Keresés

Részletes keresés

SecretBoy Creative Commons License 2002.05.02 0 0 177
Jaj, most látom, kétszer is betette ez a hülye index. Bocs, de nekem hibát jelzett vissza....
SecretBoy Creative Commons License 2002.05.02 0 0 176
Kedves Topiclakók !

Néhány konkrét kérdésem lenne ff-nagyítással kapcsolatban. Eléggé amatőr vagyok (még), ezért előre is bocs, ha nagy butaságokat kérdezek.

1.) Forte papírt és vegyszereket használok, a papír is normál, a papír hívó is. A képek tűélesek, csak túl kontrasztosak. Mivel lehetne lágyítani? Normál hívó+ speciál fokozatú papír vagy meleg tonúsú hívó+normál papír?
2.) Van-e jelentős különbség a Forte és más, "márkásabb" papírok között? Érdemes-e többet fizetni érte? Ezeket elő lehet hívni Forte vegyszerrel vagy azt is külön kell megvenni?
3.) Mi az a "barnítókészlet"? Ezt is a Forte gyártja.
4.) A Fortének van ún. Bromofort papírja. Ez mit jelent? Ez lenne az a barnás színezetű vagy ez is normál papír csak papír alapú? (Nem RC)
5.) Hol lehet Bp-en kellékeket vásárolni? Sehol nem kapok pl. hívótálat, csipeszeket...
6.) Érdemes-e színes nagyítással otthon foglalkozni? (Ár, minőség - de persze nem profi szinten!!!)
7.) Van-e jelentősége a stop-fürdőnek? Tapasztalatom szerint nem szükséges.
8.) Mire kell vigyázni, hogy a képek hosszú ideig szépek maradjanak? (Bebarnulás)
9.) Nemrégiben 200-as Forte filmet használtam és borzasztó szemcsések a képek. Ez sajátosság vagy ha én hívtam volna lehetett-e volna javítani rajta? (Tudom, hogy a 200-as szemcsésebb, de azt nem gondoltam volna, hogy ennyire.)
10.) Van-e jelentős különbség a mákrás (Ilford) film és a Forte között, vagy egyelőre ne foglalkozzak ezzel. (Az Ilford 2x annyiba kerül pl.)

Hú, de sokat kérdeztem. Tudjátok a bolti eladók nem igazán értenek hozzá mit árulnak, ezért nem kérdezem őket. Vagy ha értenek hozzá lekezelőek, hogy még ezt sem tudom. A szakkönyvek pedig vagy túl szűkszavúak vagy atomi szintem magyarázzák a képkészítés folyamatát, fogásait.

Előre is köszönöm segítségeteket!

SecretBoy Creative Commons License 2002.05.02 0 0 175
Kedves Topiclakók!

Néhány konkrét kérdésem lenne ff-nagyítással kapcsolatban. Eléggé amatőr vagyok (még), ezért előre is bocs, ha nagy butaságokat kérdezek.

1.) Forte papírt és vegyszereket használok, a papír is normál, a papír hívó is. A képek tűélesek, csak túl kontrasztosak. Mivel lehetne lágyítani? Normál hívó+ speciál fokozatú papír vagy meleg tonúsú hívó+normál papír?
2.) Van-e jelentős különbség a Forte és más, "márkásabb" papírok között? Érdemes-e többet fizetni érte? Ezeket elő lehet hívni Forte vegyszerrel vagy azt is külön kell megvenni?
3.) Mi az a "barnítókészlet"? Ezt is a Forte gyártja.
4.) A Fortének van ún. Bromofort papírja. Ez mit jelent? Ez lenne az a barnás színezetű vagy ez is normál papír csak papír alapú? (Nem RC)
5.) Hol lehet Bp-en kellékeket vásárolni? Sehol nem kapok pl. hívótálat, csipeszeket...
6.) Érdemes-e színes nagyítással otthon foglalkozni? (Ár, minőség - de persze nem profi szinten!!!)
7.) Van-e jelentősége a stop-fürdőnek? Tapasztalatom szerint nem szükséges.
8.) Mire kell vigyázni, hogy a képek hosszú ideig szépek maradjanak? (Bebarnulás)
9.) Nemrégiben 200-as Forte filmet használtam és borzasztó szemcsések a képek. Ez sajátosság vagy ha én hívtam volna lehetett-e volna javítani rajta? (Tudom, hogy a 200-as szemcsésebb, de azt nem gondoltam volna, hogy ennyire.)
10.) Van-e jelentős különbség a mákrás (Ilford) film és a Forte között, vagy egyelőre ne foglalkozzak ezzel. (Az Ilford 2x annyiba kerül pl.)

Hú, de sokat kérdeztem. Tudjátok a bolti eladók nem igazán értenek hozzá mit árulnak, ezért nem kérdezem őket. Vagy ha értenek hozzá lekezelőek, hogy még ezt sem tudom. A szakkönyvek pedig vagy túl szűkszavúak vagy atomi szintem magyarázzák a képkészítés folyamatát, fogásait.

Előre is köszönöm segítségeteket!

simson Creative Commons License 2002.05.01 0 0 174
Én kb. 3 évig intenzíven foglalkoztam ff. hívással-nagyítással. Mindenkinek az ajánlom, ha a nagyítást nem is - mert az eszköz és helyigényes illetve nagyobb felkészültséget igényel- de a negatív hívást otthon végezze. Ha egy kicsit foglalkozik vele az ember, akkor jobb eredményt érhet el, mint a laborban. Pl. a szemcsézettség vagy a hívás karakterének a befolyásolása. Bőséges szakirodalom van ebben a témában, érdemes elmélyülni benne.
Kis túlzással gyakorlatilag egy előhívótankra, vegyszerekre (metol, hidrokinon, natriumszulfit a három leggyakoribb), két csipeszre van szükség.
Jó munkát mindenkinek!
dookie2 Creative Commons License 2002.04.29 0 0 173
Valóban, a perforációnál is fekete. :-((( Ilyen hanyagságot! Visszamegyek megkérdem, hogy ugyan hogyan sikerült nekik egy ilyen alapműveletet elrontani. Nem volt elég fény és villanyt kapcsoltak, vagy mi?
Előzmény: simson (172)
simson Creative Commons License 2002.04.27 0 0 172
Persze ez akkor még valószínübb, ha a perforációnál is fekete lett.
Előzmény: dookie2 (171)
dookie2 Creative Commons License 2002.04.26 0 0 171
Hát igen, valóban ez lehet az oka. :-((((
Előzmény: simson (169)
Törölt nick Creative Commons License 2002.04.26 0 0 170
Olcsón sehol, ellenben jól: Demax, Kokopelli labor.
Előzmény: azazell0 (165)
simson Creative Commons License 2002.04.25 0 0 169
Fényt kapott. Valószínüleg hívás közben.
dookie2 Creative Commons License 2002.04.25 0 0 168
SZiasztok!

A következő problémával kerültem szembe:

Nemrég előttem egy tekercs ff filmet. Mivel a labor, ahova általában vinni szoktam előhívásra a filmjeimet nem vállal kézi hívást, azt tanácsolta, hogy hívassam elő egy általuk ajánlott helyen, majd szűréssel ők tudnak róla jó nagyításokat készíteni. Amikor bevittem az előhívott negatívot, és a laborossal megnéztük, elborzadva tapasztaltam, hogy az egész tekercs szinte átvilágíthatatlanul feketés lett, mintha az egész tekercs rosszul lett volna exponálva. Pár referenciaképet csináltattam, de borzalmas lett az eredmény. Lehet esetleg, hogy a negatív előhívását rontották el? A fényképezőgép biztos hogy jó volt, mert a filmmel(színes)amit rögtön a ff elött vettem ki a gépből, semmi gond nem volt, és a dx kódot is jól olvasta le cserekor, amit nem állítottam el. Még arra gyanakszom, hogy esetleg rossz film volt a kazettába töltve. A negatív egyébként Forte 400-as volt. (szerintem kis esélye van annak, hogy 800-ast volt a 400-as kazettában mert csak akkor lehetett volna csak túlexponált a negatív )

Köszi a hozzászólásokat előre is!

Gurg Creative Commons License 2002.04.19 0 0 167
ööö...OK! :)
Előzmény: HGyuri (162)
kukonya Creative Commons License 2002.04.19 0 0 166
Köszönöm. Jó hír, hogy van direkt ilyen célra papír. Amikor tudod, írd meg a pontos típust.
Előzmény: Képkovács (164)
azazell0 Creative Commons License 2002.04.18 0 0 165
Sziasztok!

FF filmet hol hívnak (és nagyítanak) viszonylag jól és viszonylag olcsón (sajna házilabor nem nagyon se nincsen)?

azazell0

Képkovács Creative Commons License 2002.04.18 0 0 164
A Forte kifejleszett egy papírt pont erre a célra, ha picit lágy is, szépek a tónusok, és van fekete, meg fehér is a képen közel elegendő. Otthoni körülmények között is jól kidolgozható. A pontos típusnak utána tudok nézni.

A napi gyakorlatban szürke skálára beszkenneljük, és lézerrel levilágítjuk. Így a 300 DPI felbontástól eltekintve közel olyan jók, mint az eredeti f-f képek (kalibrált levilágító nem színez, semleges szürke), sőt jól feldolgozva, jó levilágítóval ( nem Konica) készítve még több a fekete, mint a hagyományoson :-)

Előzmény: kukonya (159)
vincent_vega Creative Commons License 2002.04.18 0 0 163
szia!
Egy ötlet:
ha nem fanyalogsz a digitális technikától, akkor az Expon-ban megcsinálják neked szines papirra, szinek nélkül. (szombaton megyek az elsö ilyen képemért, majd leirom milyen lett ha érdekel)

pápá
vincent

Előzmény: kukonya (159)
HGyuri Creative Commons License 2002.04.18 0 0 162
mondom elmosott, nem elmosódott ;-)
Előzmény: Gurg (161)
Gurg Creative Commons License 2002.04.18 0 0 161
Az elmosódottra nem esküdnék, a többi stimmel. Éles képet lehet elővarázsolni, csak jól kell nagyítani. :)
A kép tónusa a sötétszürkétől a világosszürkéig fog terjedni. A feketét akarsz, nem lesz fehér, de még világossürke is alig, ha fehéret, akkor fekete nuku és sötétszürkéd éppen.
Előzmény: HGyuri (160)
HGyuri Creative Commons License 2002.04.18 0 0 160
döglött, kontraszttalan, kissé elmosott képet fogsz kapni. De használható lesz.
Előzmény: kukonya (159)
kukonya Creative Commons License 2002.04.18 0 0 159
Bocs, ha ez az üzenet többször is megjelenik, bár attól tartok, inkább egyszer sem. Mi a bánat az a "nick", amit még aktiválnom kellene?

Sejtem, hogy igen távol van az ideálistól, ha színes negatívról ff papírra nagyítok. (viszont néhány kedvenc képem színesen van) Éppen ezért kérem, aki már próbálta, vagy tudja milyen eredmény várható, ossza meg velem tapasztalatait!

Törölt nick Creative Commons License 2002.04.08 0 0 158
It's the use of certain means of artistic self-expression even if they're not justified by the subject. In other words, meaningless and unnecessary repetition of composition elements. The rule of style elements over art.

Got it?

Előzmény: Törölt nick (155)
Bodnar.Robert Creative Commons License 2002.04.08 0 0 157
Ha nekem szól a Bromlefolyas szócska, akkor légy szíves, fejtsd ki részletesebben! Köszi.
Előzmény: Törölt nick (156)
Törölt nick Creative Commons License 2002.04.06 0 0 156
Bromlefolyás.
Előzmény: Bodnar.Robert (152)
Törölt nick Creative Commons License 2002.04.06 0 0 155
Mi az, hogy modoros?
Előzmény: Gurg (145)
Bodnar.Robert Creative Commons License 2002.04.05 0 0 154
Köszi, akkor valószínűleg elegendő a film intenzív forgatása is.
Előzmény: Ivan von Klein (153)
Ivan von Klein Creative Commons License 2002.04.05 0 0 153
A mozgatas ket dolgot szolgal:
- az elejen az esetlegesen a film feluleten levo levego buborek "lerazasa"
- kesobb pedig a film feluletevel kozvetlenul erintkezo hivooldat frissitese

Szerintem nem is kell fejreallitani azt a tankot. Eleg ha mozgatod.

Előzmény: Bodnar.Robert (152)
Bodnar.Robert Creative Commons License 2002.04.05 0 0 152
Sziasztok!
Van nekem egy hívótankom, amibe spirálisan kell belefűzni a filmet, és a tetején lévő tengely segítségével forgatva lehet mozgatni benne (fejreállítani nem lehet!). Általában a film hívási idők megadásánál megadják, hogy pl. az első 10 másodpercben 4-szer kel fejreállítani a tankot, aztán percenként megint, stb. Na most ha ez nem lehetséges, csak forgatással lehet benne mozgatni a filmet, akkor kell valamennyivel hosszabbítani a hívási időt? Van valakinek ilyen irányú tapasztalata? Előre is köszi.
analog--fan Creative Commons License 2002.04.04 0 0 151
Kb 2 hetes Mikrophen törzsoldatomból 1 hete oldott 1+1-es higítással hívott pan 400-on sárgás fátyol??!!!!!
Lehetséges hogy ennyi idő alatt megdöglik???
egyáltalán van vmi tapasztalat hogy a leoldott törzs észlelhető minőségromlás nélkül meddig tárolható?

Csak azért értetlenkedek mert a bérmunkákat fenofortal vagy RND-76-tal cxsinálom és a leoldott törzs akár 2 hónapig is műxik.(persze cs únya nagyon de nem a sajátomat hívom benne :))

üdv a--f

Gurg Creative Commons License 2002.04.03 0 0 150
emilt ment a napokban
megkaptad?
Gurg
Előzmény: M6TTL (149)
M6TTL Creative Commons License 2002.04.03 0 0 149
Szervusztok!

Ismét egy kérdés. Infrafotózásra adtam a fejemet és nagy
felindulásomban vettem egy B+W infra szűrőt (B+W 092) 20-
40x szűrőfaktorral (első bizonytalansági tényező, mi a az
hogy 20-40???, akkor most mennyi?).

Sikerült szereznem hozzá egy Kodak High Speed Infrared Film-
et (HIE). Hát ez egy eléggé érdekes film, ugyanis nincs
névleges érzékenysége. A különböző Kodak Wratten
zselatinokhoz (csak Kodakhoz, második bizonytalansági
tényező...) adnak meg filmérzékenységi értékeket 10-80 IE
között (harmadik bizonytalansági tényező).

Szóval most egy kissé tanácstalanul állok az elött, hogy
miképpen is kellene elkezdeni ezt a dolgot. A film
technikai leírása csűri-csavarja a dolgot, majd a végén
leszögezi, hogy az a leghelyesebb, ha csinálunk néhány
próbatekercset és kialakítjuk a saját beállításainkat ennek
függvényében. Nekem valahogy nem sok kedvem van ehhez, mert
egy 5000 Ft-os filmen nem szívesen kísérletezem, ha lehet
akkor biztosra mennék.

Dolgozott valaki ilyen anyagra, ilyen szűrővel? Hogy
kellene ezt csinálni? SFX 200-at használtam már abban nincs
ekkora kavar...

Üdv,
Balu

PS A film hívására már gondolni sem merek, mert ott aztán
megint csak ehhez hasonló problémák lesznek az tuti...

M6TTL Creative Commons License 2002.02.26 0 0 148
Nem tudja valaki, hogy az Iford DD-X filmhívójának a 1000 ml törzsoldatával mennyi filmet lehet el?hívni?

Általában 10 leica vagy roll filmet lehet más Ilford hívóknál, de ennél az új hívónál elfelejtették megadni a hívó kapacitását (!).

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!