Keresés

Részletes keresés

simson Creative Commons License 2002.05.02 0 0 183
Na még annyi, hogy nem kell ám addig áztatni a hívóban a képet amíg teljesen jó. Mert a hívás nem fejeződik be abban a pillantban amikor kihúzod a hívóból.
Ugye azért illik lecsöpögtetni, az is legalább 5mp, aztán stopfürdő vagy fixír, de ott is be kell hatolni az új oldatnak az emulzióba és kifejteni a hatását.
Ez is olyan mint minden más: szakkönyvekből az alapokat, utána valakitől vagy saját tapasztalatból a többit.
Ha kisérletezel akkor vágd fel csíkokra a papírképet és nagyíts rá részleteket, így nem megy pocsékba sok a próbálkozásokkal.
Bocs, de lassan jutnak eszembe a dolgok. Nagyon szerettem én is ezt, mert igazi, alkotás élménye volt az embernek. Miközben a fürdőszoba fél napig csak az enyém volt. :-)
Egyébként van egy Meopta Belar 4.5/55-ös nagyítógépre való objektívem. Ha kell valakinek viheti ingyen.
simson Creative Commons License 2002.05.02 0 0 182
Pontosítanék!
A szemcsézettség azért vált problámássá, mert elterjedtek a kisfilmes gépek. Tehát azonos méretű papírképhez nagyobb lineáris nagyítás társult. Ekkor már nem volt elég a kontakt másolás, mint pl. a 6x9-es formátumnál. Ilyen értelemben haladta meg az objektívek felbontása a filmekét.

Igen, a színes híváshoz szükséges vegyszerek veszélyesek. Különösen a Dietil-para-fenilén-diamin-t szokták emlegetni, hogy súlyos ekcémát okozhat, csak gumikesztyűben szabad használni.

Elrettentő példaként ennyi szakaszból áll egy színes papírkép hívása:
Azonkívül még szűrőzni kell, ami kész rémálom egy kezdőnek, amikor órákat izzad a sötétkamrában, de még mindig színes a nagymama fehér haja. :-)

1.színes hívás 19,5-20,5 C-on
2.öblítés
3.megszakító rögzítés 18-22 C-on
4.mosás
5.halványítás 18-22 C-on
6.mosás
7.cserzés 18-22 C-on
8.szárítás

Fido Dido Creative Commons License 2002.05.02 0 0 181
No látom volt, aki befejezte.:-)

egy kis kiegészítés:

6. nem éri meg. A színes vegyszerek kifejezetten macerás anyagok és mérgezőek is.

10. Márkán belül is sok különbség van a filmek között. Érdemes itt is felhasználási terület szerint kiválasztani az ár/tudás szerint a legjobbat.

Fido

Előzmény: simson (180)
simson Creative Commons License 2002.05.02 0 0 180
Az első két válasszal én is egyetértek.

3. A barnítőkészlet arra jó, hogy régies barnás megjelenésű legyen a papírkép.
4. A Bromofort egy márkanév, azt jelenti, hogy ezüstbromidból áll a fényérzékeny réteg.
5. Nekem volt egy komplett ff. laborfelszerelésem, februárban épp hogy elvitték 15.000 Ft-ért. Pedig adtam rengeteg fotőpapírt és vegyszert is hozzá.
6. Ha nagyon sok pénzed van akkor igen. Egyébként meglehetősen bonyolult, nehézkes. Szerintem nem éri meg a fáradtságot. Van egy könyvem róla, majd idézek belőle, hogy mi mindenre kell odafigyelni.
7. Ebben nem az lényeg, hogy a hívás folyamatát rögvest megállítsa, hanem az, hogy a fixírt ne lúgosítsa át a hívó. Én egy kb. 2-3 százalékos ecetes oldatot használtam erre a célra.
8. Nagyon alapos öblítés a fixír után.
9.Használj finomszemcsés hívót. De ne a boltban kaphatót, mert az nem tökéletes. A laborok meg nem igazán adnak a szemcsézettségre. Ennek komoly szakirodalma van a 20-as évek óta. Akkor ugyanis az objektívgyártás túlhaladta felbontásban a filmét és előtérbe került a szemcsézet. Itt van a sós hívó, nálam nagyon bevált. 5g metol, 50g konyhasó (jódmentes legyen), 100g szulfit.
10. Erre én nem tudom a választ. Csak azt tudom, hogy annakidején az ORWO (NDK gyártmány), jobb volt szemcsézettségben, mint a Forte. Ha spórolni akarsz akkor vegyél (17-100) méteres tekercsben filmet és fűzd be magad kazettába.

Előzmény: SecretBoy (176)
Fido Dido Creative Commons License 2002.05.02 0 0 179
Idő hiányában csak részletekben fogok válaszolni.
Vagy valaki ráérősebb befejezi.

1. Ha a papír/vegyszer adott, akkor az exp. idővel+hívásidővel tudsz játszani kontrasztilag is.

2. A papíroknál/vegyszereknél aálatlában érvényesül a "drágább az jobb" funkció, de túlzásokba nem kell esni. Felhasználási területhez érdemes a legmegfelelőbb papírt kiválasztani.

Folyt köv.

Fido

Előzmény: SecretBoy (176)
Törölt nick Creative Commons License 2002.05.02 0 0 178
Én csak szeretném, ha meg tudnám válaszolni a kérdéseidet... ha a szaggirodalom nem segít, szerintem sétálj el a Kokopelli laborba (Liszt Ferenc tér 3. első emelet), ha van a fijúknak ideje, szerintem szívesen válaszolnak. Persze utána oszd meg velünk :-)
Előzmény: SecretBoy (176)
SecretBoy Creative Commons License 2002.05.02 0 0 177
Jaj, most látom, kétszer is betette ez a hülye index. Bocs, de nekem hibát jelzett vissza....
SecretBoy Creative Commons License 2002.05.02 0 0 176
Kedves Topiclakók !

Néhány konkrét kérdésem lenne ff-nagyítással kapcsolatban. Eléggé amatőr vagyok (még), ezért előre is bocs, ha nagy butaságokat kérdezek.

1.) Forte papírt és vegyszereket használok, a papír is normál, a papír hívó is. A képek tűélesek, csak túl kontrasztosak. Mivel lehetne lágyítani? Normál hívó+ speciál fokozatú papír vagy meleg tonúsú hívó+normál papír?
2.) Van-e jelentős különbség a Forte és más, "márkásabb" papírok között? Érdemes-e többet fizetni érte? Ezeket elő lehet hívni Forte vegyszerrel vagy azt is külön kell megvenni?
3.) Mi az a "barnítókészlet"? Ezt is a Forte gyártja.
4.) A Fortének van ún. Bromofort papírja. Ez mit jelent? Ez lenne az a barnás színezetű vagy ez is normál papír csak papír alapú? (Nem RC)
5.) Hol lehet Bp-en kellékeket vásárolni? Sehol nem kapok pl. hívótálat, csipeszeket...
6.) Érdemes-e színes nagyítással otthon foglalkozni? (Ár, minőség - de persze nem profi szinten!!!)
7.) Van-e jelentősége a stop-fürdőnek? Tapasztalatom szerint nem szükséges.
8.) Mire kell vigyázni, hogy a képek hosszú ideig szépek maradjanak? (Bebarnulás)
9.) Nemrégiben 200-as Forte filmet használtam és borzasztó szemcsések a képek. Ez sajátosság vagy ha én hívtam volna lehetett-e volna javítani rajta? (Tudom, hogy a 200-as szemcsésebb, de azt nem gondoltam volna, hogy ennyire.)
10.) Van-e jelentős különbség a mákrás (Ilford) film és a Forte között, vagy egyelőre ne foglalkozzak ezzel. (Az Ilford 2x annyiba kerül pl.)

Hú, de sokat kérdeztem. Tudjátok a bolti eladók nem igazán értenek hozzá mit árulnak, ezért nem kérdezem őket. Vagy ha értenek hozzá lekezelőek, hogy még ezt sem tudom. A szakkönyvek pedig vagy túl szűkszavúak vagy atomi szintem magyarázzák a képkészítés folyamatát, fogásait.

Előre is köszönöm segítségeteket!

SecretBoy Creative Commons License 2002.05.02 0 0 175
Kedves Topiclakók!

Néhány konkrét kérdésem lenne ff-nagyítással kapcsolatban. Eléggé amatőr vagyok (még), ezért előre is bocs, ha nagy butaságokat kérdezek.

1.) Forte papírt és vegyszereket használok, a papír is normál, a papír hívó is. A képek tűélesek, csak túl kontrasztosak. Mivel lehetne lágyítani? Normál hívó+ speciál fokozatú papír vagy meleg tonúsú hívó+normál papír?
2.) Van-e jelentős különbség a Forte és más, "márkásabb" papírok között? Érdemes-e többet fizetni érte? Ezeket elő lehet hívni Forte vegyszerrel vagy azt is külön kell megvenni?
3.) Mi az a "barnítókészlet"? Ezt is a Forte gyártja.
4.) A Fortének van ún. Bromofort papírja. Ez mit jelent? Ez lenne az a barnás színezetű vagy ez is normál papír csak papír alapú? (Nem RC)
5.) Hol lehet Bp-en kellékeket vásárolni? Sehol nem kapok pl. hívótálat, csipeszeket...
6.) Érdemes-e színes nagyítással otthon foglalkozni? (Ár, minőség - de persze nem profi szinten!!!)
7.) Van-e jelentősége a stop-fürdőnek? Tapasztalatom szerint nem szükséges.
8.) Mire kell vigyázni, hogy a képek hosszú ideig szépek maradjanak? (Bebarnulás)
9.) Nemrégiben 200-as Forte filmet használtam és borzasztó szemcsések a képek. Ez sajátosság vagy ha én hívtam volna lehetett-e volna javítani rajta? (Tudom, hogy a 200-as szemcsésebb, de azt nem gondoltam volna, hogy ennyire.)
10.) Van-e jelentős különbség a mákrás (Ilford) film és a Forte között, vagy egyelőre ne foglalkozzak ezzel. (Az Ilford 2x annyiba kerül pl.)

Hú, de sokat kérdeztem. Tudjátok a bolti eladók nem igazán értenek hozzá mit árulnak, ezért nem kérdezem őket. Vagy ha értenek hozzá lekezelőek, hogy még ezt sem tudom. A szakkönyvek pedig vagy túl szűkszavúak vagy atomi szintem magyarázzák a képkészítés folyamatát, fogásait.

Előre is köszönöm segítségeteket!

simson Creative Commons License 2002.05.01 0 0 174
Én kb. 3 évig intenzíven foglalkoztam ff. hívással-nagyítással. Mindenkinek az ajánlom, ha a nagyítást nem is - mert az eszköz és helyigényes illetve nagyobb felkészültséget igényel- de a negatív hívást otthon végezze. Ha egy kicsit foglalkozik vele az ember, akkor jobb eredményt érhet el, mint a laborban. Pl. a szemcsézettség vagy a hívás karakterének a befolyásolása. Bőséges szakirodalom van ebben a témában, érdemes elmélyülni benne.
Kis túlzással gyakorlatilag egy előhívótankra, vegyszerekre (metol, hidrokinon, natriumszulfit a három leggyakoribb), két csipeszre van szükség.
Jó munkát mindenkinek!
dookie2 Creative Commons License 2002.04.29 0 0 173
Valóban, a perforációnál is fekete. :-((( Ilyen hanyagságot! Visszamegyek megkérdem, hogy ugyan hogyan sikerült nekik egy ilyen alapműveletet elrontani. Nem volt elég fény és villanyt kapcsoltak, vagy mi?
Előzmény: simson (172)
simson Creative Commons License 2002.04.27 0 0 172
Persze ez akkor még valószínübb, ha a perforációnál is fekete lett.
Előzmény: dookie2 (171)
dookie2 Creative Commons License 2002.04.26 0 0 171
Hát igen, valóban ez lehet az oka. :-((((
Előzmény: simson (169)
Törölt nick Creative Commons License 2002.04.26 0 0 170
Olcsón sehol, ellenben jól: Demax, Kokopelli labor.
Előzmény: azazell0 (165)
simson Creative Commons License 2002.04.25 0 0 169
Fényt kapott. Valószínüleg hívás közben.
dookie2 Creative Commons License 2002.04.25 0 0 168
SZiasztok!

A következő problémával kerültem szembe:

Nemrég előttem egy tekercs ff filmet. Mivel a labor, ahova általában vinni szoktam előhívásra a filmjeimet nem vállal kézi hívást, azt tanácsolta, hogy hívassam elő egy általuk ajánlott helyen, majd szűréssel ők tudnak róla jó nagyításokat készíteni. Amikor bevittem az előhívott negatívot, és a laborossal megnéztük, elborzadva tapasztaltam, hogy az egész tekercs szinte átvilágíthatatlanul feketés lett, mintha az egész tekercs rosszul lett volna exponálva. Pár referenciaképet csináltattam, de borzalmas lett az eredmény. Lehet esetleg, hogy a negatív előhívását rontották el? A fényképezőgép biztos hogy jó volt, mert a filmmel(színes)amit rögtön a ff elött vettem ki a gépből, semmi gond nem volt, és a dx kódot is jól olvasta le cserekor, amit nem állítottam el. Még arra gyanakszom, hogy esetleg rossz film volt a kazettába töltve. A negatív egyébként Forte 400-as volt. (szerintem kis esélye van annak, hogy 800-ast volt a 400-as kazettában mert csak akkor lehetett volna csak túlexponált a negatív )

Köszi a hozzászólásokat előre is!

Gurg Creative Commons License 2002.04.19 0 0 167
ööö...OK! :)
Előzmény: HGyuri (162)
kukonya Creative Commons License 2002.04.19 0 0 166
Köszönöm. Jó hír, hogy van direkt ilyen célra papír. Amikor tudod, írd meg a pontos típust.
Előzmény: Képkovács (164)
azazell0 Creative Commons License 2002.04.18 0 0 165
Sziasztok!

FF filmet hol hívnak (és nagyítanak) viszonylag jól és viszonylag olcsón (sajna házilabor nem nagyon se nincsen)?

azazell0

Képkovács Creative Commons License 2002.04.18 0 0 164
A Forte kifejleszett egy papírt pont erre a célra, ha picit lágy is, szépek a tónusok, és van fekete, meg fehér is a képen közel elegendő. Otthoni körülmények között is jól kidolgozható. A pontos típusnak utána tudok nézni.

A napi gyakorlatban szürke skálára beszkenneljük, és lézerrel levilágítjuk. Így a 300 DPI felbontástól eltekintve közel olyan jók, mint az eredeti f-f képek (kalibrált levilágító nem színez, semleges szürke), sőt jól feldolgozva, jó levilágítóval ( nem Konica) készítve még több a fekete, mint a hagyományoson :-)

Előzmény: kukonya (159)
vincent_vega Creative Commons License 2002.04.18 0 0 163
szia!
Egy ötlet:
ha nem fanyalogsz a digitális technikától, akkor az Expon-ban megcsinálják neked szines papirra, szinek nélkül. (szombaton megyek az elsö ilyen képemért, majd leirom milyen lett ha érdekel)

pápá
vincent

Előzmény: kukonya (159)
HGyuri Creative Commons License 2002.04.18 0 0 162
mondom elmosott, nem elmosódott ;-)
Előzmény: Gurg (161)
Gurg Creative Commons License 2002.04.18 0 0 161
Az elmosódottra nem esküdnék, a többi stimmel. Éles képet lehet elővarázsolni, csak jól kell nagyítani. :)
A kép tónusa a sötétszürkétől a világosszürkéig fog terjedni. A feketét akarsz, nem lesz fehér, de még világossürke is alig, ha fehéret, akkor fekete nuku és sötétszürkéd éppen.
Előzmény: HGyuri (160)
HGyuri Creative Commons License 2002.04.18 0 0 160
döglött, kontraszttalan, kissé elmosott képet fogsz kapni. De használható lesz.
Előzmény: kukonya (159)
kukonya Creative Commons License 2002.04.18 0 0 159
Bocs, ha ez az üzenet többször is megjelenik, bár attól tartok, inkább egyszer sem. Mi a bánat az a "nick", amit még aktiválnom kellene?

Sejtem, hogy igen távol van az ideálistól, ha színes negatívról ff papírra nagyítok. (viszont néhány kedvenc képem színesen van) Éppen ezért kérem, aki már próbálta, vagy tudja milyen eredmény várható, ossza meg velem tapasztalatait!

Törölt nick Creative Commons License 2002.04.08 0 0 158
It's the use of certain means of artistic self-expression even if they're not justified by the subject. In other words, meaningless and unnecessary repetition of composition elements. The rule of style elements over art.

Got it?

Előzmény: Törölt nick (155)
Bodnar.Robert Creative Commons License 2002.04.08 0 0 157
Ha nekem szól a Bromlefolyas szócska, akkor légy szíves, fejtsd ki részletesebben! Köszi.
Előzmény: Törölt nick (156)
Törölt nick Creative Commons License 2002.04.06 0 0 156
Bromlefolyás.
Előzmény: Bodnar.Robert (152)
Törölt nick Creative Commons License 2002.04.06 0 0 155
Mi az, hogy modoros?
Előzmény: Gurg (145)
Bodnar.Robert Creative Commons License 2002.04.05 0 0 154
Köszi, akkor valószínűleg elegendő a film intenzív forgatása is.
Előzmény: Ivan von Klein (153)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!