Hát igen, a magashegységek sokszor megváltoztatják a túraterveket.
Mindig tiszteltem azt aki vissza tud fordulni egy adott helyzetből. A józan döntés sokkal többet ér, mint a mindenáron való cél erőltetés. A hegy ott van, a lehetőséget ki lehet várni.
Sajnos pont ez volt várható. Nedves, instabil hó, alap nélkül, semmi tartása, a főszakadék meg akár meg is tud indulni. Lefele az a nehéz, hogy a főszakadék nem ér le, meg kell találni bal oldalt a láncot, létrát.
Voltunk, de nem jutottunk fel. A poprádi tónál szálltunk meg szombat este, mert a sziléziai házban nem volt hely, így eleve hosszabb volt a megközelítés. A batizfalvi próbán akartunk feljutni. Volt téli cuccunk, hágóvas, jégcsákány, kötelek is, de az volt a szívás, hogy a beszállás után (utólag nézve az útvonal alsó két ágából a nehezebbet választottuk) a friss hóval, néhol nem stabil jegesedéssel nem volt könnyű mászni, a jég ami volt nem tartott, így le kellett vernünk a havat és a jeget, hogy alatta a lépéseket, fogásokat használni tudjuk. A láncos, létrás szakaszig meg fel kellett jutni. Egy szlovák csapat onnan vissza is fordult, mert nem volt náluk megfelelő felszerelés. Mi végül megoldottuk ezt a szakaszt kötélbiztosításban, de annyira elment vele az idő, hogy esélytelen volt hogy megforduljunk a csúcsról, a ködös időben a tájékozódás is nehéz volt, úgyhogy visszaereszkedtünk.
Igazából ilyen körülmények között több tapasztalat és több idő kellett volna.
Mi idén nyáron voltunk megmászni, csak nem egy nehéz sziklamászó úton, hanem Tarajkától Téry-kuloáron végig, majd Jordán-út a gerincen, lefelé meg a normálúton. Hegymászó igazolvánnyal, tanfolyamot igazoló papírral és appos regisztrációval az I-II nehézségű utak is legálisak helyi vezető nélkül.
A Jordán út amúgy egy láncos út, szerintem ha nem lenne lánc, nehezebbnek kellene mondani, mint II, illetve a kitettség és a szél miatt kötélbiztosításban másztunk.
Mikor felértünk, már csak az apartmanban lakók voltak fent, mert kicsivel 4 után értünk fel(otthonról indulással mentünk), meg egy másik mászóparty, akik valamelyik komolyabb úton másztak.
Moat hétvégén a Gerlachfalvy csúcs a cél, de mivel vasárnapig jó eséllyel esni fog, téli felszerelést is viszünk.
Mi tizenéve azt a szerző általi is említett - ma már tiltott - variációt csináltuk meg, hogy felvonóval a Gáspár csúcsra, majd át a Swinicára, és onnan végig. Nekem alapból ez tűnt a legegyszerűbbnek. Az is volt.
Ezek nem a megszokott élmények és információk. Köszönjük, hogy megosztottad. A hőskorban, egész más körülmények között másztam fel, akkor a meteorológusokon kívül fönn nem volt szállás, csak egy bivak. Azóta minden megváltozott.
Ezt nem tudtam, de igen arra gondoltunk, hogy ha betartom amit kértek, hogy nem engedhetjük be WC-re sem a hegymászókat, attól még el kell végezniük a dolgukat.
Ezek szerint van fejlődés, régen csak simán kiengedtek, kidobtak mindent. A mászóút utolsó ötven métere egy szemétdomb volt. Ettől függetlenül ezt a fajta szolgáltatást, így megoldva elég értelmetlennek tartom.
Igen, végre sikerült, és nagyon nagy élmény. Bár szerintem sokkal kevesebb pénzért Chopokon a Hotel Rotunda sokkal romantikusabb, amit meg is mondtam, ill. írtam nekik. Engem érdekelt a háttér, így megtudtam, hogy a legnagyobb gond a víz. Meleg vizet csak mi kaptunk 2-szer 5 percig. Illetve csak a mi csapunkból folyt. Külön kulcsot adnak hozzá! Kellemetlen, mert este megtiltották, hogy beengedjük a hegymászókat, akik éjjel köteleken jöttek fel, de nekünk nem volt szívünk, beengedtük őket, és ezért szóltak is. De, ha belegondolok, megkérdeztem, és reggel nyitás előtt az első 3 menettel hozzák fel a vizet, hajnalban kiszivattyúzzák a szenyvizet, kitisztítják, majd felvonóval viszik le. Arra keltünk, hogy viszik el a szenyvizet.
Szerencsénk volt, mert végig tiszta volt az idő. Megmondták mikor van naplemente, napfelkelte, és tényleg mindenben lesték a kívánságainkat. Üdvözlő ital, tál, prosecco, italok, tátra tea készlet, pipere cikkek, papucs, kötött specális ajándék zokni, ajándékok mindenhol a szobában, fürdőben. Kitettek magukért.
Látom nagyon leült a topic. Ezért beraktam, hogy milyen a WC Lomnicon, míg a második kép a wc-n ülve a kilátás! Látszik a képen alul a párkány. Mellette a zuhanyzó, és abban is van ablak!
Pár éve egy parkolóőr mondta, hogy az egész napos jegy érvényes a többi parkolóban is ha továbbmennénk de nekünk ez nem volt lényeges mert általában egész napos túrákat tettünk. Nem vagyok biztos benne, mintha a múlt hónapban az automatán alul láttam volna ilyen feliratot. De lehet, hogy rosszul emlékszem.... Van valakinek információja erről?
Magánparkolóban a legolcsóbb 24 órás parkolás amit láttam most 8 euro volt, de a drágább parkolóautomatásak is tele voltak.
A több napos túráknál általában a szállásnál hagyjuk az autót és vonattal közlekedünk. A felnőtt 3 napos jegy most 8 euro volt.
A siklónál és a libegőn a kedvezményes jegyet kérve mutattam a személyi igazolványomat de nem sokat foglalkoztak vele, csak egy fél pillantást vetettek rá és már adták is.
Azt írtam, hogy keveredik a parkoló őrökkel. Nem mindenhol van parkolóőr. Ahol régen ingyen lehetett megállni, ott is kellett venni. Ezekben a kevésbé használt parkolókban is kell már jegyet venni, mert autóval járnak ellenőrök. Pl Poprádi tó végében, Ótátrafüred előtt a Sport bolt mellett. Na most mindenhol, ahol idáig ingyenes volt, 1 óra 5 euro, 2 ora 10 és a napi 15 euro. Ez 6 ezer Ft. Ha pl 4 helyre is elmész egy nap, és nem vagy tisztában a parkolással, akkor 24 ezer is lehet. Ennél rosszabbak a barlangok, mert 1 óra pl a barlang látogatás, de van ahol 20 euro a parkolás, mert magánkézbe adták. A belépő nincs ennyi. Ez egy kissé lehúzás. A parkolóőrök pedig zsebre dolgoznak, mint Pesten. Ez már maffia, mert ha az automatához mentem, hoigy kártyával fizessek, akkor elküldtek másik parkolóba. Az lett volna a kérdés, hogy ha napijegyet veszel, akkor az érvényes mindenhová? Hiszen egy autóval egyszerre csak egy helyen lehet parkolni. Viszont egy alkalmazásban fizetek, ahol szerepel a rendszámom. De mivel nem tudtam, mi más megoldást választottunk. Beálltunk a szállodák fizetős parkolóiba, és ott fele annyi a parkolási díj, és óradíjas.
Az idén január 2-tól az egész Tátrában QR kódos parkolás van. (ez keveredik a parkoló őrökkel) qrpark.me Ezzel kapcsolatban érdekelt volna pár dolog, de már megjöttünk, és inkább másképpen parkoltunk.
Igazad van, de nincs olyan hátizsákom, ami erre praktikus lenne, de majd valahogy megoldjuk. Még az is lehet, hogy kiutazunk, és megint nem működik a felvonó a rossz idő miatt. Ennél jobban aggódom, hogy a kutyát hogyan viszem fel a libegővel. 2 éve ölben vittem, de akkor még egy idős 16 éves volt, most pedig egy fiatal hebrencs. Valami hámot kell keresnem. Egyébként is kicsit dühítő, hogy mivel csak ez az egy nap volt amire cserélhettünk Lomnicon, rá 5 napra megint utazhatunk, mert az az út is régen le volt foglalva. Persze ott maradhatnánk arra az 5 napra, de Lomnicra nem lehet kutyát vinni, és másodszorra társasággal és kutyával megyünk.
Sajnos napok óta nem működik a kabinos felvonó Tátralomnic és Start között. Tudja valaki, hogy mi a helyzet? A honlapon nem találok semmit, csak hogy a programokhoz is az ülőliftet jelzik! Végignéztem az oldalukat, szlovákul kerestem a googleban, sehol semmi. Kutyával megyünk nemsokára, és nem szívesen mennék vele ülőlifttel, mert nagyon izgága.
A tatrában helyenként sóderbánya működik?láttam hogy több helyen folyhat kitermelés.Tornalja taján.
Van egy lezárt alagút is.Elnézek oda egyszer
Amúgy Szlovákiában 1 hetet voltunk.Lenyűgözött a Tátra mint szinte bárkit aki arra jár.Nem szeretném hosszan ecsetelni,de szerintem érdemes lenne ha többeket már kiskorában elvinnének oda.mint most engem
Valóban módosult a nyári nyitvatartási idény kezdete. Június 1-től minden turistaút járható, kivéve a Hrebienoktól a Rainer kunyhóig vezető piros jelzés, ahol hegycsuszamlás miatt zárlat van.