Megérkezett a kenko 20mm-es közgyürű, amit EF-s objektívekhez rendeltem.
Nagyon jó, az AF pontosan müxik az 55-250 IS hosszabbik végén is. Az IS megy rendesen, az objektív jól türi a KGY-t és f8-nál csak minimilás minőségromlást látok.
Majd kiprobálom a kitobjektívvel is.... de 55mm alatt már túl kicsi lesz a munkatáv..
Sziasztok! Eladnám 72 mm-es Sigma makró előtétlencsémet. Új, egyszer volt használva. Doboza, és a műanyag tokja is megvan. Ajánlatokat ide várok: petipentax@freemail.hu
Mivel a Sigma és a Canon bajonett méretei közel azonosak, nehéz elképzelni olyan adaptert, amellyel lenne végtelen egy ilyen felállásban.
A nagyobbik probléma, hogy az elektromos vezérlés más, igy nem csak AF-nem müködne, de a blendevezérlés sem menne, igy állandóan nyitott rekeszel kéne fotózni. És sacc/kb 3-5 méternél távolabbi tárgyakra nem lehetne élesíteni.
Szerintem nem érdemes ilyen olcsó objektívvel kinlódni (bár eladni sem lehet a Sigma csatlakozó miatt,..)
Nézz be a makroforós topicba, ott sokan használják a DCR-250-et. Az egy többlencsés "korrigált" makró elötét.
Kicsit drágábbért lehet Canon gyármányút is kapni, az is kiváló darab.
Az olcsó kinai makróelötétekl általában csak 1 lencséből álnak, és bár képközépen megmarad a (obj+elötét) feloldóképessége, de széleken már nem nagyon. Ettől nagyobb baj a szembetüni szini hiba. CA-nak is szokták becézni.
Soligor sorom volt... meg olcsó kinai is 77mm miatt, de akkor inkább közgyürű!
A DCR-250 + alapobjektívvel lehet szép képeket készíteni, de minőséget eleve behatárolja az az objektív amivel használják. Tehát jó megoldás zoomra is, de csodákat nem szabad várni
Egy fix 50/1.8-ra téve sokkal jobb a képminőség, de EF 85/1.8-val is szépen dolgozik
(főleg a canon objektíveket ismerem)
A makró objektívek képminősége még jobb, de sok esetben az árkülönbözet messze meghaladja a hsználhatóság+minőség különbözetet.
Összefoglalva: 18-55 kitobjektívhez a legjobb megoldás a DCR-250 előtét.
Minnél nagyobb a gyújtótávolság, annál nagyobb kihuzat szükséges, hogy elérjük a 1x közeli nagyítást (ami valamiért mindenkinek elérendő cél szokott lenni, pedig csak kevés téma van amihez megfelelő, főleg kis szenzorú gépekkel.)
Általános válasz nem létezik, de szerintem leggyakrabban használhat közgyűrű méretek NEM makró objektívek esetén: 100mm-hez 20 vagy 36mm-s KGY, 200mm felett 36 vagy 36+20.
A makro objektívek esetén már eleve nagy a nagyítás, illetve hagyományos makró objektíveknél a kihuzat hossza is nagygy, (kihuzat = 0, ha az objektív végtelenre van állítva)
Valószinüleg olyan "makró" zoom-objektíveket emlegetsz, ahol a nagyítás max 0,2x-0,4x.
Ezeknél is jók a fenti méretek.
De az igazi az lenne, ha megvan a teljes KGY sor 12+20+36 és az adott témának és objektívnek megfelelően lehet öket variálni.
Ha csak az EF-s 18-55 kitobihoz szeretnéd megvenni a KözGyürűt akkor nem ajánlom, a DCR-250 elötéttel sokkal jobb eredményeket lehet elérni.
Ha van 100mm vagy nagyobb kisteléd / teléd, akkor már van értelme megvenni a Közgyűrüt.
Problémák:
- A 18-55 kitobjektívhez spec KGY kel, ami tudja fogadni az EF-s objektíveket (optiformban 46.000 Ft a szett , futoztól olcsóbb)
- A 18-55 kitobjektívvel csak a tele felémn használható különben lecsökken a munkatávolság és a frontlencse a téma közelébe ér.
- Bár a közgyürűben nincs optikai elem a képminőség romlás megfigyelhető. A mivel 18-55 objektív nem közelfényképezére lett tervezve és főleg nem közgyűrözésre.
(hagyományos kisteléknél alig van minőségromlás, az EF-s 55-250 IS-nél pedig már érzékelhető, a 18-55-nél pedig rekeszelni kéne... )
Ha mégis veszel közgyűrűt, akkor 20mm vagy kisebb KGY-t ajánlom a 18-55 objektívhez. Ha telézel is akkor 20mm vagy nagyobbat. (pl. 36mm)
A szettben vásárolt KGY-k összecsavarhatók, de általában gyútávtól függően mindig ugyanaz(oka)t használjuk. Azt amelyikkel már megfelelő a nagyítás, de még nem használhatatlanul kicsi a munkatáv (frontlencse-téma távolsága)
Próbából feltettem 18-55 IS kitobim elé a közgyűrűmet (35 ill 24mm alatt már nem használható):
Dehogy adom el. Most szervizeltettel le, pöpec, jobb lett,mint a gyári. festoandras-tól vettem, súlyos 12000 Ft-ért. Én most 4, 5, vagy 6 mm körülit keresek Pentax véggel. Illetve AF-s közgyűrűt. A talin mutattak egyet. Irigykedtem is.
Ugyanis egyik sem létezik ! Az elődnél (s5800) még megvolt mind a kettő, M46-os szűrőmenet és volt neki adaptercsatlakozója is, a Fujihoz képest meglepő módon ráadásul szabvány csatlakozós. Az én S5800-asom egy SONY 4.5V-os 220as adapterről ment vidáman...
Azonkívül --bár halk volt a zoom-motor (legalábbis az enyémben)-- lespórolták a videó közbeni zoomot, amit az s5800-ban szintén vidáman használtam. Ott sem a zoom-motor volt a zajos, hanem hülye módon nem lehetett letiltani videó közben az AF-et és annak a cincogása meg prüttyögése igencsak behallatszott, kivéve ha svenkmentes volt a schnitt...
És még 2 olyan gyári hibája van, amiről sok helyen lehet olvasni, de a Fuji magasan lesz...ja, nem adtak ki hozá firmware-t (javítást), pedig az s1000fd-hez jelent meg egy:
1. fényszegény helyeken egyszerűen eltűnnek a színek
2. iszonyúan "mákos" képeket produkál semleges (pl. szürke) homogén területeken.
Ami időnként mint szemiotikai elem, jót is tehet egyes képeknek, na de ez a ritkábbik eset ugye....
Ezektől eltekintve szép dolgokat produkál és a Fujira jellemzően (nem az interpolálós szuper-ccd-s ősökre gondolok), kevés fényben verhetetlenül szép dolgokat tud produkálni stabilizátor nélkül is....
A gyári magyar kézikönyvben ha jól emlékszem, még ábra is volt pl. a hálózati adapter csatlakozójának a helyéről, ami fizikailag nem létezik, bár a Fuji HU ismertető oldalán is szerepel.
Az optika elején levő bajonettszerűség pedig ahhoz a nemlétező "tulipános" napellenzőhőz való, amit még a neten sem találtam sehol....
Abban a helyzetben voltam, hogy s5800 és s1000fd-m volt egyszerre, volt alkalmam keresgélni meg összehasonlítgatni ezeket a nemlétező dolgokat a 2 kamerán ---már csak azért is érdekes a 2 dolog, mert az s5800-ból fejlesztették tovább az s1000fd-t, csak talán kicsit visszafelé....