Keresés

Részletes keresés

zénó75 Creative Commons License 2018.06.01 0 0 163

Én már csak azokra a jelkulcsokra emékszem amiket gyakran használtunk... :)     (Érd 96-2000  ttk.)

Előzmény: SOMA701122 (162)
SOMA701122 Creative Commons License 2018.02.23 0 0 162

 Én 89ben voltam sori Kupon, mint diktor.Így akkor még nem voltam eleresztve lokátortudással! Soros idő után bent maradtam szerz. tisztesnek  majd tiszthelyettesnek  aztán ht-ként 17évet húztam le  HÁP VPK-ként! A minap bejelölt facen egy volt katonatársam. Beszélgettünk a régi időkről . És egyszer csak rám kérdez ----mennének-e még a diktoros jelkulcsok? 28év után? Mondom nemcsak az de talán az összes  vadászútvonal + pár légtér is! Ha van  HÁP-os köztetek szívesen eldumálnék  vele?  Akár a 336ról vagy 438ról?????? stb

 

 

 

SOMA701122 Creative Commons License 2018.02.22 0 0 161

Milyen öröm ezeket a szavakat hallani  hogy rajzolók+ grafikon+ diktorok +Háposok!

 

SOMA701122 Creative Commons License 2018.02.22 0 0 160

Sziasztok!

Nótafa Varga Creative Commons License 2018.01.24 0 0 159

Sziasztok Háposok-Radarosok! Véletlenül  vagyok Én is itt Kasztát kerestem egyik haveromnak megmutatni neki hogy egyidősek voltunk vele,91-ben voltam Bezenyei rajzoló Vitéz,beleolvastam 1-2 történetbe, utólag visszagondolva nem is volt olyan borzasztó,3X24 a HÁPON.A legifjabb a kasztánk volt a 37 meg a PRV-k nyugdíjas korba voltak de vittük velük a grafikont meg a vadászirányítást.

Kolchuga-1M Creative Commons License 2016.06.12 0 0 158

Passzív radarok

A passzív radar rendszerek anélkül képesek detektálni céltárgyakat, hogy azokat saját maguk megvilágítanák valamilyen rádióhullámmal A hagyományos aktív radarral történő felderítés során a rendszer kisugároz egy jól specifikált radarjelet, amelyet a céltárgyról[...] Bővebben! Tovább »

forrás: Blog.hu

 

Kolchuga-1M Creative Commons License 2016.06.04 0 0 157

A Freya radar idejében nem volt/ak klisztronos --többüreges adó-- klisztronok, mivel a klisztronok--többüreges, adó, erősítő--változatai csak --bőven a 2. vil háb után kerültek kifejlesztésre.

Előzmény: TtK (3)
Diótörő Creative Commons License 2015.01.11 0 0 155

Sziasztok!

Régen nagyon jó lap volt a radarfigyelő.hu, de már jó ideje csak egy bejelentkezési lehetőség jelenik meg, viszont regisztrálni nem lehet.

 Most ez fizetős lett, vagy csak én nem találom a megoldást?

Előre is kösz szépen a segítséget.

Törölt nick Creative Commons License 2014.08.22 0 0 154

Üdv Mindenkinek!

 

A vértesben találtam radomokat, tudja valaki mi lehet?

Fotót nem mertem csinálni, mert féltem, hogy a véreb picsánharap...

A bemaszatolt részek:

https://www.google.hu/maps/place/V%C3%A9rteskozma,+G%C3%A1nt,+8082/@47.4043803,18.2628318,2083m/data=!3m1!1e3!4m2!3m1!1s0x476a1673b0d5fbcd:0xa00c42b8575c410

csongor9526 Creative Commons License 2014.08.02 0 0 153
Sziasztok !
egy olyan problèmàval fordulnèk hozzátok ,hogy az FR24 napok óta nem jelzi a reptereken tartozkodó gépeket vagy pl : a Ferihegyre érkező gépeket külföldi légtérben észleli még a radar ,aztán pedig Budapest közelèben hirtelen eltűnik a radarról az adott gèp .

( Minden Ferihegyre érkező gép eltűnik a radarról Budapest légterèben )
zénó75 Creative Commons License 2014.02.15 0 0 152

azóta vannak ott szakemberek is....

Előzmény: Berg.123 (151)
Berg.123 Creative Commons License 2012.05.14 0 0 151

Érdemes megnézni  --a Facebook-n-- a köv. linket:

https://www.facebook.com/groups/224222761006702/  Ez tulajdonképpen --zömében a honvédségtől kivált-- @ leamortizálódott emberkék által alapított "Rádiótechnikai csoportra mutat, --RADAR--, ahol --ilyen is van-- pl: 8 általánost végzett --1997-ben elküldött-- emberke/k "osztja/k az "észt".....

Törölt nick Creative Commons License 2011.09.07 0 0 149

Sziasztok! Abban kérem a tanácsotokat, hogy a flightradar24-en meiylk radarokat kell hozzáadni, hogy Magyarország légterét tudjam optimálisan nézni? Vagy van a flightradar24-nél jobb alkalmazás is a témában? Köszi előre is.

gacsat Creative Commons License 2010.11.08 0 0 148

 Tessék: állítólag a világ #1 radarja. A Moszkva körüli rakétavédelem központja.

 

http://englishrussia.com/index.php/2010/11/07/the-eighth-wonder-of-the-world/

Vgyuri Creative Commons License 2010.09.28 0 0 147
Lehet, hogy nem is annyira érdekes a radarműhold. A meghajtott fázisban a rakéta hőnyomát infrában követni lehet, legkésőbb, amikor a felhők fölé ér. Ha ezt jól be lehet kalibrálni távolságmérésre is, akkor ebből is lehet a pályát számolni, bár akkor még manőverezni is tud.
Előzmény: Vgyuri (146)
Vgyuri Creative Commons License 2010.09.28 0 0 146
A legkorábbi előrejelzés a kilövés érzékelése. Ahhoz képest a horizonton túli radar az utolsó előtti stáció, arra jó, hogy a visszacsapást elindítsa, mielőtt megérkeznek a szeretetcsomagok.

Ma már nem ez a módi. Jellemző, hogy Csehországban levő radarok alapján lehetne célra vezetni a Lengyelországból kilőtt rakétákat az Iránból az Északi sarkon át az USA felé tartó IBCM-ek ellen.

Radarműholdak geofizikai-geográfiai célokra mindíg is voltak, lesznek, a titok, hogy mennyit érnek ezek rakéták pályabemérésére.
Előzmény: gacsat (145)
gacsat Creative Commons License 2010.09.28 0 0 145

 Ez a kérdés: Vannak-e radar műholdak?. A SzU idején voltak, de azután nem. Ezért kellett a Gránitokat is selejtezni.

 Moszkva körül már a 60es évektől volt rakétavédelem. Szerintem ezek sose fogják a korai előrejelzést helyettesíteni.

Előzmény: Vgyuri (144)
Vgyuri Creative Commons License 2010.09.26 0 0 144
Egy műhold nem csak egy mérést végez, amíg a rakétaindítás közelében van. Most már radarműholdak is vannak. Egy megközelítő pályát ezekből pont úgy lehet számítani, mint a nem túl pontos horizonton túli radarokkal. Ennek alapján már lehet riadóztatni.

Ugyanakkor a földi telepítésű radarok sokat fejlődtek, tehát a pálya magasabb szakaszán messzebbről is látják a rakétát. Emiatt ezeknek az energiapocsékoló és környezetet terhelő "tésztagyáraknak" az ideje lejárt, ami még hajlandó működni, azokat nem tudom, meddig használják.

Amúgy is megváltozott az egész rendszer filozófiája. Korábban minél előbb kellett a célpont, hogy a lakosságot, stratégiai pontokat riadóztathassák, mert a rakéta ellen semmit sem tudtak tenni. Ma már terjednek a rakétaelhárító rendszerek, azokat kell riadóztatni - esetleg feleslegesen - és nekik már elég a magas pályaszakaszból a normál radarral megállapított pontos adat, mert a leszálló ágban ez alapján tudnak majd lőni.
Előzmény: Kuruc71 (143)
Kuruc71 Creative Commons License 2010.09.26 0 0 143
Egy megfelelő műhold infra és UV sugárzás alapján sok mindent meg tud mondani pl az indítás tényét és helyét sőt a rakéta fajtáját de nem tud pályaadatokat küldeni és így a fenyegetettség nagyságát sem megállapítani.

Pl egy az északi vizeken próbaképpen fellőtt SLBM indításának tényét jelzi de hogy merre repül a rakéta azt már nem illetve csak borzasztó későn derül ki.

A két rendszer egymást kiegésziti és nem váltja.
Előzmény: Vgyuri (142)
Vgyuri Creative Commons License 2010.09.25 0 0 142
Hát, a szovjet "NORAD" biztosan nem örült, amikor elvesztette a Zónában rekedt horizonton túli radarját (mégha nem is interkontinentális, csak a föld görbülete miatt 500-600 km-es távolságig látó "sima" radaroknál messzebb is látott. De Ukrajna különválása miatt azóta már úgyis elvesztette volna, a munkácsi tésztagyárral együtt, amivel semmilyen havária nem történt.

Szerintem ezeknek a radaroknak a munkáját nagyrészt átvették a műholdak.
Előzmény: gacsat (141)
gacsat Creative Commons License 2010.09.16 0 0 141
http://englishrussia.com/index.php/2010/09/15/chernobyl-2-a-pearl-of-the-past/2/

Íme, itt van a "Csernobol 2" Interkontinentális óriásradar földi maradványa. 2 kérdésem lenne (bárkihez):
Nem zavarta a fém állvány a működését?
Mi van most helytte?

Az utolsó idevágó könyvem is vagy 20 éves, az újságokban meg alig van idevágó infó.
Előzmény: TtK (-)
TtK Creative Commons License 2010.03.06 0 0 140
No szóval a doppler radarokkal jól lehet távolságot mérni mivel. No már most mi a helyzet ha a cél áll, vagy közel álló sebességgel mozog csak ?

A Doppler-effektus segítségével nem lehet távolságot mérni, hanem csak (radiális) sebességet. A távolságot a kisugárzott és visszavert impulzusok közti időeltérésből lehet meghatározni. Ha a cél áll és a róla visszavert jel nagyobb, mint a környezetéből visszaérkező zaj, akkor detektálható. A Doppler-effektust kihasználva a mozgó célokat nagyságrend(ek)el erősebb zajból is ki lehet mutatni.

Mennyire képesek érzékelni ezek a radarok az alig mozgó 1-5-10 km /h tárgyakat ?

1-5-10 km/h az (mondjuk) 3 GHz-en 5.5-27.7-55.5 Hz Doppler-csúszás. Ezek azért még az állócél kategóriába esnek. Itt a fenti érvényes: ha a célról visszajövő jel erősebb, mint a zaj, akkor detektálható, egyébként nem.

Egyáltalán az álló kis reflexiójú ( 0,3m2 )tárgyakra melyik mód a legjobb ?

A térdre-imához módszer. :)

... a doppler radar - igen durván sarkítva - azért jó, mert önmagában meg tudja mérni a cél sebességét, nem két felvétel közti elmozdulásból számolja ki azt a radart értékelő számítógép.

Ez nem így van. Impulzus üzemű radarnál a visszavert jel doppler eltolódásából nem lehet egyértelműen megállapítani a cél sebességét. Az egyértelműség határa az impulzusismétlődési-frekvencia. Ez kHz nagyságrendű, azaz kb. egy-két száz km/h sebesség fölött a mérés nem egyértelmű (ez persze függ az alkalmazott frekvenciától is). A sebességet minden impulzus-doppler radar az egymást követő detekciók útkülönbségéből számolja.

Ha jól értem a doppler üzemmódban akár egy impulzuson belüli frekiváltozásal is mérni tudja a cél sebességét ?

Az impulzuson belül is lehet változtatni a frekvenciát, de az már nem a sebességmérésre vagy a mozgócél-kiválasztásra szolgál. Tipikus alkalmazás az impulzus-kompresszió. Ebben az esetben a Doppler-eltolás viszont kifejezetten káros.

Milyen sebességnél kezd el működni a doppler hatás ?

Bármilyen nullától különböző sebességnél működik. Hogy a mérésnél ki tudjuk-e használni az más tészta. 20-40 csomó körül van vége a clutter-zónának.

Álló célok méréséhez melyik üzemmód a legalkalmasabb. Mondjuk egy tenger felszíni periszkóp.

Ez nehéz dió, mert a hullámok is mozoghatnak elég gyorsan, hogy a Doppler-módszerrel ne lehessen kiszedni őket. Itt a legcélszerűbb arra hagyatkozni, hogy a periszkóp echoja erősebb, mint a környező hulámoké (azért ez vélhetően így van).
Vgyuri Creative Commons License 2010.03.06 0 0 139
A Doppler-efektus minden sebességnél működik, csak legefljebb olyan kicsi a frekvenciaeltolódás, hogy nem tudjuk mérni.

A periszkóp felderítéséhez jó lehet egy érzékeny Doppler-radar, mert a periszkóp és körülette a hullámok biztosan nem azonos sebességgel mozognak.
Előzmény: Kuruc71 (138)
Kuruc71 Creative Commons License 2010.03.06 0 0 138
Ha jól értem a doppler üzemmódban akár egy impulzuson belüli frekiváltozásal is mérni tudja a cél sebességét ?

Milyen sebességnél kezd el működni a doppler hatás ?

Álló célok méréséhez melyik üzemmód a legalkalmasabb. Mondjuk egy tenger felszíni periszkóp.
Előzmény: Vgyuri (136)
Vgyuri Creative Commons License 2010.03.06 0 0 137
Az alakkal való radarvisszhang csökkentés nem áll messze az áramvonalastól, tehát ha a kikukucska ablak felülete nem lapos, már tettek egy lépést előre. Ha csökkentik a szerkezetben levő fém mennyiségét, azzal is. Azt nem tudom, hogy a radarelnyelő anyagok mennyire bírják a tengervizet.

Tehát - bár viccnek szántam - de hát viccből szokták megmondani az igazat. Periszkópból - sem - lehet láthatatlant csinálni, de bármilyen radarvisszhang csökkentés jól jöhet.
Előzmény: Kuruc71 (133)
Vgyuri Creative Commons License 2010.03.06 0 0 136
Mivel én talán már eljutottam a félhülye szintre, ezért én kezdem a válaszolást, azután majd jönnek a szakik :-)

A doppler radar is radar, a doppler egy üzemmód, amire át lehet kapcsolni. Ha a cél nem mozog, akkor a radar nem fog doppler képet érzékelni, hanem csak simát.

De ez nem baj, mert a doppler radar - igen durván sarkítva - azért jó, mert önmagában meg tudja mérni a cél sebességét, nem két felvétel közti elmozdulásból számolja ki azt a radart értékelő számítógép. Vagyis el tudja különíteni a képből azokat az objektumokat, amik állnak, és csak a mozgókat ábrázolja. (Pl. egy vadászgép célkeresésénél a terepháttér csak zavarja a képet :-)
Előzmény: Kuruc71 (135)
Kuruc71 Creative Commons License 2010.03.06 0 0 135
Előre szeretnék mentegetőzni ha hülyeségeket írok, de őszintén bevalva a téma érdekel de még csak a félhülye szintjén sem vagyok.


No szóval a doppler radarokkal jól lehet távolságot mérni mivel. No már most mi a helyzet ha a cél áll, vagy közel álló sebességgel mozog csak ?

Mennyire képesek érzékelni ezek a radarok az alig mozgó 1-5-10 km /h tárgyakat ?

Egyáltalán az álló kis reflexiójú ( 0,3m2 )tárgyakra melyik mód a legjobb ?


TtK Creative Commons License 2010.03.02 0 0 134
-Szerintem impulzus-doppler radarok és valószínűleg az X-sávban mennek.
-Ha a cél detektálható, akkor egy ráfordulásból megvan. Követésbe venni két-három egymás utáni detektálás kell. A pásztázás sebességétől függően pár másodperc alatt megvan (10-15s alatt mindenképp).
-Nem. A vízben csak a nagyon alacsony (pár(tíz) Herz) frekvenciájú EM hullámok terjednek. Ahhoz meg több kilométeres antenna kell. A tengeralattjáróknak van ilyen, de azt nem radarnak használják, hanem sima digitális rádióátvitelre. Több kilométeres kábelt húznak maguk után antennának. Az átviteli sebesség ostromolja a néhány bit/sec értéket. :)
-Ugyanarra és ugyanúgy, mint a többi radar.
Előzmény: Kuruc71 (131)
Kuruc71 Creative Commons License 2010.03.02 0 0 133
Még nem találták fel. Ennek az oka hogy nyomásállónak kell lennie nem kis mértékben illetve egyébb környezeti hatások miatt sem alkalmas a repülő iparban alkalmazott "stealth " technológia.
Előzmény: Vgyuri (132)
Vgyuri Creative Commons License 2010.03.02 0 0 132

Ezek a radarok mire érzékenyek hogyan lehet őket passzívan aktívan zavarni korlátozni ?

Lopakodó periszkóp :-?

 

 

 

Előzmény: Kuruc71 (131)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!