Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2001.10.31 0 0 14
Télapó Tőled nem vártam többet - az orsoz tél hidege nem tesz jót a gondolkodásnak se...
Előzmény: Gyedmaroz (10)
F14A Tomcat Creative Commons License 2001.10.25 0 0 13
Ez igy már teljesen rendben van, hisz én is ezt vallom: Az állam ne ugasson belém, csak ha muszáj neki :-))) Ámde egyelőre meg se szűnhet, mert sajnos valamiféle szabályozóra szükség van...
Előzmény: jarlaxe (12)
jarlaxe Creative Commons License 2001.10.25 0 0 12
nem. egerész kissé nagyvonalúan fogalmaz. a szabadelvű világnézet nem akarja kiiktatni teljesen az államot. azt szeretné csupán, hogy az állam legyen a lehető legkisebb. ércsd: csak olyan feladatokat lásson el, amit a civilek vagy a piac nem fog tudni megoldani. ez korántsem anarchia. még csak köszönőviszonyban sincs azzal.
Előzmény: F14A Tomcat (5)
Törölt nick Creative Commons License 2001.10.25 0 0 11
Egész jó, bár egy kicsit másképpen fogalmaznám meg.

A modern polgári demokrácia a szabadság, igazságosság, emberiesség hármas értékeire épül.

Ez a három egymástól elválaszthatatlan.

Amiben különbség van, az a hangsúlyok.

A konzervatív/jobboldali az igazságosságra

a baloldali/szocdem az emberiességre,

a szabadelvű/liberális a szabadságra helyezi a fő hangsúlyt.

Előzmény: nyrgy hz (3)
Gyedmaroz Creative Commons License 2001.10.25 0 0 10
Beleolvastam, de számomra olyan homályos vagy, hogy hozzád képest Herakleitosz logarléc.
Előzmény: Törölt nick (9)
Törölt nick Creative Commons License 2001.10.24 0 0 9
Gyedmaroz Creative Commons License 2001.10.24 0 0 8
A szabadelvű szvsz annyiban individualista, hogy közösséget, közösségi érdekekkel úgy is teremthetőnek vél, hogy az individuumát nem adja fel. Durván fogalmazva az egyén azért él társadalomban, mert előnyösebb. Ezért az előnyért bizonyos egyéni, ha úgy tetszik individualista igényeiről lemond. A szabadelvűt az jellemzi leginkább, hogy szabadságfokából minél többet szeretne megtartani, úgy hogy más szabadságát ne sértse. A közösségi létet szeretné csak a szükségesen minimális szinten szabályozni, s ezeket a normákat lehetőleg konszenzusosan megalkotni.
Előzmény: nyrgy hz (3)
F14A Tomcat Creative Commons License 2001.10.24 0 0 7
Én se tudom elképzelni, de az elv helyességéről meggyőztél :-))) Bár ez olyan, hogy inkább mégse próbálnám ki a közeljövőben :-))
Előzmény: egeresz (6)
egeresz Creative Commons License 2001.10.24 0 0 6
Szia,

"esetleg egyáltalán ne legyen államhatalom"

nem feltétlenül jön belőle ki az anarchia.
Esetleg elképzelhető központi kirovó/elosztó hatalom nélkül is egy ország működése. Mondjuk én nem tudom elképzelni, de esetleg elképzelhető :-)

egeresz

F14A Tomcat Creative Commons License 2001.10.24 0 0 5
Félre ne érts, nem kötekszem, de:
"Esetleg egyáltalán ne legyen államhatalom... "

Anarchia, mint ÉRTÉK??? :-))

Előzmény: egeresz (4)
egeresz Creative Commons License 2001.10.23 0 0 4
Bárki, gazdasági helyzetre, bőrszintre, nemre és felekezetre tekintet nélkül bárhová elmehessen, és ott munkát vállalhasson akár. Korlátozás nélkül utazhasson. Teljesen saját maga rendelkezzen a pénze felől. Védve legyen az államhatalom tulkapásai ellen. Egyáltalán ne legyen az államhatalomnak túlkapása. Esetleg egyáltalán ne legyen államhatalom...

Bárki, bármelyien véleményt szabadon elmondhasson. Bárki, bármilyen vallásnak tagja lehessen vagy ne, s ezért őt hátrány ne érje.

ilyesmik...

egeresz

nyrgy hz Creative Commons License 2001.10.23 0 0 3
Leegyszerűsítve: a szabadelvűség szvsz azt jelenti, hogy a szabadság, a rend, és az egyenlőség (mint fő politikai értékek) konfliktusa esetén valaki általánosságban a szabadságot részesíti előnyben, azaz csak kivételesen tartja kívánatosnak az egyenlőség vagy a rend fokozását az egyéni szabadság rovására.

Más megközelítésben azt jelenti, hogy az államot vagy a nemzetet az egyes embernél kevésbé tartja alkalmasnak arra, hogy az egyes ember érdekeit felismerje és megvalósítsa. Ilyen értelemben a szabadelvűség individualista.

regisztrált felhasználó Creative Commons License 2001.10.23 0 0 2
Ha azt mondom pl. tolerancia, akkor miért kell arra gondolnom, hogy ezt valamelyik oldal kisajátította-e már? Nem az a fontos, hogy ahhoz az oldalhoz hozzá tartozik-e, amihez tartozónak én is gondolom magam?
Előzmény: F14A Tomcat (1)
F14A Tomcat Creative Commons License 2001.10.23 0 0 1
Ezzel az a baj, hogy állati nehéz megfogalmazni őket :-))) Egy igazi szabadelvű ugyanis részben a jobboldal, részben a baloldal által már "kisajátitott" értékekből tesz magáévá annyit, amennyi a saját erkölcsiségébe, életfilozófiájába belefér...
Ebből következik, hogy kifejezetten "szabadelvű" értékek nincsenek, vagy legalábbis olyan értékek amelyek csak a szabadelvűekre lennének jellemzőek.
regisztrált felhasználó Creative Commons License 2001.10.23 0 0 0
Ha ezek a topicoc "meghíznak", akkor talán az ellenségeskedés is csökken. Nem ugrunk csupán a bal-jobb-szabadelvű szavakra, mert elég csak végigtekinteni az "értékkészleteken", s világos lesz, hogy nem az "oldallal" van általában a baj!

Mellesleg, mielőtt megsértődnél: nem tudtam elég gyorsan három topicot nyitni, mert időkorlátozás van!

Előzmény: egeresz (-)
egeresz Creative Commons License 2001.10.23 0 0 topiknyitó
Mik ezek (általánosan)? Segítsenek az okosok összegyűjteni! Jó lenne közérthetőségre, tömörségre törekedni!


( regisztrált felhasználó topictárs kedvéért)
jobboldali értékek

baloldali étékek

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!