Keresés

Részletes keresés

LUCzI FERencz Creative Commons License 2006.02.13 0 0 4862
Leginkább ne használd. Ezek az adapterek (dugasztápra gondolsz?) általában max. 1 A-t tudnak, és nem is feltétlenül stabilizált a kimenetük, ezért max. vételre lesz jó, ahogy előttem már írták.

kapcsolóüzemű tápok CB-re használatával van valakinek tapasztalata?

Lennének a környezetemben nagyon olcsón (1000 Ft alatt) dobozolatlan, stabilizált, 230/10-15 V 4A kapcsolóüzemű táp panelok, ha valakinek kell esetleg. Eredetileg a MATÁVos RLL 450 és 900 MHz rádiótelefonok tápja volt, tehát FM-re és erre a magasabb frekire biztosan jó. CB-re nem tudom.
Előzmény: Topcom3500 (4857)
LUCzI FERencz Creative Commons License 2006.02.13 0 0 4861
Nagyobb részben egyetértünk, nem tudom, miért az én hozzászólásomra írtad válaszul.

Véleményem szerint akik már félmilliós rádiókat, 40A-es tápokat, és 14 MHz Yagikat használnak, azok már talán valamilyen szinten konyítanak a rádiózáshoz, de ha nem, akkor akad, aki segít nekik. Mindenesetre én úgy érzem, ismerem és tudom annyira a szakmámat, hogy ha nekem lenne egy félmilkás rádióm, szemrebbenés nélkül rá merném akasztani az általam épített 40A-es tápot.

Előzmény: Törölt nick (4849)
concrdd Creative Commons License 2006.02.13 0 0 4860
semmit, csak ne legyen belőle az anyag kispórolva.
Előzmény: LUCzI FERencz (4840)
zebra2 Creative Commons License 2006.02.13 0 0 4859
Csak vételben. Adásra ezek már kevesek. Szerintem.
modellfiu.hu Creative Commons License 2006.02.13 0 0 4858
Lehet.
Topcom3500 Creative Commons License 2006.02.13 0 0 4857
Lehet használni egy hálózati adaptert cb-hez?
Előzmény: modellfiu.hu (4856)
modellfiu.hu Creative Commons License 2006.02.13 0 0 4856
A triple leg antenna valoban frocskol.
Ha esik az eso :)
Előzmény: LUCzI FERencz (4847)
modellfiu.hu Creative Commons License 2006.02.13 0 0 4855
Helyettesitettem az ujjam egy 50kOhmos ellenallassal.Problema megoldva.
Kicsit fustol,de mukodik :D
Tettem egy kek ledet a muszer fole,sot egy kis drotdarabbal meg ssb adast is sikerult demodulalnom,bar vizipokhangu.
Az eroditmeny epitesenek kiserletei urulek alapanyagbol folynak tovabb. :)
Megjott ma a Zetagi B303 a Mein SommerKampf melle.
Tamáss Creative Commons License 2006.02.13 0 0 4854

Szia!

Én úgy tudom, hogy a radiálos antennák a radiáljai alá nem sugároznak, csak minimális mértékben. A radiálokat potenciális földnek érzékeli! Nekem ezt mondták!

Előzmény: LUCzI FERencz (4839)
Tamáss Creative Commons License 2006.02.13 0 0 4853
Ok!
Előzmény: Törölt nick (4837)
zebra2 Creative Commons License 2006.02.13 0 0 4852
Itt a pont.
Előzmény: Törölt nick (4849)
glbtech Creative Commons License 2006.02.13 0 0 4851
Az én kedvencem az az FM üzemmód, az öreg CB rádiósok egyszerűen nem tudják felfogni hogy hogyan működik ( tisztelet a kivételnek ), a C osztályú végfokot is lineárnak hívják, és még a PMR sávon is meghallják a moduláción a 20W-os végfokot, mert olyankor máshogy szól. :-) Régebben még megpróbáltam néha elmagyarázni az éterben hogy miről van szó, de teljesen hatástalan. Persze van még ilyen bőven.
Előzmény: LUCzI FERencz (4847)
glbtech Creative Commons License 2006.02.13 0 0 4850
Gondold el ! A sok amatőr csak építi egyre másra a vételi előerősítőket, te meg csak odarakod az ujjadat, és kész. :-) De azt azért ne felejtsd el, hogy az ujjad nem csak ellenállás, hanem induktivítás és kapacitás is. Szerintem meg kellene mérned az ujjad viselkedését GDO-val, és nem ártana spektrum analizátoros mérés sem, hátha az ujjad sugároz !!! Utána felrajzolod az ujjad helyettesítőképét, és azt kell bekötni a rádióba. URH-t is vállalsz, vagy csak RH-ra jó az ujjad ? :-)
Előzmény: modellfiu.hu (4838)
Törölt nick Creative Commons License 2006.02.13 0 0 4849
Amit egy gyári 5/8 vertikál antenna tud, az annyi, hogy azonos minőség esetén jóval olcsóbb (fele!). Az amatőrködők a költségekbe gyakran csak annyit szoktak beleszámolni, amennyibe az anyag kerül, de mintha az a néhány tucat munkaóra (és szopás!) nem is létezne amit rá kell áldozni mire úgy sugároz mint a gyári. Az dupla gond, hogy nagyon nehéz alkalmatos anyagot keríteni "csak úgy boltból", és egy egyedi technologizálás hatásfoka mélyen alatta van egy tömeggyártásénak, ahol mechanikus automatákkal, de gyengébb esetben is sablonokkal dolgoznak, ontva a megtervezett, kipróbált és egyenletes minőséget. Magam is szeretek antennát tervezni és építeni - ha van rá időm. De ha "csak" rádiózni akarok, akkor megveszem, felrakom, és "power on" Minden ilyesminél az a bibi, hogy ha X Ft-ba kerül és nincs annyi pénz (nincs munkám amiből pénz lesz!), akkor nem kérdés, hogy venni-e az olcsóbb, vagy csinálni ... az a kérdés lesz-e cucc vagy nem, és dolgozok sajátmagamnak ingyen. Ilyenkor érdemes megkérdezni magunktól, hogy dolgoznánk-e másnak 3 napot 5ezer forintért? De igencsak önbizalom kell ahhoz is, hogy valaki egy házi 40A-es tápot ráeresszen egy 500eFt-os rádióra, vagy egy 14MHz-es Quad-ot feltegyen a tízemeletes ház tetejére. Tekintve, hogy a rádiózók többsége gépészetileg és villamostanilag laikus, én a vásárlást ajánlom nekik. Viszont Long-Wire antennát vagy 3A-es tápot semmiképen nem vennék boltból.
Előzmény: LUCzI FERencz (4846)
LUCzI FERencz Creative Commons License 2006.02.13 0 0 4848
Egyébként meg a nickemből eredően (a luciferizmus lényege a tagadás, az építő kritika) akár a kötekedés sem állna távol tőlem.
Előzmény: DeTomaso (4842)
LUCzI FERencz Creative Commons License 2006.02.13 0 0 4847
Sajnos egy-két önjelölt "orákulum" hülyeségei nagyon erősen elterjedtek a nagyobb részt képzetlen rádiósokból álló CB-sek között.

Pl. a 80-as években D. városban volt egy bizonyos *11-es B*** bácsi, hadd ne nevezzem meg, aki elég jó helyen, a város központjában egy 10 emeletes ház 10 emeletén lakott, így igen jó antennapozícióhoz jutván, az eleresztett Grantjával mindenkit hallott, és mindenhova oda tudott szólni.

Az öreg egy olyan típusú ember volt, aki azt hitte magáról, hogy akinek az jóisten jó rádiós pozíciót adott, annak rögtön rádiós szakismereteket is adott, és bizony osztotta az észt a sávon cefetül.

Ismerjük azt a jelenséget, hogy minél hangosabban és minél többször ismétel valaki egy hülyeséget, azt a hozzá nem értő tömeg annál könnyebben elhiszi.

Namost, az öreg B*** bácsi valamiért kitalálta/megálmodta/ujjából szopta, hogy a triple-leg antenna "fröcsköl" és ez úgy elterjedt, hogy azóta, 20 év óta is még hallom vissza egyes rádiózni szerető, de alapismeretekkel sem rendelkező CB-sektől ezta hülyeséget.

Előzmény: LUCzI FERencz (4844)
LUCzI FERencz Creative Commons License 2006.02.13 0 0 4846
Helyesbíteném magamat, összeadva munkával töltött éveimet, ha a mobiltelefonos munkát leveszem, nem marad 20 év, csak kb. 15, de ez azt hiszem, lényegtelen, csak azért a néhány emberért említem, akik személyesen is ismernek.

Továbbra is fenntartom kérdésemet a 4821-el kapcsolatban:

Mit tud egy gyári tápegység, amit egy jól megépített házi/amatőr/kisipari (ezek a határok eléggé összemosódtak) nem tud?

Előzmény: LUCzI FERencz (4840)
Törölt nick Creative Commons License 2006.02.13 0 0 4845
...viszont akárhogy fogdossa, Szabad-Európa már nem lesz!
Előzmény: DeTomaso (4843)
LUCzI FERencz Creative Commons License 2006.02.13 0 0 4844
Nem a mobilszolgáltatónál szerzett jelentős tapasztalataimmal szeretneém segíteni eltévedőben levő rádiós barátainkat, -- ahogy te fogalmazol, ui. ez a mobilos munka sajnos szakmai-antennatechnikai szempontból kész elhülyülés, csak az ezt megelőző kb 20 év rádióamatőr, CB-s és rádiórendszer karbantartó-üzemeltető tapasztalataim alapján szeretnék néhány közkeletű tévhitet eloszlatni.

ezért kérdeztem, mit értett azon, hogy nem sugároz maga alá.

Ami a Penetrátor felszerelését illeti, hogy legfölül van az árbocon, az szerintem nem azért történik így, mert lefelé nem sugároz, hanem egyszerűen a mechanikai kiviteléből, az antenna hosszsugárzó jellegéből ered. Egy hosszsugárzót hogy szerelsz fel másképpen ugyanarra az árbocra? középre, vagy alulra oldaltartóval? Rögtön lesz egy jóképű, és kézbentarthatatlan oldalirányú csillapításod, egy jó kis irányhatásod. Jó, volt olyan rádiórendszer, ahol ezt az irányhatást kihasználtuk, és a 400 MHz kolik úgy voltak felszerelve, hogy a 1/4 hullámhosszra levő árboc pont reflektorként viselkedett, és adott némi iránykarakterisztikát az antennának. Ez CB-n nem kivitelezhető, egyrészt, mert negyedhullámú távtartókkal elég nehéz lenne operálni (5,5 m) másrészt pedig ennek a fajta iránykarakterisztika képzésnek adott körülmények között szerintem nem sok értelme van. Emiatt a Penetrátorok és Sirio és City Star és Galaxy, meg más egyéb CB antennák csak árbocvégre kerülhetnek, és nem az "alásugárzási" karakterisztikájuk miatt.

De még egyszer megkérdezem Tamásst, hogy mit értett ezen a "maga alá sugárzás" dolgon?

Előzmény: DeTomaso (4842)
DeTomaso Creative Commons License 2006.02.13 0 0 4843

Az ujjad nem preamp volt, hanem egy bemeneti kör olyan pontjához értél hozzá, ahol a tested mint antenna funkcionált. A sistergés felerősödése nem feltétlenül a hasznos jelek növekedését jelenti, hanem az esetleges RH tartományok válogatás nélküli beömlését.

Ha sokáig fogdosod, lesz ott még Kossuth rádió is! :-D

DeTomaso Creative Commons License 2006.02.13 0 0 4842

Nem Tamáss helyett, de én is úgy tudom, hogy ha a kényes, tv, stb antennák a radiálok alá kerülnek, akkor nincsen baj. Sok helyen a tetőkön úgy látom telepítve, hogy a penetrátor van legfelül.

A probléma akkor van, ha a kábelköpeny sugároz, illesztetlenség miatt, vagy fröcskölő utánégetők miatt.

Amúgy ha valami antenna a sugárzó útjába kerül, azt úgyis elfújja mint a szél.

Amúgy régen láttunk itt, most is gondolkodom, hogy  a kérdésed kötekedés akart e lenni, vagy a mobilszolgáltatóknál szerzett jelentős tapasztalattal segíteni szeretnéd eltévedőben lévő rádiós barátainkat?

Szerintem az utóbbi igaz! 

Előzmény: LUCzI FERencz (4839)
shake_ Creative Commons License 2006.02.13 0 0 4841
moddelfiu,

Izé szóval én igazán nem akarok belszólni, de esetleg mielőtt beleberhelsz a rádióba csak úgy vaktában..nem kéne szerezni egy kapcsolási rajzot, beazonosítani hogy mégis mibe akarasz belenyúlni mi a feladata és ugyebár annak esetleg milyen hatása lehet a többi hozzá kapcsolódó modulra???
Alapesetben abból illik kiindúlni, hogy az gyárilag nem véletlenül van úgy ahogy.

de ha rámhallgatsz azt csinálsz amit akarsz.

Üdv
Egér
LUCzI FERencz Creative Commons License 2006.02.13 0 0 4840
Miért? Mit tud egy gyári, amit egy jól megépített házi nem tud?

Előzmény: concrdd (4823)
LUCzI FERencz Creative Commons License 2006.02.13 0 0 4839
" a Penetrátor pedig maga alá nem sugároz Ha jól tudom!"

Megmagyaráznád ezt a mondatot?
Előzmény: Tamáss (4813)
modellfiu.hu Creative Commons License 2006.02.13 0 0 4838
Tegnap felraktam a Penetratort a kertbe,egyelore csak 2,5m magasra,SWR beallitasa utan feljebb koltozik.
Mekkora a savszelesege turheto swr mellett? 3x40 csatorna?Vagy csak 40?
Ismeriter a Tristar 727 radiot?Ezzel tapasztaltam az ujjam preamplifier mivoltat,amire Zebra a nyelvet irta.Megmertem a kezem ellenallasat,a muszer szerint 100-1500kOhm.
Ma veszek ellenallatokat,10k-t probaltam,azzal nem mukodik.
Törölt nick Creative Commons License 2006.02.13 0 0 4837
Volt már a használt antennákról itt beszélgetés. Érdeklődve várom a beszámolót a tapasztalatokról.
Előzmény: Tamáss (4833)
Törölt nick Creative Commons License 2006.02.12 0 0 4836
Az alap, az Uniden HR2510-e nem rendelkezik. A HR2520 és 30 már igen, de azt meg nem árulták Lincoln néven. Egyébként 95 %-ban azonosak. A végfok más, meg a scan valahogy módosítva van. Rengeteg irodalom van róla a neten.
Törölt nick Creative Commons License 2006.02.12 0 0 4835
Nem
Előzmény: 109ha085 (4834)
109ha085 Creative Commons License 2006.02.12 0 0 4834
Meg tudja-e valaki mondani, hogy a President Lincoln rádió rendelkezik-e memóriával?

Ádám
Tamáss Creative Commons License 2006.02.12 0 0 4833

Remélem is!

Lehet, hogy kettőt hozatok vele ilyen áron, és eladom az egyiket!

Előzmény: Skodri84 (4815)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!