tárgyalásokon ő, majd most Brüsszelben Medgyessy is megerősítette, hogy az V. cikkellyel kapcsolatos módosításokról készek tárgyalni, de más kérdésekben a kormány hatáskörének bővítéséhez nem nem járulnak hozzá.

A NATO-csatlakozás után az alkotmány módosítását hosszas és éles vita előzte meg. A kormány széles körű felhatalmazást kért NATO-kérések teljesítésére, azt az ellenzék azonban nem támogatta. Végül Lányi Zsolt javaslatára kompromisszumos megoldás született tavaly: a kormány engedélyezheti a külföldi hadgyakorlatokban való részvételt, de háborús helyzetekben történő lépésekhez, akár ilyen területen végzett békefenntartáshoz is az Országgyűlés jóváhagyása szükséges. Így a parlament engedélyezte például az Afganisztán elleni támadást segítő gépek számára a légtérhasználatot.

Haszán Zoltán

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!