Medgyessy tanácsai Orbánnak
A politikus cége ma is dolgozik az Új Nemzeti Színház Rt.-nek
Medgyessy Péter magáncége 1999 elején tanácsadóként dolgozott az Orbán-kormánynak. Az MSZP miniszterelnök-jelöltje, egy lapunk birtokában lévő dokumentum tanúsága szerint, a Malév helyzetének rendezéséről mondta el véleményét. Ez a kft. végezte az Új Nemzeti Színház Kht. végelszámolását, Medgyessy két munkatársa pedig jelenleg is tanácsadója a Schwajda György vezette részvénytársaságnak.
--------------------------------------------------------------------------------
„Tisztelt Miniszterelnök Úr! A Malév Rt.-nél – mint ahogy arról Önnel személyes megbeszélésünkön megegyeztünk (...) –, tanácsadó kft.-m – a managementtel szoros együttműködésben és a szaktárcával folytatott konzultáció alapján – áttekintette a társaság jelenlegi gazdasági-pénzügyi folyamatait, vizsgálta a nemzeti légitársaság jövőbeni talpon maradásának lehetőségeit.” Így kezdődik az a szerkesztőségünk birtokában lévő levél, amelyet Medgyessy Péter, az MSZP jelenlegi miniszterelnök-jelöltje még 1999 januárjában írt Orbán Viktor kormányfőnek.
A levél az elmúlt napok eseményeinek tükrében érdekes: a miniszterelnök a közelmúltban visszautasított egy Medgyessy által kezdeményezett találkozót, amelyen az MSZP miniszterelnök-jelelöltje – az Amerika elleni terrortámadás okán – kormányzati ciklusokon átívelő, hosszú távú intézkedésekről szeretett volna eszmét cserélni Orbánnal. A szerkesztőségünk birtokába jutott dokumentum arról tanúskodik, hogy a miniszterelnök korábban nem tartott ekkora távolságot Medgyessytől; nemcsak találkozott vele, hanem a tanácsát is kérte.
Más kérdés, hogy a Medgyessy Tanácsadó Kft. által több mint három éve ajánlott intézkedések közül az Orbán-kormány gyakorlatilag semmit nem valósított meg. Medgyessy 1999 elején vázolta a légitársaságra leselkedő veszélyeket. (A Malév Rt. 1998-as mérlege még csak 646 milliós veszteséget mutatott.)
Az Orbánnak írott levélben egyebek között felhívja a miniszterelnök figyelmét, hogy a nemzeti légitársaságot csak az állami intervenció mentheti meg. „E munka során meggyőződtem arról, hogy a Malév Rt. a kormány hathatós segítsége nélkül, saját erőből, belső tartalékainak mozgósításából nem képes megfelelni a jövő évezred kihívásainak, az EU-hoz való csatlakozás követelményeinek” – írta Medgyessy. A Malév alapvető gondjának, a saját tulajdonú géppark hiányának orvoslására a következőket javasolja: „Ahhoz, hogy a nemzetközi légi közlekedési piacon némi esélye legyen piaci részesedésének növelésére, elengedhetetlen a flottaállomány bővítése saját tulajdonú gépekkel. (A bérlet és/vagy a lízing konstrukció pénzügyi kihatása miatt nem preferálandó megoldás.) Tekintettel arra, hogy a gépvásárlás – jellegénél fogva – hosszabb időt igényel a döntéshez (megrendeléshez), már most rendelkezni kell azokkal a pénzügyi forrásokkal, amelyek a későbbi kiegyenlítést szolgálják. Erre is tekintettel javaslom Miniszterelnök úrnak annak megfontolását, hogy az 1999. évi állami költségvetésben elkülönített 33 milliárd forint tartalék egy részét célszerű lenne felszabadítani a nemzeti légitársaság gépparkja egy részének bővítése céljából.”
Az eredmény ismert. A nemzeti légitársaság vesztesége tavaly már meghaladta a tízmilliárd forintot, és az idén kapott először a gondjaihoz mért nagyságú anyagi támogatást az államtól. A kabinetnek több mint két évre volt szüksége ahhoz, hogy elfogadja a légi közlekedési stratégiát, igaz, vezérigazgatót gyakran cserélt a Malévnál – Váradi József az ötödik a Fidesz-kormány hivatali ideje alatt.
Információink szerint a szocialista párt miniszterelnök-jelöltjének cége végezte az Új Nemzeti Színház közhasznú társaságként való végelszámolását – két munkatársa pedig ma is a Schwajda György vezette részvénytársaság tanácsadója.
munkatársainktól
Szóval hogy is van ez, Olvtársak? A Szocialista Párt miniszterelnök-jelöltjét a MEH fizeti?
Mennyit kap vajon havonta? Mennyire taksálhatják a tapasztalt bankár (ex-KB-tag, ex-miniszterelnök-helyettes, ex-pénzügyminiszter) és aranyszájú szónok tapasztalatait? És milyen bölcs tanácsokat osztogathat mindezért?
Vagy csak arról van szó, hogy ennyire kiürült a pártkassza? Már a rivális miniszterelnök-jelölt eltartásáról is a kormánynak kell gondoskodnia? (Persze csak a bankelnöki fizetésen túlmenő extra igényeket illetően...)
Máté Laci, gyere vissza!